Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość vpaulinarv

ZuS a Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

Polecane posty

Gość vpaulinarv

Witam. Zwracam się z takim zapytaniem : Jestem po chorobie ostatnio byłam na komisji ZUS dostałam orzeczenie : Niezdolna do pracy . Czy jeśli złoże wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności jakie mam szanse ze także dostane orzeczenie całkowicie niezdolna do pracy ??? Czy jeśli z ZUS posiadam takie orzeczenie to tamci mogą orzec coś innego :) ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mogą, i tak się czasami zdarza. Orzeczenie z ZUS jedn do celów rentowych, a z Powiatowego ZEspołu do celów pozarentowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Piszesz niedokładnie i nieskładnie. Jakie dostałaś orzeczenie? częściowa niezdolność do pracy? całkowita niezdolność do pracy? czy niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji? PZdsOoN na pewno nie da Ci niezdolności do pracy, bo on orzeka stopień znaczny, umiarkowany bądź lekki. Nie zawsze idzie to parami, że częściowa niezdolność to stopień lekki itd., ale właśnie to w ZUS-ie jest ciężej. Tu jest łatwiej uzyskać grupę, bo to nie walka o pieniądze, których ZUS nie ma i na chorych musi oszczędzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość vpaulinarv
Z ZUS mam całkowita niezdolność do pracy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czyli odpowiednik drugiej grupy. Myslę (w ciemno, bo przecież nie znam choroby), że masz dużą szansę na grupę umiarkowaną. Generalnie różnica jest taka, że ZUS ocenia czy możesz pracować, a ten Zespół... czy wymagasz jakiejkolwiek pomocy w życiu (np. przy czynnościach codziennych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
no i Zespół daje dofinansowanie z PFRON

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
co masz na myśli "daje dofinansowanie z PFRON ". Jeśli o to, że można korzystać z różnych projektów, to z orzeczeniem z ZUS-u również. Dla PFRON-u te orzeczenia są równoważne. Ja kiedyś miałam rentę z ZUS-u (całkowita niezdolność do pracy), a z zespołu nic, bo nie złożyłam i mogłam korzystać z różnych bonusów z PFRON-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dodam jeszcze, że ja najwięcej osób z grupami znam z grupą umiarkowaną (czyli odpowiednik starej 2 grupy) i te osoby z ZUS-u mają z kolei odpowiednik 3 starej grupy, czyli częściową niezdolność do pracy lub nawet nic, bo ZUS oszczędza i twierdzi zdolność do pracy. W drugą stronę (czyli że odpowiednik grupy z ZUS-u od odpowiednika grupy z zespołu jest cięższy) nie słyszałam, czyli masz dużą szansę na dobre orzeczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×