Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Szajn

Nazwisko dla dziecka a samotna matka

Polecane posty

Hej wszystkim tu obecnym

Od niespełna dwóch miesięcy jestem mamą wspaniałego synka. Jego ojciec gdy dowiedział się o ciąży proponował aborcje, nie uczestniczył w okresie ciąży, zostawił nas, zarządał badań DNA ( nie jesteśmy małżeństwem). Jutro spotykamy się w urzędzie aby uznał dziecko. Mimo, że jest ojcem, długo nie zgadzał sie aby syn nosił jego nazwisko, nalegałam aby tak było wiec zmienił zdanie i sie zgodził. Mam dylemat czy dawać nazwisko ojca w takiej sytuacji czy pozostać przy moim. Ojciec dziecka podjął decyzje, że nie chce uczestniczyć w życiu dziecka. Pomóżcie proszę, wyrażając swoje opinie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Ja bym na twoim miejscu dała dziecku twoje nazwisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

A zastanów się czy chciałabyś nosić nazwisko człowieka, który ma Cię w dupie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Skoro on nie chce mieć z Wami nic wspólnego, to po co chcesz go tak uhonorować i nadać jego nazwisko synowi? Czy ten pan zrzeknie się praw rodzicielskich do syna czy będzie płacił alimenty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie sprawa w sądzie o alimenty i wniosę też o ustalenie opieki. Zakładam, że w sądzie sam pozbawi sie praw do syna. Myślałam o tym nazwisku ze względu na dziecko i na to, że ,, zazwyczaj" powinno mieć nazwisko po ojcu, ale mam mieszane uczucia po tym jak ostatecznie zdecydował ze dziecka znać nie chce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Nawet jeżeli sąd pozbawi go praw do dziecka lub sam sie zrzeknie to nie pozbawia go prawa do uczestniczenia w życiu dziecka i może z nim się widywać tylko pod twoją kontrola, a nazwisko podaje si w urzędzie i ojciec musi być przy podawaniu danych i zgodzić się na jego nazwisko sama nie mozesz o to wystąpić .. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadoma procedury urzędowej, ojciec dziecka zgodził sie na nadanie synowi swojego nazwiska ale na zasadzie ,, jeśli tak ci zależy i tak bardzo mnie naciskasz to już dam to swoje nazwisko" - dlatego mam tak mocną ambiwalencję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Syl

Ja bym dala swoje.

Juz chocby z tego powodu, ze nie wyobrazam sobie miec innego niz wlasne dziecko i wszedzie sie tlumaczyc i skazywac dziecko na tlumaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie...dlaczego twoja mama ma inne nazwisko niż ty...? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
15 minut temu, Szajn napisał:

Będzie sprawa w sądzie o alimenty i wniosę też o ustalenie opieki. Zakładam, że w sądzie sam pozbawi sie praw do syna. Myślałam o tym nazwisku ze względu na dziecko i na to, że ,, zazwyczaj" powinno mieć nazwisko po ojcu, ale mam mieszane uczucia po tym jak ostatecznie zdecydował ze dziecka znać nie chce 

Nazwisko twoje z bardzo prostego powodu.  Jak bedziesz jechala za granice i syn ma inne nazwisko to musisz miec dodatkowe dokumenty poswiadczajace, ze dziecko jest twoje.  Legalne jest duzo latwiej.

Moralnie- daj spokoj nadawac nazwisko dawcy plemnikow.  Dodatkowo chcesz zeby dzieci pytaly dlaczego synek ma inne nazwisko niz mama?  Jak mozna nawet myslec o honorowaniu dawcy nasienia?  Anonimowi dawcy nie nadaj nazwisk wiec czemu tutaj?  Tylko dlatego, ze wiesz kto to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Dziecko ma nazwisko po ojcu, kiedy rodzice są w związku albo kiedy ojciec zamierza się tym dzieckiem w jakimś stopniu interesować. Wtedy to ma sens, a nie kiedy facet jest tylko dawcą spermy.

I jeszcze podam Ci przykład mojej kolezanki: miała nazwisko po ojcu, ale w liceum i tak je zmieniła na nazwisko matki. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałam, że nazwisko po ojcu bo dziecko ma pochodzenie, rodzine generacyjną ....tylko tym sie sugerowałam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
2 minuty temu, Szajn napisał:

Myślałam, że nazwisko po ojcu bo dziecko ma pochodzenie, rodzine generacyjną ....tylko tym sie sugerowałam...

