Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

DOBRY DOMOWY CHLEB

Polecane posty

Gość gość

Proszę o przepis na dobry, domowy chleb. Chciałabym ciemny, wilgotny i z ziarnami. Nie z maszynki :) Podzielcie się dziewczyny, swoimi przepisami, wolałabym łatwy przepis, z którym sobie dam radę ( "boję" się przepisów: na zakwasie, bo to dla mnie początkującej za trudne ) Ładnie proszę i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ciemne, wilgotne chleby są właśnie na zakwasie, na drożdżach nie osiągniesz takiego efektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rewolucjonistka99
Hej. Ja zaczęłam doceniać jakiś czas temu pieczywo z lidla. http://lidl.okazjum.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ania z Podlasia
ja piekę non stop..już nie kupuję...1 kg mąki pszennej(ja z biedronki tą niebieską),2,5 szklanki mąki żytniej chlebowej,2 łyżki soli,pestki słonecznika,dyni i płatki owsiane po 2 garście,wymieszać.w 4 i pół szklanki letniej wody rozpuścić pół kostki drożdży(ja zawsze-babuni),wlać do mąk i wymieszać,połączyć składniki,specjalnie długo nie wyrabiać tylko połączyć na papkę.do blachy dużej posmarowanej olejem wlać i wygładzić mokrą ręką- odstawić do wyrośnięcia..na jakieś 40 minut,gdy zacznie podchodzić na jakieś 3/4 wysokości blachy wstawić do zimnego piekarnika i piec najpierw 4o minut a później tyle ile brakuje aby był brązowy...podczas rośnięcia spryskiwać wodą i przed włożeniem też.jak już się upiecze to również spryskać wodą i przykryć ścierką.jak wystygnie to wyjąć z blachy do góry dnem przykryć ścierką i zostawić do obsuszenia...doszłam do tego przepisu metodą prób i błędów teraz innego moja rodzina i goście nie jedzą:)życzę smacznego..mam nadzieję że zrozumiale napisałam:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
DZIĘKUJĘ CI ANIU Z PODLASIA !!! :) Przeczytałam dopiero dzisiaj i dzisiaj mam zamiar kupić składniki. Dla mnie napisane jest tak jak powinno: prosto i zwięźle :) Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Beata z Żor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JESZCZE DO ANI
Aniu napisz mi jeszcze proszę, temperaturę w jakiej pieczesz chleb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
naprawdę chleb na drożdżach to bardziej buła a nie chleb Zakwas daje smak, zapach i konsystencję prawdziwego chleba. Najprościej dostać od kogoś zakwas, sprawdzony, taki który już jest mocny bo swoje "przepracował". Jeśli nie masz od kogo (ale popytaj bo coraz więcej osób piecze chleb) możesz np kupić zakwas - widziałam w sklepie bogutyn młyn, gdzie kupuję mąki. zakwasu niestety nie kupowałam u nich, bo mam taki od kogoś. Jak chcesz przepis na chleb na zakwasie , mogę podać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ania z Podlasia
Hej...nam smakuje taki..a z zakwasem to wiele robotki ale to kwestia gustu...Beatko ja mam piekarnik walizka elektryczny:)wiesz taki zwyczajny,stawiasz gdzie chcesz:)tam nie ma ustawienia temperatury...ale na razie działa dobrze nawet bardzo dobrze i nie kupuję innego:)tak więc nie pomogę...a jak nie mam żadnych pestek to sypię tylko płatki...soli 2 łyżki takie konkretne zupowe:)żytnia 2 i 1/2szklanki daje właśnie taki smaczek swojskiego chleba...pozdrawiam i życzę udanego wypieku:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Aniu, ja Cię nie atakuję. Jeśli smakuje Wam taki chlebek to ok. Poza tym dajesz dobrą mąkę i dodatki, więc to jest super. Ja po prostu zakochałam się w chlebie na zakwasie:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ania z Podlasia
gościu wiem:))że nie atakujesz:)każdemu smakuje co innego..pewnie gdybym nauczyła się robić zakwas to kto wie może bym później taki przepisik udostępniała...mam piec chlebowy bo mieszkam na wsi ale piekę w piekarniku bo szybciej i czyściej:)ale kiedyś jak już rozpalimy go na kiszkę to wstawię i chlebek coby posmakować z pieca...miłego dnia życzę wszystkim u nas gorąco słonecznie i wszędzie śnieg...🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Aniu z Podlasia,czy twój chlebek nie potrzebuje wyrosnąć najpierw w misce,a potem na blaszkach? Dajesz od razu na blaszki i jest ok?pytam,bo ja zawsze dla pewności dawałam na 2 wyrośnięcia,ale to zajmuje dużo czasu,choć mój chlebek wychodził super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie przepadam za chlebem z przewagą mąki pszennej,to sobie kombinuję taki: 60 dkg mąki razowej 16 dkg mąki pszennej 2 łyżki miodu prawdziwego 2 łyżeczki miękkiego masła 1 łyżeczka soli 5 dkg drożdży 450 ml letniej wody ulubione ziarna,mogą też być płatki owsiane Wszystkie suche składniki łączymy ze sobą,dokładnie mieszając.Robimy w nich dołek(najlepiej robić to w dużej misce) wlewamy wodę,dodajemy drobno pokruszone,po-czym łączymy je z wodą i odrobiną mąki,by wyszła z tego jednolita papka.Zasypujemy odrobiną mąki,przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 50-60 minut.Po tym czasie,zagniatamy całość,dodajemy miód i miękkie masło,dokładnie wyrabiamy.Wkładamy do 2 keksówek i odstawiamy na ok.35 minut.