Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Sosomaniaczka

Domowe sosy- przepisy

Polecane posty

Gość Sosomaniaczka

Hej :) Znacie jakies przepisy na domowe sosy, ktore nadadza sie np. do kaszy gryczanej, makaronow, nalesnikow, plackow itp?? Lubie sosy Knorra typu ''pieczarkowy ze smietanka, albo ''borowikowy'', ale wolalabym cos sama zrobic. Dzieki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Miraculum5
Ja największy problem mam zawsze z pomidorowym.... Nie wiem czemu, ale nigdy nie wychodzi.... Nawet nie przypomina pomidorowego:D Pieczarkowy robię tak: Obieram, myję pieczarki, kroję w kawałeczki, zesmażam delikatnie na patelni z cebulką. Aromat MEGA :D w tym czasie w garnuszku zagotowuję wodę z dodatkiem kawałeczków włoszczyzny lub kostką warzywną, jak mi się śpieszy. Do bulionu wrzucam z patelni pieczarki i cebulę i ciut tego oleju/masła, na którym smażyłam. Mieszam, zagotowuję, dodaję śmietanę, sól, pieprz itp. Jesli trzeba zagęszczam mąką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość powiem tylko tyle że
pomidorowy - nic prostszego :) przecier pomidorowy z kartonika - trochę wody ewentualnie jak za gęsty, przyprawić: czosnkiem, solą, pieprzem, cukrem, ziołami, czym tam lubisz, zagotowac i już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość powiem tylko tyle że
pychotka sos smietankowo-serowy: podsmażasz cebule drobno pokrojona, dodajesz do niej śmietankę i serek topiony, mieszasz do rozpuszczenia serka, przyprawiasz i masz przepyszny aromatyczny sosik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Miraculum5
Czasem dodaję zioła, czasem pietruszkę, koperek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieczarkowy lub z grzybów leśnych: podsmażam cebulkę w kostkę, dodaję pokrojone pieczarki lub grzyby leśne i ze 2 ząbki czosnku (posiekane)- sól + pieprz i smażę aż wyparuje sporo wody. Potem dolewam tylko śmietanę 18% lub 30%- mieszam, zagotowuję aż zgęstnieje i posypuję posiekaną natką pietruszki (pieczarkowy) lub posiekanym szczypiorkiem (grzybowy)- super do makaronu (taghiatelle), albo do polania mięsa lub naleśników- świetny do polania pierogów z mięsem! pomidorowy: podsmażam cebulę pokrojoną w kostkę i 4 ząbki czosnku (można też pieczarki lub plasterki cukini)- przesmażam do zeszklenia- wlewam puszkę pomidorow - smażę ok. 7 minut- rozdrabniam pomidory drewnianą łyżką, dorzucam garsc czarnych pokrojonych oliwek, zioła prowansalskie, oregano i śmietanę 18% lub 30% - zagotowuję. Super do makarony (penne lub spaghetti) i do gołąbków albo do naleśników ze szpinakiem i fetą serowy: podsmażam na patelni cebulkę (najlepiej szalotkę) pokrojoną w bardzo drobną kostke, dodaję przeciśniete 2 ząbki czosnku- szybko przesmażam, dodaję pokruszony ser gorgonzola i zmażę mieszając aż ser się rozpuści- na koniec śmietanę 30% i dużo świeżo mielonego pieprzu. Super do makaronu i steka :) z zielonego pieprzu: standardowo smażę pokrojoną cebulkę- jak jest zeszklona dodaję 3 łyżki zielonego pieprzu ze słoika z zalewy i przesmażam mieszająć- ok. 5 minut. Zalewam wszystko śmietaną- trochę redukuję i gotowe. Świetny sos do smażonego/ pieczonego łososia- podajemy ze świeżym koperkiem i plasterkami cytryny :) sos z cukinii: przesmażam cebulkę- do tego dodaję cukinie pokrojoną w plastry i smażę aż będzie całkowicie miekka- potem wciskam 3 ząbki czosnku, porządnie solę i pieprzę- dolewam śmietanę 30% i zagotowuję. Następnie mielę wszystko blenderem na gładką masę- krem. Super do makaronu spaghetti- posypujemy parmezanem :) AH KOCHAAAM SOSY :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja robię pyszny sos do fileta
z kurczaka ziołowo śmietanowy ;) Jest przepyszny i idealne danie do ryżu. Piersi z kurczaka przyprawiam solą, pieprzem i czosnkiem, podsmażam z obu stron, podlewam niewielką ilością wody, dodaję lisc laurowy, ziele angielskie, sol, pieprz, lisc lubczyku a jak nie mam to maggi i duszę 15 minut. W naczyniu przygotowuję zawiesinę (śmietana kwaśna 18"%, trochę mąki do zagęszczenia, dużo ziół: zioła prowansalskie, majeranek, bazylia, oregano) i dodaję do duszonych piersi. Wychodzi pyszny ziolowo śmietanowy sos ;) Uwielbiamy to danie i często go robię bo jest bardzo szybkie i przede wszystkim smaczne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja robię pyszny sos do fileta
a i ważne żeby wody nie było dużo bo sos musi być gęsty. Nie jestem za bardzo zwolenniczką zagęszczania sosu mąką ale tu nie ma innej opcji bo zmiksowane warzywa zepsują cały efekt ;) Wiadomo, że krochmal to to też nie może być więc radzę robić na "wyczucie" i powoli wlewać zawiesinę, żeby sprawdzić czy sos jest odpowiedni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×