Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

/Marzanna/

Jak naturalnie przyciemnić kolor włosów ?

Polecane posty

Jak myślicie, czy jakąs odżywką z pokrzywy dałoby się to zrobić ? Chciałabym sama coś takiego sporządzić tylko nie wiem z jakich roślin i w jaki sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liście i korzenie pokrzywy powszechnie znane są jako środek moczopędny i \"czyszczący krew\" Na układ krwiotwórczy mają podobne działanie do żelaza: zwiększają liczbę czerwonych krwinek i poziom hemoglobiny. Po za tym zmniejszają krwawienie (obecność witaminy K), obniżają poziom cukru we krwi, dostarczają organizmowi soli mineralnych i witamin: B2, kwasu pantotenowego, C, K, pobudzają trawienie, działają przeciwzapalnie na układ trawienia i lekko przeciwbiegunkowo. A więc w zaburzeniach przemiany materii, awitaminozach, trądziku oraz w chorobach zapalnych dróg moczowych, nieżytach układu pokarmowego, anemii z niedoboru żelaza i w cukrzycy (najskuteczniej w początkowej fazie choroby - pokrzywa może przynieść poprawę. We wszystkich tych przypadkach stosuje się odwar z 1 łyżki liści pokrzywy na 1 szklankę wody i pije po 1 szklanki 4 razy dziennie między posiłkami. Medycyna ludowa zaleca picie wiosną świeżego soku z liści w celu ogólnego wzmocnienia ustroju. Jest to nieco kłopotliwe, gdyż trzeba liście zmiażdżyć i wycisnąć sok. Wystarczy pić po 1 szklanki soku dziennie. ale na to potrzeba aż około 1 kg świeżej pokrzywy. Znacznie łatwiejsze i przy tym możliwe przez cały rok jest stosowanie suchych sproszkowanych liści pokrzywy w miodzie lub w dżemie: 1 łyżeczki proszku zażywać 3 razy dziennie. W kuchni pokrzywa też można wykorzystać z pożytkiem dla zdrowia. Są amatorzy liści pokrzywy przyrządzanych jak szpinak, są i tacy, którzy wrzucają świeże, młode liście do wiosennych sałatek. Trzeba przyznać, ze kieruje nimi zdrowy instynkt. POŻYTEK DLA URODY Pokrzywa to przede wszystkim lek zapobiegający wypadaniu włosów i poprawiający ich wygląd. Wchodzi w skład gotowych preparatów do włosów (np. woda pokrzywowa). Z domowych przepisów można wypróbować następujące. Drobno posiekane liście świeże (2 szklanki) lub suszone (3 łyżki) zalać 2 szklankami wrzątku. Po wystudzeniu dodać 1 szklankę octu 4%. Podgrzanym płynem przecierać skórę głowy codziennie przez 10 dni. Odwarem (2 łyżki suszonych liści pokrzywy na 1 szklankę wody) płukać włosy po każdym myciu. Odwarem z korzeni pokrzywy (1 łyżka na 1 szklankę wody) przecierać skórę głowy co drugi dzień, przez 2-3 tygodnie; kuracja polecana przy włosach tłustych. wklejam sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napary i odwary z ziół: liść lub całe ziele pokrzywy, ziele skrzypu, korzeń łopianu, korzeń tataraku,liść orzecha włoskiego, ziele nasturcji ogrodowej, korzeń chrzanu, szyszki chmielu, kora dębowa. Pokrzywa osusza skórę głowy, odtłuszcza i nadaje włosom śliską jedwabistą puszystość. Ziele skrzypu także osusza skórę głowy i działa dezynfekująco, lekko ściągająco i odżywczo na skórę. Mocniejsze działanie ściągające ma odwar z kory dębu. Powstrzymują wypadanie włosów także ********************************* liście orzecha, które przyciemniają włosy. **************************************** Bardziej radykalnym działaniem skierowanym przeciw wypadaniu włosów było położenie na głowę kilkuminutowego okładu ze świeżo utartego chrzanu lub soku czarnej rzodkwi, po czym włosy kilkakrotnie spłukiwano. (to kuracja dla bardzo odważnych, bo chrzan działa bardzo mocno.) Do płukania włosów stosowano również mieszanki ziołowe. Do włosów ciemnych - korzeń mydlnicy, kłącze tataraku, ziele skrzypu, wrzosu, nostrzyka, korę wierzby, liść pokrzywy i szyszki chmielu. Płukanki te odżywiają skórę głowy i zapewniają włosom połysk, jedwabistość i miękkość. W przypadku łojotoku, łupieżu i wypadania włosów stosowano odwar z korzenia łopianu i kłącza tataraku, którym płukano włosy po każdym myciu. Dla lubiącym bardziej wyrafinowane preparaty może być mikstura przygotowana z wyciśniętego świeżego ziela nasturcji i pokrzywy w proporcji 1:1. Tak uzyskany sok zalewano taką samą ilością spirytusu i odstawiano w ciemne miejsce. A po 2 tygodniach nalewką tą można było smarować skórę głowy rano (gdy myto włosy wieczorem) lub wieczorem (gdy myto włosy nazajutrz rano). Kilka rad praktycznych - zioła parzy się w ilości dwie łyżki suszu na 1 szklankę wrzątku, korzenie i łodygi gotuje krótko, a ziele skrzypu gotuje się co najmniej pół godziny. Płukanie można uzupełnić piciem naparów z tych samych ziół, co dobrze zrobi nie tylko naszym włosom, ale także paznokciom i cerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
już wiem, że wlosy przyciemnia pokrzywa, liście orzecha włoskiego i kora dębu Tylko nie mam pojęcia czy miałabym to zalać -spirytusem (pokrzywę) czy wrzącą wodą. Może ktoś wie jak najlepiej zrobić? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jakby
Najlepiej zrobić tak : Wsypać do do jakiegoś garnka , dolać zwykłej wody (tak aby przykryć liście ), nastepnie dobrowadzić do wrzenia i zakryć pokrywką i odczekać 15 min .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×