Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość tarzan99

Zerwanie/ Przećięcie ścięgna zginacza Palca wskazującego II

Polecane posty

Gość tarzan99

Witam opiszę bardzo szczegółowo bo to dla mnie bardzo ważne. W nocy z 28/29 marca oczywiście 2009 przeciąłem nożem 2 palce; wskazujący(II) i środkowy(III). Operację zszycia ścięgna zginacza w palcu wskazującym przeszedłem zaraz nad ranem, palec środkowy wymagał tylko szycia. Jestem gitarzystą mam 22 lata dla którego gitara to całe życie a palec wskazujący to serce!! Obecnie noszę usztywnienie z gipsu palec jest przecięty i szyty, wiem, że naciągali mi ścięgno i zszywali później palec 12 szwów. Palec przeciąłem w ostatnim zgięciu (najbliższym końca). Pierwsze pytanie kiedy będę wiedział czy ruszam końcówką palca? Pytanie drugie kiedy powinienem rozpocząć rehabilitację i co robić. Jakich maści używać i i co może mi pomóc, żebym odzyskał jak najlepszą sprawność? Proszę doradźcie mi możecie pisać na maila tarzan99@o2.pl piszę chyba bardzo szybko bo po zabiegu jest 4 dni. Chcę uniknąć niepotrzebnych błędów i pomóc sobie, jeśli nie odzyskam sprawności nie zagram już nigdy na gitarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klajnert
Jeżeli chodzi o tyemat przeciętych ścięgien osobiście moge sie na ten temat podzielić ze wszystkimi moimi doświadczeniami. Dwa lata temu po imprezie firmowej na której spożywałem alkohol jak to na imprezach przewróciłem się na szkło pech chciał że upadłem na otwarta dłoń wbijając sobie szklo bardzo głęboko rana miała 2 cm długości, odrazu pojechałem do szpitala a że jestem z Piaseczna to znalazłem sie w szpitalu w Konstancinie tzw. Stocer to później okazało sie największym z możliwych blędów, lekarz ktory był na sali przyjęc zakwalifikował mnie do operacji zszycia ścięgnien, gdyż palec stal i nie mogłem go zgiąć do zszycia były ścięgna głębokie odpowiadające za ruch opuszkiem palca oraz powieszchowne odpowiadajace za zgięcie w pierszej części stawu, dodam szczerze że bylem dość mocno pijany więc operacja miała odbyć się na następny dzień rano, przestrzegam przed takim postępowaniem ściegna uciekają z czasem i do tego dojdę, rano po kroplówce pod koniec grudnia lekarz dr.ordynator chirurgi ręki w"stocerze oznajił z niebywałym chamstwem ze operacji mi nie zrobią bo już lekarzy nie ma i cyt"trzeba było nie pić" dodam że nie jestem pijakiem z ulicy, a przecież każdemu mogło się zdarzyć... pan dr ordynator M. powiedział zaszywamy skóre ścięgna nie zostały zszyte załozono mi 4-5 szwów i do domu z palcem który był wyprostowany , poczym pan Dr. dodał zgłościć się za 1 miesiąc na operację zwycia (heh..! ) z perspektywy czasu to bym odrazu pojechał do innego szpitala ale ok . po mies okazuje się ze brak miejsc prosze przyjsc za 2 tyg po 2 tyg farsa ale to prawda prosze przyjść za jeszcze 2 tyg. a palec nadal sztywny. i oto udało się po jakichć 10 wizytach i zapytaniach kiedy panowie szanowni lekarze zwyją mi te p.... ścięgna ?! i operacja cięcie szlaczkiem i zamiast blizny 4cm jakieś 22 szwy blizna prze całą dloń na stole chirurg dodał że na gitarce to już nigdy nie zagram :) zrobiono to metodą jak to mi powiedziano u specjalistów z innego szpitala średniowieczną, naciągnięto przyrośnięte już do kości ścięgna uszkadzając kalotke scięgnista to taki tunel w którym chodzi ścięgno wiem na ten temat sporo bo przeczytałem z kilkanaście prac medycznych, zainteresowanym moge powiedzieć że ścięgna należy szyć jak najszybciej pozwala to na uzyskanie dobrych rezultatów po zszyciu 99.9 % pierwotnym bądz wtórnym zrobią się zrosty tzn ścięgna się goją i odżywiają się przez zrosty pulapka nie do obejścia, chociaż lekarze mówią że przy ćwiczeniach można uniknąć zrostów brednie sam ćwiczyłem w opatrunku Klaynerta , który mi założono po zszyciu opowiem w jaki sposób przesyto mo opuszek palca haczykiem przewinięto żyłkę przewinięto ją gumką i przymocowano to ortezy gipsowej, oj jak to sobie przypomne ból jakiego nie znałem przez 6 miesięcy żyłka chodziął sobie w środku palca i