Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
taco300

Pytanie o studia

Polecane posty

Hej,

Na początek się przedstawię. Jestem w klasie II liceum na profilu biol-chem z rozszerzoną matematyką. Za rok będę zdawać maturę. Chciałbym studiować kierunek związany z chemią/farmacją. Jestem bardziej samotnikiem, interesuje się chemią i chciałbym pracować w laboratorium.

Teraz przejdę do pytania:

Czy warto studiować farmację ?
Jakie są wasze opinie o tym kierunku ?
Jakie są perspektywy po tych studiach ?

Czytałem dużo opinii o tym kierunku na na Internecie i szczerze jestem kompletnie załamany. Ludzie piszą o farmacji, że to ciężkie i trudne studia, a potem są bardzo kiepskie zarobki i problemy z zatrudnieniem oraz jest się praktycznie ciężko pracującym niewolnikiem (praca w aptece). Rodzina ogólnie mówi mi, że mógłbym studiować farmację, bo po niej mogę pracować w firmie farmaceutycznej lub na uczelni. Jednak jestem realistą i wiem, że nie jest tak łatwo z pracą w tych firmami lub na uczelni. Aczkolwiek również to opcje rozważałem. 90% absolwentów farmacji kończy w aptece. Boję się, że po studiach mogę mieć problemy z zatrudnieniem lub kiepskimi zarobkami (w sensie nie chodzi mi o zarabianie milionów, tylko o pensję, która zapewni mi godne życie przez miesiąc) . O chemii (nie farmacji ) opinie są różne. Jedni mówią że jest dobra praca, drudzy mówią, że nie.

Jeśli nie farmacja , to jaki kierunek związany z chemią polecacie ?
Dodam, że chciałbym studiować na UJ.
P.S
Jeśli kogoś w tym wpisie uraziłem to naprawdę przepraszam, bo czytam opinie o pracy farmaceuty i nie wiem co tym myśleć. Może mi opowiecie o tym ?

Często mam myśli czy rzucić swoje zainteresowanie chemią i iść na medycynę. Wiem że praca lekarza jest bardzo dobrze płatna (ponad 4000 zł jeśli ma się doświadczenie lub prywatny gabinet) i ma duży prestiż w społeczeństwie. Jednak wiem również, że jest to bardzo ciężka praca (system służby zdrowia, pacjenci, odpowiedzialność za życie ludzie, duży stres), ale potem zarobki są bardzo dobre. Sam nie wiem co wybrać
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej. Tak się składa, że siedzę w temacie i mogę ci coś podpowiedzieć. Są alternatywy dla farmacji, które moim zdaniem będą dla ciebie odpowiedniejsze, prędzej dadzą ci możliwość zatrudnienia w labie niż farmacja. Przyjrzyj się takim kierunkom jak analityka medyczna (znam osobę, która jest na tym kierunku i bardzo sobie chwali, typowo laboratoryjny), technologia chemiczna - bardzo dobry, przyszłościowy kierunek, jest po nim wiele możliwości zatrudnienia, m. in. w labkach (to taka chemia, ale, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie nowe technologie). To takie moje top dwa. A skoro chciałbyś studiować na UJ to wzięłabym na twoim miejscu pod uwagę chemię medyczną. Przejrzałam syllabusy i pokrywają się częściowo z farmacją, ale jest to kierunek zdecydowanie bardziej w stronę pracy w labie.

I najważniejsze. Nie bierz pod uwagę chemii. Mam na myśli kierunek chemia. Znam osoby po tym kierunku i na dzień dzisiejszy żałują, że nie wybrali jakichś bardziej technicznych studiów związanych z chemią.

Jako przyszłemu maturzyście i studentowi polecam ci zajrzeć na grupę MATURA biol/chem na Facebooku. Tam jest wiele osób, które studiują kierunki wymienione przez ciebie i przeze mnie. Często dodawane są posty odnośnie studiów, w komentarzach zgłaszają się osoby z konkretnych kierunków i uczelni. Możesz tam wyłapać np. studentów farmacji i podpytać jak oni widzą swój kierunek.

I życzę ci powodzenia! Spełniaj marzenia. Maturę za rok rozwalisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×