Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Gość

Jak ja mam odmienić nazwisko Śnieg ?

Polecane posty

Gość Gość

Chodzi o to, że chciałabym zaprosić swoją szwagierkę na swój ślub, ale coś mi nie gra z jej nazwiskiem, przecież nie mogę napisać "Chciałabym zaprosić xxxxxxxxxxxx Śniegówną" 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Jeśli już to "Śniegównę" ale bezpieczniej napisać po prostu "zaprosić xxx Śnieg"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Tego nazwiska się nie odmienia, zresztą wogole lepiej nie odmieniac nazwisk zakończonych na spolgloski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Śnieżanka to też właściwa forma. Jest nawet taka piosenkarka Ewa Śnieżanka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Generalnie mnie w szkole uczono, ze nazwiska typu Berg, Skarga itp, gdzie końcówka nazwiska panienskiego bylaby -gówna, odmienia się z użyciem końcówki -żanka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
1 minutę temu, Gość Gosc napisał:

Generalnie mnie w szkole uczono, ze nazwiska typu Berg, Skarga itp, gdzie końcówka nazwiska panienskiego bylaby -gówna, odmienia się z użyciem końcówki -żanka.

Czyli mam napisać Śnieżanke ? To tak trochę śmiesznie brzmi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm

Żeńskich nazwisk zakończonych na spolgski się nie odmienia. 

Agnieszkę Śnieg.

Ale już Krzysztofa Śniega. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
3 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Generalnie mnie w szkole uczono, ze nazwiska typu Berg, Skarga itp, gdzie końcówka nazwiska panienskiego bylaby -gówna, odmienia się z użyciem końcówki -żanka.

Musiałaś dawno chodzić do szkoły, tych form już się raczej nie używa 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
1 minutę temu, Gość Mmm napisał:

Musiałaś dawno chodzić do szkoły, tych form już się raczej nie używa 🙂

No fakt, to bylo ladnych 30 lat temu :). Dlatego nie twierdzę, ze nie moglo się nic zmienić w tej kwestii. W kazdym razie to byla tylko luzna sugestia, ja osobiscie napisalabym "zapraszam Martę Śnieg" i po krzyku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
5 minut temu, Gość Gosc napisał:

No fakt, to bylo ladnych 30 lat temu :). Dlatego nie twierdzę, ze nie moglo się nic zmienić w tej kwestii. W kazdym razie to byla tylko luzna sugestia, ja osobiscie napisalabym "zapraszam Martę Śnieg" i po krzyku.

Z mojej strony to nie miał być żaden przytyk, mnie również jeszcze uczono, a raczej wspomniano o tych formach 🙂 Marta Śnieg, oczywiście, że tak. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

WSZYSTKIE nazwiska w języku polski sie odmienia. Zapraszasz Panią "Ewę Śnieg" - to jest poprawna odmiana. a np Pana "Wojtka Śniega". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
29 minut temu, Gość gość napisał:

Tego nazwiska się nie odmienia, zresztą wogole lepiej nie odmieniac nazwisk zakończonych na spolgloski.

Oczywiście, że się odmienia, jak wszystkie nazwiska polskie:

sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zaproszenie;12945.html

"Zaprasza Pani Annę Kostrzewę, Agatę Bień i Monikę Śnieg, a razem z nimi Jana Kostrzewę, Filipa Bienia i Marka Śniega. W sumie zaprasza Pani państwa Kostrzewów, Bieniów i Śniegów."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
3 minuty temu, Gość Mmm napisał:

Z mojej strony to nie miał być żaden przytyk, mnie również jeszcze uczono, a raczej wspomniano o tych formach 🙂 Marta Śnieg, oczywiście, że tak. 

😀. Wcale tak tego nie odebralam :). Wiadomo, ze jezyk caly czas sie zmienia i formy stosowane iles lat temu teraz juz nie maja racji bytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
3 minuty temu, Gość gość napisał:

WSZYSTKIE nazwiska w języku polski sie odmienia. Zapraszasz Panią "Ewę Śnieg" - to jest poprawna odmiana. a np Pana "Wojtka Śniega". 

Kochana, przecież widzisz, że nie wszystkie 🙂 nawet po tym przykładzie.

Ewę Śnieg. 

