Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Przemuś

Zarejestrowani
  • Zawartość

    0
  • Rejestracja

  • Ostatnio

    Nigdy

Reputacja

0 Neutral
  1. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Co do świadectwa, to faktycznie, jest taki niezbyt wygodny wymóg by przed każdym egzaminem maturalnym - okazać świadectwo. Jak zdawałem rok temu to pamiętam, że zrobili nam takie ułatwienie, że przed pierwszym egzaminem daliśmy świadectwa do sekretariatu i po napisaniu wszystkich egzaminów odebraliśmy świadectwa(dla mnie było do spore ułatwienie bo miałem 9 egzaminów :P) PS. Życzę ponad 50% jutro i później.
  2. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    @gość [z dołu poprzedniej strony] Sprawdzoną pracę można obejrzeć w siedzibie OKE, należy tylko złożyć stosowny wniosek.
  3. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Spokojnie robaczki. :) Im bardziej się gorączkujecie egzaminami tym większe prawdopodobieństwo, że nie zdacie, teraz po przeczytaniu tego, pewnie będziecie się stresować jeszcze bardziej i koło się zamyka. :P Jednak stres to naprawdę żaden pozytywny doradca, dlatego proponuję zaparzyć z rana herbatkę z melisy, lub wybrać się przed egzaminem do apteki po jakieś nieotumaniające ziołowe uspokajacze.
  4. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Była kiedyś akcja dla Wielkopolan, zorganizowana przez jedną ze szkół, zajmującą się przygotowaniem do egzaminów. Wystarczyło się zapisać, i wszystko(naukę oraz egzaminy, koszt, ok. 4 tysiące zł) miało się za darmo na zasadzie refundacji. www.eksternistyczne.pl - oto strona tego projektu, tu masz wszystko opisane. Tak nawiasem, UE lubi wspierać tych co chcą się edukować, tak więc myślę że dobrze byłoby gdybyście przejrzeli w swoich regionach, urzędach, instytucjach zajmujących się rozdawaniem dotacji z UE, może coś uda się wam znaleźć. :)
  5. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    @gość Wg danych ze sprawozdania ze strony OKE wynika, że zwolnionych zostało około 20% z ogółu zdających. Współczuję wydania tylu pieniędzy. Sam też płaciłem jednak mi wszystko zwracała potem Unia Europejska więc w ostatecznym rozrachunku nie zapłaciłem ani grosza.
  6. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    @egzaminowany You know, learning & working. :P Spórz na obrazek którego link podałem - 6 not na ndst i 75 not na minimalny dop, podczas gdy średnia wokół to 25-30, jak dla mnie to nie może być przypadek. :) @consta Niestety nie znam wcześniejszych i późniejszych(można poszperać po tym temacie a także poczytać raporty o egzaminach na stronie poznańskiej OKE), temat o dwóch Piastach był na moim egzaminie w sesji jesiennej 2012. Co może być - tego nie da się przewidzieć, może być coś ze starożytności, ze średniowiecza, nowożytności czy nawet czasów współczesnych. @gość Właśnie o tym pisałem - o podstawach. Jeżeli nie zdałeś to choć cię nie znam to w ciemno strzelam, że nie tknąłeś(aś) wypracowania i ogólnie o historii wiesz tyle co ja na temat hmmm 'bawełny z moich wygodnych skarpetek' :P Sam napisałem historię na niemal szóstkę(zabrakło 2 pkt.), nie przeczę - spędziłem jakiś czas na nauce i przeczytałem dokładnie komplet podręczników licealnych, niemniej i tak uważam że historię, przedmiot tak rozległy można zdać przy minimalnym wysiłku, czego dowodem jest fakt, że jednak około 90 % zdających daje radę zdać. @consta '2 To akurat jest jasne, w wypracowaniu ważne są: znajomość tematu, umiejętność wnioskowania, pisanie wypracowania właściwym stylem itd. - masz to ładnie opisane w informatorze do historii. :)
  7. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    @gość Historia to niewątpliwie rozbudowany zakres materiału, ale jeżeli nie liczysz na piątkę, to wystarczy że na pytania pokroju(zdjęcie piramid egipskich i 4 opcje do podkreślenia z pytaniem "z jakiej cywilizacji pochodzą te obiekty") odpowiesz właściwie i dwójkę masz w kieszeni. PS. Usuńcie spację z linku powyżej, dokładnie ze słowa 'start'.
