Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Weganka

Wegańskie przepisy - nie tylko dla puszystych

Polecane posty

Gość Weganka

Witajcie 🌻 Być może wielu z was jest wegetarianami, ale pewnie mały odsetek jest weganami podobnie jak ja. Gdy przestałam kilka lat temu jeść mięso wielu znajomych pytało mnie "Dziewczyno co Ty teraz jesz jak zrezygnowałaś z mięsa?" :) a gdy przeszłam na weganizm ludzie po prostu nie wierzyli, że żyje nie tyle bez samego mięsa, ale co bez wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego (masła,jajek itp) Tak, pytali dosłownie "Jak to możliwe, że jeszcze żyjesz?" :D A odpowiedź jest jedna, nie tylko żyje, ale moje zdrowie jest coraz lepsze :) Nie mam zamiaru nikogo przekonywać do weganizmu, ale sporo kobietek na forum ma problemy z nadwagą, wymyślają różniaste diety które i tak kończą się jo-jem. Dziewczyny pomyślcie o diecie wegańskiej. Dla mnie to nie dieta, ale po prostu zdrowe odżywianie (nie wyobrażam sobie już innego), ale dla was może to być np. miesiąc takiej diety na której napewno zdrowo schudniecie :) Zapewniam, że ja jem BAAAARDZO dużo, a mimo to nie tyje, utrzymuje szczupła sylwetke. Napewno taki sposób odżywiania nie jest zły! Na co dowodem jest moja osoba - kilkanaście miesięcy na samych produktach roślinnych (warzywach i owocach) sprawiło tylko, że czuje się coraz lepiej co już pisałam. Nie każdy lekarz jest takiemu odżywianiu przychylny, ale jest "troche" lekarzy wegetarianów i weganów którzy naprawdę nikogo nie krytykują i dyskusja nie zamyka się na słowach "Bo mięso trzeba jeść by być silnym, bo witamina B12.." ale na konkretnych badaniach itd. Sama chodze do takiego lekarza i wszystkim którzy interesują się wegetarianizmem lub też są wegetarianami ich szczególnie polecam A teraz przepisy :) (podam wam streszczenie pewnej książki z której bardzo często korzystam, wiele podobnych przepisów znjadziecie też w internecie,często są one idnetyczne ale nic nie stoi na przeszkodzie by i tu takie przeisy się znalazły -> czyt. na kafeterii) 🌻ZUPY🌻 Ugotować zupę jest bardzo prosto. Wystarczy mieć wywar z warzyw, a nie mięsa, jeśli jakiegoś warzywa dodamy więcej, to uzyskamy odpowiedni rodzaj zupy. Zupę możemy wzbogacać kaszą, ryżem, makaronem razowym, płatkami zbożowymi, proteiną sojową, strączkowymi. Ważne, aby zupa była gęsta. Jeśli jest za rzadka, to możemy ją podprawić mąką zmieszaną z mlekiem sojowym. Szczególnie cenne zupy to grochowa, fasolowa, z soczewicy, kapuśniak, grzybowa, sojowa, z dyni, barszcz. Tutaj nie znajdziesz tych prostych zup, które nie wymagają żadnej filozofii, ograniczę się do przepisów, których gdzie indziej nie znajdziesz. Zupę na sam koniec wzbogacamy zieloną pietruszką, kiełkami, otrębami itp. Cebulowa Zagotować wywar z warzyw. Cebulę (0,5-0,7kg), udusić na tłuszczu, zalać częścią wywaru i ugotować pod przykryciem, potem przetrzeć i połączyć z resztą wywaru. Zagęścić mąką z mlekiem sojowym, dodać przyprawy i zagotować. Dobra z grzankami. Cytrynowa z ryżem Ugotować wywar z warzyw. Ryż dodać do wywaru i ugotować, dodać sok z cytryny . Doprawić mlekiem sojowym. Fasolowa Do wody dodać rozdrobnioną cebulę, ziemniaki, kukurydzę. Gdy ziem-niaki się ugotują, dodać fasolę ugotowaną oddzielnie. Przyprawić. Pomidorowa na zimno Zmieszać litr soku pomidorowego z drobno pokrojoną cebulą i czosnkiem, oliwą,pokrojonymi pomidorami, papryką, ogórkami, szczypiorkiem, doprawić solą i sokiem zcytryny, zmiksować, odstawić na kilka godzin. Podawać z ryżem,makaronem. Gulasz Na oliwie udusić cebulę i paprykę z odrobiną wody, zalać