Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ważżka

Ja katoliczka, on ewangelik. Jak wziąć ślub?

Polecane posty

Gość dp smieszne jesteście
normalnie w jednym z obrzadkow za zgoda biskupa jesli katolicki to bez cywilnego jesli ewangelicki to z cywilnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ty w jednym kościele
on w drugim i zróbcie sobie konferencję internetową :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kiepska sprawa
najlepiej u urzędnika lub księdza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jestem w podobnej sytuacji, tylko różnica jest taka, że to ja jestem ewangeliczką, ze ślubem nie mamy żadnego problemu-konkordatowy, bierzemy go w moim kościele, bo jest u nas taka \\\"tradycja\\\", że facet powinien pójść za kobietą (śmiesznie to brzmi), zresztą wszystko zależy od was i od tego na co się zdecydujecie, poza tym to jet prawie to samo :) jeżeli masz pytania to chętnie odpowiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hmmm a jesli chce przejsc na ewangelicyzm a jestem katoliczka, beda problemy? Po jakim czasie slub??:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
myślę, że nie będzie żadnego problemu, w moim kościele jest kilka takich osób, a myślę, że ze ślubem tym bardziej nie będzie kłopotu :) lui a planujesz zostać ewangeliczką bo chcesz, czy z powodu ślubu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katka_u - chce poprostu czuje taka potrzebe, a slub niekoniecznie na szybko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a tak tylko pytałam, bo nie często się to zdaza, zresztą większość osób nawet nie wie jakie są róznice :(między tymi wyznaniami i kilka razy mnie za to potępili ja miałam obawę jak na to (tzn. że jestem innego wyznania) zareagują rodzice mojego nażeczonego, ale jak na razie jest spokój, gorzej chyba będzie z ochrzczeniem dzieci:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość porucznikowa
e tam , co to za różnica - to chrześcijanin i to większy byłby problem jakbyście byli zestawem katolik-buddysta albo coś podobnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
widać dla niektórych ma to niestety wielkie znaczenie (wiem z doświadczenia), nie piszę tutaj o sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drodzy moi, tak naprawdę jesli już decydujecie się na tzw ślub kościelny, czyli sakrament, nie ma znaczenia, jakiego wyznania jest Wasz wybranek/wybranka. Kościół Katolicki czy inne wyznania chrześcijańskie bez problemu udziela sakramentu jeśli jedna ze stron jest katolikiem, a druga jest innego wyznania czy w ogóle jest ateistą. Nawet nie zdajecie sobie sprawy (bo fakt, nie mówi się o tym głośno), jak elastyczny jest Kościół! :-) Czy katolicki, czy ewangelicki, czy prawosławny - nie ma prablemu, jeśli chcecie wziąć ślub każde według swego wyznania, najlepiej zdecydować się na ślub ekumeniczny. W Waszym przypadku potrzebny jest do tego pastor i ksiądz katolicki. Najlepiej jacyś Wam znani, a przynajmniej jeden z nich - uwierzcie mi, że oni się w wileu przypadkach znają między sobą. (ci \"pasterze\" różnych wyznań ;-) ) Umawiacie się z obydwoma na spotkanie, mówicie, o co Wam chodzi - zaręczam, że nie będzie żadnego problemu z tym, żeby razem udzielali Wam sakramentu. :-) I wilk będzie syty, i owca cała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeśli o mnie chodzi, to nie mamy żadnego problemu, bo jesteśmy zgodni co do ślubu w moim kościele, ale przyszli teściowie zgodzili się chyba dlatego, że \"za kobietą trzeba iść\", myślę, że z chrztem dzieci będziemy mieć większy problem:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katka_u jedno tu drugie tam ;) hmm, a poważnie mam koleżanke slub miala w Cerkwi, a blizniaki ochrzciła w Kościele rzymskokatolickm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no tak rozumię, tylko że ja chodzę do kościoła, swojego i czasem do katolickiego, a mój przyszły mąż nie jest aż tak praktykujący, więc oboje postanowilismy wziąść ślub i również ochrzcić dzieci w moim kościele, niestety z tym drugim niezgadza się przyszły teść, mimo to myślę, że jakoś damy sobie z tym radę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teśc to już swoje wychował teraz Wy i to ma być Wasza decyzja a nie kogos, obojętnie kogo z rodziny pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lui, dzięki za te słowa, oby wszyscy to tak samo rozumieli :) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćmiśka
