Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Darliqia

Dziennikarstwo i PR

Polecane posty

Gość Darliqia

Bardzo interesuje mnie praca jako dziennikarka lub specjalista od PR. Kierunek studiów wybrałam sobie jednak zupełnie inny. Ciągle rozważam wybranie się na podyplomowe studia na tym kierunku. Wcześniej chciałabym jednak pogłębić swoją wiedzę na interesujące mnie tematy. Czy osoby z branży mogłyby udzielić mi informacji na temat tego jak naprawdę wygląda interesująca mnie praca i jak zdobyć doświadczenie? Mile widziane byłyby również tytuły książek dla początkujących lub adresy stron internetowych na ten temat. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Darliqia
Dzięki! :D Obawiam się, że to będzie jedyna skuteczna pomoc w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ZwykłaDziewczynkaaa
a czy masz dużą twarz z wysokim czołem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość .........33456gt
lol. popytaj ludzi, którzy skończyli dziennikarstwo. większość z nich ucieka z tego zawodu :| w tym ja... pracuję w gazecie i to jest kooooooszmar...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Darliqia
Wyobraź sobie, że gdybym znała kogoś po dziennikarstwie to tak właśnie bym zrobiła. Niestety nie mam znajomych studiujących, ani po tym kierunku, więc nie mam kogo spytać osobiście. Uciekają? Dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość .........33456gt
bo to jest kosmos a nie praca. ciężki kawałek chleba, gdzie przeważnie musisz nakręcić materiał z niczego, bo nikt nie chce z tobą porozmawiać. ludzie mają w d** dziennikarzy... stereotyp (poniekąd słuszny) że media to wielkie kłamstwo źle wpływa na nasz wizerunek. ciężko o pracę.........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
potwierdzam ..media to bagno ..info mam z pierwszej ręki układy i układziki jeszcze gorsze niż w przeciętnej firmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Darliqia
Ale nie powiecie mi, że każdy dziennikarz to kłamliwa, zmanipulowana przez system. Jest przecież wielu dobrych dziennikarzy, którzy autentycznie pomagają ludziom. Poza tym, mam nadzieję, że mnie teraz nie wyśmiejecie, mnie najbardziej interesuje pisanie o kulturze, muzyce etc. Nie mam parcia na wielką karierę, natomiast chciałabym robić zawodowo lub hobbystycznie to co lubię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to może kulturoznawstwo
byłoby lepszym rozwiązaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rozumiem Cię
Wiesz co jest najgorsze? Że jak nie masz doświadczenia w tym, to sama wiedza na nic się nie zda. Niestety mam podobnie. W jednej z branży, która jest obszarem interesujący mnie, moje doświadczenie wynosi 1 rok, a w ogłoszeniach zazwyczaj jest 2 lata, 3 lata. Zawsze można załapać się na jakieś praktyki (płatne, czasem się zdarzają) . Nie wiem co do tej pory robiłaś, ale jeżeli o mnie chodzi pracowałam w pokrewnej branży a i tak ciężko mi się przebranżowić. Weź też pod uwagę, że zaraz będą pytania a dlaczego Pani wcześniej robiła to/ czy studiowała to a teraz to... A co do praktyk to fajnie jak się załapie na płatne i to takie, które trwają np. pół roku przynajmniej. A jak będziesz dobra i się spodobasz, to jest zawsze możliwość przedłużenia współpracy już na normalnym etacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Darliqia
Myślałam o kulturoznawstwie, ale to niestety studia zupełnie bez przyszłości. Poza tym to moje zainteresowania i wydaje mi się, że bez papierka wiem wystarczająco dużo. Czas, który musiałabym poświęcić na studia, wolę przeznaczyć na praktyki. Zdaje sobie sprawę, że bez doświadczenia nic z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilavathi
Po 10 latach pracy w branży powiem tak: być dziennikarzem to jak być w małżeństwie i mieć kochankę. Co to znaczy? To znaczy, że dzięki temu zawodowi doznasz rewelacyjnych emocji i przeżyć, ale za każdym razem, wracając do domu, będziesz mieć wyrzuty sumienia. Zobaczysz śliczne miejsca, poznasz niesamowitych ludzi - ale raczej nie myśl o zakładaniu rodziny. Dziennikarstwo, nawet nie newsowe, tylko np praca w tygodniku czy miesieczniku jest niezwykle wymagające czasowo. Acha, no i teraz nie ma pracy dla dziennikarzy - wiekszosc z nas traci prace. jeżeli chcesz wiedziec wiecej, pisz na priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Darliqia