paznokcia. Z racji tego że sam interesuje się medycyną po 7 dniach zdjełem gips i powoli trenowalem palec w dzień i w nocy byłem strasznie zdeterminowany. wizytach w moim ulubionym szpitalu:) dodam aby dostac się na wizyte gdzie lekarz pytal się jak się czuje co trwało ok 2-3 min czekało sie przed drzwiami hm jakiś 5-6 godzin przy dobrych wiatrach. ale ok. trenowałem silną wolę:) po moich 6 tyg. ćwiczeniach i moczeniu w wodzie i masowaniu oliwką, + masaże wodne ... po zdjęciu opatrunku rodem z piły palec zginał się w pierwszym stawie bliższym na 100% jakieś max 10% pomyślałem po przeczytanych pracach med. ZROSTY ide na zabieg tenolisy w skrócie uwalnia się zrosty czyli rozcina od innych zrośniętych z nimi tkanek. paliczek dalszy wogóle bez mozliwości ruchu zero. Co usłyszałem w Stocerze od tym razem pani zastępcy odrdynatora ch.reki pani J. cyt" możemy zrobić tę operację ale i tak rezulat będzie marny albo i zerowy a pianistą nie jestem więc ruch paliczkiem dalszym jest zbędny, mam iść na rechabilitacje i wsio. ale miałem tego już serdecznie dosyć miarka się przebrała zamiast na rech. mocno ćwiczyłem różne ćwiczenia, sam wytrenowałem palec do prawie pełnego zgięcia, paliczek dalszy nadal zero ruchu. pisząc w skrócie poszedłem sam do lekarzy z Lindleya bardzo dobry lekarz wytłumaczył mi wszystko a 30- 40 minut tyle to ja nie rozmawiałem ze wszytkimi lekarzami podczas wszystkich wizyt w Stocerze a już dowiedzenie się czegoś graniczyło z cudem SERIO, dr B..... polecił mi bardzo dobrych specjalistów po 3 miesiącach zastosowano u mnie tenolisę ścięgnaz ginaczy palca, widziałem foto ścięgna były poprzyrastane i poplątane cięcie olbrzymie do opuszka po kres dłoni w zygzaku 27 szwów. Jeszcze jedna rada po tenolisie trzeba mimo bólu mocno ćwiczyć u mnie efekt był odrazu irytująca mnie końcówka palca ożyła zginała się cały palec nie strzykał już tak. obecnie zgninam do w 99% miałem niestety przeciętą kalotkę ścięgnista więc zrobiła się cięciwa ścięgna ale cóż na gitarze gram zapał mam większy od czasu wypadku, może chciałem sobie coś udowodnić. jedyne co pozostało po 2 latach od wypadku to dużżżaaa blizna, oraz rano kiedy ścięgna są przykurczone cięzej je rozruszać. Konkluzje są takie takich jak mój nie powinno się tak wykonywać jeżeli po takim czasie nie zastosuje się pierw. zszycia kwalifikuje sie czlowieka do ścięgien silikonowych, dopiero poźniej pobiera się ścięgno do przeszczepu z innego miejsca, po drugie opatrunek klaynerta przepraszam za orografię:) można założyć inaczej niż przeb ijanie palca i paznokcia na wylot.po 3 zawsze szukacjcie dobrych szpitali.( dodam że tak jak pani zast. ord nie jestem pianista ale takie podejście do pacjenta to skandal, w tym szpitalu słyszałem więcej takich mądrych wypowiedzi np. pan dr. ord. M " idz do pani minister zdrowia kopackiej niech ci zrobi operacje gdybym nie był uzależniony od tych papraczy to bym mu chyba dał w gębe) ale to taka mała dygresja. oks pozdrawiam wszystkich z przeciętymi ścięgnami o ile komuś chciało się to czytać:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Top12
Klajnercie jeżeli jeszcze to zaglądasz skontaktuj sie proszę ze mną mam bardzo podobny przypadek do Ciebie gould2o2.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rozwyk
klaynerta można zrobić za pomocą tipsa superglu ,dwóch agrafek i recepturki tylko musimy mieć gips na ręce. przyklejamy tipsa do paznokcia uszkodzonego palca ,przebijamy go agrafką ,drugą agrafkę przypinamy do gipsu i łączymy je recepturką,tak aby była naciągnięta,my prostujemy palca a gumka nam go zgina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Top12
Jasne ze aktualne... Gould@o2.pl skrobnij slowo to dam znac jak to u mnie wyglada. Dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tez mialem na gumkach ciwiczcie ile dacie rde im wiecej tym lepiej zeby nieporobily sie zrosty jestem po pciecieu 2.5miecha zginam do zicisniecia piesci ale nie do konica jescze niemam durzej sily w tych palcach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rozwyk
