Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mkmkmk

slub koscielny z obcokrajowcem nie katolikiem

Polecane posty

Gość mkmkmk

mkmkmk pomocy bo nie wiem od czego mam zaczac z zalatwianiem tego slubu (moze kts mial taka sytuacje) mieszkam za granica mam tu chlopaka za rok planujemy slub jedziemy do polski w sierpniu i chcemy powoli zaczac zalatwiac formalnosci.i nie wiem gdzie najpierw do ksiedza za sie boje mieszkam na wsi a ksiadz jet taki zacofany i troche nie z tej epoki ,boje sie ze jak uslyszy ze on nie jest katolikiem to wogole nie bedzie chcial z nami gadac,a po drugie czy musze koniecznie brac slub w swojej parafi nie moge w innej miejscowosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slub mozesz
wziac wszedzie, musisz miec tylko zgode swojego proboszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli narzeczony nie jest katolikiem , a chcesz wziąć ślub kościelny bez kręcenia , że nim jest - musisz wystąpić z wnioskiem do diecezji o wyrażenie zgody na zawarcie związku małżeńskiego przed Bogiem z \"nie katolikiem\" . Czytałam artykuł o tym, i Kościół przeważnie wyraża zgodę ... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hhhhhhhh
tez za rok biorę ślub z nie katolikiem:) zastanawiałam się czy nie będzie potrzebny jakiś chrzest czy cos:D wiem ze to glupie pytanie ale wszystko jest mozliwe w Polsce:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a to jest mniej wiecej tak...
z doswiadczenia: najpierw udaj sie do swojego usc, bo informacje jakie sa dokumenty wymagane do slubu z obcokrajowcem ( z kazdym inne;) ). potem idz do ksiedza i powiedz mu,ze twoj narzeczony jest np prawoslawny jak mój. wtedy ksiadz zbiera twoje swiacectwa komunii i takie tam i prosi o jakies dokumenty wymagane ze strony jego wiary. wystepuje do kurii o zgode ( to formalnosc) i twoj przyszly maz podpisuje zgode,ze dzieci chowacie w twojej wierze. tylko uwaga na zapowiedzi.dopytaj sie. powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość też Aśka
Z "Katechizmu Kościoła Katolickiego": Małżeństwa mieszane i różnica religii 1633 W wielu krajach dość często występuje sytuacja małżeństw mieszanych (między katolikami i ochrzczonymi niekatolikami). Wymaga ona szczególnej uwagi współmałżonków i duszpasterzy. Większej jeszcze ostrożności wymagają przypadki małżeństw, gdzie występuje różnica religii (między katolikami a osobami nieochrzczonymi). 1634 Różnica wyznania nie stanowi nieprzekraczalnej przeszkody do zawarcia małżeństwa, jeśli małżonkowie potrafią dzielić się tym, co każde z nich otrzymało od swojej wspólnoty, i jeśli jedno będzie uczyć się od drugiego sposobu przeżywania swojej wierności wobec Chrystusa. Nie można jednak nie dostrzegać trudności małżeństw mieszanych. Wynikają one z faktu, że podział chrześcijan nie został jeszcze przezwyciężony. Małżonkowie mogą odczuwać dramat rozbicia między chrześcijanami we własnej rodzinie. Różnica religii może spotęgować jeszcze te trudności. Rozbieżności dotyczące wiary, samej koncepcji małżeństwa, a także odmiennych mentalności religijnych mogą stanowić źródło napięć w małżeństwie, zwłaszcza w odniesieniu do wychowania dzieci. Może wystąpić wówczas niebezpieczeństwo indyferentyzmu religijnego. 1635 Według prawa obowiązującego w Kościele łacińskim małżeństwo mieszane wymaga do swej dopuszczalności wyraźnego zezwolenia władzy kościelnej 141 . W przypadku różnicy religii do ważności małżeństwa wymagana jest wyraźna dyspensa od przeszkody 142 . Zezwolenie lub dyspensa zakłada, że obie strony znają cele oraz istotne właściwości małżeństwa oraz że strona katolicka potwierdza swoje zobowiązanie, znane również wyraźnie stronie niekatolickiej, iż zachowa swoją wiarę i zapewni chrzest oraz wychowanie dzieci w Kościele katolickim. Z tego co się orientuje to w trakcie ślubu Twój przyszły mąż będzie wypowiadał inną "formułkę" przysięgi małżeńskiej niż Ty tzn. bez odniesienia do Boga (np. bez "tak mi dopomoż Panie Boże....")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×