wodą, dodać gotowaną fasolę, kukurydzę, gotować kwadrans, pokroić pomidory, cukinię lub kabaczka, dodać i dalej gotować kwadrans, przyprawić. Zupa z dyni. Jest bardzo wartościowa; istnieją różne warianty tej zupy. Jeden z nich: pokroić drobno dynię lub pattisona, dusić w wodzie z dodatkiem cebuli i warzyw.. Mleko sojowe zmieszać z mąką,dodać do zupy, przyprawić, dodać olej, zagotować. Zupa ziemniaczana. Udusić cebulę, paprykę, czosnek na oleju i odrobinie wody. Zalać wodą, dodać pokrojone ziemniaki, pomidory, gotować około pół godziny. Do-prawić przyprawami, dolać sok cytrynowy, olej,zagotować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Weganka
Czosnkowa Pokrojony czosnek podsmażyć na oliwie, dodać mąką (2 łyżki), wymieszać, zalać wodą, dodać przyprawy (bazylia, lubczyk), gotować 20 minut, wolno wlać sok cytrynowy. Grzybowa Ugotować i pokroić grzyby, dodać podsmażoną cebulę, pokrojone ziemniaki, surowe namoczone śliwki, rodzynki, olej,przyprawy. Gotować do miękkości. Kukurydziana Cebulę i czosnekpodsmażyć, dodać warzywa (seler, cukinia) i podsmażyć, dodać wodę,kukurydzę, ziemniaki, gotować do miękkości. Przyprawić, dodać mleko sojowe. Z porów Pokrojony por podsmażyć, osobno podsmażyć cebulę, dodać 3 łyżki mąki, wymieszać, dodać wodę, połączyć z porami, dodać ząbek czosnku, gotować 20 minut. Zmiksować, dodać przyprawy, olej, zagotować. Kapuśniak Kapustę kiszoną ugotować, ziemniaki pokroić i dodać do kapusty, gotować. Cebulę usmażyć na oleju i dodać do zupy, dodać przyprawy. Pomidorowa z ryżem Warzywa ugotować na wywar. Ryż osobno ugotować pół kilo pomidorów (lub koncentrat) ugotować z cebulą w wodzie. Przetrzeć je i dodać do wywaru. Dodać przyprawy, mleko sojowe, ryż, zagotować. Selerowa Zetrzeć seler i podsmażyć na oleju, dodać do wywaru z warzyw seler, czosnek, przyprawy, gotować 25 minut. Grochowa Groch namoczyć w gorącej wodzie na 1 godzinę. Podsmażyć olej i czosnek, dodać przyprawy, ziemniaki, seler, groch, kminek, gotować 5 minut, dodać liść laurowy i wywar z warzyw. Gotować 35 minut. Odstawić, przyprawić, podgrzać ale nie gotować. Sojowa Podsmażyć cebulę na tłuszczu, dodać mąkę sojową (1 łyżkę) i smażyć dalej. Pokroić drobno pomidory, dodać je i zalać wywarem z jarzyn. Gotować 15 minut, dodać przyprawy, mleko, zwykłą mąkę, zagotować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zacznij ten temat ma forum
DIETY bedzie wtedy dyskusja :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Weganka
Specjalnie tam nie zaczełam tego tematu, bo tutaj chciałabym wymieniać się przepisami nie tylko z odchudzającymi się :) Dział -> gotowanie :) Pozdrawiam 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zacznij ten temat ma forum
a oprocz zup cos jesz? a ile kalorii dziennie? a dlaczego zmienilas diete na weganizm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻KOTLETY🌻 Można je robić z wszystkiego. Z dyniowatych, strączkowych,zboża, soi. Można je panierować w otrębach, kiełkach, mące razowej. Z jęczmienia Ugotowany jęczmień zmiksować z podsmażoną cebulą, czosnkiem.Dodać zmielone orzechy, przetartą marchew, przyprawy, bułkę tartą, mleko sojowe. Wymieszać wszystko, uformować kotlety. Piec w piekarniku lub smażyć. Z fasoli Ugotowaną fasolę przekręcić przez maszynkę, dodać wodą, płatki owsiane, uduszoną cebulę, przyprawy. Upiec. Z soczewicy i ryżu Ugotować soczewicę i ryż, połączyć z pokrojonymi pieczarkami, cebulą, przyprawić, piec w piekarniku. Ze słonecznika Słonecznik przepuścić przez maszynkę, dodać duszoną cebulę, star-tą marchew, wodę, sok pomidorowy, sól; upiec. Z