Dziecko ma rodzine i pochodzenie po Tobie.  Nazwisko po ojcu nie oznacza, ze ma rodzine generacyjna jezeli bez kontaktu.  Ojciec sie nie interesuje to nic po ojcu nie ma wtedy tylko nazwisko, a nie rodzine, wartosci, tradycje czy kuzynow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Syl

Co znaczy rodzina generacyjna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Daj dziecku swoje nazwisko. Ja tak zrobiłam i nawet przez chwilę nie żałowałam. Dziecko jest ze mną więc jest mi łatwiej. Nawet sędzina tak mi radziła. Tylko u mnie ojciec chciał dać swoje nazwisko. Miał taki słomiany zapał . Od 10 lat go nie widzieliśmy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Onkosfera

Oczywiście, że dać nazwisko własne. Nazwisko "zawsze po ojcu" to patriarchalny przeżytek, z czasów, gdy wyłącznie mężczyzna nadawał znaczenie istnieniu członków swojej rodziny. Teraz jest inaczej. Co wiecej, uważam że dzieci powinny mieć z urzędu nazwiska po matkach, bo to kobiety trudzą sie w ciąży, rodzą w meczarniach i ponoszą większość trudów rodzicielstwa (taka niestety biologia).

A poza tym, tak jak napisał ktoś powyżej, po co obciążać swojego potomka nazwiskiem kogoś, kto w tak paskudny i bezduszny sposób próbował zaprzeczyć jego istnieniu i swojemu w tym udziałowi. Na ..uj uhonorować takiego człowieka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Za kilka miesięcy tez będę samotna matka mam zamiar dać dziecku moje nazwisko. U mnie tez facet chce wystąpić o badania dna ale puki co się nawet nie odzywa a ja nie mam zamiaru, mam nadzieje ze jednak da sobie spokój wiem ze i tak nie będzie się dzieckiem interesował ani łożył na niego pieniędzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ank

Ja dalam nazwisko ojca (dzieciak ma 20 lat teraz) sadownie odebranie praw rodzicielskich (nie bylo problemu z wyrobieniem paszportu czy wyjazdem za granice) zawsze bylam niezalezna finansowo, on nigdy nie placil alimentow (w razie czego nigdy nie poda dzieciaka o alimenty na siebie) jak dzieciak mial 15 lat ojciec chcial sie spotkac ale dzieciak nie czul potrzeby ( jak za malolata sie pytal o ojca to powiedzialam, ze nigdy nie chcial miec z nami do czynienia, wolal imprezy i beztroski tryb zycia) dzieciak ma namiary ale nie ma ochoty sie spotykac, stwierdzl, ze on nie chcial miec z nami do czynienia kiedys a on nie chce teraz. Od 10 lat jestem w szczesliwym zwiazku, maz chcial dac swoje nazwisko ale dzieciak nie chcial, bo ma swoje. Nie zaluje decyzji, dzieciak ma swoja wlasna tozsamosc (kulturowo w polsce dziecko ma nazwisko ojca) nikt mu nie zarzucil, ze matka nie wie z kim je ma, generalnie absolutnie nie zaluje decyzji i dzieciak tez zadowolony. Kazdy powinien dzialac tak jak mu intuicja podpowiada, mi wszyscy odradzali, nawet sedzina (po reakcji ojca na sali sadowej, bo on nie chcial sie zgodzic na nazwisko). Po 20 latach z pelna odpowiedzialnoscia stwierdzam, ze byla to sluszna decyzja dla dzieciaka, dla jego dobrego samopoczucia i podniesiania wlasnej wartosci (ktokolwiek nie mial takiej sytuacji nie powinien wypowiadac sie hipotetycznie, bo naprawde trzeba cos przezyc zeby miec swiadomosc decyzji) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Amelinium

moje dzieci maja moje nazwisko , mimo ze jestem z ich ojcem, ale odbiegając od tego, to ..

