Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kasiaszatanistka1994

Ilu królów Polski potraficie wymienić z pamieci, bez patrzenia do google?

Polecane posty

Ja przed chwilą sprawdziłam ile będe potrafiła wypisać królów z pamięci w notatniku. Królów w historii polski było 29, ja wymieniłam 22, w tym wszystkich królów elekcyjnych :) Nieźle? :) Ktoś mnie pobije? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jednego :classic_cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nikt , bo dawno skończyła gimbaze. Ale pamiętam Mieszko I Mieszko Ii Bolesław Chrobry, Bolesław Krzywousty, Wladyslaw Herman, Kazimierz Wielki, Kazimierz Odnowiciel, Sobieski, Zygmunt Stary, Zygmunt III Waza, Leszczyński, Stanisław Augusta Poniatowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No Kasiu, teraz wymien rzymskich cesarzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Nikt , bo dawno skończyła gimbaze." Ja tez dawno skonczyłam i na pewno nie znam tych królów z gimbazy, po prostu czytam czasem o historii Polski :) Krzywousty i Herman to książęta z okresu rozbicia dzielnicowego, ale i tak nieźle :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Odpowiada ci taka konwencjonalna wiedza? O wiele trudniej jest jednak pojąć cały ciąg przyczynowo skutkowy tym bardziej ze historia jest przedstawiana w sposób patriotyczny i upiekszajacy pomijając zakulisowe rozgrywki. Np.Mieszko I przyjął chrzest ale juz nie wiesz jak Mieszko wypalal oczy Słowianom którzy mieli w d***e Jezusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
3 :classic_cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jan 3 sobieski, boleslaw krzywousty, henryk 3 waza, i chyba tylko tylu Kasiu po pijaku. PRZEPRASZAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"No Kasiu, teraz wymien rzymskich cesarzy " to już będzie trudniejsze :P Cezar, Oktawian August, Kaligula, Neron, Heliogabal, Marek Aureliusz, Klaudiusz, Wespazjan, Trajan, Hadrian, Karakala, Nerwa, Sewer, Konstantyn co przyjął chrześcijaństwo, Julian Apostata który chrześcijaństwo odrzucił. :P Nic wiecej nie wymyślę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Terminator 24 lata
OGOL SE P**DE ZAMIAST TRWONIĆ CZAS NA PIERDOŁY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Np.Mieszko I przyjął chrzest ale juz nie wiesz jak Mieszko wypalal oczy Słowianom którzy mieli w d***e Jezusa " Akurat interesuje się dawnymi słowiańskimi wierzeniami i znam historie chrystianizacji Polski :P Która trwała wiele wieków, wbrew powszechnemu wyobrażeniu i została zakłócona Reakcją Pogańską o czym mało ludzi wie :P Dlatego sceptycznie traktuje stereotyp "Polaka-katolika-patrioty", to ma niewiele wspólnego z prawdziwą polskością :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Hm... Juliusz Cezar nie był cesarzem, tylko dyktatorem. Za pierwszego cesarza uchodzi Oktawian August. Ale to tak tylko, gwoli lekkiego sprostowania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od jego imienia pochodzi tytuł cesarza, więc myślałam że jako pierwowzór wszystkich cesarzy sam też jest uznawany za cesarza :P Właściwie przyszedł mi do głowy jako pierwszy i najbardziej oczywisty człowiek, którego nalezy wymienić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Władza krolewska musiała być uświęcona żeby być silna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
On był chyba cezarem nie cesarzem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"On był chyba cezarem nie cesarzem " A czym to według ciebie się różni, mózgu? :D No był Cezarem, miał tak na imie, a od jego imienia powstał tytuł Cesarza :) Po łacinie zarówno jego imie jak i słowo cesarz brzmi tak samo - Caesar :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Myślałem ze to osobny tytol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Cezar to przydomek rodowy, nie imię. Juliusz Cezar na imię miał Gajusz (Caius). Juliusz to z kolei nazwisko rodowe. Słowo cesarz faktycznie pochodzi od Cezara, ale nie Juliusza dyktatora, tylko jego ciotecznego wnuka i adoptowanego syna, czyli Oktawiana. Oktawian urodzi się jako Gajusz Oktawiusz, a po adopcji przez Cezara post mertum przyjął jego nazwisko i przydomek rodowy, czyli nazywał się Gajusz Juliusz Cezar. Oktawian to dodatek nawiązujący do pierwszego nazwiska rodowego, August, czyli "boski", to tytuł przyznany przez Senat Oktawianowi, a potem wszystkim jego następcom. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jezu, post mortum, nie mertum sorki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Słowo cesarz faktycznie pochodzi od Cezara, ale nie Juliusza dyktatora, tylko jego ciotecznego wnuka i adoptowanego syna, czyli Oktawiana." Czy aby na pewno? Załozyłabym się o wszystko że Cezar dyktator był pierwowzorem cesarzy, i to od niego pochodzi to słowo, następcom przyznano taki tytuł, gdyż rzadzili tak despotycznie jak on, byli niejako "kolejnymi Cezarami", jego następcami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Pierwsza dynastia rzymska, julijsko - klaudyjska, nosiła po prostu ten rodowy przydomek: Cezar. Nie był to tytuł im nadawany, ale po prostu dziedziczona część nazwiska. Potem faktycznie, słowo to pełniło formę tytułu, po tym, jak przedstawiciele pierwszej dynastii skutecznie się wzajemnie pomordowali i nie został żaden sensowny potomek Oktawiana na horyzoncie :) A że słowo cesarz pochodzi od Oktawiana Cezara to tak twierdzi prof. Aleksander Krawczyk, i jakoś mu wierzę :). Pełne imię i nazwisko Oktawiana to Gajusz Juliusz Cezar Oktawian August :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A czy może wliczałyście do tej listy królów - kobiety? Polska miała takich żeńskich krolów dwóch :) Kto wie które to były damy? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powinnam pamiętac Anne Jagiellonke, ale Jadwige pamietam dobrze z Krzyżaków, z tego co pamiętam było tam dość sugestywnie opisane jak poddani się smucili z jej choroby, mieli nadzieje na wyzdrowienie. Ciekawe, czy w tamtych czasach naprawde całe społeczeństwo życzyło dobrze władcom :) Zawsze sobie wyobrażałam, że w feudalnym społeczenstwie, z swojego położenia zadowoleni są tylko rycerze(szlachta) i duchowni, pozostali niekoniecznie muszą lubić władce, który może być dla nich symbolem ucisku, w którym żyją :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Myślę, że w średniowieczu zupełnie inaczej patrzono na to, co ty nazywasz uciskiem. Weź pod uwagę, że władca był bożym pomazańcem, i raczej tak na niego patrzył lud... Nie sądzę, by traktowano władców jako źródło ucisku. Kwestia perspektywy... Jadwiga Andegawenka, polski król ale ogólnie Węgierka, cieszyła się wielką miłością poddanych. I chyba była niezłą władczynią, niestety młodo zmarła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×