Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

Jak zrobić dobry bigos? Proste rady dla laika.

Polecane posty

Gość gość

Jeśli chodzi o bigos, będę go robić po raz pierwszy. Czytałam mnóstwo przepisów, ale porad jest tyle, że kompletnie zgłupiałam. Chciałabym zrobić bigos mieszany, czyli z kapusty kiszonej i białej. Ciotka mi radziła, żeby kapustę ugotować, przecedzić, w garze rozpuścić kostkę smalcu, na to wrzucić kapustę, dodawać mięsa, boczek, kiełbasę, grzyby suszone przyprawy i na koniec przecier pomidorowy. Ale w oryginalnych przepisach nic o tym smalcu nie znajduję. Rozumiem, że kapustę należy gotować w wodzie, ale czy potem tę wodę należy odlać? Nie chcę, żeby kapusta i mięso pływały mi w wodzie. Proszę o rady, głownie chodzi mi o to, jak na początku się za to zabrać, czyli, czy osobno ugotować kapustę, czy jakoś razem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mój bigos: pół na pół kapusty kiszonej i kapusty białej kapustę białą gotuję razem z żeberkami, kapustę kiszoną gotuję z żeberkami wędzonymi z dodatkiem kilku liści laurowych i kilkoma kulkami ziela angielskiego i kilkoma kulkami jałowca(po ugotowaniu kapuchy wyrzucam je) mięso np.karkówkę kroję w kostkę,dodaję kilka cebul pokrojonych w kostkę - podsmażam na oleju, a następnie duszę do miękkości. Gdy obie kapusty są już dobrze ugotowane a żeberka w słodkiej kapuście miękkie,przecedzam obie ale wody nie wylewam.Do brytfanny dodaję mięso z tłuszczykiem,kapusty,obskubuję mięso zarówno z żeberek zwykłych i wędzonych,trochę je kroję i dodaję do kapust, na osobnej patelni podsmażam utarte na tarce o grubych oczkach 2 marchewki,2 pietruszki,kawałek selera,następnie dodaję wodę i duszę do miękkości,miękkie warzywa dodaję do kapuchy przyprawiam jedynie pieprzem,bo sól jest już w wędzonce i kiszonej kapuście,więc z nią ostrożnie ,dodaję słodką ,czerwoną papryką.Bigos,aby był dobry musi być robiony przez kilka dni - i tak pyrkam go 2 godziny na małym ogniu,studzę ,2 dzień to samo,trzeci to samo,dodaję kilka łyżek proszku grzybowego tzn.mielę w młynku do kawy suszone grzyby leśne,dodaję w pierwszym dniu szklankę wina czerwonego - takiego dobrego!Można też dodać bardzo dobrą,wędzoną kiełbasę im mięs i wędlin więcej tym bigos lepszy,aby bigos na koniec był ładnie zagęszczony i szklisty dodaję 1 dość duży,starty na tarce o najmniejszych oczkach ziemniak,podgotowuję jeszcze z 10 - 15 minut i bigos gotowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
kapuste kiszona odciskasz od soku i kroisz czy bez odciskania i krojenia dajesz jak leci??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
To zależy - jak jest za grubo szatkowana i długa to kroję ją na drobniej jeszcze nieugotowaną i nie odciskam soku,bigos musi być trochę kwaśny,bo nie będzie miał smaku,chyba że odciśniesz sok a na koniec gotowania tym sokiem podkwaśnisz bigos wg własnego smaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×