  8. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Zimowa 2013, rok temu :P f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=4546203&frame=1&start=4440 - tutaj opisałem egzamin.
  9. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Faktycznie, jak się nie umie to jest klops, ale jeżeli będzie tak jak u mnie na egzaminie(20 zamkniętych i 10 pkt. za prawda/fałsz) to można zdać opierając się tylko na strzelaniu i zrobieniu jednego czy dwóch zadań otwartych ze średnią czy tam figurami. Dzięki dla jednego gośc'ia co wspomniał o ciekawym sprawozdaniu na stronie CKE. Tak nawiasem imageshack. com/a/img850/5691/u63m.png (usuńcie spacje)- spójrzcie na przepaść pomiędzy posiadaczami 14 i 15 punktów, wygląda jakby egzaminatorzy dodawali punkt czy dwa tym co byli na krawędzi. :) Na koniec, tradycyjnie poinformuję że na stronie poznańskiej OKE też są ciekawe raporty n.t. egzaminów z przeszłości. :) I jeszcze co do dyskusji o czytaniu tematu, ja osobiście polecam przeczytać całość, można się naprawdę wiele dowiedzieć, sam przeczytałem cały jak miał około 130 stron, zajęło mi to luźny tydzień, tak więc nic trudnego. :P
  10. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Witam, witam, witam po długiej przerwie. :) Widzę, że dziś macie chemię, sam zdawałem ją w 2012 roku, i jak pamiętam była lekkostrawna, było dużo pytań 'łatwych', na dobieranie, podkreślenie, wnioskowanie itp.. @gość z tikiem nerwowym Lepiej jakoś to ogarnij, bo: "18. W przypadku stwierdzenia (...) zakłócania przez zdającego prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym, przewodniczący zespołu nadzorującego przerywa i unieważnia egzamin tego zdającego." Osobiście też miałem podobną sytuację na egzaminie na prawo jazdy - noga latała mi jak ręka dyrygenta. Co najlepsze, żadne techniki uspokajania(spokojne i długie oddechy, powtarzanie w myślach że to tylko egzamin, a nie np. noc poślubna) nie pomagały. Na kolejnym egzaminie wspomogłem się ziołowymi tabletkami uspokajającymi "L......m"(nie wiem czy mogę reklamować), efekt był kapitalny, byłem spokojny i wyluzowany jakbym już jeździł wiele lat. Co ważne, nie zauważyłem u siebie żadnego 'zamulenia' po tych tabletkach, tak więc proponuję wybrać się dziś do apteki przed egzaminem. :) @Wiolkaaa9393 Kompletnie się za to nie brałem, ani przy uczeniu się, ani tym bardziej na egzaminie. Mimo to, wpadła mi mocna trójka. PS. Jakiś ładny już czas temu, ktoś zapowiadał stworzenie strony internetowej na temat egzaminów eksternistycznych, jednak do dziś nic chyba nie powstało, tak więc jak tylko wytrzasnę chwilkę wolnego czasu, sam wezmę się za redagowanie takiej strony, bo po postach widzę, że przydałby się obszerny zbiór informacji w jednym miejscu. :P
  11. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    @egzaminowany Być może userka Kasiak :) coś pokręciła, jednak jak dla mnie to ta 'szkoła' za bardzo się rozmarzyła z obietnicami. ;) @Anaaa123 Poniższa stronka posiada ciekawe treści nt. chemii i nie tylko. :) www.korkitv.tv/videolekcje/p1,78,p2,108,vid,224.html Pewnie ochrona antyspamowa porobi jakieś spacje, więc pousuwaj je w linku. :) //No więc dziś nadszedł dzień publikacji wyników maturalnych i zgodnie z obietnicami oraz oczywiście z oczekiwaniami matura(wszystko podstawowe) wyszła mi następująco:(w nawiasach podałem analogiczne wyniki egzaminów eksternistycznych) J. Polski - 53% (78%) J. Polski ustny - 30% - na drugie mam Fartosław :P J. angielski - 48% (66%) J. angielski ustny - 40% Matematyka - 56% (78%) Biologia - 54% (74%) Geografia - 72% (72%) Historia - 76% (90%) WOS - 66% (86%) Jak widać szału nie ma, jednak z racji że nie zaglądałem do książek niemal w ogóle od czasu pisania egzaminów eksternistycznych uważam, że jest nieźle. :P Po moich wynikach widać, że poziom trudności matur jest przeważnie wyższy od tego ma egzaminach eksternistycznych(zapewne między innymi dlatego, że przy sprawdzaniu matur egzaminatorzy i egzaminatorki mają surowsze oko niż przy eksternach) - zatem proponuję wszystkim zdającym eksterny wziąć się porządniej do nauki do matury w przyszłości.