Nie odmienia się nazwisk żeńskich zakończynych na spolgloski, pozostałe owszem, odmienia się. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
14 minut temu, Gość Mmm napisał:

Z mojej strony to nie miał być żaden przytyk, mnie również jeszcze uczono, a raczej wspomniano o tych formach 🙂 Marta Śnieg, oczywiście, że tak. 

Spoko :), wiadomo, ze jezyk caly czas sie zmienia i formy uzywane iles lat temu nie sa juz stosowane, nawet jesli sa poprawne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
3 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Spoko :), wiadomo, ze jezyk caly czas sie zmienia i formy uzywane iles lat temu nie sa juz stosowane, nawet jesli sa poprawne.

Kurcze, forum mi szwankuje:). Myslalam, ze pierwsza odpowiedz mi nie weszła z powodu emotki, wiec zmieniłam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ...

Matko boska co za odppwiedzi... tego nazwiska sie nie odmienia! Zapraszam pania xxxx snieg. Bron boze inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ajaj
31 minut temu, Gość ... napisał:

Matko boska co za odppwiedzi... tego nazwiska sie nie odmienia! Zapraszam pania xxxx snieg. Bron boze inaczej.

Się nie zes..aj, mądralo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
1 godzinę temu, Gość Mmm napisał:

Żeńskich nazwisk zakończonych na spolgski się nie odmienia. 

Agnieszkę Śnieg.

Ale już Krzysztofa Śniega. 

Niektóre nauczycielki też nie odmieniają męskich nazwisk zakończonych spógłoską. Jak ja chodziłem do szkoły to moje nazwisko zawsze odmieniali a mój syn na zakończenie roku dostał dyplom podpisany przez dyrekcję i zamiast napisać "Dyplom dla Marka Szewczyka" napisali "Dyplom dla Marka Szewczyk". Poszedłem do dyrektorki to ta mi odpowiedziała że jeżeli mówi się potocznie to się odmienia, ale na oficjalnych tytułach się nie odmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
4 minuty temu, Gość Gość napisał:

Niektóre nauczycielki też nie odmieniają męskich nazwisk zakończonych spógłoską. Jak ja chodziłem do szkoły to moje nazwisko zawsze odmieniali a mój syn na zakończenie roku dostał dyplom podpisany przez dyrekcję i zamiast napisać "Dyplom dla Marka Szewczyka" napisali "Dyplom dla Marka Szewczyk". Poszedłem do dyrektorki to ta mi odpowiedziała że jeżeli mówi się potocznie to się odmienia, ale na oficjalnych tytułach się nie odmienia.

O rany, współczuję nauczycielki/dyrektorki w takim razie... Nic dziwnego, że opinia o nauczycielach jest, jaka jest 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
6 minut temu, Gość Mmm napisał:

O rany, współczuję nauczycielki/dyrektorki w takim razie... Nic dziwnego, że opinia o nauczycielach jest, jaka jest 😉

Nazwisko zmieniłem na podobnobrzmiące, ale taka jest prawda. Dzięki za współczucie ale co miałem zrobić? Kłócić się? Literkę "a" sam dopisałem, bo oni nie chcieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
2 godziny temu, Gość Gość napisał:

Chodzi o to, że chciałabym zaprosić swoją szwagierkę na swój ślub, ale coś mi nie gra z jej nazwiskiem, przecież nie mogę napisać "Chciałabym zaprosić xxxxxxxxxxxx Śniegówną" 

A szwagierka jest panną, czy mężatką? Jeśli to szwagierka i masz problem z jej nazwiskiem, to jest ona na pewno siostra męża i jest mężatką, to jakim cudem chciałabyś napisać zapraszam Śniegównę? Jakbyś się już chciała trzymać tej formy, to zapraszam panią Śniegową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
2 minuty temu, Gość gość napisał:

A szwagierka jest panną, czy mężatką? Jeśli to szwagierka i masz problem z jej nazwiskiem, to jest ona na pewno siostra męża i jest mężatką, to jakim cudem chciałabyś napisać zapraszam Śniegównę? Jakbyś się już chciała trzymać tej formy, to zapraszam panią Śniegową.