płatków owsianych Cebulę udusić na oleju, dodać płatki owsiane do wrzącej wody i odstawić na 10 minut. Uformować kotlety i piec. Kotlety pszenno-owsiane Pszenicę (pół szklanki) zalać wrzątkiem w termosie i odstawić na kilka godzin. Płatki zalać wodą, przepuścić przez maszynkę, przy-prawić, dodać cebulę, pieczarki, jeśli masa jest za rzadka - dodać mąkę. Formować kotlety, otoczyć otrębami, upiec. Kotlety z pszenicy Ugotować pszenicę i kaszę kukurydzianą, zemleć, dodać mąkę pszenną lub jęczmienną, cebulę podsmażoną, przyprawy. Wymie-szać, formować kotlety, upiec. Krokiety orzechowe 50g pszenicy namoczyć na noc i ugotować, dodać zmielone orze-chy lub migdały i słonecznik, olej, wymieszać, dodać startą mar-chew, cebulę, trochę wody. Dodać przyprawy, mąkę owsianą lub pszenicę, sos sojowy, wymieszać, uformować kotlety i usmażyć. Krokiety z fasoli 200g ugotowanej dowolnej fasoli mieszamy z podsmażonymi pie-czarkami, czosnkiem i kminkiem, posypanymi mąką pszenną (2 łyżki). Mieszamy, dodajemy przyprawy, wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Formujemy krokiety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oprócz zup oczywiście :D jem kotlety, chleb który sama upieke, smaruje go pastami które sama zrobie :) Jem dużo sałatek, ale zawsze też lubiałam słodycze i one nie znikneły z chwilą przejścia na wege. Nadal jem dużo słodkości, jednak dużo zdrowszej niż tej ze sklepowych półek. Wege zmusił mnie niejako do tego by nauczyć się samej gotować (Cała rodzinka nie \"wybrzydza\" i je wszystko ;) ) Było na początku trudno, ale dałam rade ;) Jeśli chodzi o moje przejście na weganizm to odbyło się to jakoś automatycznie, nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałam. Po prostu z dnia na dzień zrezygnowałam z nabiału, jajek itp. Poza tym zaczełam myśleć, że będąc samą wegetarianką nie pomoge żadnemu ze zwierząt (które KOCHAM) bo nie będę jadła mięsa, ale za to będę kupować żółty ser z podpuszczką czy jeść jogurty z żelatyną wieprzową. Zaczełam po prostu innaczej myśleć. Oczywiście, nie chodzi tu tylko o zwierzęta, ale korzyści płynące z takiego odżywiania :) Są bardzo duże. I bardzo szybko widoczne ( w moim przypadku skończyły się m.in wizyty u dermatologa z powodu wypadających włosów garściami). Jednak co jest ogormnie ważne. Jedzenie musi być urozmaicone!!! Jeśli nie będziemy patrzeć na to co jemy szybko taka dieta stanie się katorgą a nie pomocą. Bardzo fajnie sprawa wege jest opisana tutaj: http://www.nadzieja.pl/zielarz/wegetarianizm.html :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻SŁODKOŚCI🌻 Herbatniki Szklankę masła orzechowego zmieszać z pół szklanki miodu, dodać sól, olej, szklankę mąki pszennej i owsianej, uformować herbatniki, piec 20 minut w temperaturze 220C. Bananowy sos Zmiksować figi z wodą, dodać oliwę, trochę mleka sojowego, sól, miód, 2 banany, sok cytrynowy, zmiksować. Ciastka z płatków owsianych Suszone jabłka i śliwki zalewamy wodą na 1 godzinę. 2 szklanki płatków zalewamy 2 szklankami wody, dodajemy 2 szklanki mąki, 2 łyżki miodu, rodzynki, orzechy, cynamon. Owoce kroimy i wraz z wodą dodajemy do masy. Mieszamy, zostawiamy na pół godziny, formujemy ciastka, pieczemy około 20 minut. Ciasto bananowe Wymieszać pół kilo przetartych bananów, posiekane orzechy, rodzynki, 6 łyżek oleju, 4 łyżki płatków owsianych, sól oraz szklankę mąki razowej. Piec w formie około 1 godziny. Ciasto daktylowo-korzenne Pokrojone daktyle zalać wodą, gotować 20 minut na gęstą pastę, utrzeć z margaryną na puszystą masę, dodać przetarte banany (2-3), ubijać, wsypać