Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość jak

jak zrobic kapusniak?

Polecane posty

Gość jak

moj ukochany zazyczyl sobie dzis kapusniak a ja nia mam pojecia jak go zrobic, napiszcie prosze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość treeeees
Podgotuj kapustę w wodzie ok.10 min potem odsącz. Ugotuj wywar z mięsa, kiełbasy pokrojonej, marchewki startej na tarce, możesz dać pokrojone ziemniaki jak lubisz, dodaj przyprawę do zup, listek laurowy, ziele angielskie, majeranek, czosnek roztarty z solą, cebulkę posiekaną i zrumienioną, słoninkę pokrojoną w kosteczkę i podsmażoną na skwarki.Jak ziemniaki i cała reszta będą miękkie dodajesz podgotowaną i posiekaną kapustę kiszoną i gotujesz. Możesz doprawić zasmażką. Ziemniaki można ugotować w całości osobno i podawać do zupy. Zresztą w kuchni liczy się fantazja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Daf nea
a moze coś prostrzego? Co nalezy kupić? Mam kiszona kapustę. Więc ją osobno podgotować? tak? ile minut i czy duzo na dwie osoby na dwa dni? Kolejna sprawa: biorę garnek i gotuje tam warzywa czyli ziemniaki, marchewke, włoszczyzne tak? a cebule tez moge pokroic czy raczej ja do tej kapusty dac w drugim garnku? I mam dodac kostke rosołowa (niechce kiełbasy ani boczku), dodac zioła, listek laurowy i sól tak? i potem na końcu ta podgotowana kapuste dac do tej włoszczyzny? a co z woda z garnka z włoszczyzną? ma być ona? chyba tak skoro ma być to zupa. Ale powinnam tyle dac tej wody by nie za duzo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Markoni
Do daf nea, omijaj kuchnię z daleka, bo możesz narobić nieszczęścia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no przeciez piszesz tu
google ci nie dzialaja? :O przepisow od cholery i ciut ciut