  12. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    No kurczątko :o! Ochrona przed 'spamem/reklamami' posiatkowała mi linki. W przypadku drugiego trzeba skopiować bez kropki i usunąć spację ze słowa "eksternistyczny". W przypadku trzeciego trzeba skopiować link i usunąć spację ze skrótu 'pdf'. :P
  13. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Przepraszam za ciszę w eterze, ostatnio mam wysoki deficyt wolnego czasu. :P No więc, Pani z OKE powiedziała, że mamy wpisywać 'OKE {miasto}', zatem jest tak jak sądziliśmy tu kiedyś. :P PS. Niedawno ukazały się jak zwykle ciekawe raporty o sesji jesiennej 2012 r. oraz sesji zimowej 2013 r., publikowane przez OKE Poznań. Dotyczą one obszaru zarządzanego przez wyżej rzeczone OKE( woj. wielkopolskie, zach-pomorskie i lubuskie), mimo to moim zdaniem stanowią cenne źródło informacji o egzaminach eksternistycznych dla osób zdających w całej Polsce. Tradycyjnie polecam je wszystkim - osobom co już zdawały, zdają aktualnie, i będą zdawać w bliżej nieokreślonej przyszłości. :P Osobiście dzięki raportom przekonałem się, że trafiła się mi lutym bardzo lekkostrawna matematyka(zdało 59% zdających - dużo, biorąc dla porównania poprzednie odsetki tych co zdali, mianowicie 37%, 6% czy 23%). Raporty możemy pobrać na poniższej stronie: oke.poznan.pl/cms,1819,raporty_o_wynikach_egzaminow_eksternistycznych.htm Jedna uwaga - w raporcie o sesji jesiennej 2012 r. mają mały błąd z linkiem do raportu, link jest taki sam do raportu o sesji zimowej 2012 r.. Prawidłowy link jest następujący: www.oke.poznan.pl/files/cms/227/raport_eksternistyczny_122.pdf. Z racji iż wiem, że temat ten wertują osoby które tak jak ja, zdawały egzaminy za pośrednictwem {pewnej firmy z siedzibą na osiedlu S. Batorego w Poznaniu} chciałbym polecić im równie ciekawy raport, który dotyczy naszego projektu, który też ukazał się niedawno. :) Poniżej zamieszczam link do niego. eksternistyczne.pl/images/stories/projek_2/publikacja-2.pdf @Oto W poznańskim OKE mamy stawiać się osobiście po odbiór, w innych OKE może być różnie.
