Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kasiaszatanistka1994

Moorland jesteś na forum?

Polecane posty

Szkoda, ze cie nie ma, bo własnie odkryłam jakiś stary wątek na kafe o ślaskiej gwarze i widziałam jak arogancko się zachowujesz. Wiesz, sama urodziłam sie na ślasku, i uważam że gwara śląska jest super, dlaczego masz taki arogancki stosunek do tej gwary i do ślązaków? :) dlaczego tak przeszkadza ci odrębnośc, mimo iż jestes tylko arogancką pół-angielką, która nigdy na śląsku nie była ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gryfno frela z ciebia Kasia Przyjdź na ławka przed familok, wszyscy juz tam siedzą przyjdą jeszcze i pytloki ino łobiod zjedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sama nie potrafie mówić w tej gwarze, ale urodziłam się w Zabrzu i mam do niej spory sentyment, jest rubaszna i mi sie podoba :) na pewno jest lepsza niż sztywny i formalistyczny język polski :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W "świętej wojnie" mówili gwarą bo to zdaje się było na Sląsku.Dawno tego nie oglądało , że już zapomniałem co/to są hanysy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
LOL gorolę to w górach nie mieszkają ? Ja jestem fajny mój Wacek tez wiec wypraszam sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie, gorole, to wszyscy ludzie nie bedący ślazakami. Tacy frajerzy co nie sa ze śląska,tacy jak ty :P Zapewne tobie chodzi o górali, bo te słowa sa do siebie podobne, ale nie mają ze soba nic wspólnego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Hej ja nie jestem frajerem metalowa gówniaro naoliw sobie ujście paliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Już odpowiadam - gwarą prawie nikt nie mówi, większość to zwykłe zaniedbania językowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Urodziłam się na Ślasku, i są dzielnice w górnośląskich miastach gdzie gwarą mówi większośc. A ślaski akcent i ślaskie wtrącenia w postaci pojedyńczych słów słychać bardzo często. :) Ale o ja moge wiedziec, ja sie tam tylko wychowałam, nie to co ty, arogancka Angielko, która znasz Górny Śląsk(zaznaczam, ze Górny Śląsk, na Dolnym Ślasku, w Wrocławiu itp faktycznie nikt nie mówi po ślasku bo to były niemieckojęzyczne tereny przed wojną) mimo iż tam nigdy nie byłaś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
bo ty akurat wiesz gdzie ja była, skąd jestem i gdzie mieszka moja rodzina ;) Naucz się najpierw gwary, a potem o niej porozmawiamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Niewychowana gówniara ze ślunskiej patologii wymądrza się na forum benzyny sobie wlej do RYJA.metal to żart w tych czasach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jedyny słuszny Śląsk, to Śląsk Wrocław.:classic_cool: Trzej królowie wielkich miast: Śląsk, Wisełka Lechia Gdańsk! Paweł Polok z RAŚ, czyli listonosz ze "Świętej Wojny" powiedział, że "Polska jest bękartem traktatu wersalskiego i właśnie za ten antypolonizm nienawidzę hanysów.:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To skąd jesteś, powiedz mi, to jakas tajemnica? :) Śląską gware znam w postaci pojedyńczych słów, na przykład "hasiok" :D bo tak się mówiło tam gdzie się wychowałam - po polsku, z pojedyńczymi górnośląskimi wtraceniami, a niektórzy z śląskim akcentem, i uwazam to za fajną odrębnosć, a nie "zaniedbania językowe". :) Są miasta jak Piekary Śląskie gdzie wciąż wiele ludzi mówi w pełni ślaską gwara. Bardzo się z tego ciesze, a jej postepujący zanik uwazam za tragedie. Ale aroganccy "gorole" tego nie zrozumieją :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
i dobrze, niech dbają o gwarę, ale o gwarę, a nie tłumaczenie mówienia "poszłem" zamiast "poszedłem" tym, że jest się ze śląska. I to mnie wkurza i tego nie lubię. Poza tym jak się mieszka w Polsce to trzeba poprawnie mówić przede wszystkim po polsku, a potem bawić się w naukę lokalnej gwary. Mam nadzieję, że jesteś zadowolona z odpowiedzi, teraz spadam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Jedyny słuszny Śląsk, to Śląsk Wrocław" Wrocław to tylko śląsk historyczny, co to za Śląsk na którym nie mieszkają ślazacy, tylko sami przesiedleńcy z Kresów, którzy przybyli tam po 1945? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
