Skocz do zawartości
Szukaj w
 • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

SidheSantee

Zarejestrowani
 • Zawartość

  2469
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

263 Excellent

Ostatnio na profilu byli

2760 wyświetleń profilu
 1. SidheSantee

  Rodzino

  laurka tutaj> o jak miło poczytajmy jej mądrosci
 2. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Jak już pisałem, badania nad pierwocinami schematów religijnych u naczelnych są dopiero w trakcie. Jest to na chwilę obecną jedyny materiał porównawczy. Datowanie skoku jakościowego w odniesieniu do gatunku homo jest hipoteza. Masz sporo innych. Daeniken twierdzi że to UFO zmienili małpy w homo. Coś było. Pytanie, CO pozostaje bez odpowiedzi. Może jednak coś w tych religijnych mitach jest? Przypomnę, że są różnice między religiami pierwotnymi, a politeizmem czy monoteizmem. Obserwacje zachowań stad dostarczają informacji, że zachowania prorozwojowe są instynktowne. Natomiast bardziej zaawansowane "w rozumie" są wynikiem regulacji , które wymagały bardziej rozwiniętych form przekazu. Mowa, pismo.
 3. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Religie leżą u podstaw regulacji społecznych, umożliwiających rozwój. Same w sobie są niestety zbyt statyczne, by za tymi zmianami nadążać, bo to nie ta sama dynamika. Dlatego są przekształcane. Jak choćby judaizm w chrześcijaństwo, czy dalej idąc taoizm w konfucjanizm ( to już system nie religijny, a filozoficzny ). Naturalny proces
 4. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Historia ludzkości wyraznie wskazuje, ze religie stanowiły istotny element w rozwoju społeczności. Na ich podstawach tworzone były prawa tych społeczności, co umożliwiało ich rozwój. Czy bez religii bylibyśmy bardziej rozwinięci? Biorąc pod uwagę choćby powyższe, a z drugiej zachowania grup praw tych nie przestrzegajace, odpowiedź jest jedna. NIE. To, ze anarchista prawa te zna, nie ma znaczenia, skoro je odrzucił. Jak zatem chcesz pominąć ten element, skoro był on w każdej ludzkiej grupie, łącznie z najbardziej prymitywnymi? Pisalem o badaniach szympansów, ponieważ zaobserwowano u nich rytuały, mogące być prekursorami religii. Nie możemy badac przodków homo sapiens, ale dzięki badaniom innych naczelnych być może uda się stwierdzić, czy religia jest procesem naturalnego rozwoju ( taka jest obecnie teoria naukowa odnośnie ).C Religię da się usunąć. Najlepszym przykładem są Chiny. Tam religia została przetworzona w system filozoficzny, zastepujący ją. Ale na to było potrzeba czasu i specyficznych warunków, przede wszystkim militarno-geograficznych. Być może to samo czeka chrześcijanstwo.
 5. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Przykład wpływu religii na rozwój gatunku humani znajdziesz choćby w systemach rachunkowych. file:///C:/Users/hejhejhej/Downloads/2016_2_czerny_111_128.pdf
 6. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Poczytaj temat od początku.
 7. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  nie gdybię, stwierdzam fakt. jak wyglada w praktyce anarchia, nawet dzis, mielismy przyklad w Seattle
 8. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Ja jedynie ustosunkowuję się do twierdzenia, że Ewa bez religii doszłaby do innych wniosków. Od tego zaczęła się ta wymiana poglądów. sam byt Ewy to mocno enigmatyczna historia, moim zdaniem raczej opis bedący swoistą przenośnią, nie rzeczywistym przypadkiem konkretnej osoby. I tak dziś traktowana jest przez świat nauki. Czy religia zaistniała przed homo sapiens? Jest to obecnie przedmiotem badań, bo zaobserwowano ciekawe rzeczy, mogące miec z tym związek, u szympansów.
 9. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  To TY w kółko powtarzasz te same bzdury. Nie widzę potrzeby, by po raz kolejny ci powtarzać argumenty im przeczące. jeśli nie masz nic, co mogłoby je podważyć, nie mam na ciebie zwyczajnie czasu do zmarnowania. Ignor.
 10. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Gdyby nie te normy i systemy prawne z nich się wywodzące, nie wyszedłbyś z jaskini bezpiecznie.
 11. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Pierwsze z brzegu masz wręcz wpisane w praktycznie każdą z wiodących obecnie głównych, a w przeszłości każda z innych juz nie istniejących coś takiego zawierała. Dekalog i jego odpowiedniki w innych religiach. Wywodzą się z nich systemy prawne, obowiązujące nawet w zlaicyzowanych obecnie społecznościach. Bez tych norm i ich RESPEKTOWANIA rozwój społeczności nie jest praktycznie mozliwy, przykładem niezłym jest KRLD
 12. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Proszecie... Co ma umiejętność zycia w grupie ( stadzie? ) do rozwoju cywilizacyjnego homo płynącego z ustanowienia i respektowania norm społecznych przy użyciu religii? To, ze owe normy stanowiły i stanowią istotny czynnik dla rozwoju gatunku humani jest bezsporne. Wystarczy choćby prześledzić etapy rozwoju cywilizacji chińskiej. Także chrześcijaństwo ma w tym swój udział, co widać na przestrzeni jego funkcjonowania choćby w Europie. Nawet komunizm ma swoje źródło w tej religii .
 13. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Ja niczego na temat religii nie twierdzę, jeśli chodzi o czas jej powstania dla gatunku homo. Niezbyt wiem, skąd wzięło sie Ci takie przypuszczenie.
 14. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Jak na razie to TY wymyślasz jakieś dziwne teorie, cobybyłogdyby. Jesli przerobilaś to co piszesz, powinnas wiedzieć że wszelkie normy spoleczne utrwalane były i wprowadzane przez religie od poczatkowych etapów istnienia ludzkosci, praktycznie do czasów obecnych. A to owe normy właśnie umożliwiały rozwój homo wyzszy niż jakiegokolwiek innego gatunku żywego na Ziemi. Negowanie religii i jej pozytywnego wpływu na rozwój człowieka jest zwyczajnym zakłamaniem.
 15. SidheSantee

  Czemu tyle jest tu

  Przestań pisać bajki. Większość owych niewyjasniuonych znalezisk pochodzi z czasów sprzed tysięcy lat przed zaistnieniem religii chrześcijńskiej, i nawet starozytni nic nie wiedzieli o cywilizcjach je tworzących.
×