  14. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    @gość Nie przesadzajmy z tą pilnością. :) Czas na rejestrację zazwyczaj jest do początkowych dni lipca(zależnie od uczelni/kierunku). Dysputowaliśmy już o tym w tym temacie i jak dla mnie optymalne będzie coś takiego: 'Liceum ogólnokształcące na podstawie egzaminów eksternistycznych przeprowadzonych przez OKE ' Też podlegam pod OKE Poznań, chciałem się rejestrować już wczoraj, ale postanowiłem poczekać do poniedziałku, kiedy to zadzwonię do OKE w tej sprawie. Ciekawe co mi poradzą(można poczytać tu wpisy o tym, że Panie w OKE nie potrafiły poradzić co wpisać). :) @ostrawanilia Patent z wydrukowaniem tablic ze wzorami jest bardzo korzystny. Sam też je wydrukowałem, bardzo to ułatwiało rozwiązywanie zadań i dawało jakąś namiastkę atmosfery egzaminu. :P Na egzaminie(przynajmniej w OKE Poznań) wszystko upchnęli na jednej laminowanej kartce A4(z jednej jej strony były wzory, a z drugiej "przedrostki i stałe fizyczne"). Myślę, że naukę najlepiej rozpocząć od zaznajamiania się ze wzorami - co oznacza dana literka czy symbol, jaką ma jednostkę, jaką jednostkę ma wynik wzoru. Mam nadzieję, że o konieczności zamiany jednostek już wiesz. Do wspomożenia nauki polecam strony, do których linki znajdziesz na 166 stronie tego tematu(w drugiej połowie tej strony) szczególnie tę z 'wolnych podręczników' - opisują w niej dość łopatologicznie meandry fizyki. Osobiście egzamin zdawałem w październiku 2012r., zdałem go na dwójkę(punkt brakował do trójki), jest to najniższa ocena na świadectwie u mnie, jednak i tak uważam to za sukces, ponieważ czasu na naukę nie poświęciłem wiele(+- 20-kilka godzin), a przed nauką pomijając hobbystyczną elektronikę i astronomię wiele nie wiedziałem(nauczycielka z jaką miałem lekcje fizyki była bezprzykładną harpią). Na koniec, pozwolę sobie wkleić urywek posta w którym radziłem już komuś na temat działów fizyki. "Odpuść sobie fizykę kwantową, elementy chemii w fizyce(poza podstawami typu np. izotop) czy rozpad pierwiastków promieniotwórczych, a także filozofię fizyki i metody badawcze - tych dwóch ostatnich to praktycznie nie ma na egzaminach eksternistycznych, w arkuszach z fizyki maturalnej też tego nie widziałem. Na twoim miejscu wykorzystałbym pozostały czas szczególnie na ruch, dynamikę, grawitację, pęd, magnetyzm, sprężystość, przenikalność magnetyczną i elektryczną, termodynamikę, fizykę Kosmosu, światło i optykę." - no i oczywiście pozostałe działy(w tym te polecane przez egzaminowanego) poza tymi które proponowałbym odpuścić. :)
  15. Przemuś

    Egzaminy eksternistyczne LO

    Achhh, jeden z niewielu dni w tym maju, w którym porządnie się wyspałem. Wyniki ustnego angielskiego publikowali w sposób analogiczny do tego w ustnym polskim. Też trzeba było nieco poczekać na swój wyrok. Podzielenie na grupy do trzech komisji tak samo jak na ustnym polskim. Angielski ustny wyglądał następująco: wszystkie rozmowy i polecenia wymawiane były w języku angielskim(po polsku Pani pytała się tylko o potwierdzenie tożsamości, podanie dowodu osobistego, oraz czy zgadzam się na wcześniejsze rozpoczęcie egzaminu(jedna osoba z grupy nie dotarła i przez to skrócił się czas oczekiwania), no i oczywiście ogłaszała wynik po polsku). A tak, to na początku Pani z Komisji poprosiła mnie bym wybrał sobie jedną z 4, może 5 rozłożonych kopert(w nich były kartki z zdaniami). Następnie rozpoczęło się zadanie pierwsze - polegało na tym, że miałem odpowiadać na zadane pytania(dotyczyć mogą wszystkiego, np. co robię w wolnym czasie, co robię ze znajomymi, w jakiej gustuję muzyce itd.). Zadanie drugie z 'chmurkami' - tzw. rozmowy sterowane, zdający i egzaminator wcielają się w dane role i negocjują jakąś sprawę. Mnie trafiło się, że byłem kelnerem a Pani z Komisji była klientką