Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

wczesne wspomaganie rozwoju kto przebrnąć przez papiery?

Polecane posty

Gość gość

Bardzo proszę o informację. W poradni psych- pedagog skierowali nas do psychiatry po orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, psychiatra nie wydał, tylko zwodzil pół roku, po czym odesłał do kolejnej poradni, gdzie czas oczekiwania wynosi rok. Wszyscy mówią że z moim dzieckiem coś nie tak, ale realnej pomocy nie mam. Dziś byłam u logopedy, prywatnie oczywiście, i pani mi powiedziała że do wczesnego wspomagania rozwoju nie jest potrzebne orzeczenie o niepełnosprawności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mój syn miał wwr na długo przed diagnozą - nie mówiąc o orzeczeniu.Wypełniłam wniosek, dołączyłam dokumentację medyczną którą miałam (opinia logopedy, psychologa) i tyle. Wyznaczono termin spotkania - terapeutka zrobiła ze mną wywiad, popracowała chwilę z małym a potem wydano decyzję o potrzebie tych zajęć. Żeby mieć orzeczenie o niepełnosprawności musisz mieć diagnozę. I nie wystawia go psychiatra tylko powiatowy zespół orzekania o niepełnosprawności. Składasz wniosek wraz z papierami a potem stawiasz się z dzieckiem na komisję w wyznaczonym terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Spiesz się, bo jak do września nie zalatwisz to rok przypadnie. Dziecko nie musi mieć orzeczenia o niepełnosprawności, ktoś wprowadził cię w błąd!!! Logopeda, psycholog lub pedagog, wszyscy oni tam na etatach pracują i u nich wszystko zalatwisz. Do nich idziesz z dzieckiem i oni wydają opinię o potrzebie wwr i o potrzebie kształcenia specjalnego (do przedszkola). Później komisja, która przyznaje lub nie. Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ale podobno wcześniej można było taka opinie załatwić niejako 'prywatnie', tzn korzystając z poradni niepublicznych które chętniej takie orzeczenia wydawały. A teraz tylko publiczne poradnie mogą. A w mojej poradni napotykam na ogromny opór. Czyli mam prawo złożyć do poradni wniosek o wwr?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nie rozumiem skąd ten opór. Chociaż u nas też trzeba się o wszystko szarpać. U mnie było tak, że umówiłam wizytę u ich pedagoga i logopedy. Oni uznali, że dziecko na opóźniony rozwój. Złożyłam papiery i czekałam na komisję. Trwało to jakieś 3 m-ce. Zawsze wwr zaczyna się od września i trwa do czerwca(jak szkoła). Orzeczenie o niepełnosprawności syn miał dużo później. Od razu załatwiaj potrzebę kształcenia specjalnego do przedszkola. Młody na wwr od 18 mc życia do 7 rz. Autyzm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Nic nie rozumiem, nawet na oficjalnej stronie poradnie piszą że trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności od lekarza albo z komisji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mnie z poradni odesłali do psychiatry i tym sposobem straciłam 1,5 roku i jestem w punkcie wyjścia. Na termin w poradni muszę czekać znowu z pół roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Poproś o podstawę prawną! Nie musisz mieć orzeczenia o niepełnosprawności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Niezbędnym dokumentem jest opinia psychologa lub pedagoga z poradni o potrzebie wwr!!!! Ludzie kochani, nie dajcie się tak traktować!!!!! Op*****l tam ze trzy razy, u nas taki sam burdel i jaśnie Panie co h/u/j wiedzą albo celowo wprowadzają w błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co to za miasto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Po pierwsze, tak z ciekawości- kto cię poinformował że nie przyjmują prywatnej diagnozy? I od kiedy to niby funkcjonuje? Bo ja dopiero co zdobyłam wszystkie potrzebne papierki, załatwiałam orzeczenie o potrzebie wwr, i mały ma te zajęcia od lutego (zaświadczenie wydane w styczniu). Więc kiedy niby się te przepisy zmieniły? Sama robiłam diagnozy przez prywatne poradnie, bo na NFZ czekałabym minimum rok, na solidny ośrodek- 1,5 roku co najmniej. I ogólnie mylisz trochę pojęcia albo ktoś cię celowo wprowadza w błąd- ani psychiatra, ani neurolog, ani żaden inny specjalista nie wydadzą dziecku orzeczenia o niepełnosprawności. Specjalista daje opinię albo diagnozę, nic więcej. Z diagnozą można się starać o orzeczenie o potrzebie wwr i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jedno i drugie jest wydawane przez komisje w określonych poradniach psychologiczno- pedagogicznych, jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Do orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, na każdy etap edukacji oddzielnie, są trochę inne kryteria i określone zaburzenia które do niego kwalifikują, o wwr decyduje się na podstawie opinii, diagnoz, róznie dla róznych dzieci poza tymi spełniającymi okreslone kryteria, i przysługuje dzieciom do 7 r.