Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość alfabetagama

nazwisko w zaproszeniu-odmieniac czy nie?

Polecane posty

Gość alfabetagama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alfabetagama
tz. np.mam zaszczyt zaprosic- sz.p. annę kowalską, lub sz.p. mateusza matkowiak czy matkowiaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zgodniw z wytycznymi tych tam od edukacji i ochrony jezyka polskiego - tak. WSZYSTKIE nazwiska nalezy odmieniac. osobiscie uwazam ze jak chcesz :) jesli wiesz że danego nazwiska dana rodzina nie odmienia to nie odmieniaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość retro_
odmieniac. Brak odmiany to taki sam blad jakbys napisala slub przez o zamkniete.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość odmieniaj
jak to brzmi: zapraszam Anna Kowalska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taaa od razu napiszcie
ja Monika Nowak zapraszac Anna Kowalska na swoj slub z Marek Jarmarek odbywac sie w kosciol pod wezwanie sw. teresa w naklo nad notec o godzina 17 :D chodzilyscie na lekcje jezyka polskiego w szkole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a co wy wiecie
W języku polskim należy obowiązkowo odmieniać nazwiska zakończone na -ski/a, -cki/a, -dzki/a, nazwiska zakończone głoską -y można, ale nie trzeba odmieniać u mężczyzn, natomiast u kobiet takich nazwisk nie odmieniamy, pozostałe nazwiska typu Kociołek, Morgaś, Pieniek itp. można, ale nie trzeba odmieniać. czasem jeśli nie wiemy jak poprawnie odmienić dane nazwisko, lepiej go nie odmieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do a co wy wiecie
Tz zalezy o jaka odmianie mowimy. To czy nazwisko zakonczone na -y odmieniamy czy nie zalezy od formy jaka wybrala kobieta! Bo ta,ktora wyjdzie za pana o nazwisku Cichy decyduje przed slubem czy bedzie Cichy czy Cicha! Natomiast jesli chodzi o odmienianie w iczbie mnogie - ZAWSZE sie odmienia. NIGDY nie napiszesz panstwo Nowak tylko Nowakowie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak by to zrobić
W przypadku gdy mężczyzna nazywa się Cichy, jego żona również powinna nosić nazwisko Cichy. Forma Cicha jest błędna i tylko niedoinformowani urzędnicy zgadzają się, aby kobieta przyjęła nazwisko w takiej formie. Jeśli chodzi o moje pozostałe uwago co do odmiany, to dotyczyły one odmieniania nazwiska jednej osoby. W przypadku małżeństwa to chyba oczywiste, ze odmieniamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a co wy wiecie
Poprzedni post też jest mój:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takie nazwiska oczywiście że odmieniać. Jak już ktoś napisał, jak to brzmi- "zapraszam Annę Kowalska"? Niektóre nazwiska kończą się na Y i ich nie odmieniamy, ale to wyjątki- np. do pani Anny Pietny napiszesz: "zapraszam Annę Pietny".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do a co wy wiecie
Hmm, co do tego "Cichy" to niedawno podobne przyjmowala moja kuzynka i mowila,ze ma wybor. Chociaz ostatnia osoba,ktora przyjela forme zenska byla babcia jej N. Teorii nie znam... Co do odmiany nazwiska malzenstwa, dobrze,ze dla Ciebie to oczywiste, dla wielu ludzi nie, niestety. I tak np. mojego i meza nazwiska nawet rodzina nie chce odmieniac. A ja az zgrzytam zebami jak slysze " X. i Y. (dajmy na to) Znicz zamiast Zniczowie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja odmieniam tylko
nazwiska np. Kowalski, Rybiński- Państwo Kowalscy, Rybińscy natomiast Znicz- dla mnie Państwo Znicz a nie Państwo Zniczowie Państwo Nowak a nie Nowakowie Jakoś to 'owie' mnie wkurza, brzmi jakoś nieswojo ;) i nie lubię jak ktoś moje nazwisko odmienia z taką końcówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do a co wy wiecie
Niezaleznie od tego czy Ci sie podoba czy nie, nieodmienianie to JEST BLAD!! Za Poradnia Jezykowa "Nazwiska zakończone na -icz typu Mickiewicz przybierają formę liczby mnogiej Mickiewiczowie. W dopełniaczu (państwa) Mickiewiczów, w celowniku (państwu) Mickiewiczom itd. Na wizytówce więc należy napisać: Celina i Adam Mickiewiczowie (formy liczby mnogiej Mickiewicz i Mickiewicze nie są poprawne). Dodajmy, że na wizytówkach przyjęte jest umieszczanie przed nazwiskiem imienia czy imion w pełnej postaci – nie inicjałów imion. " http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=18&szukaj=icz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do a co wy wiecie
I dalej,z tej samej strony "miona małżonków (jak również ich inicjały) podajemy, zaczynając od imienia kobiety. Na przykład: Maria i Jan Kowalscy, M. i J. Kowalscy. Należy pamiętać, że nazwisko przy dwóch imionach występuje w formie liczby mnogiej, a więc Jadwiga i Grzegorz Nowakowie, J. i G. Kowalscy itp. Nie: Jadwiga i Grzegorz Nowak! "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ech milo czytac ze tyle
madrych kobiet na kafe, zeby tak jeszcze na co dzien bylo , nawet rodziny wlasnych nazwisk w nekrologach nie potrafia odmienic, nie wiem czemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alfabetagama
ja nosze nazwisko ktorego sie nie odmienia,moj narzeczony zreszta tez.ale mam kolezanki ktorych nazwiska koncza sie na a i w zwiazku z tym to pytanie.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Im so sorry for you
moje nazwisko sie nie odmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Im so sorry for you
nasze jest nieodmienne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Im so sorry for you
nie musisz wzdychac:o poprostu niektore nazwiska sa nieodmienne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podaj przyklad tego Twojego
"nieodmiennego" nazwiska (wymysl poczatek i dodaj koncowke Waszego,zeby nie podawac prawdziwego). ciekawa jestem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no na przykład nazwisko rodziny mojego męza jest podobne właśnie do tego Hugo (czytanego po polsku - "Hugo"):) zasadniczo można odmienić w liczbie mnogiej - "Hugowie" ale rodzina tego nie odmienia i nigdy nie odmieniała. zawsze było "Zofia i Tadeusz Hugo" ;) wiec my w zaproszeniach też nie odmienialiśmy. znajomi mają nazwisko podobne do "puzon". tez w sumie mozna odmienić - "puzonowie", ale oni TEZ nie odmieniają i nigdy nie odmieniali, wiec tez im nie odmienialismy, bo podejrzewam że własnie odmienieniem poczuliby się urażeni. poprawność poprawnościa, życie zyciem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podaj przyklad tego Twojego
Wybacz,ale nie bede Ci gratulowac powielania bledow. Mojego nazwiska po mezu jego rodzina tez nie odmienia. Ja bledow nie toleruje i na zaproszeniach odmienialam. Teraz jak ktos mnie sie pyta- zawsze mowie,ze nasze nazwisko sie odmienia. I do Hugonow zaproszenie tez zaadresowalabym "Hugonowie" :P Moze sie kiedys naucza sie PRAWIDLOWEGO uzycia. Zycie zyciem, ale ktos bledne kolo powinien przerwac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przykładowo nazwisko BZOWY Piotr Bzowy, Magdalena Bzowy a Państwo? Wg mnie się nie odmienia i piszemy wtedy Państwo Bzowy , a moze się mylę i wtedy wychodzi nam jakiś inny języko- łamacz w stylu Bzowowie? :O Specjalistki od j. polskiego macie jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×