Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Ciężarna

Jak to w końcu jest z tym ZUSem?

Polecane posty

Gość Ciężarna

Witam

Jestem na ciążowym L4. Na początku marca wylądowałam w szpitalu, poronienie zagrażające, silne bóle i takie tam. A, że dwa razy wcześniej poroniłam dali mi po wypisie 14 dniowe L4. Pracodawca stwierdził, że mam już to L4 ciągnąc do końca. No i tak też się stało. Ostatnie L4 mam wypisane z datą 26.03 do 17.04. Pracodawca płaci mi do 10.04 a od 11.04 przejmuje mnie ZUS. Z profilu PUE wiem, że ZUS moje L4 otrzymał od razu 26 marca. Do tej pory nie mam jednak żadnych informacji co do wypłaty świadczeń. Według moich informacji za te 7 dni niby powinnam dostać pieniądze 26 kwietnia najpóźniej bo mają 30 dni od daty wpływu dokumentu do nich, ale czy te 30 dni nie zacznie się liczyć od dnia przejęcia mnie przez ZUS czyli od 11 kwietnia? 

Bardzo proszę o odpowiedz kogoś kto się zna bo ja oszaleje. Boję się, że zostaniemy w maju bez jednej wypłaty i będę czekać Bóg wie ile na te pieniądze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ciężarna

Up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

W jak dużej firmie jesteś zatrudniona? Bo forma wypłaty świadczenia zależy od wielkości pracodawcy.

Jeśli Twoja firma jest mała (tzn. zatrudnia kilka osób) to musisz w ZUSie złożyć deklarację o formie wypłaty świadczenia i dopiero wtedy ZUS płaci. Jeśli pracujesz w dużej firmie, to Twój pracodawca wypłaca Ci świadczenie, a ZUS mu zwraca tą kasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aśka

Miałam ta sama sytuację z ZUS. Z tym że u mnie pojawił się problem jak weszły w życie E-zwolnienia. Czekałam na pieniądze A tych  niestety nie było. Okazało się że pracodawca musiał złożyć odpowiednią deklarację do ZUS-u. A potem otrzymałam świadczenie. Od czasu złożenia tej deklaracji czekałam około 20 dni. Pozdrawiam 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ciężarna
1 godzinę temu, Gość Gość napisał:

W jak dużej firmie jesteś zatrudniona? Bo forma wypłaty świadczenia zależy od wielkości pracodawcy.

Jeśli Twoja firma jest mała (tzn. zatrudnia kilka osób) to musisz w ZUSie złożyć deklarację o formie wypłaty świadczenia i dopiero wtedy ZUS płaci. Jeśli pracujesz w dużej firmie, to Twój pracodawca wypłaca Ci świadczenie, a ZUS mu zwraca tą kasę.

Ja muszę złożyć deklarację? Nic mi takiego w ZUS nie powiedzieli jak zakładałam PUE 🤔 w firmie pracuje 11 osób więc pracodawca płaci tylko 33 dni. Tak jak pisałam 11.04 przejmuje mnie ZUS. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
54 minuty temu, Gość Ciężarna napisał:

Ja muszę złożyć deklarację?

Tak, Ty, bo to chodzi o to, czy chcesz przekaz, czy wpłatę na konto, jeśli to drugie, to trzeba im podać numer konta. Jeśli nie pojawisz się w jakimś tam terminie w ZUSie sama, to wyślą Ci pocztą druk do wypełnienia i odesłania, przynajmniej ten druk wysyłali jeszcze parę lat wstecz. Sprawdź przez PUE, czy można taką deklarację złożyć, to był bodaj druk Z-10 kiedyś, a teraz nie wiem, czy się nie zmieniło coś

W ZUSie nic Ci nie powiedzą z własnej inicjatywy, jeśli o to nie zapytasz 😛

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ciężarna
6 minut temu, Gość Gość napisał:

Tak, Ty, bo to chodzi o to, czy chcesz przekaz, czy wpłatę na konto, jeśli to drugie, to trzeba im podać numer konta. Jeśli nie pojawisz się w jakimś tam terminie w ZUSie sama, to wyślą Ci pocztą druk do wypełnienia i odesłania, przynajmniej ten druk wysyłali jeszcze parę lat wstecz. Sprawdź przez PUE, czy można taką deklarację złożyć, to był bodaj druk Z-10 kiedyś, a teraz nie wiem, czy się nie zmieniło coś

W ZUSie nic Ci nie powiedzą z własnej inicjatywy, jeśli o to nie zapytasz 😛

Patrz ale pytałam jędzy czy muszę przedłożyć jakieś dokumenty czy zaświadczenie jakieś czy cokolwiek. Nie nie, nie trzeba 🙄 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
1 minutę temu, Gość Ciężarna napisał:

Patrz ale pytałam jędzy czy muszę przedłożyć jakieś dokumenty czy zaświadczenie jakieś czy cokolwiek. Nie nie, nie trzeba

A widzisz, bo pytanie źle zadane 😜 Gdybyś pracowała na zlecenie i sobie odprowadzała składkę chorobową, to wtedy w przypadku L4 by w ZUSie chcieli dodatkowe zaświadczenie od pracodawcy o wysokości składek

Ty pytałaś o dodatkowe dokumenty, a nie o to, czy od nich wniosek trzeba wypełnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hifsssd

Zadzwoń ...*ko  na infolinię do zusu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ciężarna
5 minut temu, Gość Gość napisał:

A widzisz, bo pytanie źle zadane 😜 Gdybyś pracowała na zlecenie i sobie odprowadzała składkę chorobową, to wtedy w przypadku L4 by w ZUSie chcieli dodatkowe zaświadczenie od pracodawcy o wysokości składek

Ty pytałaś o dodatkowe dokumenty, a nie o to, czy od nich wniosek trzeba wypełnić

No tak. Po przecież to takie oczywiste wszystko, że każdy wie o jakie konkretnie dokumenty ma pytać.  Zwłaszcza jak się w życiu nie było na takim długim L4 😂 oh ludzie ludzie 🤦🤷 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×