ż. zdaje się, a raczej tak długo jak długo spełniają obowiązek przedszkolny. O jedno i drugie można się starać oddzielnie. A orzeczenie o niepełnosprawności to już jest zupełnie inna bajka- niektórzy rodzice starają się np. tylko o orzeczenie o wwr, albo tylko o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, albo te dwa wymienione. Generalnie orzeczenie o niepełnosprawności nijak się ma do systemu kształcenia- to papierek który daje róznego typu ulgi, np. w komunikacji, biletach, prawo do zasiłku, ale głównie prawo do korzystania np. z turnusów rehabilitacyjnych, terapii czy innych usług medycznych dofinansowywanych przez PFRON. I tu kryteria przyznawania są jeszcze inne niż przy pozostałych, przykładowo dziecko z chorobą układu pokarmowego może zostać uznane za niepełnosprawne i dostać orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, ale nie dostanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalniego czy o wwr bo jego rozwój społeczno- emocjonalny przebiega prawidłowo i nie ma specjalnych potrzeb edukacyjnych. Z kolei dziecko z opóźnioną mową czy niesprecyzowanymi zaburzeniami zachowania może dostać opinię o wwr, ale nie dostanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego czy orzeczenia o niepełnosprawności. Czyli tak w skrócie: - orzeczenie o potrzebie wwr, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i orzeczenie o niepełnosprawności to trzy zupełnie rózne rzeczy, i ŻADNE Z NICH NIE JEST KONIECZNE DO UZYSKANIA POZOSTAŁYCH - jeżeli w ostatnim miesiącu przepisy się nie zmieniły- to również opinia bądź diadnoza prywatnej poradni czy prywatnego specjalisty jest wystarczająca żeby uzyskać którekolwiek z powyższych - specjalista bądź poradnia (poza ppp) nie wydają orzeczeń, wydają je odpowiednie komisje, w których musisz szczegółowo pytać o kryteria i wymagane dokumenty - nieprawdą jest że wwr "dostaje się" od września, chyba że każde miasto ma swoje własne kryteria, my mamy od lutego i nie ma z tym problemu. Chyba że po prostu placówka która zajmuje się wwr jako takim nie ma już miejsc na przyjęcie kolejnych dzieci i ma zapisy od nowego roku, ale jeśli znajdziesz miejsce które prowadzi zajęcia w ramach wwr, to w dowolnym momencie możesz zacząć. - prawdą jest natomiast że warto najpierw sprawdzić jakie dokumenty są wymagane, a potem iść do specjalisty i starać się uzyskać diagnozę- i to wszystko jak najszybciej, bez względu na koszty. Papierologia swoje trwa, a dziecko im szybciej dostanie pomoc, tym lepiej, nie wyobrażam sobie czekania rok czy dwa, zwłaszcza że wwr daje nieraz dobre efekty a czas kiedy można z niego korzystać jest ograniczony Daj stronkę do tej poradni albo napisz z jakiego miasta jesteś, to może coś spróbuję jeszcze wyjaśnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Chodzi mi o poradnie w Wadowicach. Moje dziecko jest na pograniczu normy i całościowych zaburzeń. Generalnie ma wady wymowy, zaburzenia emocjonalne które objawiają się stereotypami ruchowymi, zaburzenia rozwoju społecznego. Panie w poradni (psycholog i pedagog) wydały mi rok temu opinie, wręczyły dla psychiatry do wypełnienia formularza o niepełnosprawności dziecka konieczne do wwr ( podkreślając żebym się tym terminem nie przejmowała) i odesłały z kwitkiem. Pani psychiatra pił roku się wahała i odeslalam na zacisze, a tam na diagnozę czeka się rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mnie chodzi tylko o to żeby jak najszybciej temu dziecko pomoc. Bo w końcu nie zdaze, teraz synek ma już 5,5 roku. Pytałam w stowarzyszeniu które prowadzi zajęcia z wwr, miejsca by były ale potrzebna opinia z tej głupie poradni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A przepisy podobno