Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość attri

uprawa awokado

Polecane posty

Gość attri

czy ktos z was uprawaial kiedys awokado w doniczce??ja zamierzam wlasnie wyhodowac awokado w doniczce z pestki i chcialabym wiedziec jak to sie robi???jakie macie doswiadczenia z tym zwiazane???jak nalezy wlozyc pestke do ziemi ??ostra czy okragla strona do dolu??dzieki z gory.pozdrawiam.papa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mii
mam dwa nasiona awokado mające po ok 30 cm. A jesli chodzi o hodowanie to jest to bardzo proste - trzeba najpierw odmoczyć pestkę (24-48h) w ciepłej wodzie i zdjąc wierzchnią skórkę. póżniej wbić trzy wykałaczki i tępą stroną zanurzyc do ok 1/3 dł w wodzie, ustawic w ciemnym i ciepłym miejscu.Nie wolno dopuścic do wyschnięcia nasionka (musi byc cały czas w wodzie). Jak wykiełkuje przestawić w nasłonecznione miejsce i jak korzenie wypełnia całą szklanka lub słoik to mozna przesadzic do ziemi. I to tyle życze owocnej:D pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kryma
Moje awokado wyrosło na ok 30 cm, ma na czubku 6 listków i zawiązki na całej długości łodygi.Nie wiem czy ustawic doniczkę w nasłonecznionym miejscu czy w pół cieniu, jak często podlewać? Jeśli ktoś hoduje i ma już dorodniejszą roślinkę , proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość keykey
Jakiś czas temu kupiłam owoc awokado z ciekawości. Zupełnie mi nie smakował i wyrzuciłam go:), jednak pestkę zachowałam. Nie mając pojęcia, jak się zabrać za jej posadzenie (a na internet mi się wchodzić nie chciało;)) przygotowałam słoiczek obwiązany u góry sitkowatym materiałem (duże oczka), nalałam wody i położyłam pestkę tak, by była ona cały czas zanurzona w wodzie. Odstawiłam to następnie do szafki i zapomniałam o istnieniu przyszłej roślinki;) Po pewnym czasie natknęłam się na moje dzieło przypadkiem, pestka wypuściła już długi, gruby korzonek. Byłam totalnie nieprzygotowana na nowego członka mojej zielonej rodzinki:), więc wyjęłam delikatnie roślinkę, długopisem zrobiłam dołek na głębokość korzonka w ciasnej doniczce pewnego dostojnego fikusa, i włożyłam sam korzonek, pestkę pozostawiając na wierzchu. Od tej pory nie zajmowałam się jakoś specjalnie awokado, podlewałam kiedy mi się chciało, ale często zmieniałam położenie doniczki na parapecie, gdyż w niesamowitym tempie rosnąca roślinka usilnie próbowała się wygiąć możliwie w stronę światła (mimo, że stoi na południowym oknie!). Obecnie moje cudo mierzy około trzydziestu centymetrów wysokości, zaczyna się rozgałęziać na czubku i ma piękne, lśniące, dość duże liście (na razie około 10 cm:)). Teraz przesadziłam je do osobnej doniczki, zwykła ziemia uniwersalna, ale ma się dobrze. Tak się tylko zastanawiam, co z tym światłem? wytraźnie się wygina, a gdzieś przeczytałam, że awokado nie lubi silnie nasłonecznionych miejsc... Pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marcypek
mam swiezom pestke. nakulam ja wykalaczkami bez namaczania zamoczylam tylko zaokraglonom koncowke na ok.1 centymetr i mam zamiar czekac co sie stanie .czy awokado wyrosnie dez uprzedniego namaczania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marcypek
przepraszam ale ja i muj komp mamy dyslekcje :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Omar
Włożyłem pestkę awokado do ziemi w doniczce, "szpicem" do dołu, tak, by pestka była przykryta warstwą 0,5 cm. Podlewałem, aby było zawsze wilgotno. Po 2 (!) miesiącach pojawił się kielek. Po tygodniu puścił listki. Roślinka dąży do światła, trzymam ją na wschodnim oknie. Co będzie dalej, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość architekcior
mam awokado dosyć znaczne bo ma ok 1m wysokości ale liscie najpierw sie zwijają potem brązowieja i odpadają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Walken
Witam Ja ok 2 lata temu postanowiłem wykorzystac pestkę która została po jakiejs kolacji z guacamole najpierw w miseczce i wodzie polezała 2-3 dni potem przesadziłem do doniczki od tamtej pory przesadzałem juz 3 razy bo bardzo szybko brakowało miejsca. w tej chwili drzewko ma 1,5 m wysokości i ok 1m rozpietosci, przepiekną korone, niestety rok temu w wakacje zostało przesuszone przez 3 tyg!!! jednak odzyskało forme niestety liscie z dolnych partii poschły i odpadły w tej chwili podlewam 2-3 razy w tyg i raz w miesiącu z nawozem. Rosnie az miło czekam tylko na pierwsze kwitnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jafa cakes