OMG, jaka Śniegówna! Jak już coś to Śnieżanka, ale - rany - co Wy dziewczyny tu odwalacie? Tych form już się nie stosuje, pisane już było o tym, wystarczy przeczytać kilka postów wyżej. Naprawdę słyszałaś, żeby ktoś ich używał? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
2 godziny temu, Gość Gosc napisał:

Śnieżanka to też właściwa forma. Jest nawet taka piosenkarka Ewa Śnieżanka.

Ale to pewnie jest jej normalne nazwisko, a nie forma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
7 minut temu, Gość gość napisał:

A szwagierka jest panną, czy mężatką? Jeśli to szwagierka i masz problem z jej nazwiskiem, to jest ona na pewno siostra męża i jest mężatką, to jakim cudem chciałabyś napisać zapraszam Śniegównę? Jakbyś się już chciała trzymać tej formy, to zapraszam panią Śniegową.

Jest mężatką i ona nie jest siostrą mojego męża, a żoną mojego brata. No ja widzę, że tutaj co człowiek to opinia odnośnie odmiany. Jedni mówią Śnieżanka, drudzy Śniegowa, jeszcze inni, że bez zmian. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
1 minutę temu, Gość Gość napisał:

Jest mężatką i ona nie jest siostrą mojego męża, a żoną mojego brata. No ja widzę, że tutaj co człowiek to opinia odnośnie odmiany. Jedni mówią Śnieżanka, drudzy Śniegowa, jeszcze inni, że bez zmian. 

ŚNIEG. BEZ ZMIAN. 

Naprawdę sporo osób Ci już to powiedziało, nawet napisałam Ci zasadę, że żeńskich zakończonych na spolgloske się nie odmienia. Naorawde to takie trudne...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm

Jak jest żona brata to przecież i tak zapraszasz Ewę i Michała Śniegów, btw, a nie Ewę Śnieg I Michała Śniega. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
10 minut temu, Gość Mmm napisał:

OMG, jaka Śniegówna! Jak już coś to Śnieżanka, ale - rany - co Wy dziewczyny tu odwalacie? Tych form już się nie stosuje, pisane już było o tym, wystarczy przeczytać kilka postów wyżej. Naprawdę słyszałaś, żeby ktoś ich używał? 

A co ja napisałam?! Odniosłam się do postu tytułowego, czyli do autorki, a nie do kolejnych wypowiedzi. To autorka chce napisać Śniegówna, a ja jej wyjaśniłam, że mężatki się w ten sposób nie odmienia. Szwagierka jest na pewno mężatką, bo gdyby tak nie było, to autorka na swoje panieńskie nosiłaby Śnieg, albo po mężu nosiłaby Śnieg. Stąd wniosek, że szwagierka jest Śnieg po mężu. I jak autorka tak bardzo chce się trzymać tej starej formy, to powinna do szwagierki napisać Śniegowa. Więc ta cała Śniegówna autorki, poprawiona przez ciebie na Śnieżankę, nie ma racji bytu. Chciałaś mi przywalić, a sama wyszłaś na wtórną analfabetkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm
1 minutę temu, Gość gość napisał:

A co ja napisałam?! Odniosłam się do postu tytułowego, czyli do autorki, a nie do kolejnych wypowiedzi. To autorka chce napisać Śniegówna, a ja jej wyjaśniłam, że mężatki się w ten sposób nie odmienia. Szwagierka jest na pewno mężatką, bo gdyby tak nie było, to autorka na swoje panieńskie nosiłaby Śnieg, albo po mężu nosiłaby Śnieg. Stąd wniosek, że szwagierka jest Śnieg po mężu. I jak autorka tak bardzo chce się trzymać tej starej formy, to powinna do szwagierki napisać Śniegowa. Więc ta cała Śniegówna autorki, poprawiona przez ciebie na Śnieżankę, nie ma racji bytu. Chciałaś mi przywalić, a sama wyszłaś na wtórną analfabetkę.

Nie, kochana, nie wyszłam 🙂

Jak mogłaś w ogóle w swoim poście napisać o Śniegównie, skoro taka forma w ogóle nie istnieje. Ty niestety na nią wyszłaś, chcąc zabłysnąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mmm

A autorka NIGDZIE nie napisała, że chce się trzymać starej formy, tylko napisała, że nie wie jak odmienić jej nazwisko. Czytanie ze zrozumieniem też nie boli 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×