Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość karmelkowelove

Pytanie o aparat, a raczej jego możliwości

Polecane posty

Gość karmelkowelove

Hej, ostatnio kupilam sobie aparat olympus VG-160 i chciałabym się dowiedziec czy dałoby radę zrobic nim zdjęcie, żeby np osoba na nim była wyraźna a tło rozmazane? Czy do takich zdjęc to tylko lustrzanka? ;) i nie chodzi mi tu o fotografowanie obiektów z bliska (makro)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Właściwie to każdym szkłem da się zrobic takie zdjęcie, bez względu na wartość przesłony, wystarczy ustawić obiekt fotografowany tak, aby tło znajdowało się jak najdalej za tym obiektem. Im tło dalej od obiektu, tym bardziej rozmazane. Oczywiście najlepiej mieć "jasne" szkło, bo wtedy nie musisz się tak gimnastykować z tłem. Ten Olympus ma F 2,8 (wartość przesłony), ale na 26 mm (pamiętaj, że im niższa wartość przesłony, tym mniejsza głębia ostrości, czyli mówiąc językiem laika - im mniejsza wartość przysłony, tym bardziej rozmazany obraz przed i za obiektem fotografowanym). Czyli podsumowując - jeśli chcesz zrobić taka fotkę, jak piszesz, swoim Olympusem, to proponowałbym nie zoom-ować, czyli obiektyw ma byc schowany :-) Bo im większy zoom, tym wartość przesłony rośnie. Zatem jeszcze raz - ustaw obiekt fotografowany z dala od wyrazistego tła i rób zdjęcie na 26 mm (nie zoom-uj), czyli operuj aparatem - bliżej/dalej. F 2,8 ma jeszcze taki plus, że więcej światła dociera do matrycy, a więc czas otwarcia migawki się zmniejsza, a co za tym idzie, to i szansa na poruszone zdjęcie maleje. Pozdrawiam ciepło życząc udanej sesji :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×