też miałem taki uraz przecięte ścięgna zginacze palca wskazującego zszyte w ten sam dzień w którym zdarzył się uraz później ćwiczyłem na szynowaniu klainerta żeby się zrosty nie porobiły (nie polecam lepiej całą rękę wsadzić w gips na 6 tygodni) zrosty się nie zrobiły ale ścięgno się urwało i musiałem się poddać dwuetapowemu zabiegowi rekonstrukcji ścięgien (dlatego nie polecam klainerta bo po gipsie wystarczyłby jeden zabieg tzw. tenoliza a jak się ścięgno urwie to w najlepszym wypadku dwie operacje mnie to ścięgno urwało się jeszcze raz po drugim etapie rekonstrukcji i wtedy dopiero ręka trafiła cała do gipsu co spowodowało powstanie zrostów i koniec końców i tak muszę się poddać tenolizie i tu moje pytanie po jakim czasie po drugim etapie rekonstrukcji można wykonać zabieg tenolizy jeśli jest to pół roku to czemu tak długo z góry dziękuję 2015-03-15, 18:29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kmx
witam, czy ktoś po przecięciu sciegna zginacza, i po usztywnieniu w szynie przez 6 tyg z aparatem kleinerta powrócił do pełnej sprawności? jesli tak to po jakim czasie? ja 7 tyg temu przecięłam sciegno i na dzien dzisiejszy nie jestem w stanie zgiac opuszka nawet o 1 mm :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Klajnert
Witam, piszę już na tym forum po znacznym czasie ale widzę że temat jest nadal aktualny. Jeżeli chodzi o pełną sprawność po urazie ścięgien zginaczy to z pewnością trzeba wykazać się dużą charyzmą i determinacją. ( ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia) Do dnia dzisiejszego jak na przebieg leczenia któremu byłem poddany efekt moim zdaniem jest naprawdę imponujący mam 99% sprawność palca jedynie dokucza mi naprawdę duża blizna na dłoni. Zabieg tenolisy można oczywiście wykonać wcześniej ale tu raczej ważniejsze jest aby bezpośrednio po zabiegu możliwie najmocniej jak tylko się da zginać palec, palce - jest to trudne mając w głowie słowa lekarza po pierwotnym zszyciu żeby nie przeginać bo szwy mogą puścić i można zerwać ścięgno. należy jednak pamiętać że tenolisa to uwolnienie już zszytego ścięgna ze zrostów i taki scenariusz jest mało realny. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kmx
Jeśli mowa o jak najmocniejszym zginaniu, chodzi o zginanie bierne? Póki co udało mi się jedynie po 7 tyg od urazu wyprostować palca na około 95%. Opuszek zginam jedynie biernie i zastawiam się czy brak możliwości zgięcia go nie oznacza, że ścięgno zostało nieprawidłowo zszyte?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Elżbieta65
witam. mam ten sam problem. Piszecie o indywidualnej gimnastyce, ale konkretnie jak ona powinna wyglądac. dopiero za tydzień mam wizyte ściągnięcia szyny, ale już chciałabym coś wiedzieć. Nie chciałabym poddawć się kolejnym jakimś zabiegom chirurgicznym, wolałabym na ile się da rozruszać palca sama. Już wiem że zastałe mam stawy innych palców i przegubu, raz w tygodniu ściągam na chwile szynę myję rękę , traktuję ja wazelina i w tym czasie masuje wszystkie stawy. To przynosi mi ulgę. Palca z urazem na razie boję się ruszac . Staw ostatni przy opuszce jestprosty nie dam rady go zgiąć. Zapewne dostanę skierowanie na rehabilitację, jednak znając realia naszej S.Z. i ilości kontraktów będę musiała parę miesięcy czekac na swoją kolej. Ten czas chciałąbym poświęcić we własnym zakresie. Proszę napisać jak w warunkach domowych radziliście sobie, jak powinno się wykonywać taka gimnastykę . Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
witam ja tez mialem szyte sciegna palce maja sile lecz mam takie zgrubienie chodzi mi ze ta tkanka jest twarda i ogranicza ruch do 100 % zgienicia czy jest jaki laser na miekczenie tkanki .Mialem palce na gumkach trzeba ciwiczyc i bedzie ok i prywatna rehabilitacja po 6 ty tyle trwa pelne zrosniecie ściegna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lucer
Witam, kmx mam taka sama sytuacje ja zakonczylq sie Twoja historia. Koncowka palca u mnie bierna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Goscmk

