Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość chlebek

pachnacy chlebek

Polecane posty

Gość chlebek

bardzo chcialabym upiec chleb, ale taki prawdziwy jakie piekly nasze ciocie i babcie. Probowalam robic z torebki Delekty ale nie smakuje mi tak jak taki prawdziwy. Tylko nie wiem jak zaczac, jak zrobic albo gdzie mozna dostac zakwas? prosze o porady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
prosze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pachnący chlebku! Temat jest mi bliski... mimo diety nawet ;) Najpierw musisz kupić razową żytnią mąkę - najlepiej z ekologicznej wytwórni makaronów Bio_- Babalscy. Ja ją ostatnio kupiłam w Piotrze i Pawle, ale powinna być do nabycia w każdym hipermarkecie na półce ze zdrowa żywnością lub z mąkami. Są też sklepy internetowe np. : www.naturo.pl i inne ( wpisz w google \" Babalski\"). No i z tej mąki robisz sobie sama ( sam?) zakwas - do glinianego garnka wsypujesz dwie szklanki mąki i zalewasz ciepłą przegotowana wodą w takiej ilości, aby uzyskać gęstość dobrej śmietany. Dorzucić też możesz kromeczkę suchego razowca i przykrywasz lniana ściereczką. Odstawiasz w ciepłe miejsce i czekasz... mieszając codziennie drewnianą łyżką... Po kilku dniach zakwas zacznie się charakterystycznie burzyć i wydzielać kwaśny aromacik! Jest gotowy do wyrobu ciasta chlebowego... lub do ugotowania pysznego żurku! Przepis na chleb tez chcesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
chce i z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
ktos sie wyzej podszyl pode mnie ale napisal prawde- tak bardzo chce przepis na chlebek, och, juz mi pachnie. Bardzo prosze o przepisik!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość meqa
Chlebek...to jest wspomnienie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam.. A tak na początku kariery,żebyś się nie zniechęcila ew niepowodzeniami polecam Ci gotowe mieszanki, które są w marketach. Stoją przy mąkach i mają w nazwie \"chleb\":)-ale teraz Ci nie powiem...babuni....czy domowy..... Pyszne:-) Szczegolnie polecam słonecznikowy. Oprócz tego w nim jest,dodałam jeszcze trochę ziół i słonecznika-i - uwaga-ugotowanego potłuczonego zmieniaka.gdybys chciała komus zaimponowac-wcale nie musisz się tłumaczyc,ze to nie wg Twojego przepisu;-) Jest popropstu boski i mozna go potraktowac jako preludium do własnych pomysłów. Tym bardziej,ze tam tez będziesz \"zaczynac\" drożdże itd. Polecam:-) Chłopaki w domu się mało nie pozabijały o niego-do tego był świerzy ponad tydzień:-) (napieklismy cały piekarnik...) :-) pozdrawiam r sz :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bańka mydlana
to se piecz! i daj ludziom żyć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
rozowe szkielko nie pamietasz jakiej firmy byl en chlebek? Ja pieklam tylko z delekty ale az tak bardzo mi nie smakowal farmerka gdzie zagubilas sie z przepisem na chlebus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chlebku-powiem Ci jutro, zajrzę w domu do szafki, bo teraz jestem w pracy:-). Napewno nie Delekta, papierowa paczka kilogramowa-na pierwszy rzut oka nie różniaca sie od najzwyklejszej mąki:-) , są dwa rodzaje:słonecznikowy i paprykowy. jakos mnie na razie papryka nie zachęciła, ale kto wie, na ekstra-kanapki zapiekane np z żółtym serem?:-) Slonecznikowy napradę jest pyszny-a moje podniebienie jest wymagające;-) pozdrawiam i do jutra🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chlebku! Przepraszam za milczenie - pewnie Ci narobiłam apetytu... i sobie poszłam! Ale moje milczenie było spowodowane robakiem w komputerze. Dopiero co odzyskałam władzę! Proszę Cię o adres mailowy, bo przepisów na chleb mam kilkanaście - nie ukrywam, że to od koleżanki z innego topiku. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość meqa
Farmerko63! Jeśli jest to możliwe to chętnie skorzystam z Twoich przepisów na chlebek.Z góry bardzo dziękuję.Pozdrawiam!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
farmerka no jak mogla mi przejsc ochota na chlebek? Podaje maila i czekam niecierpliwie na przepis, pozdrawiam moze0@op.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej Tu będą chlebki: prosze szukac w różnych spisach tej strony-przepisy sa pogrupowane w kategorie. A ten chleb o którym mówiłam(gotowa mieszanka) to : producent : Polskie Młyny Chlebek Domowy Dostępny we wszystkich marketach na półkach z mąką Smacznego :) pzrd r sz :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość meqa
Farmerko63-Jesteś kochana!!!Dziękuję za przepisy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
farmerka ❤️ ❤️ ❤️ wielkie dzieki!!! rozowe szkielko szukalam dzis w sklepie gotowych mieszanek o ktorych pisalas, ale niestety oprocz tego co juz robilam niuc nie znalazlam. Bede jeszcze szukac w innych sklepach. Znalazlam za to inny wynalazek z Wloch-maka do pizzy z drozdzami-oczywiscxie kupilam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piszecie o gotowych mieszankach... Na allegro takie widziałam - trzeba wpisać w wyszukiwarkę allegrową \" mąka\" lub \"chleb\" i postawić ptaszka przy \"szukaj w opisach\".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
