Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Loljetka

Pomożecie mi ze świątecznym menu? I dekoracjami? Ślicznie proszę!

Polecane posty

Gość Loljetka

Skoro jużsię pojawiają tematy świąteczne... :) Otóż święta są u mnie z reguły smutne. Jest mój brat, jest babcia z dziadkiem i ja ;/ Moi rodzice nie żyją a rodzina od strony ojca się odcięła wieki temu i w niezgodzie.... zwykle było ponuro, święta tylko dla dziadków było, my chcieliśmy szybko się rozejść do domów bo tylko "oooojjj jakie nieszczęcie nam wyrządził że dziecko zabrał, ojjj jaki twój tatuś dobry był. człowiek.." Ale w tym roku przyjeżdża mój chłopak z mamą, bo oni też sami spędzają święta :) I marzą mi się święta jak jeszcze cała rodzina była, ciocie, wszyscy dziadkowie, kuzyni... Wiem, że tak nie będzie, ale chciałabym, aby były weselsze te święta. Sama je chcę zorganizować. Nie umiem dobrze gotować (ale nie prosze o przepisy), ale będę się starać. Chcę jakieś ciasto upiec, może ciasteczka. I BARDZO chcę udekrować dom, ale nie wiem jak. Kupiłam dwa łańcuchy zielone, dodatkowe światełka choinkowe ale nie wiem jak to ułożyć. Tam, gdzie będziemy jeść, są 3 regały z książkami takie z ikei normalne że książki widać, spora kanapa i komoda. Nie mam wielkich finansów - wiadomo, że i brat i mama chłopaka się dołożą, ale chcę sama wszystko przygotować. Chłopak mi pomoże w ciasteczkach maślanych, pewnie brat mi pomoże z bigosem i pierogami :) Proszę o pomoc. Dla 6 osób Wigilia. Ozdoby i menu. Ozdoby sama mogłabym porobić, ale nie wiem, jak to ozdobić avby nie wyglądąło jak Wigilia w przedszkolu ale z drugiej strony aby było kolorowo, nie sucho :) Obrus mam brązowy, taki ładny dosyć, sama szyłam bo mi się materiał sposobał ;) Mam pokój niebieski - tj wszystkie meble niebieskie i zasłony. Nie lubię niebieskiego, ale mieszkanie mam "w prezencie póki nie będę zarabiać więcej aby własne mieć" :) Jeszcze dużo czasu, więc zdążę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kochana!
Z dekoracji to najlepiej sprawdzi się choinka, choćby mała, ale prawdziwa, na choince zawieś światełka i trochę bombek i postaw w tym pokoju, gdzie będziecie jeść. Jak nie masz bombek to chyba jeszcze powinny być w dużych marketach takie całe zestawy, przemyśl sobie dobrze kolor, to będziesz miała na kilka lat. Dobrze jak bombki są w różnych rozmiarach :) Na stół lepszy byłby biały obrus, ale skoro masz brązowy to dokup ładne, PASUJĄCE serwetki z jakimś świątecznym wzorem. Takie papierowe można za kilka złotych kupić, tylko czasami trzeba się naszukać, żeby znaleźć naprawdę ładne. Do tego świece w prostych świecznikach, albo wieniec adwentowy i ewentualnie gałązki świeżej choinki do dekoracji przy każdym nakryciu. Co do innych dekoracji to ja nie jestem zwolenniczką wieszania światełek poza choinką - obwieszone meble, ściany i okna nie podobają mi się w ogóle. W tym temacie uważam, że mniej znaczy lepiej i jak już mam w pokoju choinkę to nie wygłupiam się z innymi dekoracjami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Loljetka
Choinkę mam co roku żywą, taką do sufitu, strasznie nie lubimy plastiku ;) Tym sięakurat brat martwi. Bombki mam niebieskie i srebrne, obrus brązowy a serwetki szare (jasno szare). Akurat choinka nie jest wielkim problemem (chociaż mam białe światełka i niebieskie, ale bez łańcuchów - jak wyżej, są plastikowe), ale chciałabym pokoj ozdobić bo jest dosyć surowy i nieciekawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kochana!
