Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Prawnik Kanonista

Zarejestrowani
  • Zawartość

    0
  • Rejestracja

  • Ostatnio

    Nigdy

Reputacja

0 Neutral
  1. DO Kasber (prawdziwej), Potwierdzam wypowiedź Pani Arletty. Dopowiem tylko, że do akt należy się bezwzględnie ustosunkować. Z akt sprawy można robić notatki. Mogą okazać się pomocne. Przy wyjaśnianiu kwestii spornych warto powołać się na zaznania świadków, opinie biegłego (jeżeli była).
  2. Do Przedmówczyni, Zapewne w jednym z pierwszych pism, jakie otrzymała Pani z sądu było zapytanie czy zgadza się Pani na skład sędziowski. Po wyrażeniu przez Panią zgody na zaproponowany skład sędziowski nic już nie można zrobić. Wiem, że to żadne pocieszenie, ale nie tylko w sądzie w Kielcach sprawy się przedłużają. Być może w zaproponowanym przez Panią Krakowie byłoby podobnie. 4 lata procesu to zdecydowanie za długo, ale przecież kiedyś musi się on zakończyć. Pozdrawiam i jeszcze raz życzę wytrwałości.
  3. Niestety nie. Jedynie co można to podpytywać w sądzie co jakiś czas, ale nie zalecam zbytniej nachalności:)
  4. Do exp Witam, Sprawa raz przyjęta do rozpatrzenia przez trybunał nie może być przeniesiona do innego sądu, chociażby był właściwy. Nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
  5. Do Czy to jest prawda, Witam, Sam fakt ciąży nie jest podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Trzeba ocenić czy strony chciały ze sobą zawrzeć małżeństwo również w przypadku gdy kobieta nie byłaby w ciąży. Ślub zawarty w przypadku ciąży kobiety byłby nieważny w przypadku gdy z powodu ciąży strony/strona doznały przymusu moralnego np. wywieranie presji przez rodziców, środowisko w którym żyły. Przymus ma bezpośredni związek z bojaźnią i powoduje wadliwość zgody małżeńskiej. Mogła w tym przypadku mieć również miejsce niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich przez stronę/strony. Aby ustalić czy istnieje tytuł do stwierdzenia nieważności małżeństwa potrzeba niestety trochę więcej informacji na temat konkretnej sytuacji.
  6. DO PETENT, Witam, Może to będzie dla Przedmówcy dziwne, ale regon nie świadczy o kompetencji prawników oferujących w swoich kancelariach usługi z zakresu prawa kanonicznego. Jeżeli Pan/Pani poszukuje kompetentnej osoby w celu zasięgnięcia porady podaję kilka wskazówek: 1. Przy każdym sądzie działają BEZPŁATNE (a jednak to możliwe) poradnie, w których można uzyskać informacje na temat prowadzenia procesu o nieważność małżeństwa. Nie rzadko przyjmują w nich prawnicy, którzy a co dzień prowadzą profesjonalne kancelarie prawa kanonicznego; 2. W poszukiwaniach przez internet proszę zwrócić uwagę na to czy kancelaria oferuję udział w procesie jako pełnomocnik (może w tym charakterze występować nawet cywilista) czy jako adwokat kościelny (wymagany dekret biskupa danej diecezji). 3. Proszę nie sugerować się wyłącznie nr NIP czy REGON kancelarii. Proszę o sprawdzenie czy prawnik oferujący usługę posiada nie tylko dyplom czy licencjat z prawa kanonicznego, ale również dekret biskupa uprawniający go do udziału w procesie. Dekret wydawany jest na określony czas np. 3 lata lub ad causam do danej sprawy. Odnośnie porad bezpłatnych na forum. Osobiście na forum oferuję pomoc nie usługę, a to subtelna różnica. A proboszczowie - osobiście znam kilku, którzy poza byciem proboszczem pełnią urząd sędziego w sadach diecezjalnych (więc nie do końca są niekompetentni). A ci którzy nie czują się biegli w prawie kanonicznym na pewno podadzą kontakt do sprawdzonej poradni przy sądzie a może nawet adwokata kościelnego. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań kancelarii prawa kanonicznego spełniającej wszelkie pożądane wymagania.
