Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

scorpico

Zarejestrowani
  • Zawartość

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez scorpico


  1. Dane z wiki.: en [AT] wikipedia [AT] org-wiki-Cerebrospinal_fluid_leak:

    Brak ciśnienia i objętości płynu mózgowo-rdzeniowego może spowodować zwisanie i opadanie mózgu przez otwór wielki (duży otwór) kości potylicznej u podstawy czaszki. Uważa się, że dolna część mózgu rozciąga się lub uderza w jeden lub więcej kompleksów nerwów czaszkowych, powodując w ten sposób różnorodne objawy czuciowe. Nerwy, które mogą zostać dotknięte, i związane z nimi objawy są szczegółowo opisane w tabeli po prawej stronie. Rzadka postać demencji, znana jako demencja zwiotczająca mózg, może być spowodowana zwiotczeniem mózgu, charakterystycznym dla niedociśnienia wewnątrzczaszkowego.[17]


  2. Uszkodzenie neuronów poprzez mechaniczne rozciąganie i kompresję struktur mózgowych spowodowane opadaniem mózgu na skutek wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) może mieć poważne konsekwencje. Oto, jak te procesy mogą prowadzić do uszkodzenia neuronów:

    Rozciąganie struktur mózgowych

    Zmniejszone ciśnienie wewnątrzczaszkowe:

    Wycieki CSF powodują obniżenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co może prowadzić do przemieszczenia mózgu w dół.

    Rozciąganie nerwów i włókien:

    Mózg jest zawieszony wewnątrz czaszki i otoczony CSF, który działa jak poduszka ochronna. Gdy ciśnienie spada, mózg może się przemieszczać, co prowadzi do rozciągania nerwów i włókien nerwowych.

    Rozciąganie może powodować mikrouszkodzenia aksonów (włókien nerwowych) oraz połączeń synaptycznych, co zakłóca przekazywanie sygnałów między neuronami.

    Uszkodzenia naczyń krwionośnych:

    Rozciąganie struktur mózgowych może również wpływać na naczynia krwionośne, powodując ich uszkodzenie i prowadząc do niedokrwienia (zmniejszonego przepływu krwi do tkanki mózgowej).

    Niedokrwienie może prowadzić do niedotlenienia, co z kolei powoduje śmierć neuronów z powodu braku tlenu i substancji odżywczych.

    Kompresja struktur mózgowych

    Przemieszczenie mózgu:

    Zmniejszone ciśnienie wewnątrzczaszkowe może powodować, że mózg przemieszcza się w kierunku otworu potylicznego (otwór w dolnej części czaszki), co może prowadzić do kompresji pnia mózgu i rdzenia kręgowego.

    Kompresja struktur nerwowych:

    Kompresja pnia mózgu i innych ważnych struktur może zakłócać funkcje życiowe, takie jak oddychanie i regulacja ciśnienia krwi.

    Kompresja może prowadzić do uszkodzenia neuronów przez bezpośredni ucisk, co utrudnia przepływ krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego w tych obszarach.

    Obrzęk mózgu:

    W odpowiedzi na mechaniczne uszkodzenia mózg może reagować obrzękiem (zwiększeniem objętości z powodu gromadzenia się płynu). Obrzęk dodatkowo zwiększa kompresję i prowadzi do dalszych uszkodzeń neuronów.

    Skutki neurologiczne

    Zaburzenia kognitywne: Uszkodzenie kory mózgowej i innych struktur mózgowych może prowadzić do problemów z pamięcią, koncentracją i innymi funkcjami poznawczymi.

    Problemy z równowagą i koordynacją: Uszkodzenie móżdżku i innych struktur odpowiedzialnych za kontrolę ruchu może prowadzić do ataksji i innych problemów ruchowych.

    Zaburzenia autonomiczne: Kompresja pnia mózgu może wpływać na funkcje autonomiczne, takie jak oddychanie i regulacja ciśnienia krwi.

    Wszystkie te mechaniczne uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych, a czasami nieodwracalnych uszkodzeń neuronów i struktur mózgowych, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego.


  3. Punkcja powoduje wyciek płynu mózgowo – rdzeniowego, który zapewnia pływalność mózgu. Wyciek tego płynu (CSF leak) powoduje opadanie mózgu w kierunku czaszki (brain sagging). To opadanie powoduje deformacje oraz rozciąganie mózgu (jego uszkodzenie). Z tego co wyczytałem to może prowadzić nawet do demencji płata czołowego (bvFTD).

×