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a co dziwnego w kiełbasie
ja dodaje kiełbaskę i boczek... Z tego co wiem wiele osób tak robi. Najlepszy kapuśniaczek jaki jadłam robiła moja kumpela. Mieszała kapuste świeżą z kiszoną. Pychotka, ale mi nigdy nie udało się odtworzyć tego arcydzieła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wertyhanow
Prosty przepis - proszę (dziś robiłem i było bardzo dobre) : Trochę (100-200 gramów na osobę) surowej białej kapusty kroimy nie za drobno (tak średnio) , do rondla wlewamy taką samą ilość (100-200gram) źródlanej miękkiej wody , wsypujemy PIEPRZU ZIOŁOWEGO (ale taki bez glutaminianu sodu !) wedle uznania , i innych przypraw wedle uznania : kminek (zmielony !), kolendra, koper włoski, liść laurowy, gorczyca biała (zmielona !), rozmaryn (rozmaryn konieczny jeśli dodamy ŚREDNIO DROBNO POKROJONĄ , ułożoną na dnie , marchewkę) ; następnie zamieszywujemy wodę z przyprawami i 2-3 łyżkami oleju słonecznikowego (polecam Kujawski) ; na to wsypujemy pokrojoną kapustę (pod nią MOŻE się znaleźć wzmiankowana marchewka) , posypujemy ją solą , papryką suszoną słodką (ok. 2-3 łyżki płaskie) i szczyptą ostrej (lub też z MIESZANKĄ CHILI o nazwie Chili con carne - taką mieszankę robi jedna firma : KOTANYI) , kładziemy rondel na "mocnym gazie" , a jak zacznie się dusić to po 2-3 min. przykręcamy gaz na średnio mocny i trzymamy na takim ogniu jeszcze jakieś 5 minut (przy większej ilości kapusty CZASY odpowiednio CIUT wydłużamy) , następnie zdejmujemy pokrywkę (od początku duszenia miała być założona na rondlu !) , odkręcamy ogień na duży płomień , po chwili (ok. 30 s.) wszystko dobrze mieszamy , dorzucamy DROBNO pokrojony średni POLSKI ząbek czosnku , znów mieszamy kilkanaście sekund , "skropujemy" 20-30 kroplami soku ze świeżej cytryny - OD RAZU wyłączamy gaz , przykrywamy pokrywką i po 2-3 minutach jest gotowy gęsty kapuśniak do zjedzenia z chlebem lub ziemniakami z wody (ale gotowane w dość mocno osolonej wodzie wraz z koszulkami i - po ugotowaniu - obrane , ale już nie solone !) . UWAGI : 1. Jeśli po tych 2-3 min. kapuśniak jest za gorący to można dolać trochę zimnej źródlanej miękkiej wody (jeśli taka rzadkość kapuśniaka będzie Ci pasować) lub wyłożyć na talerz i poczekać aż osiągnie oczekiwaną temperaturą - NIE NALEŻY przetrzymywań go w rondlu aby kapusta zanadto nie zmiękła - KAPUŚNIAK ten powinien mieć lekko twardawą kapustę - czytaj: nie do końca zmiękczoną ! 2. Nie przesadzaj z ilością ziół i przypraw - np. mi wystarczy PIEPRZ ZIOŁOWY , LIŚĆ LAUROWY , SÓL , PAPRYKA SŁODKA i OSTRA (lub mieszanka CHILI) 3. Papryki trzeba tak nasypać na kapustę aby nie wleciała do "wodo-oleju" i aby była jakiś 1cm nad jej powierzchnią - aby to osiągnąć należy nie za drobno pokroić kapustę , ułożyć z niej "pagórek" na środku rondla i ew. wlać mniej wody (po ukończeniu kapuśniaka będzie można jej dodać ile uznasz za potrzebne - zimnej lub ciepłej/gorącej) - te działania mają na celu aby papryka nie zrobiła się gorzka po padnięciu do (jeszcze) zimnej wody , a "z karmelizowała" w gorącym "olejo-wodzie" trochę później - w tym też jedyna istotna trudność ze zrobieniem prawidłowo (= SMACZNIE !) tej potrawy !!! 4. Możemy dolać jeszcze z 1-3 łyżki oleju już po jej (kapusty) uduszeniu - ja tak robię i tak też polecam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prosty kapuśniak : 1/2 kg kapusty kiszonej, 3/4 kg kiełbasy cienkiej,ziemniaki ilość w/g uznania, liść laurowy, ziele angielskie, ząbek czosnku, kostka rosołowa, pieprz i cukier do smaku, woda, średniej wielkości cebula, trochę tłyszczu może być olej(2-3 łyżek). -------------------------------------------------------------------------------------- kapustę jeśli zbyt mokra, odcisnąć troszkę i pokroić w dużą kostkę, kiełbasę pokroić w/g uznania i pokroić cebulę w grubą kostkę. Do garnka wlać troszkę oleju, wrzucić pokrojoną kiełbasę, przesmażyć.Potem dodać cebulę pokrojoną i smażyć dalej niech się przyrumieni i dodajesz ziele i listek.Jak już się przesmażyło dodaj pokrojoną kapustę kiszoną i smażysz to wszystko z 10 min. często mieszając.Dolewasz wody , aby zawartość w garnku była lekko przykryta.Dusisz to ok.następnych 10 min. Między czasie obierasz ziemniaki, kroisz w kostkę i gotujesz oddzielnie mało soląc lub wcale. Ugotowane ziemniaki wraz z wodą , w której się gotowały , wlewasz do garnka z kapustą , wymieszasz razem, gdy za gęste dolewasz wody i dodajesz kostkę rosołową, pieprz i cukier (jeśli potrzebny), a na koniec wciskasz ząbek czosnku.Całość zagotuj. Zasmażka może być i nie musi, to zależy od przyzwyczajeń żywieniowych. Ja polecam i smacznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No , mój kapuśniak to solidny jest. Oczywiście dla mnie kapuśniak to jest ten z kiszonej kapuchy, nie inny. Najlepszy jest na wędzonce, albo na wędzonych kościach, ale wtedy dodaję też trochę innego mięsa, żeby ten wywar dobry był. Następna rzecz, musicie znaleźć sklep, gdzie mają dobrą kapustę. Wkładamy kości i mięso do garnka, zalewamy zimną wodą, obieramy i kroimy w kostkę włoszczyznę ( ze 3 marchewki, 1-2 pietruszki, ćwierć lub pół selera - to zależy od wielkości)oraz ze 4 ziemniaki (też w kosteczkę), i dodajemy przyprawy : sól, pieprz, majeranek. W osobnym garnku obgotowuję pokrojoną kapustę kiszoną (bo nie lubię posmaku surowizny) z majerankiem, listkiem laurowym, zielem angielskim, pieprzem w ziarnach, listkiem laurowym i kminkiem (najlepiej zmielonym), tej kapusty to tak conajmniej z 60 dag. powinno być. Potem do tej kapusty pod koniec gotowania dodać podsmażony na patelni wędzony boczek z cebulką. Jak ktoś lubi, można razem z tym boczkiem podsmażyć kiełbasę jakąś dobrą. Jak się podsmaży, wrzucić do garnka z kapustą i pogotować z 5 minut. Teraz sprawdzamy , czy w drugim garnku zmiękło mięso i warzywa, jeśli tak , to mięso wyjmuje, a do gara wkładam przygotowaną wcześniej kapustę. ugotowane mięso oddzielam od kości , kroję na drobno i wrzucam do zupy. Lubię jak kapuśniak ma ładny kolorek, więc dodaję z 2 łyżki koncentratu pomidorowego. Na koniec dodaję zasmażkę, która jest taką "wisienką na torcie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ugotowałam ten kapuśniak z przepisu powyżej. Genialny ! Ktoś chyba pytał dlaczego osobno gotujemy kapustę, a no dlatego, że jakby włożyć razem, to nie zmiękną nam ziemniaki gotowane w zupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×