Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Gość ooKa
Cześć, chciałam sie Was poradzic. Moze metoda burzy mozgów mi pomozecie. Otoż. Mam na lekcje historii, przedstawic w jakis sposob Jugosławie po zakonczeniu II wojny sw. Ma to byc na zasadzie scenki. Tylko, co bylo by takie charakterystyczne zeby to ujac ? Rozbad i podzielenie jej :> Prosze o pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://www.beta.co.yu/default.asp?h=fda,sr&prikaz=2040289 W Belgradze powodem Walentynek,zoorganizowana jest jazda na nartach po ulici w cenrum miasta,na zdjieciu jazda w ulici :Kapetan Miśinoj.Za pare dni bedą zamkniete jeszcze kilka ulic i bedze JAZDAAA.......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pietrek_Chorwat
Witam. Poszukuje piosenek z regionu bałakńskiego ( Jugosławia, Chorwacja, Serbia) Jesli ktos takie posiada prosze o kontakt ( pietrek_17_90@02.pl) Szukam piosenki ktora mi sie bardzo podoba ... Wiem ze w refrenie jest : Wina , wina mi dajte Wina i Zapjewajte ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala devojczica D
WItajcie ..jak się cieszę , że istnieje taki topic ..moj tata jest serbem zyje juz od 22 lat w Polsce... mam rodzine w pancevie ;-) jestem zafascynowana moją drugą ojczyzną ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala devojczica D
moj ojciec jest osobą po przezyciach ;-) był na wojnie ..wiele widzial i przezył ..jego opowiadania sa niesamowite ;-) z chęcią sie nimi podzielę ...;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mala devojczica D
wszyscy spią ;-) zawitam jutro laku noc ;)..... ps.-wybaczcie bledy ale akurat pisac poprawnie nie potrafie ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coś szokującego ! w Chorwacji był obóz koncentracyjny , w którym wymordowano nawet ok. 60 tyś Ludzi. gł. Serbów. komendantem tegoż był były katolicki ksiądz , który \"wsławiał się tym , że nożem \"traktował \" szyje wielu Kobiet. zbrodniarze nie lubie ich!jaka szkoda , że wcześniej tego nie wiedziałem. faszyzujace świnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość feeder
Chodzi zapewne o Jasenovac i franciszkanina Filipovicia komendanta obozu, zwanego fra sotona. Kiedyś czytałem jak ustasze urządzili tam zawody w zarzynaniu Serbów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sunce
zdravo svima! Jestem tu nowa, ale od półtorej roku obserwuje Waszą dyskusję i pora w koncu się ujawnić;). Cieszę się ogromnie, że jest ktoś, kto interesuje się Bałkanami w tym proamerykańskim świecie;). Studiuję serbski i w sumie dzięki Wam dowiedziałam się więcej. Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj sunce:) Miloze się ujawniłas:) ale od prawie roku niewiele się tutaj dzieje. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sunce
Kochani mam do Was prosbę: otóż jadę na stypnedium do Nowego Sadu i potrzebuję konsultacji językowej odnośnie planu badawczego. Czy mogłabym komuś przesłać na maila moj plan po jako tako serbsku i by ta osoba to zweryfikowała? dziękuję znowu. Vatra, dziękuję za odzew:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aneta novi sad
SUNCE, ja w lutym wrocilam z polrocznego stypendium w Nowym Sadzie:) jesli masz jakies pytania chetnie odpowiem:) jesli chcesz swobodnie slij plan badawczy, postaram sie pomoc:)) anetapastusiak@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sunce
Anetko dziekuję za wszystko!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość komnena
Zdravo wszystkim! Wiosna przyszła to topik się ożywił :) fajnie. Mam pytanie: Czy ktoś z Was wybiera się albo zna kogoś, kto wybiera się do Serbii na letnią szkołę języka i kultury serbskiej (Valjevo) ??? Będę wdzięczna za jakiś sygnał (ja zamierzam tam jechać w tym roku wreszcie).... Pozdrav!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lidija