mąkę razową (pół szklanki), chleb świętojański w proszku (pół szklanki), posiekane orzechy, aromat waniliowy. Dokładnie wymieszać, piec 40 minut w formie. Ciastka owsiane Wymieszać 250g mąki owsianej i pszennej, trochę soli. Dodać mar-garynę (200g) i rozetrzeć z mąką, wlać mleko sojowe (4 łyżki), ciasto rozwałkować, pokroić na żądany kształt, piec około 20 minut. Sezamki 5dkg soi namoczyć, ugotować, przekręcić przez maszynkę, 5dkg sezamu zemleć w młynku, połączyć, dodać 15dkg mąki, 3 łyżki miodu, trochę drożdży. Zagnieść z tego ciasto. Wykroić ciastka, posypać sezamem, piec 20-30 minut. Pieczone bułeczki Utrzeć jabłka, dodać szklankę zmielonych płatków owsianych, oliwę, drobne orzechy, sól, rodzynki, trochę wody. Mieszać, odstawić na kilka minut. Piec w temperaturze 220C około pół godziny. Makowe ciasteczka Mieszamy 4 łyżki mąki pszennej, łyżkę kukurydzianej, łyżkę płatków owsianych, łyżkę maku, oliwy i rodzynek, łyżkę miodu, pół szklanki wody. Wyrobić ciasto, pozostawić na pół godziny, formować ciasteczka, piec około 20 minut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anieliczka
Super, przyda mi się bardzo choć weganką ani nawet wegetarianką nie jestem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zacznij ten temat ma forum
nie zrozum mnie zle - pytam na prawde tylko z ciekawosci, a nie ze zlosliwosci :) Jstes matka? Zona? Jak gotujesz rodzinie? Musze jesc to co ty robisz dla siebie, czy gotujesz dla nich specjalnie miesne posilki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zacznij ten temat ma forum
i jeszcze jedno... a miód? Czy weganie nie powinni go tez odstawic, skoro odstawili mleko i jajka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie mam męża, i dzieci ale za to narzeczonego który jest dużym dzieckiem :P Je bardzo dużo mięsa, a ryby wprost uwielbia. Na początku przekonywałam go do wegetarianizmu, ale niestety nie udało mi się. Staram się już nikomu do talerza nie zaglądać, tak jak to robiłam kilka lat temu. Jest to przecież sprawa indywidualna co kto je. Jednak na koncie mam małe sukcesy, czasem jest przekonany, że je zupe na wywarze z kości, a je zupe czysto wegetariańską :) Z mojej całej rodziny tylko ja nie jem mięsa i jemu pochodnych. W Święta tak jak w inne dni sama przygotowuje sobie posiłki. Ale sprawia mi to ogromną radość :) Swojemu narzeczonemu mimo, że na początku dużo mnie to kosztowało smaże ryby, gotuje \"normalne\" obiady, do pracy robie kanapki z wędliną. Jednak staram się zawsze by na jego talerzu czy też w kanapce znalazło się więcej warzyw niż mięsa. Czasem modyfikuje przepisy jakie dostane od mamy czy siostry i potrawy wychodzą super. Jeśli chodzi o miód to istnieją dwa typy wegan, jedni go uznają inni nie. Osobiście nie używam miodu, jednak w przepisach które podaje jest on tylko dlatego, bo są weganie którzy z niego nie zrezygnowali. W przepisach pisze też o margarynie. Ja używam zawsze PLANTY albo BARTKA. Są to 100% tłuszcze roślinne. Życzę Tobie i wszystkim na kafe WESOŁYCH ŚWIĄT !!! 🌻 Bigos z jarzyn Warzywa pokrojone w kostkę zalać małą ilością wody i gotować. Z tłuszczu i mąki zrobić zasmażkę, podprawić nią warzywa i dodać mleko sojowe, zagotować. Fasola z grzybami Fasolę i grzyby umyć i namoczyć. Ugotować osobno. Pomidory pokroić cienko, podobnie grzyby i razem dusić w małej ilości wo-dy. Połączyć z fasolą, dodać przyprawy. Zrobić zasmażkę, dodać do całości, zagotować. Kapusta z ryżem Ryż i trochę grzybów suszonych ugotować. Kapustę ugotować osobno. