Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Słonecznik78

Co zrobić aby founde się nie przypalało,

Polecane posty

jakich serów używacie i czy dajecie trochę oleju? Wczoraj robiłam i tak mi przywarłodo garnka, że nie można było tego wydrapać, a przecież powinno być na tyle sosu, żeby się dało \"oderwać\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim do zrobienia fondue(nie founde) uzywa sie specjalnych kamiennych garnkow(w metalowym lub na teflonie spali sie na 100%).Potrzebny jest tez specjalny gatunek sera,nie kazdy sie do tego nadaje.Najpopularniejsze sa:Appenzeller,Emmentaler,Greyerzer,Tilsiter(pisze ci nazwy niemieckie bo nie kojarze polskich a na pudelku mam napisane).Garnek smarujesz przekrojonym czosnkiem,wrzucasz ser(na 2 osoby ok 400g),do tego pol kieliszka bialego wina,posiekany drobno czosnek(ja daje duuuzo),oczywiscie garnuszek ma w tym czasie stac na ogniu i trzeba co chwilke mieszac zeby sie nie przywarlo do dna.Gdy ser juz sie dobrze rozpusci przestawiamy na maly plomyczek i gotowe do jedzenia!Jesli lubisz pikantne zeczy to mozesz dodac pieprz i papryke ostra.I nigdy nie dodawaj oleju!..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja odkąd wyjechalam na studia jestem zmuszona robic fondue a zwyklym garnku i nigdy mi sie nie przypala :) Smaruje garnek przecietym ząbkiem czosnku, potem dodaje gotowe fondue- mozna kupic w hipermarketach- taka sprasowana kostka serowa w kartonowym pudelku- tak juz są sery i alkohol. Rozpuszczam to na bardzo malym gazie caly czas mieszajac. I nigdy nie dodaje czosnku!! Toż to profanacja!! :D fondue powinno miec smak sera nie czosnku! Dodaje jedynie świeżo zmielony pieprz, papryke słodką oraz najważniejsze--> dużo gałki muszkatołowej świeżo startej! Do tego pokrojona świeżutka bagietka i pyycha. jedno opakowanie starcza na 2 osoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kucharzyk
Czy ktoś widział, czy ktoś wie, czy w Warszawie można kupić taki garnek do fondue ? I jeszcze jedno , ser fondue powinien się rozgrzewać na kuchni gazowej , czy nad gazowym palnikiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie jestem z Warszywy wiec nie moge Ci pomoc kucharzyk.A na jakim palniku to bez znaczenia chyba,ja mam kuchenke elektryczna i tez dziala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość =============
Ile kosztuje zestaw serów do fondue?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
owszem wiem, że są ceramiczne garnki do funde (czy jak się to pisze) ale mam swoje żeliwne, gotowców nie lubię bleee. Są ohydne Kashi dzieki za rady do M jak... w czosnkiem jest pycha i to żadna profanacja, lecz normalna rzecz. P.S. Ostatnio jadłam z pokrojonymi dodatkowo pomidorkami koktajlowymi, jest super...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aha i nie świeży chleb czy bagietka, bo jak nabijesz na widelec i zatonkasz w serze to ten chlebek zgubisz, najlepiej taki wczorajszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam, a ja mam pytanie, chce zprezentowac fondue znajomym i pilnie potrzebuje porady. Czy lepiej kupic takie zeliwne czy stalowe? Czy to prawda ze w stalowym ser sie przypala? pomocy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Founde
Njajlepiej kup stalowy. Podobno najlepsze, z tego co wiem od kolegów ze Szwajcarii. Im sie nigdy nie przypala. Niedługo do nich jadę więc popytam. Jeżeli będziecie mieli pytania to piszcie na mój e-mail : gogus12@wp.pl. (to 12 to nie mój wiek oczywiście.) Czekam na pytania po 15.05.2007. Pa,pa. Życzę milych wspomnień po founde. Smacznego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Founde
Aha! Jeszce jedno. Nie mam nic przeciwki pytaniom na mój e-mail, ale mam prośbę: przedstawcie się i nie piszcie póżnym wieczorkiem bo muszę kuć do egzaminu na studia. Naj lepiej mnie zlapać w weekwndy bo wtedy są szanse, że odpisze. A! I muszę spróbować founde z dużą ilością czosnku. PA patki dla wszyskich.! CZekam na e-maile od was.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Founde
I to znowu ja! Ta potrawa tak za mną chodzi,że chyba pojadę do przyjaciół pod koniec tego tygodnia. Po prostu jestem zauroczonu tą potrawą. Ona jest jedną z oich ulubionych potraw. A wy pewnie możecie ją przyrządzi a ja niestety nie. JAk sobie popatrze na obrazek Founde to mnie ssie. POMOCY. Właściwie to nie mam sięco martwic bo niedlugo zanurzę w niej swe zęby. Ach jeszce wasze pytania. Muszęsię przygotowac jakoś na to spotkanie. a i żebum nie zapomniał się zapytac o founde. Pozdrawiam was wszystkich!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość słowo do Macicy
Piszesz że smarujesz garnek przekrojinym ząbkiem czosnku a po dwóch linijkch "I nigdy nie dodaje czosnku!! Toż to profanacja!! fondue powinno miec smak sera nie czosnku!" Wytłumacz mi czy smarujesz ten garnek przeciętym ząbkiem czosnku dla odkażenia go z bakterii??? :-D Nieważne czy posmarowany garnek czy wyciśnięty czosnek, jedno i drugie daje smak czosnku.Przeciez nie trzeba od razu wciskać całej główki!:-P Pilnuj się w zeznaniach Macico:) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość HE
Dobrze mówisz o tym czosnku! to prawda że ona/on tak powiedział/ła. Słuszna uwaga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×