zmieniły się w styczniu. Gdybym o tym wiedziała to już dawno bym załatwiła papiery prywatnie, ale byłam w przekonaniu że potrzeba zaświadczenie od neurologa albo psychiatry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Rzeczywiscie piszą o zaświadczeniu o niepełnosprawności, ale dla mnie to naprawdę jest jakieś dziwactwo- nie ma czegoś takiego, lekarz wydaje diagnozę choroby albo zaburzenia, i faktycznie- wypełnia specjalny formularz "pod" wwr albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Lekarz wydaje zaświadczenie DLA POTRZEB orzeczenia o potrzebie wwr/potrzebie kształcenia specjalnego/niepełnosprawności, zaświadczenie o stanie zdrowia a nie stwierdza niepełnosprawność jako taką! Skąd masz informacje że zmienily się przepisy i nie przyjmują prywatnych diagnoz? Bo tak jak pisałam, mieliśmy komisję o wwr i kształcenie specjalne w styczniu, w styczniu też dostaliśmy papiery, od lutego realizujemy- i nie było w ogóle pytania kto i w jaki sposób te papiery dawał, a tylko część była z publicznej poradni, większość prywatnie. Prywatny psychiatra bez problemu wypełnił formularze potrzebne do orzeczeń. Rzeczywiście w tym wieku to już ostatni dzwonek... u mnie też było odsyłanie od sasa do lasa, diagnozowaliśmy zresztą powtórnie bo mały stwierdzono że za mały za pierwszym razem i nie da się stwierdzić na 100%, i w sumie trwało to grubo ponad rok, a u psychologów bywał już 2 lata wcześniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Polecam strone ktora prowadzi rodzic dziecka niepelnosprawnego " I wszystko jasne", tam jest atykul pt." Krok po kroku" .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
niepełnosprawności sprzężone Częstochowa. cześć. czy ktokolwiek zna specjalistów z ośrodka www.czyz.edu.pl? Jakie macie opinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jeśli jesteś rodzicem dziecka objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju teraz lub kiedyś, zapraszam do udziału w ankiecie dotyczącej oceny systemu wczesnego wspomagania w Polsce. Ankieta jest krótka i anonimowa, będzie wykorzystana do badań naukowych w ramach pisania pracy dyplomowej. Z góry dziękuję :) https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdggGMZCmpLU25z5dBnEXEQD22fhQvylQph8LYR2l1WDe19mg/viewform?c=0&w=1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
" Żeby mieć orzeczenie o niepełnosprawności musisz mieć diagnozę. I nie wystawia go psychiatra tylko powiatowy zespół orzekania o niepełnosprawności. Składasz wniosek wraz z papierami a potem stawiasz się z dzieckiem na komisję w wyznaczonym terminie. " "Dziecko nie musi mieć orzeczenia o niepełnosprawności, ktoś wprowadził cię w błąd!!! Logopeda, psycholog lub pedagog, wszyscy oni tam na etatach pracują i u nich wszystko zalatwisz. Do nich idziesz z dzieckiem i oni wydają opinię o potrzebie wwr i o potrzebie kształcenia specjalnego (do przedszkola). Później komisja, która przyznaje lub nie. " Dołączę się do waszej dyskusji. Mnie psycholog tak spławiła właśnie i powiedziała, że ona nie jest od tego i że komisja od tego jest. Dyskutuj tu z lekarzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W Hrubieszowie dziecko nie dostanie wwr jeśli nie ma orzeczenia o niepełnosprawności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
gość dziś W Hrubieszowie dziecko nie dostanie wwr jeśli nie ma orzeczenia o niepełnosprawności. X Zapewne nie jest to orzeczenie, które wydaje powiatowy zespół gdzie zebrana jest komisja a pacjent musi się na niej stawić. Chodzi pewnie o orzeczenie, które wystawia komisja w ppp. Tam orzekają, że ze względu na jakąś niepełnosprawność dziecko może korzystać z zajęć wwr. W poprzednich latach nie było takiego wymogu- teraz jest. Mój syn dostał się na te zajęcia tylko dlatego, że ma wysiękowe zapalenie ucha od urodzenia i przez to trochę opóźnioną mowę. To jest jego niepełnosprawność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czasami warto skorzystać z odpowiedniej pomocy, która zagwarantuje prawidłowy rozwój dziecka. My na przykład opieraliśmy się na http://agathum.pl/ ofercie Agathum, dzięki którym nasze dziecko mogło liczyć na właściwy rozwój. Ich pomoc okazała się niezmiernie potrzebna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wwr

