Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gość

OBCHODZICIE ŚWIĘTA ŚWIECKIE, CZY KATOLICKIE?

Polecane posty

Gość gość

Jak obchodzicie święta- czy po katolicku, czy tradycyjnie w sposób świecki, czyli bez modlitw, opłatków, szopek itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Pogańskie. W ogóle nie czuję katolickiego klimatu, więc nie będę udawać. Za to z duchowością pogańską jestem związana. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

my świeckie- choinka, prezenty, kolacja wigilijna bez opłatka i modlitwy, potem panowie sobie popijają, dzieci się bawią, a kobiety ploteczki, filmy itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Świeckie. Moja mama podała na stół opłatek, podzieliłam się tylko z psami, normalnie tego nie uznaję, ale gapiły się na mnie, żebym dała. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Rodzice i teściowie po katolicku, ja z mężem i dziećmi świckie, bo jesteśmy nowoczesni, wstyd w XXI wieku obchodzić po katolicku i dzieciom taki przykład dawać, zeby potem wszędzie były wyśmiewane, ze z staroświeckiej rodziny pochodzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Gość gość napisał:

Rodzice i teściowie po katolicku, ja z mężem i dziećmi świckie, bo jesteśmy nowoczesni, wstyd w XXI wieku obchodzić po katolicku i dzieciom taki przykład dawać, zeby potem wszędzie były wyśmiewane, ze z staroświeckiej rodziny pochodzą.

Świckie są najbardziej trendy w tym roku.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

Po katolicku ... i nie widzę w tym nic nie stosownego ... staram łączyć się nowoczesność z tradycją ... Choinka, prezenty, opłatek, prosta modlitwa, kolędy, pies też dostał prezent 😉 jest wszystko 🙂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Ja bym się wstydziła, zyjemy w europejskiej, lepszej Polsce, a nie w Polsce w latach 30, gdzie wszyscy byli analfabetami i wierzyli w ciemno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
24 minuty temu, Gość gość napisał:

Ja bym się wstydziła, zyjemy w europejskiej, lepszej Polsce, a nie w Polsce w latach 30, gdzie wszyscy byli analfabetami i wierzyli w ciemno

Żyjemy w europejskiej Polsce dzięki pokoleniom przodków i dziadków i pradziadków, którzy byli głęboko wierzący i lata historii za nami opartej na wierze chrześcijańskiej ... nie mówiąc już o PRL-u i roli kościoła w obaleniu komuny ... A historia Jezusa i Maryi wcale nie jest ... wiarą w ciemno ... to po prostu historia opowiedziana dla niepiśmiennych chłopów prostym językiem ... każdy wierzący wie, że w historie w biblii to głębszy przekaz ... dziejów ... To był taki holokaust jak w II wojnie światowej ... tylko w starożytności ... Studiowałam historię i rozkładaliśmy biblię na części pierwsze ... i nadal wierzę ... po za tym im jestem starsza coraz więcej rozumiem z tej historii ... A Jezus jeżeli nawet nie był Bogiem jako takim ... to był bardzo nieszczęśliwszym człowiekiem ... ukrzyżowanym przez ludzi za to że bronił ubogich ... przed ówczesnymi katami ... to historia człowieka zamęczonego dla idei ... człowieka przez człowieka ... a obraz w biblii to taki holokaust starożytny ... możesz ze mną z tym dyskutować bez końca ... miałam zajęcia z tego .... i piszę bez patrzenia w Wikipedię ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

To jezus to jak w obecnych czasach LGBT, którzy są gnębieni, krzywdzeni przez to, zę są inni niż większość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

LGBT to jest współczesna forma męczennictwa, znoszenia pogardy od ludzi, krzywd itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

I nie jestem wyborcą PiS - u 😉 tylko absolwentem historii .... 😛 Miałam egzaminy z tego ... i licencjat pisałam o historii ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
8 minut temu, Gość gość napisał:

LGBT to jest współczesna forma męczennictwa, znoszenia pogardy od ludzi, krzywd itp

LGBT nic innego jak stary problem w nowej odsłonie ... przepuszczony prze maszynkę komercji ... czyli problem z orientacjami seksualnymi ... nie od dziś wiadomo jakie patologie i zgorszenie szerzyło się w starożytności i średniowieczu ... jak ktoś przyznał się ze jest gejem, lesbijką lub bi ... Nie mówiąc o Cesarstwie Rzymskim ... jakie się wtedy patologie szerzyły ... dlatego jak pojawiło się Chrześcijaństwo to zyskało na popularności ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Przepraszam, a swięta świeckie to ku czci kogo/ czego? Co świętują takie osoby? Przecież nie Boże Narodzenie. Może ferie, awans, imieniny Ewy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Święta świeckie to po prostu święta nie związane z żadnymi bogami, nasze święta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Ale co niby jest złego w innych orientacjach teraz i np w średniowieczu? Ci ludzie nikogo nie krzywdzą, chca sobie żyć cichutko i kochać osoby tej samej płci, chcą być uznawane za rodzinę, mieć prawa. To nie patologia, oni patologii nie robią, nie szerza rozwiązłości, złych zachowań itp, a tylko chca praw i równego traktowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
38 minut temu, Gość Gość napisał:

Przepraszam, a swięta świeckie to ku czci kogo/ czego? Co świętują takie osoby? Przecież nie Boże Narodzenie. Może ferie, awans, imieniny Ewy?