Chcę wziąść ślub kościelny, mój narzeczony jet ewangelikiem.Mamy dwójkę dzieci ochrzczonych w kościele ewangelickim i żeby nam dać ślub chcą aby dzieci przeszły na katolicyzm. Doradzcie czy slyszałyście o takim przypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
jeżeli chcesz brać ślub w kościele katolickim, to (nie)stety jednym z warunków jest ochrzczenie i wychowywanie dzieci w wierze katolickiej. Nawet gdybyś nie miała dzieci, i na zapytanie księdza czy będziesz wychowywać dzieci w wierze katolickiej (chrzest i inne sakramenty) odpowiedziałabyś "nie", to też nie otrzymałabyś zgody na ślub, więc to nie jest "widzi mi się"....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćmiśka
Ale przecież jest umowa między kościołami.Ochrzciłam dzieci w kościele ewangelickim bo ksiądz sprawial mi problemy.Jestem katoliczką i chciałabym złożyć przysięgę małżeńską w kościele katolickim ale im chyba nie zależy (Księdzu).Dziwią się póżniej że młodzi nie chcą zawierać zawierać związków małżeńskich jak wiecznie pod górkę.To że ochrzciłam dzieci w kościele ewangelickim nie znaczy że będę torować im drogę do katolicyzmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jak jest napisane w linku powyżej dzieci ochrzczone w obojętnie jakim kościele ale PRZED ślubem, nie powinny wpływać na decyzję o zgodzie na ślub w kościele katolickim. Jeżeli jednak chcielibyście mieć więcej dzieci już po ślubie katolickim, to polecam zapoznać się również z poniższą stronką: http:// www.ekumenizm.pl/religia/inne/slub-w-krk-i-wychowanie-dzieci-w-kea/ Mam nadzieję, że moje wypowiedzi rozwiały Twoje wątpliwości i trochę pomogły :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćmis
Mam jeszcze pytanie czy jak wezmę ślub w kościele ewangelickim to czy będę mogła uczestniczyć w sakramentach(komunia św, spowiedz) w mojej wierze katolickiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Będziesz mogła, jeżeli postaracie się o to, aby ślub ten był uznawany przez kościół katolicki :) Aby tak się stało, na uroczystości musi być obecny duchowny katolicki (co najmniej diakon), albo możesz napisać prośbę o dyspensę do biskupa. A tutaj trochę przepisów: Kan. 1108 - § 1. Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków, według zasad wyrażonych w następnych kanonach i z uwzględnieniem wyjątków, o których w kan. 144, 1112, § 1, 1116 i 1127, §§ 2-3. § 2. Za asystującego przy zawieraniu małżeństwa uważa się tylko tego, kto jest obecny i pyta Kan. 1127 - § 1. Co do formy małżeństwa mieszanego należy zachować przepisy kan. 1108. Jeśli jednak małżeństwo zawiera strona katolicka ze stroną niekatolicką obrządku wschodniego, kanoniczna forma zawarcia wymagana jest tylko do godziwości; do ważności zaś konieczny jest udział świętego szafarza, z zachowaniem innych wymogów prawa. § 2. Jeśli poważne trudności nie pozwalają zachować formy kanonicznej, ordynariusz miejsca strony katolickiej ma prawo dyspensować od niej w poszczególnych przypadkach, po poradzeniu się jednak ordynariusza miejsca zawarcia małżeństwa, z zachowaniem - i to do ważności - jakiejś publicznej formy zawarcia. Do Konferencji Episkopatu należy określić normy, według których byłaby udzielana dyspensa w jednolity sposób. § 3. Zabrania się, przed lub po kanonicznym zawarciu małżeństwa zgodnie z przepisem § 1, stosować inne religijne zawarcie tegoż małżeństwa w celu wyrażenia lub odnowienia zgody małżeńskiej. Zabroniony jest również taki obrzęd religijny zawarcia małżeństwa, w którym asystujący katolicki i szafarz niekatolicki, stosując równocześnie własny obrzęd, pytają o wyrażenie zgody stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćmis
Dziękuję bardzo.Mam nadzieję że mój ksiądz się zgodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×