farmerka sprawdzilam allegro i rzeczywiscie sa tam mieszanki, ktorych nigdzie nie widzialam, bede jeszce szukac. Co do przeslanych przez Ciebie przepisow wydaja sie dosc proste, ale robilas moze ktorys z nich? jestem ciekawa, od ktorego najlepiej zaczac pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś upiekłam chleb pszenny z otrębami - na drożdżach i z dodatkiem siemienia lnianego. Przepis wycięty dawno temu z Poradnika domowego. Nawet był dobry, ale taki...nieprawdziwy! Bardzo kuszące są te przepisy na razowca na zakwasie! I o to chyba nam obu chodzi! Kobiety w mojej wsi ( oczywi ście te starsze, które pamiętają czasy , kiedy w każdej chacie był piec chlebowy i chleb sie piekło obowiązkowo w każdy piątek!) mówią, że dobrze jest do ciasta dodać troche gniecionych ziemniaczków - wtedy chleb dłużej utrzymuje świeżość. Ale jak go juz wreszcie upieczemy, to czy on będzie miał szanse się zestarzeć? Chyba nie...;) Piec można oczywiście w naszych nowoczesnych piekarnikach, ale w tradycyjnych piecach chlebowych , gdzie komora jest większa, wszelkie ciasta, również chleb, lepiej wyrastają. Ponoć chodzi o kubaturę - para ma gdzie ujść . Tyle teorii, pora zabrać sie do dzieła!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
farmrka63 jestes tam? chce zrobic zaczyn tak jak napisalas z dwoch szklanek razowej maki ale w tych przepisach, ktore mi przeslalas jest zaczyn np z kilku lyzek maki. Skad mam potem wiedziec ile czego dodac? Troche zagubiona w tym jestem, ale pelna werwy do pracy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chlebeeek! Ale zawzietaś! Z tym zakwasem jest tak - ja Ci podałam przepis na zakwas nie do konkretnego przepisu, tylko tak sobie - ilość większa - można użyć do żurku ( naprawdę super zupka! Taka dla drwala!) , lub jak zostanie po wypieku chleba , to zostawić na następny piatek, albo dosypać jeszcze mąki, dolać wody i znowu zwiększyć ilość. Gospochy na wsi tak robiły ( niestety - czas przeszły). Jak zdecydowałaś się na chleb na zakwasie, to może wg. przepisu \" Cierpliwego\" - tam jest zakwas z 16 -tu łyżek mąki. Całość zużywasz do wypieku chleba, a jak masz apetyt na następny (lub rodzina wyszarpywała sobie ten ciepły bochenek ) to robisz nowy, świeży zakwas. W ciepłym pomieszczeniu to nie trwa długo. Sprawcą są bakterie kwasu mlekowego - moje ulubione - to one kiszą ogórki, kapustę,\" zsiadają mleko\" ( a nie krasnoludki sikajace do mleka, jak wszyscy myślą). To co? Zaczyniasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chlebek
farmerka dzieki! wlasnie wstawilam zaczyn (ten z 16 lyzek maki) a napisz mi jeszcze prosze, jak z tego zakwasu robi sie zurek? Bo ja uwielbiam zurek....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę bardzo! Z miłą chęcią ! Ja też uwielbiam tę zupkę ! \"Zupka\" to chybione słowo... pracował kiedys u nas pewien murarz starej daty - karmiony między innymi żurkiem mawiał, że to \"FEST ZUPA\" :) A więc tak: Gotujesz smak z warzywami na wędzonych żeberkach lub kawałku wędzonego boczku. Osobno gotujesz ziemniaki ( tak jak na drugie ). Jak warzywa są juz miękkie wyjmujesz je z gara i kroisz w kostkę. Teraz wrzucasz białą kiełbasę - na max. 10 minut - nie dłużej, bo się wygotuje i będzie sucha. Też wyjmujesz i kroisz na półplasterki. Takoż ziemniaki. Podsmażasz na odrobinie tłuszczu cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Dodajesz do zupy. Zestawiasz gar z ognia i mieszając wlewasz wstrząśnięty zakwas próbując co chwilę - żeby zupa nie była zbyt kwaśna.Dosmaczasz zupę zmiażdżonym czosnkiem, majerankiem, pieprzem i solą oczywiście.Boczek też kroisz drobno w kostkę, a jak gotowałas na kosciach to tez je obdłubujesz z mięska i dorzucasz do gara. Na głębokich talerzach układasz gorące pokrojone ziemniaki i zalewasz zupą . Słuchasz z ukontentowaniem pomruków pełnych zadowolenia swojego ukochanego mężczyzny dobiegających Cię znad michy z żurem :) Zamiast kiełbasy białej mozna dodać ugotowane na twardo jajka. Znam też wersję z dobrze odciśniętym białym twarogiem pokrojonym delikatnie w grubą kostkę - pełne zaskoczenie, bo ten twaróg lekko ścina się pod działaniem goracej zupy - robi sie taki gumkowaty, a kwaśny smak sera w pełni harmonizuje z żurkiem. To była bardzo długa opowieść - ale żurek w pełni na to zasługuje! Smacznego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość allelen
Framerka dzieki ci za przepis;))) Na pewno wyprobuje przy najblizszej okazji. Daj go na wielkie zarcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No proszę! Alelen! Góra z góra się nie zejdzie, a żarłoki to zawsze... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość albar
Radzę wejść na stronę; www.chleb.info.pl lub http://www.domowe.forumer.pl. Ja już piekę tylko chleby na zakwasie. Dokładne informacje -dotyczące zrobienia zakwasu , pieczenia , przepisy na chleby pieczone na zakwasie - na tych stronach.Gorąco polecam .Na innych stronach kulinarnych podawane są przepisy na chleby na drożdżach .Chleb na zakwasie z mąki ma inny smak , niż "drożdżowy," no i smaczniejszy jest.Powodzenia. Nie taki diabeł straszny jak go malują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×