Witajcie! Jestem Polka, w lutym przeprowadzilam sie do Serbii. Zaczelam dzialac w osrodku polonijnym w Belgradzie. Moze zainteresuje Was jego dzialalnosc? Osrodek nazywa sie Centrum Poloniusz Pegaz (www.poloniusz.org) i organizuje zycie polonijne w Serbii. Prowadzi szkole, w ktorej uczy sie jezyka polskiego, ma biuro tlumaczen, posredniczy w kontaktach handlowych, zajmuje sie wspolpraca polsko-serbska, wymiana kulturalna, edukacyjna, itd. Pozdrawiam wszystkich milosnikow Balkanow a w szczeglnosci Serbii!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Lidija! Milo ze napisalas na topiku o osrodku polonijnym, cieszy mnie ta informacja, jest nadzieja,ze jak sie kiedys preprowadze do Belgradu, to moze znajde prace;) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj jest Djurdjevdan Serbski Kościół prawosławny i wiernych Slave Djurdjevdan dzisiaj. Do tego święta Serbów jest duża liczba związanych z nimi obyczajów, wierzeń i praktyk magicznych. Uważa, że jeśli na Djurdjevdan jest słonce -ze bedze owocny rok,a jak bedze dzeszcz \", że nie będzie owocny rok, i bedze sucho lato... Święto św Georgi, jeden z pierwszych dziewięciu velikomučenika ofiar i wiary chrześcijańskiej, obchodzony jest we wszystkich świątyniach i serbska cerkiew jako jedna z najczęstszych >slava< prawosławnych Serbów. Djurdjevdan świętem związanym z partii ludowej zwyczaju i magicznych praktyk w dziedzinie ochrony zdrowia i płodności. Zwyczaji i wierzeń związanych z Djurdjevdan ludności serbskiej pewnością istniała przed chrześcijaństwem otrzymała. Kościół obchodzi dziś św Georgi wykonania, które stało się 23-cia Kwiecień 303-ci rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jedną z specyficznych elementów życia duchownego Serbów jest Slava lub Krsno ime. Dni obchodów Slav są najintensywniejsze jesienią i zimą, a najczęstsze to Św. Mikołaj (Sv. Nikola), Św. Jerzy (Sv. Georgije – Djurdjevdan i Djurdjic), Św. Jan Chrzciciel (Sv. Jovan Krstitelj), Św. Dymitr (Sv. Dimitrije – Mitrovdan), Św. Michał Archanioł (Arandjelovdan lub Arandjeli), Św. Paraskewa (Sv. Petka), Św. Stefan (Sv. Stevan PrvomuÄ�enik) i in. Obok wspomnianych nazw Slava i Krsno ime, występują jeszcze nazwy lokalne, jak: Krsna slava, Praznik, Slużba, Svetac, Sveti i Slava svetome. W dawnym serbskim obrządku cerkiewnym nazywano ten ludowy a zarazem religijny obrzęd pamet svetom (pamięć o świętym), a także pamet za pokoj predaka (pamięć o zmarłych przodkach). Slava jest dawnym obyczajem, który polega na tym, że określone rodziny i rody przyjmują jednego z cheścijańskich świętych za swojego patrona. Ogólnie biorąc Slava jest poważnym, ale i radosnym świętem dla gospodarza i domowników, a także dla zaproszonych gości. Obchodom Slavy towarzyszą różne obrzędy i zwyczaje, do których należy przede wszystkim świąteczna uczta. W obrzędach towarzyszących Slavie istnieją naturalnie różnice regionalne. Slava czyli Krsno ime jest charakterystyczna przede wszystkim dla Serbów i Wołochów (Vlasi) z terenów pln. wschodniej Serbii. Slavę obchodzą też prawosławni Cyganie. Obchodzi ją albo do niedawna obchodziła część Macedończyków oraz niektórzy katolicy, szczególnie ci, którzy w przeszłości wyznawali prawosławie (Bośnia, Hercegowina, Boka Kotorska, w Chorwacji Konavle na zapleczu Dubrovnika, Lika, Dalmacja, Slavonia). U innych narodów prawosławnych ten obyczaj jest w zasadzie nieznany. Głównymi materialnymi przedmiotami Slavy są: świeca - sveća, kołacz - kolaÄ�, gotowana i przyprawiona pszenica – koljivo lub żito, wino - vino i żywica do kadzidła – tamian. Płonąca świeca występuje jako prastary symbol ogniska domowego; zapalona zostaje w czasie obiadu. Uprzednio wszystkie jadła na stole zostają okadzone tamianem. Kołacz, okrągły chleb wyrabia w domu gospodyni z mąki pszennej i z góry ozdabia krzyżem z ciasta oraz drewnianą pieczątką (kupioną w cerkwi) – poskurnik - wyciska na powierzchni kołacza inicjały IHNK (co znaczy Jezus Chrystus Zwycięzca). Na środek kołacza zatyka się kiść bazylii – bosiljak. Wino służy do przelewania kołacza i do wznoszenia toastów za zdrowie – zdravice. Gotowaną pszenicę przygotowuje się gdy święty patron nie należy do żyjących. Jest to bowiem potrawa towarzysząca pogrzebom i pominkom za duszę. Istnieją jednak „żywi” święci patronowie, np. archaniołowie, dla których się pszenicy nie przyrządza. Wszystkie potrawy do obiadu świątecznego przygotowuje się bardzo starannie, a głównym jadłem jest pieczeń z prosięcia, jagnięcia lub owcy – slavska peÄ�enica. Jeśli dzień Slavy przypada na okres postu, wszystkie potrawy są bez mięsa, tłuszczów zwierzęcych i nabiału, a najważniejszym jadłem jest ryba. W obrzędach