- co jakiś czas smarujemy letnią wodą.Gdy podwoi objętość posypujemy wierzch,słonecznikiem,lub sezamem,spryskujemy wodą.Pieczemy ok.45 minut w temp.200 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Trochę nie jasno opisałam - do dołek wlewamy wodę,do wody wkruszamy drożdże i palcami rozgniatamy drożdże w wodzie,by wyszła z tego papka,dodajemy trochę mąki i tak w dołku z suchymi składnikami robi nam się zaczyn.Mąki pszennej 15 dkg miało być:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ania z Podlasia
Hej gościu nie daję do wyrośnięcia w misce,od razu jak wszytko wymieszam do blach i tam sobie rośnie...jak za pierwszym razem dałam do wyrośnięcia w misce a później w blaszce to zakalec był jak od podlasia po góry...strasznie się wtedy wkurzyłam...w blaszce ma rosnąć:)...a ten przepisik z miodkiem to sobie spiszę:)hihi...spróbuję coś nowego...thx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Beata z Żor
Aniu, wiem o jakim piekarniku elektrycznym mówisz, bo też go mam ( tylko mój taki najprostrzy z możliwych) :) i pierwszy upiekę w tym właśnie a potem jak nabiorę wprawy w piekarniku kuchennym. Jestem Ci wdzięczna, że odpisałaś na temat. Gość: być może, w przyszłości zmierzę się też z chlebem na zakwasie, być może :) Może posmakuje mi chleb Ani :), albo szukając jeszcze tego niuchwytnego i trudnego do opisania smaku, pokuszę się o wypróbowanie innych przepisów, być to może :) Aniu, jeżeli kiszka, o której mimochodem wspomniałaś, jest kiszką ziemniaczaną, to nie proszę o przepis a wyrób, wysłany paczką :D Pozdrawiam wszystkich radośnie, piątkowo, lekko wiosennie ze swoich śąskich Żor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Beata z Żor
Ps. dobry i sprawdzony przepis na zakwasie też poproszę, tylko do wykorzystania w przyszłośc,i ale chętnie zapiszę Dziękuję też za następny przepis, razowo też jest fajnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ania z Podlasia
Oj tak kiszeczka ziemniaczana...pychności z chlebowego piecka...tylko nasze chrumki jeszcze małe....ale jak podrosną:)adres poproszę i priorytetem nadam coby nie wystygła:)....P...czekam na relacje z pieczenia...mam nadzieję że wszystko posmakuje tak jak nam....Beatko na co dzień możesz mnie znaleźć na topicu Margolki66:)tam też fajne przepisy są i babeczki..hihi...spadam kolacje robić mojej gromadzie...miłego wieczorku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Beata z Żor
Aniu, jeden raz jadłam kiszki ziemniaczane, zapiekane w piekarniku, przepysznie mniamuśne. Niestety na śląsku nie do dostania, a przynajmniej ja nie wiem gdzie, mimo tego, że szukałam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
ja z kolei nie jestem fanką gotowania, ale też probowalam swoich sił w pieczeniu chleba. powiem Wam, ze zamiast pysznego bochenka, wyszla brazowa twarda kula :( w sam raz na spilowanie zebow słonia. powrocilam do korzeni - ratynskich http://www.piekarniaratynski.pl/oferta/chleby_zytnie/?product_id=87#content2_big i mojego kolodzieja. dobre, swieze chleby, nie czuc przynajmniej chemii, a co doadja, to tylko sami wiedza...dziewczyny poleccie cos jeszcze, nie umiem piec ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aniazpodlasia
Hejka...ciekawa jestem jak wyszedł Beacie chleb?:)....gosciu a w czym konkretnie pomóc?pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANULETTA
Chleb babci Marysi. 5 dag drożdży 2 łyżeczki soli 3 Lyżki oleju 1 kg maki pszennej + ewent. 6 łyżek do zagęszczenia ciasta po garści ziaren siemienia lnianego, sezamu, pestek dyni, słonecznika, płatków owsianych i otrąb margaryna do formy. Ziarna mieszamy z mąką. Dodajemy pozostałe składniki, wlewamy 900 ml letniej wody i dokładnie mieszamy. Jeśli ciasto jest za rzadkie, dodajemy ok. 6 łyżek mąki. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Dwie keksówki smarujemy margaryną, wkładamy ciasto. Piekarnik rozgrzewamy do 250 stopni Celsjusza (opcja góra - dół). Chleby pieczemy 10 minut. Zmniejszamy temp. do 200stopni i pieczemy ok. 35 minut. Obniżamy temp. do 180 stopni i pieczemy jeszcze 15 minut. Łącznie pieczenie powinno trwać godzinę. Przepis pochodzi z czasopisma " Domowe Wypieki". Często piekę ten chleb i zawsze się udaje. Oczywiście wprowadziłam swoje zmiany. Drożdże rozpuszczam w wodzie i dodaję 1 łyżeczkę cukru. Dodaję też kilka łyżek maki żytniej razowej ( w miejsce 6 łyżek mąki). Ziarna daję jakie mam i mogą to być ilości inne. Piekę 30 min. w temp.200 stopni, a potem 30 minut w temp. 180 stopni. Piekę w termoobiegu ( może być góra - dół ). Chleb zawsze się udaje. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×