Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

baklawa

Polecane posty

Gość gość

szukam przepisu na pyszną baklawe znam jej smak z chorwscji ale nie wiem jak ją zrobić ? wiem że można na Was liczyć .kamyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Natalia ailataN
Ja kiedyś robiłam, ale nie wyszło mi ciasto. Do oryginalnej baklawy potrzebne jest ciasto filo-phyllo-fyllo, takie składające się z wielu cieniutkich warstw, nałożonych na siebie, ale ciężko takie w Polsce dostać, szczególnie gdy się nie mieszka w dużym mieście i nie ma dostępów do różnych marketów. Jeszcze ciężej zrobić samemu, bo ciężko jest rozwałkować te warstwy, bardzo, ale to bardzo cienko. Dlatego też, niektórzy kupują gotowe ciasto francuskie, bo po upieczeniu, rozwarstwia się ono i przypomina filo. Co do tego ciasta, to trzeba je rozwałkowywać bardzo cienko, kłaść na siebie kilka warstw i co ileś warstw smarować je tłuszczem, najlepiej masłem klarowanym lub roztopionym zwykłym. Nadzienia robi się różne, od tych podstawowych orzechowych po jakieś śmietanowe, z tego co pamiętam. Podstawowe nadzienie to mieszanka różnych zmielonych/zmiażdżonych orzechów, np. włoskich, laskowych, pistacji, migdałów itp. Można dać np. skórkę pomarańczową. Do masy dodaje się syrop z np. wody, cukru, miodu, wody różanej itp., z przyprawami typu cynamon. Ale można też po upieczeniu, polać baklawę syropem i posypać np. zmielonymi pistacjami. Moja baklava wyszła dobra w smaku, ale przez to ciasto, które za grube wyrosło, to z wyglądu, w ogóle nie przypominała tej oryginalnej. Oryginalną, w Turcji, jadłam. Pycha. Kruche, słodkie i lepiące ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×