"w Wrocławiu itp faktycznie nikt nie mówi po ślasku" Fakt, ale słynna śląska aktorka teatralna Gertruda Szalsza, najbardziej znana jako Karlikowa ze "Świętej Wojny" urodziła się we Wrocławiu i nie mówi tylko godo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Poza tym jak się mieszka w Polsce to trzeba poprawnie mówić przede wszystkim po polsku, a potem bawić się w naukę lokalnej gwary. " bo co ? :) Tak przeszkadza ci odrębnośc, że chcesz ją na siłe stłamsić? :) Dlaczego osoba ze Ślaska nie może mówić przede wszystkim śląską gwarą? "Mam nadzieję, że jesteś zadowolona z odpowiedzi, teraz spadam. " Nie, bo nadal jesteś arogancka i wyraźnie przeszkadza ci odrębnośc nie wiedzieć czemu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Fakt, ale słynna śląska aktorka teatralna Gertruda Szalsza, najbardziej znana jako Karlikowa ze "Świętej Wojny" urodziła się we Wrocławiu i nie mówi tylko godo. " Widocznie jest przedwojenną wrocławianką :) dziś takich osób prawie nie ma, sami przybysze z Kresów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moorland czy uwazasz ze Polacy żyjacy pod zaborem rosyjskim w XIX wieku powinni mówic przede wszystkim po rosyjsku skoro żyja w Rosji, a za nauke polskiego brać się dopiero potem? :) Zresztą, ci co potrafią gware z reguły nie musza się jej uczyć, mówią nią bo sie tu wychowali, ta gwara na szczęście jeszcze nie jest martwa, żeby trzeba było ją odtwarzać i sie jej specjalnie uczyć, ale ty pewnie chciałabys odstawienia jej do muzeum, bo nie pasuje ci do twojej aroganckiej wizji, smutne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak, była przedwojenną Wrocławianką (ur. 13 marca 1924 we Wrocławiu, zm. 12 września 2009 w Katowicach)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
sorry kasiu, ale jesteś po prostu głupia. Naucz się czytać to porozmawiamy. Właśnie dlatego irytuje mnie brak znajomości języka polskiego wśród Polaków. Spróbuj to zrozumieć: Gwara mi nie przeszkadza, przeszkadza mi kaleczenie języka polskiego i tłumaczenie się gwarą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Właśnie dlatego irytuje mnie brak znajomości języka polskiego wśród Polaków. " Ok, ale dlaczego cała polska ma się dostosowywac do literackiej polszczyzny? Śląsk od XIII wieku aż do powstań śląskich był cześcią niemiec, prus lub austrii, zależnie od epoki, i język polski na terenie slaska rozwijał się odrębnym torem niż w reszcie kraju. Stąd gramatyka jest nieco inna (jo chca, zamiast ja chce, jo sie ucza, zamiast ja się ucze itp), jest wiele niuansów, które odbiegają od literackiego polskiego języka. To jest po prostu jego inny wariant, a nie "kaleczenie" :) Odrębnośc, o którą należy dbać w zglobalizowanym świecie, gdzie na odrebności nie ma miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I w tym wątku co czytałam, uznałas śląskie regionalizmy takie jak "chałpa" zamiast "dom" za "kaleczenie języka" a nie błędy językowe jak "poszłem" zamiast "poszedłem"(nie wiem jak jest "iść" po śląsku, wiem że "chodź tutaj na chwile" to jest "puć no sam na chwila", pragne zauważyć że śląskie słowo "sam" znaczy po polsku "tu, tutaj" :D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
''Przyszli na krzywe pyski",jak zawsze.To forum nie jest dla osób o słabej psychice i obrażalskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Powtarzam, że nie mówiłam o prawdziwej gwarze, a o zwykłym kaleczeniu i tłumaczeniu tego gwarą (kiedy to nie jest gwara). Ty chyba naprawdę jesteś głupia...albo udajesz. Tak czy inaczej coraz bardziej irytują mnie twoje pozbawione sensu argumenty. Śpij dobrze i nie wywołuj mnie więcej, nie chce mi się rozmawiać z kimś kto udaje idiotkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Tak czy inaczej coraz bardziej irytują mnie twoje pozbawione sensu argumenty" Cóż za merytoryczny "kontrargument", obaliłas moje argumenty jak nic. :) jesteś arogancka i tyle, w każdym zdaniu, każdym poście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Powtarzam, że nie mówiłam o prawdziwej gwarze, a o zwykłym kaleczeniu i tłumaczeniu tego gwarą (kiedy to nie jest gwara)." Czyli według ciebie można mówić, albo czystą literacką polszczyzną, albo czystą gwarą, tak, dobrze rozumiem? :) Co to jest "prawdziwa gwara"? Gwara śląska nie jest skodyfikowana, wiesz? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×