mojej restauracji. No więc jak zobaczyłem z czym z mam się zmierzyć no to w myślach przeszło mi jakże wymowne "oł siet" - myślą i słowem przestawiłem się na angielski. :P Pamiętam, że dość dokładnie uczyłem się o wszystkim dotyczącym restauracji, ale kiedy to było, może miesiąc przed lutowym eksternem i wszystko wyleciało mi z głowy. Tak więc wg instrukcji zadania(pisanej po polsku) ja miałem rozpocząć rozmowę, zatem walnąłem bezczelnym "What do you want?" - myślę, że w ekskluzywnych londyńskich restauracjach tak się nie pytają :D. Pani z Komisji(klientka) odpowiedziała, że pizzę. Potem jakoś to szło niemrawo, do czasu aż doszedłem do chmurki która wskazywała na poruszenie tematu ceny(oczywiste najprostsze 'price' kompletnie wypadło mi z głowy na czas egzaminu). No więc głowiłem się dłuższą chwilę jak jest 'koszt' po angielsku(w myślach świtało mi właściwe 'cost', jednak nie byłem do końca pewny więc wolałem nie używać tego słowa bo obawiałem się palnąć coś kompletnie niewłaściwego do tematu). W trakcie tej ciszy Pani klientka wyczuła 'zawieszkę' więc sama zapytała się(choć z tego jak zrozumiałem treść polecenia, ja miałem zaczynać każdy wątek) o koszt używając w pytaniu słowa 'kołst'.(uważam to za pójście mi na rękę i chciałbym za to bardzo podziękować, no ale pewnie tego Pani nigdy nie przeczyta a tym bardziej nie połączy mnie z tamtym egzaminowanym 'kelnerem' :))(jeszcze nawiasem na temat 'chmurek', są to chmurki czy tam dymki, jak zwał tak zwał, jest ich zazwyczaj cztery sztuki, i są w nich podane sprawy które mamy poruszyć w trakcie naszej rozmowy, zaleca się omawiać wątki z nich w sposób typowy dla naszej cywilizacji, tj. lewa górna, prawa górna, lewa dolna i prawa dolna - dzięki temu mamy zachowany porządek. Jeżeli nie chcemy lub nie umiemy poruszyć wątku/ów z danej/ych chmurki/ek to nie musimy, ale wtedy stosownie tracimy punkty). Potem nadszedł czas na zadanie trzecie - opis obrazka i trzy pytania dotyczące go. Jakoś mi to poszło, błędów nie było raczej wiele. Na koniec zostało zadanie czwarte - najtrudniejsze, będące podobno pamiątką poziomu rozszerzonego która istnieje po 'zmieszaniu' obydwu poziomów(nie wybieramy sobie poziomu, zdajemy tzw. ustny język angielski 'bez określania poziomu'). Poszło mi cienko. Zadanie polegało na tym, że mieliśmy wybrać jeden z podanych obrazków, uzasadnić jego wybór oraz uzasadnić dlaczego nie wybraliśmy innego. Ogólnie egzamin zaliczyłem na 11 lub 12 punktów z dostępnych 30(minimum do zdania wynosi 9 pkt.). Może to niewiele, ale biorąc po uwagę to, że angielskiego zacząłem się uczyć na poważnie od mniej więcej listopada ub.r.(wcześniej cały czas niemiecki w szkolnej przeszłości) oraz to że jedyną moją rozmową po angielsku przed egzaminem była rozmowa z angielską turystką która w sklepie mojej mamy pytała się o drogę do Poznania(jedyne co potrafiłem wtedy wydukać to mniej więcej 'four street go left' - nie dogadaliśmy się wtedy ;p) uważam ten wynik za zadowalający. Jeszcze coś na temat organizacji egzaminu - w ustnym polskim i angielskim stajemy na przeciwko komisji składającej się z tylko dwóch osób. Jedna z tych osób zadaje pytania i słucha, druga słucha i notuje ocenianie nas. Tyle tytułem angielskiego. Naklejki dostajemy tak jak na eksternach, tj. podczas wchodzenia do sali. Dostajemy ich dwie sztuki(na eksternach była jedna). Są identyczne, naklejamy jedną na początku arkusza i drugą w karcie odpowiedzi/oceniania. Poza tą drugą naklejką, sprawa z numerem PESEL oraz naklejkami wygląda identycznie. Przenoszenie odpowiedzi na kartę odpowiedzi zauważyłem tylko na maturach z matematyki i j. angielskiego(w obydwu przypadkach chodziło o zadania zamknięte). Napiszę oczywiście jakie mam wyniki, trzeba tylko poczekać do końcówki czerwca. Dobra, koniec z tym pismotwórstwem, życie stygnie! :P
×