  7. DO PETENT Witam, Jeżeli chodzi o mnie również jak najbardziej służę swoimi danymi rejestrowymi oraz wszelkimi dokumentami potwierdzającymi moje kompetencje. Wszystkie dokumenty dotyczące moje osoby zawsze przedstawiam w przypadku podjęcia się doradztwa w danej sprawie. Jednakże dla "petentów", po których wypowiedziach: "...czy sąd kościelny chce stwierdzić nieważność małżeństwa?...nie doradzam się u osób przeciw którym w pewnym sensie występuję" nie mam w zakresie usług nic do zaproponowania. I podejrzewam, że żaden szanujący się prawnik kanonista nie podejmie się doradztwa w przypadku osoby, która oczekuję od prawnika kanonisty uzyskania satysfakcjonującego do wyroku bez względu na to czy są ku temu przesłanki czy jest ich brak. Przed zamieszczeniem swoich wypowiedzi na forum bardzo proszę o zapoznanie się z istotą procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz celom jakim on służy.
  8. Do dylemat. czy pisać. skargę. Witam, Mogę zerknąć na nią jeżeli jest taka potrzeba. Oczywiście NIEODPŁATNIE:) Proszę o podanie kontaktu - odpiszę
  9. Z Warszawy, z możliwością spotkania również w innych miastach w Polsce
  10. Potwierdzam tytuły przytoczone przez Panią Arlettę. Jednak w celu właściwego ustalenia tytułu (tytułów) i poprawnego sporządzenia skargi powodowej polecam zasięgnąć opinii osób na co dzień zajmujących się sprawami z zakresu prawa kanonicznego (na początek może być proboszcz parafii).
  11. DO MAGDALENA M. Witam, Na prawdziwe ważnie zawarte małżeństwo składa się wiele elementów, bez których małżeństwo nie jest możliwe. Między innymi obie strony muszą być świadome obowiązków i praw wynikających z małżeństwa i być zdolne do stworzenia wspólnoty małżeńskiej. Często zdarza się, że strony pomimo dojrzałego wieku, długiego okresu spotykania czy narzeczeństwa nie są dojrzałe emocjonalnie, a tym samym niezdolne do podjęcia i wypełniania istotnych obowiązków małżeńskich lub brak im właściwego rozeznania co do praw i obowiązków małżeńskich. W sposób szczególny te braki uwidaczniają się często po zawarciu związku małżeńskiego. Niektóre małżeństwa podejmują próbę wypracowania trwałego związku i im się to udaje. Niektórym nie..... Z opisanej sytuacji wynika, że małżeństwo jeszcze trwa. Sugeruję na początek udanie się do miejscowego duszpasterza i odbycie wstępnej rozmowy, która ma na celu stwierdzenie czy są podstawy do stwierdzenia nieważności małżeństwa i od czego należy zacząć. Ewentualnie do poradni przy właściwym dla Pani Sądzie właściwym dla Pani diecezji. W przypadku pytań proszę o podanie kontaktu, służę pomocą.
  12. Uwagi obrońcy węzła małżeńskiego są przesyłane. Publikacja akt to etap wcześniejszy sprawy. Obrońca węzła małżeńskiego przedstawia swoje uwagi po publikacji akt i ewentualnym głosie obrończym.
  13. Do ferdek.bardzo.kiepski Przede wszystkim ratowanie małżeństwa. Jeśli jest to niemożliwe, służę pomocą. Pozdrawiam
  14. MONIA 16... - Sugeruję kontakt z I Instancją w celu ustalenia czy sprawa została przekazana do II instancji. Jeśli tak to znów kontakt z II instancją z zapytaniem na jakim etapie jest sprawa. Lepiej wiedzieć cokolwiek niż czekać i czekać... Mimo wszystko jeszcze kilka miesięcy Twoja sprawa potrwa. Nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość, już bliżej końca.....
  15. Sprawa powinna trwać rok w I instancji i pół roku w II instancji. Jednak sprawy z reguły się przedłużają. W swojej dotychczasowej praktyce nie spotkałam się ze sprawą trwającą dłużej niż 3 lata (I i II instancja). Jeżeli chodzi o Sąd w Poznaniu nie potrafię się wypowiedzieć Podaj etap sprawy, może będę mogła Cię trochę pocieszyć:)
×