Moje ma ok 1 m wysokosci i znow mi padlo... w zeszlym roku stracilo wszystkie liscie..na wiosne odzyskalo . wystawilam je na taras i liscie zaczely marniec i opadac.. a takie piekne bylo... teraz stoi w domu kikut taki ..moze jeszcze calkiem nie umarlo..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Burza na Warszawa
moje wyroslo bez moczenia ,poprostu pestka w ziemie .Wyszedl badyl i na gorze pare lisci ,brzydkie to bylo,wiec wywalilam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jak moglas
Avocado jest pieknym drzewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jolanta_19
Witam, potrzebuję drobnej porady. Martwię się o moją roślinkę, ponieważ jest to pierwsze awokado, jakie uprawiam, a nie do końca wiem, jak się z nim obchodzić. Chciałabym wytrwać do kwitnienia i owocowania (a jestem cierpliwa :) tymczasem moje drzewko ma już około 40 cm, zdrowe zielone liście i.. brak rozgałęzień. Stąd moje pytanie: czy powinnam przyciąć stożek wzrostu (jeżeli tak, kiedy?), czy jednak nie interweniować? Będę wdzięczna za odpowiedź kogoś doświadczonego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Qbiczek
Moje 4 avocado mają już około metra i rosną współnie wjednej dużej doniczce. Co do przyciecia stożka ....spróbuj mi sie udalo i roślinka przeżyła ten zabieg. Jak padnie to z nowej pestki latwo na nowo wychodujesz. Moje całe lato stały na balkonie ....mocne słońce spaliło im liście , deszcze je podlewał no i ja od czasy do czasu ...i jakoś się trzymały ..jednak jak teraz stoją w domu ( w dodatku blisko sufitu) rosną jak oszałałe. nawoze je nawozem do palm. ..aha jako ciekawostka ..w tej same doniczce hoduje owies i zboże których młode pędy daje królikowi mojej córki Qbiczek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Avoooo
Witam!!! Chciałam zapytać, czy awokado hodowane w domu może mieć gałązki i kwiaty? Bo moje ma tylko długi "konar" i kilka liści. Trzeba coś przycinać? Jestem zielona w tym temacie, więc proszę o pomoc:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kristof_zmc
Poczytajcie moją opowieść z awokado:) Moją pestkę przywiozłem prosto z Hiszpanii, owoca nawet nie próbowałem bo jak go kupilem to też jakoś o nim zapomniałem i zgnił:) ale oczywiscie pestkę przywiozłem do Polski. Nie znając metodyki uprawy wcisnąłem nasionko w doniczkę z ziemią i tylko je podlewałem. Przez długi czas nic się z tym nie działo więc mama postanowła to wyrzucic:) Całą zawartosc doniczki wrzuciła do worka z ziemią i tak sie zakończyła historia awokado.Po pewnym czasie dostałem nasiona palm z Majorki więc potrzebowałem ziemi żeby je jakoś ulokować w donicy. Otwieram worek z ziemią, patrzę a tam jakiś badyl różowy, myslę sobie co to za czort aż w koncu wyciągam go , patrzę, a tu z pestki wyrósł ok 14 cm kiełek, jesli to można nazwać już kiełkiem:) Nie zastanawiając się dłużej znalazłem mu miejsce w kolejnej donicy i na chwilę obecną posiadam piękną ok 50 cm roslinę z 8 dostojnymi listkami ciągle pnącą się ku górze :) I tak własnie wygląda moja uprawa awokado:) myslę że jest to najprostsza i najbardziej skuteczna metoda uprawy:) a co do tych palm to po trzech miesiącach z 12 nasion wykiekowały 2 :) pozdrawiam amatorów uprawy roślin egzotycznych:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kb76
Awokado (Persea Scheffer) - uprawa, hodowla. 1. Wbić w dolną część nasiona (grubszą i zaokrągloną) poziomo 3 wykałaczki tak, aby wykałaczki opierały się o brzegi naczynia z wodą, a około 1/3 pestki była zanurzona w wodzie, naczynie postawić w mocno nasłonecznionym miejscu, kiełkowanie powinno zacząć się po ok 2-6 tygodniach. Kiedy korzenie sięgną dna pojemnika, nasiono trzeba posadzić do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2) tak, aby szpiczasta góra (1/3 pestki) wystawała nad ziemię. 