Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość siuteek_22

Zwrot nienależnie pobieranej renty - jakie pismo do zus

Polecane posty

Gość siuteek_22

Witam. Od roku pobieram rente po zmarłym tacie z zus, niestety po dwóch miesiącach nauki przerwałem ją, rente pobierałem nadal , została mi przyznana na okres dwóch lat. Stwiedziłem, że nie ma sensu kręcić bo i tak zus pewnie to sprawdzi i będę musiał spłacić kwotę. Z tego względu chciał bym napisać pismo do zus tylko jak? Był ktoś w identycznej sytuacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sdfg
będziesz musiał za ten rok to wszystko oddać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość siuteek_22
A jakieś odsetki też są doliczane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a kiedy przerwałeś
A pytanie takie mam, jaka to była nauka i na czym polegało przerwanie jej - przestałeś chodzić na zajęcia i od razu zostałeś skreślony z listy, czy dopiero po roku szkolnym/akademickim nastąpiło skreślenie z listy? Czy sam się skreśliłeś? Moim zdaniem napisz, że naukę przerwałeś od momentu, kiedy faktycznie nastąpiło skreślenie ciebie z list studentów/uczniów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a kiedy przerwałeś
A poza tym nie kazali ci w tym roku przyjść z dowodem, ze wciąż się uczysz? Mojej koleżance przyznano rentę po matce niby na okres nauki, a i tak co roku musiała przychodzić z dowodem kontynuacji nauki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość siuteek_22
Naukę rozpocząłem w tamtym roku w listopadzie i rente też miałem od listopada chodziłem tylko przez dwa miesiące czyli listop i grudzień. nie napisałem pisma zostawiłem to myslałem że renta będzie przychodziła tylko do listopada tego roku a teraz w grudniu też otrzymałem spojrzałem na pismo o jej przyznaniu i mam ją jeszcze na nastepny rok dlatego chcę to odkręcić i tak wiem że muszę to zwrócić tylko jak napisać to pismo do zus. Skreślili mnie raczej w grudniu bo na styczniowe egzaminy już się nie wstawiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość siuteek_22
Jak rozpocząłem w listopadzie to wysłałem zaświadczenie i od razu przynali ma na dwa lata i od tamtego roku już nie chcieli zaświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no ro to
trzeba było to zgłosić od razu" "Każda sytuacja wpływająca na istnienie renty rodzinnej czyli np. niepobieranie nauki powyżej 16-go roku życia musi być zgłoszona do ZUS. Spełnianie wszystkich przesłanek tu kształcenie się jest warunkiem dla istnienia świadczeń. Prawo do świadczeń ustaje między innymi w razie, gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania tego prawa." a co do zwrotu to owszem z odsetkami: "W razie gdyby nie doszło do zgłoszenia tego faktu nastąpi zwrot nienależnie wypłaconego świadczenia wraz z odsetkami. Co do odpowiedzialności karnej teoretycznie taka może zachodzić jest tom przestępstwo oszustwa. ZUS ma jednak lepsze atrybuty takie jak możliwość prowadzenia egzekucji w trybie administracyjnym bardzo skutecznej. Co najważniejsze w razie niezgłoszenia, że doszło do pobrania nienależnych świadczeń nie dojdzie do ich przedawnienia. Mówiąc prościej ZUS będzie ich mógł dochodzić zawsze."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a kiedy przerwałeś
To ja radzę ci dowiedzieć się u źródła kiedy zostałeś skreślony z listy (jeśli rozliczenie w tej szkole jest roczne, to mogło to nastąpić dopiero w tym roku po zakończeniu wszystkich egzaminów). I od tego momentu dopiero się przyznawać, bo faktycznie zwrot będzie pewnie z odsetkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a kiedy przerwałeś
A jak napisać. No napisz, że nie spełniasz warunków przyznania renty, bo przerwałeś naukę od (data skreślenia z listy) i jak masz dalej postępować. Nic więcej chyba nie musisz pisać, oni pewnie i tak się zdziwią, ze ktoś sam chce im kasę oddać. Aha, może zawnioskuj też o umorzenie odsetek ze względu na to, że sam się zgłosiłeś :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ghgghhffjhgjgj
po co przerwales nauke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×