Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Kiedy?

kiedy iść do zusu?

Polecane posty

Gość Kiedy?

Witam. Staram się o zasiłek urlop macierzyński/wychowawczy. Wysłałam mojemu pracodawcy kopie aktu urodzenia i inne potrzebne dokumenty, które mają wysłać do zusu. I teraz właśnie nie wiem czy mam iść już złożyć ten wniosek do tego zusu czy mam czekać aż oni mi napiszą, ze mam iść? Już wysłałam im dawno te dokumenty i zero odzewu, a za niedługo skończy się czas na składanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaz

Ale po co masz iść do ZUS?? Dokumenty składasz pracodawcy i on już wszystko załatwia. Wniosek o macierzyński złożyłaś też do pracodawcy czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Jak byłam w zusie 1 raz to mi powiedzieli, ze pracodawca ma wysłać dokumenty i ja mam przyjść z aktem urodzenia? Pracodawca wysłał mi wniosek o macierzyński/wychowaczy i ze jeden z rodziców nie będzie korzystał w tym przypadku ojciec i miałam do tego dołączyć akt urodzenia. W takim razie nie trzeba iść do ZUS? Jestem już zagubiona w tym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaz

Wiesz co może coś sie zmieniło teraz -kiedyś się składało do pracodawcy i tyle. Zapytaj w ZUS bo nie chcę cię w błąd wprowadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaz

Z kodeksu pracy:

"Art.  179 1.  [Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego lub dotyczący rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego. Wspólne korzystanie z urlopu rodzicielskiego]

§  1. Pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 182 1a § 1.

(...)

§  5. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wnioski, o których mowa w § 1 i 4. Do wniosków dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 186 8a."

Z tego co czytam w KP to akt urodzenia składasz wraz z wnioskiem o macierzyński do pracodawcy. 

"§  2.

1.Wniosek, o którym mowa w art. 1791 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, zwanej dalej "Kodeksem pracy", o udzielenie pracownicy, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze zawiera:

1)imię i nazwisko pracownicy;

2)imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielony urlop rodzicielski;

3)wskazanie daty, od której ma być udzielony urlop rodzicielski.

2.Do wniosku dołącza się skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów, albo kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, określającego przewidywaną datę porodu."

 

Nie ma nic o składaniu czegokolwiek do ZUS czyli po staremu wszystko do pracodawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość makar

boshe, jesteś taka nieporadna życiowo, a zdecydowałaś się na dziecko? chyba dla 500+.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc1
31 minut temu, Gość makar napisał:

boshe, jesteś taka nieporadna życiowo, a zdecydowałaś się na dziecko? chyba dla 500+.

Ale z ciebie agresorka... Ludzie maja zdecydowanie głupsze pytania. Nieporadna życiowo raczej by już tego nie załatwiła z pracodawca (wynika z tego, ze z pracodawca sprawa jest załatwiona), a też nie pyta się jak zmienić pieluchę dziecku tylko czy jeszcze trzeba udać się do ZUS'u, kto pyta nie błądzi może to 1 taka sytuacja i woli zapytac. Tylko takie osoby jak ty muszą dołożyć swoje 5 groszy chamskimi i zbednymi komentarzami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc1

I nie każdy w życiu czeka na 500+ tak jak ty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kiedy?
47 minut temu, Gość Gosc1 napisał:

I nie każdy w życiu czeka na 500+ tak jak ty. 

Dokładnie. Kiedy byłam w ciąży to nie było nawet mowy o 500+ na pierwsze dziecko, więc masz pecha i nie mierz wszystkich swoją miara. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kiedy?

A pytałam dlatego, ze babka w zusie mi namieszała w głowie, ze mam przyjść z aktem jeszcze do zusu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×