Imieniny obchodzi się przecież dla uczczenia pamięci świętych o tym imieniu. A niektóre święta świeckie to pozostałości pogańskich świat z czasów pogańskich ku czci Światowida i innych bóstw pogańskich. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
41 minut temu, Gość gość napisał:

Ale co niby jest złego w innych orientacjach teraz i np w średniowieczu? Ci ludzie nikogo nie krzywdzą, chca sobie żyć cichutko i kochać osoby tej samej płci, chcą być uznawane za rodzinę, mieć prawa. To nie patologia, oni patologii nie robią, nie szerza rozwiązłości, złych zachowań itp, a tylko chca praw i równego traktowania.

Nie mówię o tym co jest ale co było ... o historii. W średniowieczu na pewno by tak łatwo nie było przecież wszyscy wiedzą jakie wtedy były prześladowania nawet jeżeli chodzi o kwestie naukowe juz bardziej liberalnie było w starożytności bardziej to akcepotowano .... teraz ... mamy komercje .... i przypuszczenie przez maszynkę komercji ... najprawdopodobniej jeżeli nie wiadomo o co chodzi ... za tym pewnie czai się jakaś wielka kasa ... i ktoś chce zarobić ... ot co...

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

W historii występują takie okresy historyczne gdzie ten temat raz jest lekko traktowany a innym razem niestety nie da się ... starożytność to akceptowala średniowiecze nie ... i były prześladowania potem było oświecenie ... gdzie znowu poluzowano w tym temacie potem znowu przyszły prześladowania ... i tak w kółko  ... to tak jest w historii ... ze wszystko falami idzie ... teraz to i tak jest dobrze ... ale też ataki na chrześcijaństwo tez są ... a wszystko sprowadza się do tego aby nie było już czegoś takiego jak holokaust ... lub prześladowania czy to ze względu na wiarę czy orientuje ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

W Polsce nikt katolików nie przesladuje, nie nabija sie z ich religii, za to katolicy przesladują wszystkich za wszystko. Jeszcze nigdy się nie spotkałam, by ktoś np z LGBT lub ateistów przesladował lub drwił z katolików jak to oni robią z LGBT lub np ludxmi mający,mi inne poglądy polityczne niż PiS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

Ja jako wierząca tez juz zaczynam się bać wam powiem ... i to nie jest śmieszne ... we własnym kraju ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
6 minut temu, Gość gość napisał:

W Polsce nikt katolików nie przesladuje, nie nabija sie z ich religii, za to katolicy przesladują wszystkich za wszystko. Jeszcze nigdy się nie spotkałam, by ktoś np z LGBT lub ateistów przesladował lub drwił z katolików jak to oni robią z LGBT lub np ludxmi mający,mi inne poglądy polityczne niż PiS.

Oj a ja się spotkałam ... i to osobiście ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna

I nie glosowaje na PiS ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
13 minut temu, Gość Katarzyna napisał:

Ja jako wierząca tez juz zaczynam się bać wam powiem ... i to nie jest śmieszne ... we własnym kraju ... 

ja jako niewierząca też

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

My też świeckie święta obchodzimy i z młodych nie znamy nikogo kto by robił katolickie, wszyscy młodzi robią już inaczej- czyli świeckie, bo po co katolickie skoro już się nie wierzy od lat w te legendy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Niech ktoś Katarzynie zabierze wielokropek, bo czytać się tego nie da. I nigdy nie uwierzę, że ktoś, kto robi tyle byków, ma wyższe wykształcenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Zapomniałam napisać w temacie: my obchodzimy święta tradycyjnie, z elementami obyczajowości chrześcijańskiej i pogańskiej, ale bez wymiaru religijnego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
2 godziny temu, Gość Gość napisał:

Niech ktoś Katarzynie zabierze wielokropek, bo czytać się tego nie da. I nigdy nie uwierzę, że ktoś, kto robi tyle byków, ma wyższe wykształcenie. 

Mam i nie tobie o tym decydować mam wyższe licencjata i magistra byków nie widzę to mi je pokaż i napisz jeżeli chodzi o literówki to pisałam z komórki i nie ma polskich liter. To będzie bez wielokropka jak sobie życzysz. Ale jak oceniasz ludzi przez błędy ortograficzne i wielokropki. Widocznie Profesorowie którzy dali mi dyplom uważali inaczej niż ty ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
3 godziny temu, Gość Gość napisał:

Zapomniałam napisać w temacie: my obchodzimy święta tradycyjnie, z elementami obyczajowości chrześcijańskiej i pogańskiej, ale bez wymiaru religijnego. 

To samo, zadnych oplatkow, ani kosciola.  Takie spoznione obchody przesilenia zimowego.

A jezeli ktos juz chce wiedziec jakiego boga poganie moga czcic w swieta to najwyzszym bogiem starozytnym, najlepiej wymazanym przez tych niby nieprzesladujacych katolikow (z ktorymi prowadzili wojny domowe poganie w poczatkach panstwa polskiego) to jest Jasza.  PRzy okazji bardzo mozliwe, ze Jasiu jest wlasnie naszym slowianskim imieniem pochadzacym od Jaszy, a przygarnietym przez katolikow (jak to zwykle z poganskimi zwyczajami i obchodami robili) jako forma zdrobnienia Jan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
13 godzin temu, Gość gość napisał:

Święta świeckie to po prostu święta nie związane z żadnymi bogami, nasze święta

Ha,ha! Język ci kołkiem stanie, jak przyznasz publicznie, że to Święto Bożego Narodzenia? Swięto z okazji urodzin Jezusa Chrystusa? I nie ma "żadnych bogów", bo Bóg jest jeden. Możesz nie wierzyć, ale zawsze warto pisać uczciwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×