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Wszystko połączyć, dodać trochę mleka sojowego i przyprawy, za-gotować. Ziemniaki duszone z jarzynami Warzywa, pieczarki, ziemniaki pokroić drobno. Warzywa i pie-czarki dusić, potem dodać ziemniaki, doprowadzić do miękkości. Zrobić zasmażkę, połączyć z potrawą, dodać przyprawy i mleko so-jowe, zagotować. Naleśniki sojowe Zmiksować soję namoczoną na noc (1 szklanka), wodę (1 szklan-ka), sok owocowy (1 szklanka) i płatki owsiane (1 szklanka). 2 łyż-ki oleju i sól, smażyć na patelni. Można dodać do masy drobno po-krojone owoce. Pieczeń ryżowa Ugotowany ryż wymieszać z mlekiem, orzechami, rodzynkami, odrobiną soku z cytryny, miodem i solą, piec około 45 minut w temperaturze 200C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻SOSY🌻 Grzybowy Grzyby suszone ugotować do miękkości. Cebulę drobno pokrajać, usmażyć z mąką, rozprowadzić wywarem z grzybów, grzyby drob-no pokroić, całość połączyć, dodać mleko, mogą być przyprawy. Całość zagotować. Cebulowy Cebulę udusić na tłuszczu, dodać wywar z jarzyn, przetrzeć przez sito, zasmażyć z mąką, dodać mleko i przyprawy, zagotować. Koperkowy Koper drobno pokrajać, przesmażyć na oleju. Dodać mąkę i wywar jarzynowy. Zagotować, zabielić mlekiem. Pieczarkowy Pieczarki drobno pokroić i podsmażyć i z cebulą potem udusić pod przykryciem, zalać wywarem jarzynowym, dodać zasmażkę, mle-ko, przyprawy, przegotować. Pomidorowy Drobno pokrajaną paprykę i cebulę podsmażyć i udusić, dodać kon-centrat pomidorowy, ziele angielskie, rozprowadzić wywarem, podusić, zagęścić mąką, przegotować, przyprawić. Ziołowy Posiekać drobno zioła (bazylia, estragon, rzeżucha, szczypiorek, pietruszka, czosnek roztarty), dodać kilka łyżek wody, tłuszcz, mą-kę, podsmażyć mieszając, przyprawić sokiem z cytryny, solą. Paprykowy Papryka, woda, oliwa, mąka pszenna i kukurydziana, przyprawy, sok cytrynowy - zmiksować, gotować 5 minut. Mleczny Uduszoną cebulę zalać mlekiem sojowym, dodać przyprawy, mąkę ziemniaczaną, zagotować. Owocowy Łyżkę rodzynek gotujemy w 1,5 szklanki wody 15 minut, dodajemy przetarte jabłko i gotujemy jeszcze 5 minut. Zagęszczamy mąką ziemniaczaną. Selerowy Podsmażyć cebulę, seler, czosnek, potem dusić 15 minut, dodać wywar jarzynowy, przyprawy, gotować 10 minut.. Usmażyć migdały, połączyć z sosem. Daktylowy 2 obrane pomarańcze, pokrojone suszone daktyle, 2 łyżki miodu, sok z pół cytryny, łyżeczka gorczycy, cynamon, 4 łyżki wody wymieszać i gotować około 40 minut. 🌻PASTY🌻 Z zielonego groszku Groszek z wodą, oliwą, czosnkiem i przyprawami zmiksować. Ze słonecznika Słonecznik ugotować z wodą (10 minut), zmiksować, dodać ugotowany ryż, koncentrat pomidorowy, wymieszać. Sojowa Ugotowaną soję dobrze wymieszać ze startą marchwią i ugotowanymi ziemniakami. Przyprawić, piec 40 minut. Z soczewicy Udusić cebulę na oleju, dodać ugotowaną soczewicę, zmiksować, dodać olej, przyprawy, czosnek, wymieszać. Z fasoli Ugotowaną fasolę, uduszoną cebulę z selerem przepuścić przez ma-szynkę, dodać przyprawy, keczup, wymieszać. Z kaszy jaglanej Ugotowaną kaszę zmiksować z wiórkami kokosowymi, miodem, solą, rodzynkami, bananem. Daktylowa Zmiksować banany i daktyle z odrobiną oliwy. Brzoskwiniowa Zmiksować suszone brzoskwinie z rodzynkami, odrobiną wody, sokiem z cytryny, jabłkiem. Krem zbożowy Mąkę pszenną lub inną łączymy z wodą (4 łyżki mąki na pół litra wody). Gotujemy powoli około 15 minut. Otrzymujemy krem zbożowy. Jeśli go zagęścimy przyprawami, otrzymujemy pastę do chleba. Ostudzony gęstnieje. Można go także mieszać z orzechami, owocami suszonymi, rodzynkami, przetartą fasolą, soczewicą, warzywami