Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kluseczka..

Kluski sląskie...????

Polecane posty

Gość Ślązaczkaaaaaaaa
Cześć Hanysy :) Własnie zrobiłach kluski ślonskie (BIOŁE!!!!!!!!!!!) na obiad do tego nie zgodniecie - rolada :D modro kapusta :D no i kompot z truskawek Zaroz zlezie się moja familio i bydymy pałaszować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ni i co z tymi kluskami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bioło kluska
Może założymy se topik do Ślązoków ????? To tako moja propozycja co wy dziołszki na to ???? A jeśli chodzi o warzynie, to co podać do "befstogonowa". Wymislilach se już pieczywo czosnkowe, ale co jeszcze mozna podać ? Prosza o porada :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ślązaczkaaaaaaaa
Hej Bioło Klusko :D Do strogonowa dobro tyż bydzie świyżo bagietka z masłym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bioło kluska
Chca podać tzw. pieczywo czosnkowe ( lynga z masłym czosnkowym podpieczono w piekarniku). Myslalach o jakis suróce, abo sałatce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ślązaczkaaaaaaaa
Mysla że akurat do tego dania żodne surówki czy sałatki niy bydom tak pasować (smakować) jak kieliszek czerwonego wytrawnego wina :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość B.k
Własnie tak se siedza i doszłach do tego samego wnisku, że raczej żadna sałatka nie bydzie pasować. Ale winko owszem , owszem :-). A co mozna podać przed "strogonowem" -coś na przystawka. Ni mom pomysłu. Może jakieś sery ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bioło kluska
Biolo kluska - zastosowałach skrót B.k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tyż ślązaczka
Ślązaczka mo 100% racja kloski śląskie to biołe kloski a te z surowymi kartoflami to tarte klochy tak mi babcia pedziała a całe życie tu miyszko ci tam w tych restauracjach i Makłowicz psinco wiedzom a do biołych sie dowo jajko a do tartych niy ino ta skrobia co łostanie po łodciśnięciu kartofli. No to by było na tyla!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pippek
hej,ziomalki!! jestem Slazaczka z Gornego Slaska,od urodzenia,moja cala rodzina to tez Slazacy od urodzenia....zaswiadczam,ze kluski slaskie to kluski biale,bez tartych ziemniakow,z dziureczka na sosik... A co tam dzisiaj warzycie,na ten niedzielny obiad? u mnie dzis lopatka,sosik,kartofelki i surowka,no i rosol...bo chocby nie wiem co u nas zawsze w niedziele musi byc rosol,a nie zadna inna zupa Pamietam,jak kiedys odwiedzilam z moim przyszlym wtedy mezem jego brata,a tam podano (w niedziele) na pierwsze pomidorowa z ryzem...bylam w szoku...nie smiejcie sie,powaznie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość apropo
Ja tam jestem czystej krwi gorolka i białe to są kluski śląskie a czorne kluski to są z dodatkiem tartych.Do tego modro kapusta i zraz.Może oczywiście jest z innego śląska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ze Śląskiem kojarzy się wszystko,co czarne :( więc wszyscy błędnie myślą,że i kluski na Śląsku muszą byc czarne. A te czarne,czyli tarte to nic innego jak pyzy ziemniaczane-nie śląskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aga.29
To moze i ja sie włącze skoro mieszkam na Śląsku.:classic_cool: Kluski sląskie są bez surowych ziemniaków a z surowymi to pyzy.No przynajmniej dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ziomislavva
ja do tych klusek oddaje jeszcze jedno jajko. te kluski robila moja babka od czasow mlodosci i bardoz mi smakowaly nie wiem czemu i tak zostalo do dzis;) z ta roznica,ze teraz moge je sobie zrobic sama kiedy chce. i nawet mojemu facetowi bardzo smakuja hehe moze i nasze dzieci beda szalec za kluseczkami:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny, dajcie jakiś przepisik co dać do tych pysznych klusek śląskich. Jak robicie mięsko? Jaki sosik? A jak robicie modrą kapustę. Uwielbiam, ale nie umiem robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gospodyni domowa
Ślązaczkooooo Twój przepis jest super!!! Prosty, szybki, a kluseczki pychotka!!! Też jestem Ślązaczką, ale nigdy nie robiłam klusek, bo wydawało mi się to bardzo skomplikowane. Zresztą mieszkam piętro nad moją mamą i to ona zawsze robiła kluski, a ja resztę (roladki, kapustę, rosół z nudelkami). Ale od dziś, kochana moja, robię sama wszystko. I tylko Twoje kluseczki, jesteś moim guru kluskowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gospodyni domowa
