Skocz do zawartości
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

scorpico

Zarejestrowani
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutral
 1. Dane z wiki.: en [AT] wikipedia [AT] org-wiki-Cerebrospinal_fluid_leak: Brak ciśnienia i objętości płynu mózgowo-rdzeniowego może spowodować zwisanie i opadanie mózgu przez otwór wielki (duży otwór) kości potylicznej u podstawy czaszki. Uważa się, że dolna część mózgu rozciąga się lub uderza w jeden lub więcej kompleksów nerwów czaszkowych, powodując w ten sposób różnorodne objawy czuciowe. Nerwy, które mogą zostać dotknięte, i związane z nimi objawy są szczegółowo opisane w tabeli po prawej stronie. Rzadka postać demencji, znana jako demencja zwiotczająca mózg, może być spowodowana zwiotczeniem mózgu, charakterystycznym dla niedociśnienia wewnątrzczaszkowego.[17]
 2. Uszkodzenie neuronów poprzez mechaniczne rozciąganie i kompresję struktur mózgowych spowodowane opadaniem mózgu na skutek wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) może mieć poważne konsekwencje. Oto, jak te procesy mogą prowadzić do uszkodzenia neuronów: Rozciąganie struktur mózgowych Zmniejszone ciśnienie wewnątrzczaszkowe: Wycieki CSF powodują obniżenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co może prowadzić do przemieszczenia mózgu w dół. Rozciąganie nerwów i włókien: Mózg jest zawieszony wewnątrz czaszki i otoczony CSF, który działa jak poduszka ochronna. Gdy ciśnienie spada, mózg może się przemieszczać, co prowadzi do rozciągania nerwów i włókien nerwowych. Rozciąganie może powodować mikrouszkodzenia aksonów (włókien nerwowych) oraz połączeń synaptycznych, co zakłóca przekazywanie sygnałów między neuronami. Uszkodzenia naczyń krwionośnych: Rozciąganie struktur mózgowych może również wpływać na naczynia krwionośne, powodując ich uszkodzenie i prowadząc do niedokrwienia (zmniejszonego przepływu krwi do tkanki mózgowej). Niedokrwienie może prowadzić do niedotlenienia, co z kolei powoduje śmierć neuronów z powodu braku tlenu i substancji odżywczych. Kompresja struktur mózgowych Przemieszczenie mózgu: Zmniejszone ciśnienie wewnątrzczaszkowe może powodować, że mózg przemieszcza się w kierunku otworu potylicznego (otwór w dolnej części czaszki), co może prowadzić do kompresji pnia mózgu i rdzenia kręgowego. Kompresja struktur nerwowych: Kompresja pnia mózgu i innych ważnych struktur może zakłócać funkcje życiowe, takie jak oddychanie i regulacja ciśnienia krwi. Kompresja może prowadzić do uszkodzenia neuronów przez bezpośredni ucisk, co utrudnia przepływ krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego w tych obszarach. Obrzęk mózgu: W odpowiedzi na mechaniczne uszkodzenia mózg może reagować obrzękiem (zwiększeniem objętości z powodu gromadzenia się płynu). Obrzęk dodatkowo zwiększa kompresję i prowadzi do dalszych uszkodzeń neuronów. Skutki neurologiczne Zaburzenia kognitywne: Uszkodzenie kory mózgowej i innych struktur mózgowych może prowadzić do problemów z pamięcią, koncentracją i innymi funkcjami poznawczymi. Problemy z równowagą i koordynacją: Uszkodzenie móżdżku i innych struktur odpowiedzialnych za kontrolę ruchu może prowadzić do ataksji i innych problemów ruchowych. Zaburzenia autonomiczne: Kompresja pnia mózgu może wpływać na funkcje autonomiczne, takie jak oddychanie i regulacja ciśnienia krwi. Wszystkie te mechaniczne uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych, a czasami nieodwracalnych uszkodzeń neuronów i struktur mózgowych, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego.
 3. Płyn rdzeniowo - mózgowy wypiera mózg i nadaje mu pływalność (jego masa zostaje zredukowana z 1400g do 25g). Przez tą dziurkę, która powstaje podczas punkcji płyn wycieka i mózg zaczyna opadać w kierunku czaszki. To opadanie uciska nerwy i naczynia krwionośne - niedotlenienie prowadzi do kolejnych uszkodzeń.
 4. Punkcja powoduje wyciek płynu mózgowo – rdzeniowego, który zapewnia pływalność mózgu. Wyciek tego płynu (CSF leak) powoduje opadanie mózgu w kierunku czaszki (brain sagging). To opadanie powoduje deformacje oraz rozciąganie mózgu (jego uszkodzenie). Z tego co wyczytałem to może prowadzić nawet do demencji płata czołowego (bvFTD).
 5. Wczoraj dowiedziałem się od lekarza, że powinienem całkowicie odstawić biały cukier. Pytanie czy jeżeli nie jem żadnych słodyczy ani białego chleba to taka odstawka będzie zdrowa dla mózgu? Chodzi mi o to, że mózg potrzebuje cukru do prawidłowej pracy.
 6. Dzisiaj sobie oglądałem automanie i pokazywali nowego nissana. Dwa gniazda elektryczne - jedno ładuję na 100% w 8-godzin a drugie do 80% w pól godziny. Zasięg przy spokojnej jeździe to 170km. Auta będą ponoć w Polsce już w 2013r. Jak myślicie czy za np. 15lat będą jeszcze auta na benzynę?
 7. „Dobrze jest człowiekowi nie tykać się niewiasty" „Kto nie ma żony, troszczy się o to, co Boże, jak by się Bogu podobać. A kto jest żonaty, troszczy się o rzeczy światowe, jak by się podobać żonie" i jest w rozterce!
 8. oczywiście każdy czuje swoje powołanie. „Dobrze jest człowiekowi nie tykać się niewiasty" „Kto nie ma żony, troszczy się o to, co Boże, jak by się Bogu podobać. A kto jest żonaty, troszczy się o rzeczy światowe, jak by się podobać żonie"
×