ugotowanymi. Wychodzi z tego także pasta. Pasta drożdżowa Cebulę i czosnek zrumienić na oleju, dodać płatki owsiane i trochę wody, ugotować gęstą papkę, dodać 25g drożdży, zagotować, do-dać zieleninę i przyprawy. Pasta słonecznikowa Szklankę nasion słonecznika prażymy na suchej patelni, miksujemy z oliwą, ziołami, solą, ewentualnie z odrobiną wody. Pasta z avocado 2 owoce avocado roztarte na papkę, sok z cytryny, 2 ząbki startego czosnku, sól, przyprawy mieszamy i chłodzimy. Pasta z marchwi Cebulę smażymy na oleju, dodajemy startą marchew. Zalewamy sokiem pomidorowym, dodajemy pokrojone orzeszki ziemne, przy-prawy, tartą bułkę. Po schłodzeniu dodajemy pietruszkę. Masło orzechowe Zmielić orzechy, dodać oliwę, miód, sól, wymieszać. Można robić różne warianty masła. Różne rodzaje orzechów mielimy, dodajemy fruktozę, startego banana, trochę soli, proste pożywne pasty! Masło sezamowe Zmielić sezam, dodać oliwę, przyprawy, sól, wymieszać. Druga wersja tej pasty to podprażyć sezam, zmielić, dodać roztartego banana i trochę fruktozy, wymieszać. Masło słonecznikowe Zmielić podprażony słonecznik, dodać sól i olej, wymieszać, jeśli rozetrzemy czosnek i dodamy go, masło będzie mieć aromat i smak czosnkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻PASZTETY🌻 Pasztet Ugotowaną soję zmielić w maszynce wraz z 2 cebulami, czosnkiem, dodać przyprawy, mąkę ziemniaczaną, tartą bułkę, olej, wymieszać, piec w formie pół godziny. Pasztet sojowy Pieczarki przesmażyć z cebulą, przepuścić przez maszynkę, podob-nie soję ugotowaną, marchew, seler też ugotowane. Dodać przyprawy, włożyć do formy, piec 30-40 minut. Pasztet z kaszy gryczanej Ugotować kaszę gryczaną i płatki owsiane, dodać 2 podsmażone cebule, 3 łyżki mąki sojowej (kukurydzianej), trochę wody, przyprawy, olej, włożyć do formy, piec przez godzinę. Pasztet z kaszy jaglanej Ugotować kaszę jaglaną i pęczak, przepuszczamy przez maszynkę, podobnie 2 cebule, 3 ząbki czosnku, 3 łyżki mąki owsianej, trochę wody, oleju, przyprawy, sos sojowy. Piec godzinę. Pasztet z pszenicy Ugotować pszenicę, płatki owsiane, grzyby. Zmielić, dodać mąkę gryczaną (inną), olej, przyprawy, trochę wody, sos sojowy, wymieszać, piec godzinę. Pasztet z soczewicy Zagotować soczewicę. Upiec bakłażana 20 minut i drobno pokroić. Podsmażyć pieczarki i czosnek, połączyć składniki, dodać przy-prawy, dokładnie wymieszać i podawać. Pasztet z cukini Podsmażyć cebulę na oleju, dodać orzechy laskowe oraz pokrojoną cukinię (kabaczek). Smażyć 10 minut. Osobno na oleju ogrzewać ziarno sezamu, kminek, kurkumę, imbir, dodać do masy, dodać też płatki owsiane, zmielone orzechy lub migdały, wiórki kokosowe, przyprawy, wymieszać z przetartymi pomidorami. Piec 35-40 minut. Pasztet z grochu Ugotować pół kilo grochu, trochę ryżu i kaszy jaglanej. Podrumienić na oleju cebulę, por, pieczarki. Seler i marchew ugotować. Wszystko zmielić, dodać przyprawy, bułkę tartą, olej i szklankę mąki razowej. 🌻DŻEMY🌻 Własny, pożywny dżem to żadna filozofia. Moczymy na noc garść suszonych owoców (figi, śliwki, morele, daktyle, rano miksujemy wraz z wodą z namoczenia i bananem, szybko, prosto, bez szkodliwych dodatków jak cukier czy kwas cytrynowy (znajduje się prawie we wszystkich dżemach ze sklepu.) Krem (czekoladowy) z karobu W wersji całkowicie zdrowej, mielimy orzechy laskowe, dodajemy fruktozę, odrobinę soli, oliwę, karob i mieszamy, wychodzi całkiem dobry krem czekoladowy, 100% nieszkodliwy! 