2. Nasiona mogą też zostać posadzone bezpośrednio do ziemi. Używa się do tego dużej doniczki o średnicy około 15-25 cm. Nasiono wkłada się do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2), tak, aby wstawał szpiczasty koniec na 1/3 nasiona. Stawia je się w dobrze nasłonecznionym miejscu i podlewa obficie po każdorazowym przesuszeniu wierzchniej warstwy ziemi. Kiełkuje po 4-6 tygodniach. Awokado potrzebuje żyznej gleby. Większość odmian awokado toleruje pH w granicach 6-8 i rośnie najlepiej w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Potrzebuje też dobrze oświetlonego stanowiska, ale nie przypalającego liście, mocnego słońca w samo południe. Powinniśmy pozwalać awokado przechodzić zimą okres spoczynku, więc temperatura nie powinna być zbyt wysoka, a powietrze za suche. Wiosną i latem wymaga niezbyt obfitego podlewania (tak, aby podłoże stale było lekko wilgotne, lecz nie przemoczone - od nagannego przelewania często usychają końcówki liści). We września dobrze jest ograniczyć podlewanie i zapewnić temperaturę w okolicach 15C. Na przełomie lutego i marca należy stopniowo podlewać coraz więcej, a także podnieść nieco temperaturę w pomieszczeniu z awokado. Jeśli liście zaczynają usychać albo żółknąć, najpewniej awokado zostało przelane lub od długiego podlewania wodociągową wodą gleba uległa znacznemu zasoleniu, przez co składniki pokarmowe nie mogą być dobrze przyswajane przez korzenie. W wypadku przelania należy na 3-4 dni zaprzestać podlewania, aby ziemia uległa przesuszeniu. Gdy liście żółkną między nerwami, awokado należy przesadzić do świeżej ziemi o niższym pH. Roślina ta wytrzyma temperaturę do 7C, ale zaowocuje tylko utrzymywana w 21-24C (poza zimą) z jednoczesną dużą wilgotnością powietrza. Awokado dość łatwo się rozkrzewia, trzeba obciąć stożek wzrostu, gdy roślina osiągnie wymaganą wysokość, a zacznie się rozkrzewiać. Można regularnie przycinać dłuższe, w pełni rozwinięte gałązki o 1/3 długości, aby roślina była bardziej zwarta. Każde kolejne przycinanie pędów powinno prowadzić do miniaturyzacji liści. Można to wykorzystać do wyhodowania bonsai. Liści awokado nie należy spryskiwać twardą, wodociągową wodą, ponieważ woda taka pozostawia na liściach biały osad, który jest miejscem rozwoju bakterii i grzybów. Awokado posiada dużo drobnych włosków na liściach, więc wyczyszczenie takiego osadu może nie być możliwe. Jeśli nie mamy dostępu do niezanieczyszczonej deszczówki o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, lepiej nie zraszać liści awokado lub robić to rzadko i tylko przegotowaną wodą. Awokado jest samopylne. W zależności od zapewnionych warunków awokado zakwitnie i zaowocuje po 4-6 latach i będzie owocować co najmniej przez 50 lat. Okres dojrzewania owoców jest dość długi - przeważnie trwa 6-8 miesięcy. Awokado jest drzewem wiecznie zielonym, długowiecznym (żyje ponad 100 lat). Dorasta do 20 m wysokości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam mam pytanko zasadzilam ok miesiac temu tzn wsadzilam do doniczki z ziemią i po ok 2-3 tygodniach pestka mi pękła ale w dalszym ciągu nic nie widać :( podlewam co 3 dni czy robię coś źle? zrobilam tak bo tak wyczytalam na jednej stronie i nie stosowalam zadnych wykalaczek ani nie oklejalam folią i teraz mam mieszane uczucia:( proszę o poradę;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam 2 letnie awokado , wys 50 cm i 11 listków narazie zimuje w chłodnym pomieszczeniu , za tydzień wystawiam go do ciepła i myślę że pięknie wybije i może zakwitnie ,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peneloppe26
pestka pęka na pół i mimo ze nic nie rośnie to nie znaczy że nic się nie dzieje. Pestka najpierw wypuści korzeń dopiero wtedy ze szczeliny zacznie wychodzić pęd. moja pestka ma 2 miesiące i na pędzie jest już kilka listków. Rośnie jak oszalała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aokado
moje avokado jest najpiękniejsze na całym świecie ta szybko rozkwita i pomyśleć że źle go zasadziłem (odwrotnie) i rosło z 2 miesiące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Irenea
Mam wrażenie, że awokado ma bardzo małe wymagania. W tej chwili rosną mi trzy, wszystkie z pestek ciepniętych byle jak do doniczki innej rośliny. Widać, że są z różnych odmian, ale jakoś się dogadują. Przetrwały lato z minimalnym podlewaniem na północnym oknie (wyjazdy, nie było jak się nimi odpowiednio zająć). Przycinanie stożka wzrostu wydaje się zabiegiem stosunkowo bezpiecznym - pierwsza sadzonka straciła swój przez kota, który uznał ją za zabawkę. Nie miała nawet listków. Myślałam, że uschnie, ale po miesiącu miała już dwa nowe odgałęzienia, oba z liśćmi. Teraz wszystkie trzy rosną jak na drożdżach i tylko się zastanawiam, czy nową doniczkę sprawić im raczej głęboką, czy szeroką - nie mam pojęcia, jak one się ukorzeniają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×