Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

leszczynowa

domowy wyrób masła

Polecane posty

Gość Aneczkosia
A ja już miałam robić z mleka! Nie da sie? To powiedzcie jak zrobic twarożek, jak tak! Z mleka da się zrobić śmietanę? A jak to jak! Pomóżcie mi pls. Chcę zrobić masło twarożek, albo byle co, byle by było coś wiejskiego i tradycyjnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość needhead
sory że tak wtrącam się do nie odpowiedniego tematu, ale mam wązne pytanie. Wiecie jak się robi śmietanę? Nie wiem, z mleka? czy z czegoś... Z góry dzieki z aodpowiedź i przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Temat jak najbardziej pokrewny :) Śmietanę zbiera się z mleka prosto od krowy, sama się zbiera na górze w postaci takiego korzucha. Domowo nie do uzyskania, bo wszelkie mleko jakie da sie kupić w sklepie to mleko z którego większośc tłuszczu (czyli własnie śmietany w zasadzie) jest odwirowana, zostaje w nim marne kilka procent tłuszczu :) Swoją drogą ciekawe pytanie - ile procent tłuszczu może miec takie mleko świeżo prosto od krowy? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W zasadzie to ja też szkrabem będąc sporo miałam doświadczeń prawdziwie wsiowych... Po mleko się z bańką chodziło, potem śmietanę z niego zbierało... Alez to dawno temu się wydaje ;) Dzisiejsze dzieci to wogóle nie wiedzą, co to korzuch na mleku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stare czasy sie przypominaja :), zawsze z siostra klocilysmy sie kto ma ubijac, oczywiscie na poczatku kazdy chcial, ale pod koniec jak juz reka odpadala to babcia musiala dokonczyc sama, pamietam te pyszna maslanka :D a wiecie moze jaks ie nazywa te drewniane cos do ubijania masla, bo zupelnie mi z glowy wylecialo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja robilam maslo
jako mala dziewczynka.Moja mama "zbierala " mleko,tzn w wiaderku stalo ladnie przykryte ,w zimnej piwnicy.Kiedy bylo go dosc,ustawialo sie "centryfuge" i dawaj do roboty.Przekrecalo sie ta korbka az wszystko mleko bylo przepuszczone.Centryfuga miala dwa lejki,jeden na odtluszczone mleko,drugi na smietane.Uztskana w ten sposob smietane wynosilo sie z powrotem do piwnicy,zeby "zgestniala".Kiedy bylo dosc smietany,na scene wkraczala maselnica,czyli drewniana banka z pokrywka i dlugim kijkiem zakonczonym czyms w ksztalcie kola z dziurkami. Nalezalo ten kijek "tluc" w dol i w gore,az mama stwierdzila,ze maslo jest gotowe,Wtedy tylko wybrac ,umyc,uformowac.maslanke do sloika,maselnice umyc i........mala dziewczynka byla gotowa do powrotu do zabawy podworkowej:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość needhead
jejku dzięki ;) bardzo mi pomogliście. sama już nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Livingfood
Jeśli chodzi o to ile ma procent mleko prosto od krowy to ok 4 jak dobra krowa. Zwykle poniżej. Ja preferuję mleko kozie jednak bo zdrowe. Tyle że śmietana niezbiera się tak dobrze jak w krowim. Dlatego szukam takiego urządzenia do odwirowywania śmietany, a potem robi się w tym masło. MOże ktoś wie gdzie to kupić. Wiem że produkują to na białorusi, ale mam daleko :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Muszę się przyznać, że wczoraj zrobiłam masło korzystając z rad zamieszczonych na tym topicu. Użyłam do tego 0,5l śmietany kremówki i dwie łyżki ukwaszonej 18- stki. Masło zrobiłam w malakserze. Nie wiedziałam jaką prędkość zastosować, więc najpierew przez kilka minut ustawiłam na 2 poziom obrotów. Nie ubiło się ani nie wytrąciło masło, ale śmietana przybrała nieco inny kolor i zmieniła zapach. Wtedy włączyłam najwyższe obroty i masło było gotowe po około 30 sekundach. Bardzo różni się od masła kupowanego w sklepach, jak i od tego, jakie robiła moja babcia. Przede wszystkim wyszło bardzo jasne. W konsystencji i smaku przypomina bardziej krem śmietankowy niż masło. Co nie zmienia faktu, że jest pyszne. Trochę musiałam nad nim popracować łyżką, aby przybrało jednolitą konsystencję. Dodałam soli i jest świetnie. Wyszło około 300 ml. Rozczarowała mnie za to maślanka. Chcoiałam spróbować, ale była zbyt słodka i tłusta abym mogła ją przełknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gdy się skończy zamierzam zrobić kolejne. Ale tym razem wymieszam 250 ml kremówki z 200 ml ukwaszonej 36 - ki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×