🌻PIECZYWO🌻 Dobry chleb z pełnej mąki to podstawa posiłku. Nie jest trudną sprawą upiec dobry chleb. Chleb owsiany Wymieszać 2 szklanki gorącej wody ze szklanką płatków owsianych, pół szklanki oleju, miód, sól, dodać 2 szklanki zimnej wody i dobrze wymieszać. 125g drożdży rozpuścić w ciepłej wodzie (pół szklanki), dodać do przygotowanej masy, dobrze wymieszać. Dodać powoli 2 szklanki mąki pszennej, ciągle mieszając, aż ciasto będzie gęste. Ugniatać na stolnicy, pozostawić w cieple do wyrośnięcia, ugniatać dalej, uformować bochenki w natłuszczonych formach, zostawić do wyrośnięcia, piec 60 minut w 210C. Chleb pomarańczowy Do 2 szklanek soku pomarańczowego dodać szklankę rodzynek i podgrzać, dodać 3 łyżki miodu, sól, olej, rozpuścić 80g drożdży w tej masie, dodawać powoli 7 szklanek mąki, mieszać, ugniatać, zostawić do wyrośnięcia, uformować bochenki w formach, zostawić do wyrośnięcia, piec godzinę w temperaturze 200C. Chleb pszenny Wymieszać w misce mąkę razową pszenną (700g) i łyżeczkę soli. Drożdże (25g) rozetrzeć z miodem (1 łyżeczka) i mąką sojową (25g) na pastę, wlać pół szklanki ciepłej wody i ubijać, aż drożdże się rozpuszczą, zostawić w cieple na 5 minut, aż utworzy się piana. Wlać drożdże do mąki, dodać 1 i 1/2 szklanki ciepłej wody, łyżkę oleju, mieszać, aż powstanie ciasto. Wyrabiać energicznie, aż ciasto będzie elastyczne. Włożyć do miski, przykryć wilgotną ścierką, odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Wyjąć na stolnicę, znowu wyrabiać, formować bochenki, włożyć do form, zostawić na 20-30minut. Piec w temperaturze 220C około 35-40 minut. Można do masy dodać zioła (tymianek), skiełkowane ziarna pszenicy, posiekaną cebulę lub sproszkowany czosnek. Chleb żytni Wymieszać 50g drożdży, 1 łyżkę miodu, 0,7l ciepłej wody, wsypać mąkę pszenną (0,5kg), zmieszać do powstania ciasta, zostawić na 1 godzinę w ciepłym miejscu, dodać mąkę żytnią (0,5kg), łyżeczkę soli, 4 łyżki oleju, łyżkę kminku. Zagnieść ciasto, wyrabiać, aż będzie gładkie, podzielić i uformować bochenki. Zostawić w formach do wyrośnięcia (ok.50 min.), piec 35-40 minut w temperaturze 220C. Bułki owsiane 25g drożdży wymieszać z łyżką miodu i 2 szklankami mleka, roz-trzepać. Wsypać mąkę owsianą (200g), wymieszać i zostawić na około 1 godzinę. Dodać mąkę pszenną (0,5kg), łyżeczkę soli, za-gniatać ciasto, odstawić w misce na pół godziny, wyrabiać około 2 minuty, uformować kulkę z dziurką. Zostawić w cieple na pół godziny. Piec 20 minut w temperaturze 220C. Można dodać siemię lnu, słonecznik, zarodki pszenne. Chleb kukurydziany Wymieszać 2 szklanki mąki kukurydzianej, 4 szklanki wrzątku, 2 łyżki oleju, łyżeczkę soli. Wymieszać, wyrabiać ciasto. Piec w formach 45 minut w temperaturze 200C. Chleb szabatowy Połączyć i wyrobić ciasto z 500g mąki pszennej, 30g drożdży, 1/2 l ciepłej wody i łyżeczki soli. Ciasto zostawić w cieple do wyrośnię-cia, uformować 10 długich wałków, ulepić warkocz z pięciu, potem z trzech i z dwóch. Połączyć warkocze, pozostawić do wyrośnięcia, piec na natłuszczonej blasze 45 minut przy 200C. Przed pieczeniem posypać makiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warkocz z pięciu, potem z trzech i z dwóch. Połączyć warkocze, pozostawić do wyrośnięcia, piec na natłuszczonej blasze 45 minut przy 200C. Przed pieczeniem posypać makiem. Ps. Pytałaś jeszcze ile jem kcal dziennie. Hmm.. Nigdy nie liczyłam. Ale napewno jest to ponad 2000. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zacznij ten temat ma forum
te przepisy sa dobre :) nie mam czasu na codzienna zabawe, ale na pewno je wyprobuje w jakis weekend :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kauket
