Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

może...

marynata do szynki wieprzowej

Polecane posty

mam pytanie :) na święta chciałabym upiec szynkę wieprzową, zwykle obtaczałam ją w majeranku, ostrej papryce, czosnku i liściach laurowych (a jakieś 48 godzin), ale ciągnie mnie, żeby zrobić ją trochę inaczej, macie może jakiś sprawdzony przepis??? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a mnie najbardziej się
pomoże ktoś, bo szynka jutro rano będzie już czekać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kredytowa
szynka pieczona w winie Składniki Na Marynatę: 400 ml czerwonego wytrawnego wina 1,5 pełnej łyżki soli (najlepiej peklowej, ale ja nie miałam i dałam kuchenną) 6 ziaren ziela angielskiego 1 łyżeczka zmielonego pieprzu 20 ziaren jałowca 5 goździków 0,5 łyżeczki chili/pieprzu cayenne 2 płaskie łyżki majeranku 2 pełne łyżeczki mielonych ziaren kolendry 1 łyżka melasy (opcjonalnie dla dodatkowego wzmocnienia koloru) 6-7 średnich ząbków czosnku Przygotowywanie Marynaty: Wszystkie składniki za wyjątkiem czosnku włożyć do garnuszka. Zagotować. Gotować ok. 5-7 min. pod przykryciem. Ząbki czosnku pokroić wzdłuż na plastry. Dodać do gorącej marynaty, aby zaparzyły się. Marynowanie Szynki: Szynkę włożyć do ciasnego garnka/naczynia (szklanego, ceramicznego lub glinianego), w którym szynka zmieści się i prawie dotknie ścianek tego naczynia. Zalać marynatą. Przechowywać w lodówce przez 3-4 dni lub dłużej i w trakcie marynowania szynki, przewracać ją 2 razy dziennie na drugą stronę (jeśli szynka będzie lekko wystawać zza marynaty możemy dolać do niej wina lub pozostawić ją w takiej postaci - moja lekko wystawała, ale nie dolewałam wina; szynka z dnia na dzień będzie coraz ciemniejsza i lekko wysuszona w niektórych miejscach mimo przebywania w marynacie, ale nie ma się tym co przejmować). Pieczenie Szynki: Włączamy piekarnik na 180*C (u mnie termoobieg). Zamarynowaną szynkę wkładamy do głębszego naczynia przeznaczonego do pieczenia (naczynie powinno być na tyle szerokie, aby można było do niego włożyć małą chochlę/sosjerkę, którą będziemy napełniać marynatą spod szynki i podlewać nią szynkę w trakcie pieczenia). Zalewamy szynkę częścią marynaty (ilość zależna od wielkości naczynia, w którym będzie piec się szynka; marynaty nie powinno być dużo, ponieważ szynka ma się w niej dusić, a nie gotować; marynata powinna zakrywać szynkę na ok. 3-4 cm). Szynkę skrapiamy z wierzchu tłuszczem lub nakładamy na jej wierzchnią część twardy tłuszcz. Przygotowaną szynkę z marynatą wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy bez przykrycia przez ok. 1,5 godz. (w zależności od grzania naszego piekarnika; ja piekłam 2 godz. z pomocą termometru do mięsa, który okazał się bardzo przydatny, ponieważ po 1,5 godz. z szynki wypływał jeszcze sok, co znaczyło, że jest niedopieczona) i w trakcie pieczenia co 20 min. podlewamy szynkę 2. małymi chochelkami/sosjerkami napełnionymi marynatą, w której piecze się szynka. Szynkę można podawać na ciepło, pokrojoną w plastry jako dodatek mięsny np. do ziemniaków z wody/pieczonych/frytek lub na zimno z pieczywem lub jako przekąskę na imprezie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zrób głębokie nacięcia nożem
i wetknij w nie kawałki czosnku.obłóż listkami laurowymi i zielem angielskim. możesz tez natrzeć musztardą, mięso jest wtedy bardziej kruche i soczyste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzięki bardzo! :) mam w domu wszystko oprócz wina, jałowca i melasy, ale to najmniejszy problem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×