Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

leszczynowa

domowy wyrób masła

Polecane posty

wiecie cokolwiek na temat wyrobu masla w dawnych czasach? a może same próbowałyście zrobić masełko? w necie coś jest na ten temat, ale nie ma to, jak wiadomości z pierwszej ręki - od tych, które już robiły pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ostat-nia
moja mama robiła-takie lekko starsze mleko mama ubijała mikserem z miską obrotową-także ubijało się samo i palce tylko można było lizać takie pyszne było-zero konserwantów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
znalazłam super rzeczy w sieci, aż jestem zaskoczona:D głównie na serwisie kuchennym na o2, ale czekam też na Was, babeczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piekna lola
a to nie ze smietany sie robi maslo ? moja ciotka ze wsi czasem mi daje jakies domowe maslo , cholera wie , jak ona to robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszczynowa! Zapraszam na lekturę do \"Zagrody babuszki\" - właśnie przed chwilą popełniłam tam mały esej na temat wyrobu masła :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerko, od wczoraj zaczytuję sie tym topikiem, o którym wspomnialaś:) (nawet go \"podniosłam\")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wlewasz kremówkę
do thermomixu, włączasz robot i za minutę masło jest gotowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:D:D:D:D niezłe! ale mnie chodzi o sposoby staropolskie. Będę miała sukienkę stylizowaną na wiejską, warkoczyki, i takie tam, i muszę ludzi poinstruować, jak się robi takie masło. Miksera nie będziemy mieli:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To jakaś etnograficzna imprezka się szykuje? No, no... Ciekawe gdzie? Bym Ci pozyczyła te kierzankę i foremki... ale do soboty nie zdążymy.... :( Jestem wielbicielką takich klimatów ! Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"sami wiecie kto\", brzmi to dość dwuznacznie;) swoją drogą, przemierzając zasoby internetu w poszukiwaniu hasła \"robienie masła\", trafiłam na kilka opowiadań, których główną treścią na pewno nie było to niewinne zajęcie, choć również wytwarzanie masła poruszano;) farmerko, owszem, tematyczna impreza integracyjna... jeszcze raz - dzięki za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość children_of_the_evolution
dziewczyny, ja znam bardzo prosty sposób na msło. Weźcie sobie słoik, taki zwykły, zakręcany. Wlejcie do niego śmietanę (tylko nie pamiętam, jak tłustą, bo robiłam to ostatni raz w zerówce:o ) - ok. połowy słoika.... i trząchajcie nim:D Mi udało sie tym sposobem zrobic masło jak miałam 6-7 lat, więc Wam też się na pewno uda. Ok. 20 minut trząchanie i masło gotowe. Po prostu trzeba trzęść słoikiem góra-dół, dość mocno. I to cały sekret:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takie rasowe kierzanki powinny byuć do nabycia w Cepelii! Zawód bednarza jeszcze nie umarł! A na pewno nie ciekną i widziałam w mniejszych, rozsądniejszych rozmiarach! Kurde, musi być autentycznie! Leszczynowa, postaraj się!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerko, niestety, sprzęt załatwia ktoś inny i zobaczymy go dopiero na miejscu, ja wezmę z domu tylko drewniane łyżki. Dopiero dziś wieczorem będę wiedziała, na jakim sprzęcie będą robić masło moi podopieczni w sobotę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A słomiane łapcie i zapaskę będziesz miała ?:) Żartuję, żartuję... Bardzo mnie cieszą takie pomysły! Myśleliście o wypieku chleba ? Można zrobić taką lekcję pt. \"Od ziarenka do bochenka\".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
będe miała kapelusz słomkowy, warkoczyki, chustę i kolorową sukienkę. Farmerko, cała akcja odbędzie się - już wiem - w Hotelu dr Ireny Eris pod Ostródą, podobno mają tam nawet karczmę:) Pieczenie chleba nie wchodzi niestety w rachubę, nie mamy sprzętu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziewczyny ...
czy wy nie macie co robic, co za pomysł żeby samemu robic masło ... dajcie spokój, nie lepiej położyc się do góry brzuchem albo po prostu wyjść z domu ...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszczynowa! Czy masło wyszło ???!!! Dziewczyny... a co mam robić z pięcioma krowami, które zadomowiły się w mojej oborze i na dodatek dwa razy dziennie dają mleko???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z mleka to możesz co najwyżej zrobić twarożek, niestety... Masło ze smietany i to tłustej. W takiej podbramkowej sytuacji, jak niedopatrzenie Pana Męża pozostaje smarowanie majonezem... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mexx
kiedyś jak robiłam bitą śmietankę z kremówki, mixowałam za długo i wyszło słodkie masło. a pare lat temu specjalnie robiłam masło z kremówki: wlałam do słoika, zakręciłam i chlupotałam w poziomie, wyszło super :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mexx, to nie szkodzi, ż miksowałaś długo. Masło wyszło słodkie, ponieważ śmietana była słodka! Śmietanę najlepiej ukwasić - tzn. dodać łychę kwaśnej, zamerdać i odstawić w ciepłe miejsce. Potem na noc do lodówy i niksujesz wiertłami do ubijania piany. Kiedyś pacholęciem będąc wczasowałam się z Tatą pod gruszą... Na przepastnym strychu gospodyni znalazłam kierzankę - no i zdołałam namówić ja do zrobienia masła. Tzn. ubijałam ja a ona dozorowała! Frajdy miałam co niemiara! Nie przypuszczałam wtedy, że kiedys sama wyprowadzę się na wieś i sama będę robiła własne masło! Ale pamietam, że ta pani w pewnym momencie dodawała do smietany łyżeczkę cukru - dla smaku po prostu. Żadnego szafranu ani karotenu dodawać nie musiała , bo śmietana była żółciutka jak Pan Bóg przykazał i takież wyszło masełko :) A to zasługa świeżej trawy na pastwisku, która zawiera duuużo karotenu, a nie barwników \"identycznych z naturalnymi\".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przepraszam, że dopiero teraz, ale... było świetnie! tylko jednej grupie nie wyszło masło, ale mam wrażenie, że to z powodu nie takiego tempa ubijania, jakie powinno być. Naprawdę było świetnie, jeśli chcecie znać jakieś szczegóły - czekam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszczynowa! Ja chcę! Tak długo Cię nie było...myślałam, że masło nie wyszło i nie chce Ci się ze mną gadać :) Proszę o WSZYSTKIE szczegóły! To to była praca w grupach???!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gatf
Słyszałam ,że można utrzepać śmietanę w słoiku. ale sama nie próbowałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W \"zagrodzie babuszki\" napisałam jakiś czas temu kilka uwag doświadczonej gospodyni wiejskiej na temat wyrobu masła. Polecam zainteresowanym tą konkurencją :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×