Skoro masz choinkę to ja bym nic więcej nie kombinowała. Może co najwyżej jakieś świeczniki na półkach z jakimiś świątecznymi dekoracjami, może wieniec na drzwi, jemioła pod sufitem? Albo zamów w kwiaciarni dekorację z jemioły, gałązek, świec. Tylko musiałabyś mieć sprawdzoną osobę, żeby Ci jakiegoś badziewia nie zrobiła. Skoro serwetki masz szare, to może poszukaj (teraz w działach świątecznych pełno pierdół jest) takich obrączek na serwetki ze świątecznym motywem? Chyba że masz eleganckie do kompletu ze sztućcami, ale jeśli nie, to można czasami znaleźć coś fajnego nawet w markecie, za nieduże pieniądze. Jak masz miejsce to postaw gdzie misę z pomarańczami czy mandarynkami, możesz ozdobić laskami cynamonu gdzieniegdzie położonymi, orzechy czy coś takiego też ładnie się kojarzy ze świętami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w polskiej tradycji zawsze była choinka i..biały obrus te badziewne reniferki, ozdóbki ...przywędrowały z Chin!!! nic bym nie cudowała! kolacja postna choinka jesli możesz żywa lub gałązki choiny zwłaszcza dziadkowie docenią tradycję wigilijną, kolędy, życzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dżekiczan wcina chrzan
choinka pstrokata - nie tematyczna,nie jednolita,a klasyczna kolorowa żywa choinka biały obrus dekoracje ze świerku - wystarczy gałązka i na niej bombka albo świeczka takich stroików możesz zrobić sporo i nie będzie przedszkolnie ani kiczowato możesz kupić złotą tasiemkę w pasmanterii i przewiązań nią gałązki uformowane w girlandę lub ozdobić nią także nakrycia stołowe, np. serwetki do brązowego obrusa dorzuciłabym złote,kremowe i bordowe dodatki jeśli masz jasną zastawę,wystarczy dokupić bordowe serwetki i przewiązać złotą wstążką na stole możesz centralnie wzdłuż blatu położyć szerszą wersję złotej wstęgi i ewentualnie na niej niby rozrzucić parę bombek mnie najbardziej podobają się świece i świeczniki,możesz poszukać w ciucholandach,targach,sklepach-rupieciarniach - za 5 zł można znaleźć naprawdę bardzo ładne duże świeczniki możesz spróbować zrobić girlandy i inne wiszące świerkowe kompozycje w tle koniecznie polskie kolędy w klasycznym a nie dyskotekowym wykonaniu sianko pod obrusem, opłatek, pokropienie święconą wodą wystrzegaj się plastiku, świecących gwiazdek, migających mikołajów, a wyjdzie ciepło, przytulnie i rodzinnie, zwłaszcza,gdy dominować będą ciepłe odcienie polskie święta BN są naprawdę bardziej urokliwe niż chińsko-amerykańskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Loljetka
U mnie w rodzinie nie lubi się "białego pościelowego" - tj nigdy nie mieliśmy białych kołder, prześeirdaeł, ręczników, serwetek i obrusów :) Nawet ściany u mnei w domu rodzinnym były niebieskie, pomarańczowe, brązowo-czerwone, nigdy białe. Teraz mam wynajmowane mieszkanie więc nie mogę malować, ale utrzymuję, że białego nie używam - nie podobają mi się nawet białe obrusy czy kołdry. W sumie obrus brązowy tylko dlatego, że łatwiej wyprać z wina czy innych napojów. (a dziadkom wiadomo - ręce się trzesą) niż niemalowany stół co chwila czyścić :) Bardzo podoba mi się pomysł z laskami cynamonu (uwielbiam zapach! może jakiś stroik zrobię?) i z pomarańczami. Widziałąm niedawno ładną misę szklaną o ciekawym kształcie, bez wzorków. Poszukam jakichś dodatków złotych faktycznie może zamiast szarych, lepiej będą pasowac do obrusu faktycznie... Kupiłam wczoraj wieczorem takie niby-prezenciki małe. Są to kostki chyba styropianu, ale owinięte krepowaną bibułą i z wstążką z materiału - mają może po 3cm średnicy, więc są malutkie i wydały mi się ładne :) Kupiłam niebieskie, ciemno zielone i brązowe. Jemioła - to fajny pomysł. Mieszkam niedaleko giełdy kwiatowej to się przejdę dzień przed wigilią i kupię... Poprosze koleżankę aby mi coś skomponowała, bo ona hobbystycznie wprawdzie ale ładnie układa bukiety, wieńce i inne takie ozdoby. Plastiku czy migających rzeczy się wystrzegam :D Ale świeczniki mam - są przezroczyste i takie małe, niskie, płaskie, bez ozdób. Jeżeli będe kłaść cynamon to chybao dpuszczę sobie świeczki zapachowe bo można się będzie udusić...! A i tego... U mnie nie ma strickte wierzących osób. Dziadkowie są, ale nie tradycyjnie, bo oni nie są Polakami z pochodzenia :) Inny odłam chrześcijaństwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pestka na pestce
dopowiem o misce z pomaranczami: w skorke wbija sie gozdziki w rozne wzorki, ladnie wyglada i pieknoe pachnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×