mnie zastanawiaja 2 rzeczy po pierwsze co z aminokwasami ktorych nie ma w roslinach? po drugie ile czasu poswiecasz na gotowanie? bo skoro podstawa bialkowa jest soja, fasola itp to przetworzenie ich zajmuje sporo czasu...przynajmniej tak mi sie wydaje:) (pytam z czystej ciekawosci bo nie zamierzam zrezygnowac z miesa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zacznij ten temat ma forum
ale pychotki z tych przepisow :))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zacznij ten temat ma forum
weganko, nie chce ci zepsuc tego topiku moimi pytaniami, bo swietne sa tu przepisy, ale mam kilka pytan, dlatego prosze Cie, wejdz na ten topik i mi odpowiedz: http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3223878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zelek
Do Dziewczyn - Chce któraś coś na zbicie zbędnych kilogramów? Pisać , śmiało :) nr gg 9606438

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie wyobram sobie zycia
bez miesa, jajek, smietany! podziwiam Cie autorko. Osobiscie nie lubie zup na miesie, gotuje na samych warzywach ale do wiekszosci zup daje smietane bo inaczej nie moglabym przelknac samej zupy, dla mnie to woda:p Chociaż kotlety sojowe sa pyszne ale z miesa nie zrezygnuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Weganki
Podaj proszę jakieś fajne przepisy na sałatki :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Weganki
up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basik2811
Witam tu wszystkich.Bardzo sie ciesze ze znalazalm tak ciekawe przepisy ze wzgledu na zdrowie swoje i meza musimy zmienic diete.Uwielbiam mieso i roznego rodzaju sery,bedzie nam ciezko przejsc na taka diete,ale lubie gotowac i mysle ze z pomoca "Weganki"nam sie uda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak się poznawałam z małżonkiem lata długie temu:), to byłam walczącą weganką. On niekoniecznie. Zamieszkaliśmy razem. Ja gotowałam, a kto ma chochlę ten ma władzę:) Oboje intensywnie trenowaliśmy- on kung fu, a moja skromna osoba nurkowanie i pływanie. 3 lata na diecie wegańskiej i kapitalne wyniki- i w sporcie i medyczne, więc jak ktoś opowiada dyrdymały, że się nie da, to bredzi. Znam paru wegan i wegetarian, którzy intensywnie uprawiają sport i dieta im w niczym nie przeszkadza. Mięso do dziś na naszym stole pojawia się ze 3 razy w miesiącu, nie częściej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sallatka
Fajne przepisy, dzięki. Ja też nie jem zwierząt już od 7miu lat, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Poprawiła się moja kondycja (biegam na długie dystanse), zdrowie też. Ale to drugorzędne powody rezygnacji z eksploatowania zwierząt w celu wytwarzania jedzenia - przede wszystkim chodzi o etykę. Dla nieprzekonanych - polecam zapoznać się z pełnym procesem produkcyjnym mięsa i nabiału, potem poczytać jakieś naukowe książki na temat emocji zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość co się czepiasz
A czytałaś o psychologii dzieci, o psychologii małżeństw i o tych emocjach? Nie znasz łańcuchów pokarmowych. Jakby tak robić "cacy" to wróble by nie zjadały muszek i muszki by nas zjadły, podobnie z innymi zwierzakami i owadami, szkodnikami i pożytecznymi organizmami. Mam żałować muszki bo ją wróbelek je?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaintrygowało mnie to
Czemu w temacie jest coś o puszystych. Jaki o ma związek, bo ja wcale go nie dostrzegam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Berninka
Ile można schudnąć na diecie weganskiej i w jakim czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×