Mam masę pytań! :) Rozważam założenie strony o tematyce, która mnie interesuje i budowania w ten sposób portfolio, ale nie wiem czy to do końca trafny sposób. Bardzo przeszkadzałaby Ci konwersacja mailowa? Jeśli nie to proszę o kontakt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Grzesznick
Dziennikarstwo to super interesujące zajęcie, ale wymaga doświadczenia. Zamiast iść na kolejne studia lepiej rozpocznij staże w redakcjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Daniela55
Jak nie możesz znaleźć pracy w zawodzie to może skuś się na te studia podyplomowe? I może jakiś ciekawszy kierunek ? Tu masz fajny wybór : http://www.studiapodyplomowe.net/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Posłuchaj to to Ciebie
Ale jaki rodzaj dziennikarstwa Ciebie interesuje, rozumiem, że prasowe? Ja pracuję właśnie w takim własnie wydawnictwie, więc moge udzielić paru wskazówek. Co do studiów, to właściwie niewiele dadzą, znam osoby z doktoratami, które piszą słabe teksty, inni piszą natomiast doskonałe teksty bez wykształcenia. Tak więc nie warto pakować sie w studia po ukończniu których okaże się, że nie masz talentu. W pisaniu liczy się przede wszystkim talent - ale co to jest talent ten talent? Moim zdaniem są to kombinacja pewnych cech charakteru o których niżej. Na początku ważne jest jest ćwiczenie i wyrobienie sobie stylu, przykładowo mi pomogło w tym pisanie na forach internetowych. W moim wydawnictwie wymagana jest jednak przede wszystkim duża wiedza branżowa, której nie da się nabyć pod przymusem - jej poszerzanie jest hobby piszących. Moim zdaniem cechy i umiejetności niezbędne w tej pracy to: -umiejętność wyszukiwania informacji i ocenienia jej wartości; -oczytanie; -rozbudowana wyobraźnia; -znajomość języków obcych; -wyważone poglądy; -umiejętność rozmawiania i nawiązywania kontaktów;; -brak postawy agresywnej/cholerycznej, umiejętność przyznania się do błędu; -umiejętność przekonującej argumentacji (przydaje się nie tylko podczas pisania); -cierpliwość; -zaawansowana znajomość obsługi komputera i internetu; -poczucie humoru (dużo daje podczas spotkań); W żadnym wypadku nie możesz być też osobą niesłowną, ja wychodzę z założenia, że jeśli przyjąłem zlecenie to oddam je w terminie i nigdy nie zdażyło mi się go zawalić. Dzięki temu mam ekstra zlecenia, na zasadzie "inna osoba się nie wyrobi i będzie opóźnienie, a on na pewno odda materiał o czasie". Skoro chcesz założyć tematyczną stronę internetową, to jak mniemam dziedzina ta jest Twoim hobby. W tym hobby na pewno masz jakiś ulubiony obszar - napisz tekst na ten temat, oddaj kilku znajomym do przeczytania, niech napiszą Tobie swoje uwagi, jeśli uznasz je za słuszne wprowadź poprawki. Raczej popełnisz jakieś błędy stylistyczne/gramatyczne, dobrze taki tekst oddać polonistce do poprawy. Znajdź czasopismo które porusza podobne tematy i wyślij propozycję napisania artykułu (który masz już gotowy) do redaktora naczelnego (jego adres e-mail znajdziesz w stopce redakcyjnej). Jeśli chcesz zacząc mniej ambitnie to mogą to być portale internetowe. Propozycja niech zawiera tytuł, temat który chcesz poruszyć i krótkie streszczenie. Jeśli dostaniesz odpowiedź będzie dobrze, w przypadku braku zainteresowania raczej nikt nie odpisze, że nie jest zainteresowany. Taki brak zainteresowanai może wynikać np. z tego że łamy są obsadzone i do pisania nie dopuszcza sie osób spoza redakcji, nie załamuj się więc tym, tylko pisz do naczelnego innego czasopisma. Jeśli po kilku próbach nie dostaniesz odpowiedzi, to opracuj artykuł na inny temat. Jeśli wyślesz pięć artykułów do pięciu czasopism każdy i żadnego nie wydrukują, to na tym etapie kariery raczej nie zrobisz, możesz w takim przypadku myśleć o PR ;). powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Posłuchaj to do Ciebie
Kurka, temat sprzed roku a ja dałem się wrobić reklamie studiów podyplomowych, które cokolwiek dadzą jedynie uczelni je prowadzącej :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×