Mam prośbę do tarzan 99 czy mogę prosić prywatny namiar mam taki sam problem i zależy mi dobrych namiarach na lekarzy i twoim doświadczeniu mój mail to mk2352179@gmail.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ojej

Się znacie widzę jak świnie na gwiazdach, naczytacie się głupot i potem mądrzejsi od lekarzy i fizjoterapeutów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość I jak teraz?

Ktoś tu jeszcze zagląda czy juz nikomu sie nie przytrafiło coś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GOŚĆ 66

Witam.6 tygodni temu miałem wypadek, przeciąłem ścięgna 2 palców ręki, oraz złamanie paliczka z ubytkiem kości. na pile tarczowej .Palce zszyto a w paliczka włożono drut usztywniający. Nie mam czucia w tych palcach .Proszę o namiar na do dobrego specjalisty chirurgi ręki i fizjoterapeuty ,oraz ewentualne ćwiczenia tych palców na email roman66_1966@o2.pl .Z góry bardzo dziękuję 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Witam,ja mialam wypadek i w wyniku tego zostały przecięte ścięgna palcòw wskazującego i środkowego ale to bylo 20 lat temu.Palce zostaly zszyte ale ze ściegnami nic nie zostalo zrobione .Nie zginam tymi palcami ,czy jest jakis chirurg który podją by sie operacji aby palce odzyskaly pełną sprawność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Max

Jestem na etapie rehabiiltacji  palca  wskazującego po przecięciu ścięgna zginacza.. Nie wiem czy tutaj można robić reklamę, ale owszem  póki co jestem 1,5 tyg po operacji  i  oczywiście  codzienna rehabilitacja i ćwiczenia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×