Zwiarzesz sie z jakimś tam iksinskim.. rodzisz mu kolejne dziecko, on uznaje starsze i jest mu ojcem, a nagle w szkole musi się tłumaczyć czemu ty masz inne nazwisko, on ma inne , a dziecko jeszcze inne:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Amelinium

tak , a ja się zwiąRZę ze słwownikiem:D przepraszam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo serdecznie dziękuję za Wasze opinie. Jestem już po. Zdecydowałam zostawić swoje nazwisko. Ojciec dziecka był tym poruszony, trochę jakby dostał w twarz. Zapytał po wyjściu z sali dlaczego tak zdecydowałam. Powiedziałam, że nie zasługuje na to, aby syn nosił jego nazwisko, ponieważ on jako ojciec biologiczny go nie chce. Powiedziałam cześć i wyszłam. Nigdy nie zapomnę jego wyrazu twarzy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bubu

Bardzo dobra decyzja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anonim

Najlepsza twoja decyzja! Ruchać to się wiedział i się spuścić, a uznać dziecka to już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 123

A wiesz, ze jak bedziesz chciala podac nazwisko swoje, to jako ojca dziecka bedziesz musiala podac nieistniejacego czlowieka to jest twoje nazwisko+ zmyslone imie-tak stanowi polskie prawo.Takze dobrze sie zastanow. Moim zdaniem skoro on sie zgodzil i chce uznac dziecko niech tak bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Nie wyobrażam sobie zebym miała inaczej się nazywać niż moje dziecko. Gdybym nie miała ślubu na 100% dziecko nosiłoby moje nazwisko(i nie ma tu znaczenia fakt ,ze z jego ojcem zyjemy jak golabki) Czemu niby ma miec nazwisko ojca?bo taka tradycja?  Moje dziecko ma już kilka lat ,zawsze się dziwi gdy kolezanka ma inne nazwisko niż mama. Dobrze zrobiłaś 😊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
38 minut temu, Gość 123 napisał:

A wiesz, ze jak bedziesz chciala podac nazwisko swoje, to jako ojca dziecka bedziesz musiala podac nieistniejacego czlowieka to jest twoje nazwisko+ zmyslone imie-tak stanowi polskie prawo.Takze dobrze sie zastanow. Moim zdaniem skoro on sie zgodzil i chce uznac dziecko niech tak bedzie.

Nieprawda. Jeśli ojciec uznał dziecko to normalnie się go wpisuje w akt urodzenia, a nazwisko dziecka można wybrać. Może to być nazwisko ojca, matki, a mogą to być oba w dowolnej kolejności. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dreed
42 minuty temu, Gość 123 napisał:

A wiesz, ze jak bedziesz chciala podac nazwisko swoje, to jako ojca dziecka bedziesz musiala podac nieistniejacego czlowieka to jest twoje nazwisko+ zmyslone imie-tak stanowi polskie prawo.Takze dobrze sie zastanow. Moim zdaniem skoro on sie zgodzil i chce uznac dziecko niech tak bedzie.

Co za głupoty gadasz. Dziewczyna miała sprawę o ustalenie ojcostwa, Sąd rozstrzygnął tez o nazwisku. Nie wiem o prawie jakuego państwa piszesz, ale napewno nie polskiego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
6 godzin temu, Szajn napisał:

Bardzo serdecznie dziękuję za Wasze opinie. Jestem już po. Zdecydowałam zostawić swoje nazwisko. Ojciec dziecka był tym poruszony, trochę jakby dostał w twarz. Zapytał po wyjściu z sali dlaczego tak zdecydowałam. Powiedziałam, że nie zasługuje na to, aby syn nosił jego nazwisko, ponieważ on jako ojciec biologiczny go nie chce. Powiedziałam cześć i wyszłam. Nigdy nie zapomnę jego wyrazu twarzy. 

Dobra decyzja.  Twoje dziecko, twoje nazwisko.  Pewnie, ze go ruszylo, faceci lubia rozsiewac swoje geny czyli nazwisko nawet jezeli nie bedzie wychowywal to zawsze moze sie chwalic jaki jurny.  Walczylas z nim najpierw, zeby nosil jego nazwisko, a potem jednak pogardziles jego nazwiskiem wiec go ruszylo- okazalo sie, ze nie jest takim pozadanym ostatecznie...

Powodzenia z maluszkiem i niech sie dobrze chowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jhgoo
58 minut temu, Gość 123 napisał:

A wiesz, ze jak bedziesz chciala podac nazwisko swoje, to jako ojca dziecka bedziesz musiala podac nieistniejacego czlowieka to jest twoje nazwisko+ zmyslone imie-tak stanowi polskie prawo.Takze dobrze sie zastanow. Moim zdaniem skoro on sie zgodzil i chce uznac dziecko niech tak bedzie.

bzdury piszesz, a zeby bylo zabawniej, mozesz tez nadac swojemu dziecku nazwisko np panienskie matki albo babki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×