Do Dunki 11 Do klusek najlepsze są rolady i modro kapusta. Ja rolady robię tak : ładny kawałek mięsa wołowego kroimy na plastry o grubości 1-1,5 cm, rozbijamy tłuczkiem na cienko, smarujemy musztardą, sypiemy pieprzem i solą, następnie na rozklepanym plastrze układamy farsz, ja dodaję drobniutko posiekaną cebulkę oraz drobno posiekany chudy boczek wędzony. Można zamiast boczku dodać mięso mielone, albo kiełbaskę, niektórzy dodają też ogórek kiszony. W każdym domy są inne odmiany rolady. Całość zwijamy w rulon i owijamy bawełnianą nitką żeby się trzymało. Opiekamy na rumiano i dusimy do miękkości. Do tego robimy z wywaru ciemny sos, jeśli nie umiesz możesz zrobić sos Knorr z tytki (ciemny do pieczeni). Kapustę czerwoną drobno szatkuję, gotuję do miekkości (ale nie za bardzo miękko, bo zrobi Ci się papka), dodaję ocet (żeby była czerwona) wg uznania, ja lubię bardziej octowo, ale możesz sobie dosmaczyć tak jak lubisz, dosypuję pieprz, trochę cukru (1/2 łyżeczki), trochę maggi, na koniec odcedzam, a potem całość mieszam z zeszkloną na oliwie cebulką. Pychotka. Można też inaczej - z posiekanym jabłkiem, zakwasić cytryną (to jest pewnie zdrowsze). Można też dusić kapustę bez wody z usmażonym wcześniej posiekanym boczkiem wędzonym, na końcu dodać ocet i przyprawy. Smacznego! Śląska kuchnia jest super!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodyni domowa - dopiero teraz czytam Twoje przepisy i dziękuję, przydadzą się na pewno. Nigdy nie robiłam czerwonej kapusty a b. lubię. Zrobię na święta :-) Te roladki też wypróbuje bo wyglądają smakowicie. W weekend zrobiłam kluski śląskie, wg przepisu z jajkiem, wyszły b. dobre, ale dałam troszkę więcej mąki ziemniaczanej. I jeszcze o soli, ziemniaki gotowałam w osolonej wodzie, klusek nie posoliłam ale posoliłam wodę gdy je gotowałam, ale wydaje mi się, że to nie wystarczy. Czy Wy wszystko solicie? Kuchnia śląska słynie ze smakołyków - co jeszcze warto zrobić? Zwłaszcza z dań mięsnych? Podpowiedzcie kochane Ślązaczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kelita
Ślązaczkaaaaaaa tys nie jest hanyska ino gorolka co mieszko na sląsku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale kluski
te kluski co wy nazywacie slaskie to sa KLUSKI POLSKIE, Z tartych ziemniaków. Je umiała robić ino moja matka. Bo zona robi rozlazłe kawałki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość baska60
Slązaczkooo-kluski super ale do ciasta dodaję żółtko1-2 i 1-2 łyżki oleju -kluski są pulchniejsze i aksamitne i lepiej się formuje,układam na tackę na czystą ściereczkę i od razu gotyję w wodzie posolonej z dodatkiem oleju ,jak wypłyną na górę wyłączyć palnik i chwilkę pozostawić pod przykrywką.Można zrobić wcześniej i dać do lodówki a np.za 3 godz.gotować.Może rada młodym gospodyniom się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piszcie inne przepisy. Czy to prawda że na Śląsku zaczyna się obiad od deseru?? Pytam poważnie :-)) Jeśli tak to super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zeflik
Witom wos piyknie Tak zech łoglondoł tyn post i łocom niy wiyża... Ludziska, kloski Ślonske to te z TARTYCH KARTOFLI !!! no chyba Zeście som gorole albo krojcoki :-) A tak na powaznie to zarowno te biołe jak i corne som Ślonske ino jedne som biołe a inne corne. U mnie jak i u wielu moich znajomych ważi sie kloski corne , te ciymne z tartych kartofli i basta. pozdrowiom wos Zeflik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jorg
niy wiym czy scie widzieli program z makłowiczem ale tyż popełniył blond bo godoł że kluski slaskie to tarte ale sie pomyloł bo to som biołe za co przeproszoł dziynki za zrozumiynie i niy wadzcie sie bo słowa som podzielone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość qjdkajsduherf
jo by tam jednak pedziała że biołe to som ślonskie a corne to polskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kozok
co wy godocie? moja jedna i drugo babka ino takie , te ciymne robiyly ito przez colkie zycie. A jedna z nich nawet mieszkala od 4 pokolen tym samym miescie, swierklancu. I sie smiola jak jo ji to pedziol :-) pedziala ino : loj gorole synecku , gorole... ps. drugo babka te jasne to w poznaniu widziala i godo , ze tyz dobre ale to niy to samo co nasze slonske. Pozdrowieom wos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacobs
Prosze zolozcie sobie swoj topik gdzie bedziecie mowili swoja gwara bo dla nas to ani zabawne ani ciekawe.Szanujemy wasza odrebnosc ale i wy uszanujcie nasza prosbe.Gwara wasza jest piekna ale na co dzien ciezko czyta sie wasze wpisy a przeciez ten watek ma inny temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ninka1520
Cześc :D Ja to tylko z takim pytaniem bo kurcze chodzi mi o sos do klusek slaskich właściwie to Umiem robic sos ale nigdy nie wychodzi mi taki jak w restauracji Mój jest jaśniejszy i nie smakuje tak jak tam . Jakie przyprawy mam dodac żeby zaostrzyć i podkreślic smak sosu ?? na jakim mięsie mam go ugotować Bo plauje zrobic Kotlet po szwajcarsku:D I do tego kluseczki sląskie i właśnie taki sosik :D No i żeby to miecho z sosu mozna wykorzystac tak że do obiadu wyprawiam rocznice slubu i oczywiscie moja mamuśka powiedziała że mi nie pomoże:/ więc musze sama coś zrobic a chciała bym pokazać sie z jak najlepszej strony :D Podkreślam że marny ze mnie kucharz i potrzebuje wskazówek doś dokładnych:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×