Witam! Pomocy ostatnio byłam z synem 2 lata i 4 m. Na bezplatnych konsultacjach z pedagogiem neurologopeda i terapeuta SI stwierdzili że syn powinien mieć wwr i co mam dalej zrobić mam ten wniosek i gdzie się mam udac?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Jestem na etapie załatwiania. Syn jest wcześniakiem i nie ma opóźnień w rozwoju poza znacznym opóźnieniem w rozwoju mowy. Obecnie mówi dużo (3,5 roku), ale bardzo niewyraźnie, chodzi do przedszkola i tam zasugerowano również terapię SI, bo ma taką niezgrabność ruchową. Udałam się do poradni pedagogiczno-psychologicznej i tam złożyłam wniosek o wydanie opinii o WWR. Do wniosku dołączyłam zaświadczenie lekarskie od neurologa oraz opinię wychowawcy z przedszkola. To wszystko. Badanie logopedyczne, pedagogiczne i psychologiczne poradnia wykonuje we własnym zakresie. Czekamy na termin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
52 minuty temu, Gość Wwr napisał:

Witam! Pomocy ostatnio byłam z synem 2 lata i 4 m. Na bezplatnych konsultacjach z pedagogiem neurologopeda i terapeuta SI stwierdzili że syn powinien mieć wwr i co mam dalej zrobić mam ten wniosek i gdzie się mam udac?? 

Poradnia w której byłaś nie realizuje wwr? Powinni Cię poinformować gdzie w Twoim mieście są poradnie, które realizują te zajęcia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eryka

Warto po pomoc zgłosić się  do poradni www.aghatum.pl. Swojego wsparcia udzielają róźni specjaliści, m.in. psycholog, pedagog, logopeda i neurologopeda, terapeuta integracji sensorycznej, dogoterapeuta.  Można liczyć na solidna i rzetelną opiekę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sola

Czy mozna poprosic o zmiane jednego z terapeltow? Chodzi mi o psychologa. Mial pomagać z zamiar tego jak mam iść na zajęcia do niej to mnie skręca.  Beznadziejne podejście 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×