towarzyszących Slavie aktem najbardziej uroczystym jest obracanie kołacza i jego wznoszenie - dizanje u slavu. Dokonują tego gospodarz domu i ktoś z domowników płci męskiej, lub gospodarz i pop (jeśli jest obecny).Obrzęd rozpoczyna się słowami: „va slavu i Ä�est”, stąd mniemanie, że stąd pochodzi nazwa Slavy. Kołacz się obraca w rękach poziomo w kierunku ruchu słońca, czyli od lewej ku prawej stronie. Przy tym gospodarz (lub pop) wypowiada chrześcijańską formułę: „Hristos posredi nas” (Chrystus jest wśród nas), a obecni odpowiadają: „i jest i budet” (i jest i będzie). Potem kołacz odwrócony spodem do góry zostaje nacięty na krzyż nożem – rezanje kolaÄ�a oraz przelany również na krzyż winem - prelivanje kolaÄ�a. Następnie kołacz zostaje przełamany, a gospodarz wznosi do góry tą ćwiartkę, w której jest zatknięta bazylia. Obecni w tym czasie śpiewają pieśń tropar, którą cerkiew okrśliła oddzielnie dla każdego świętego. Jak widać, w obrzędowości Slavy rola ojca rodziny jest najważniejsza. On w zasadzie spełnia funkcję kapłana. Dla Slavy charakterystyczne są toasty – zdravice, przez które są skierowane do patrona domu prośby i życzenia o zdrowie dla domowników i pomyślność dla dobytku. Oto kilka przykładów: 1. “Żeby beczki obfitowały w wino, dom w mieszkańców, obory w owce i bydło, pola w kłosy!” (“Da se baÄ�ve prelivaju vinom, kuće Ä�eljadima, tor ovcama i govedima, njive klasjem!”); 2. “Niech temu, za którego zdrowie wino piliśmy, wszystko będzie zdrowo i wesoło, niech mu rodzi wino i zboże, a najbardziej biała pszenica i w domu dzieci męskie” (“U Ä�ije se zdravlje vino pilo, sve mu zdravo i veselo bilo, rodili mu ?�ito i vino, ponajvi??e p??enica belica i u kući sve mu??ka deÄ�ica!”). Slava jest przede wszystkim świętem domowym, a także świętem szerszego kręgu rodowego. Ona jest stała i dziedziczna według linii męskiej. Oprócz tego związana jest z określonym domem i majątkiem, co znaczy, że ten, który je dziedziczy, a pochodzi z innej rodziny (np. zięć lub adoptowany syn), przyjmuje również dotychczasowego patrona domu, a swoją Slavę tylko oznacza - preslavlja, jako drugorzędną. Tradycje Slavy są bardzo stare. Najstarsze kroniki Dubrovnika notują dzień świętego – praznik sveca już w polowie VIII wieku, a zapis dotyczył dosiedleńców z Bośni do okolic Dubrovnika. Najstarsze dane z terenów na południe od jeziora Ohrid, pochodzą z 1018 roku. Slava została znacznie zreformowana w I poł. XIII wieku, w duchu kanonów ówczesnej Serbskiej Prawosławnej Cerkwi, w okresie działalności św. Sawy – pierwszego serbskiego arcybiskupa. Dzięki temu stała się ona specyficznym serbsko-prawosławnym świętem zawierającym w sobie religijne i ludowe tradycje rodzinne. Stąd niektórzy badacze charakteru i genezy Slavy widzieli w niej (często nie bez nuty romantycznej) jedną z ważnych cech narodowych charakteryzujących Serbów. Prawie od dwustu lat Slava jest przedmiotem zainteresowań naukowych etnologów, historyków, językoznawców, archeologów i teologów. W największej mierze badano ją z punktu widzenia kulturowo-genetycznego. Dążono mianowicie do stwierdzenia jej pochodzenia kulturowo-etnicznego. Wachlarz poglądów o pochodzeniu i cechach tego obyczaju jest zaiste szeroki: począwszy od rzymskiego kultu bóstw domowych – lar, poprzez kult przodków, prastarych rolniczych i pasterskich obrzędów magiczno-religijnych o zdrowie, plony i płodność do ściślejszych chrześcijańskich treści i charakteru. Przyjmując tłumaczenie według tego, chrześcijańsko-teologicznego klucza, Slava mogłaby być pamiątką z okresu przyjęcia chrześcijaństwa, kiedy pierwszy ochrzczony przodek przyjął imię określonego świętego, który potem stał się patronem domu i rodziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wszystkiego dobrego swietujacym Djurdjevdan :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byłem w Medjugorje VAtra...niewiasto mila....jesteś fantastyczna Dragan.....powinieneś nam z Vatrą postawic butelke dobrej rakiji na Twoje pocieszenie albowiem......A.Radwańska wygrała z Aną Ivanovic. Ciesząc sie naszym polskim sukcesem nad piekną serbką ...Ivanovic ma oczywiscie szanse na rewanż, ale bez rakiji tego nie rozstrzygniemy:) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×