Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Gudrun

Maseczki - do twarzy, na włosy... Przepisy, porady...

Polecane posty

Gość Gudrun

Może by tak w końcu zebrać wszystkie informacje dotyczące maseczek domowej roboty? Mogą też być porady dotyczące gotowych maseczek, co polecacie i na jaką cerę czy rodzaj wlosów. To ja zacznę: MASECZKI DO CERY TŁUSTEJ TRĄDZIKOWEJ (podaję za Różańskim): Maseczka oczyszczająca I Przy rozszerzonych porach i tzw. brudnej cerze, można zrobić raz lub dwa razy w tygodniu maseczkę z białka. Najpierw jednak trzeba poddać twarz parowej kąpieli rumiankowej (UWAGA: przy popękanych lub rozszerzonych naczynkach krwionośnych nie należy robić parówki). Następnie spłukać zimną wodą i pokryć cienką warstwą piany ubitej z białek, pamiętając, by nie nakładać maseczki na okolice oczu. Po 15-20 minutach spłukać twarz ciepłą wodą. Po takim zabiegu skóra wygładza się, pory ulegają ściągnięciu. Na koniec wklepać w skórę krem nawilżający. Maseczka oczyszczająca II Raz w tygodniu można stosować następującą maseczkę oczyszczającą. Ciepłą herbatkę z rumianku mieszamy z mlekiem w proszku, tak aby powstała gęsta masa. Twarz i szyję pokrywamy grubą warstwą. Po 20 minutach, gdy maseczka przeschnie, skruszamy ją palcami. Resztę zmywamy ciepłą wodą. Maseczka z drożdży I Dwa razy w tygodniu możemy stosować tą maseczkę. Robimy dość gęstą papkę z drożdży (ok. 2 dag) oraz mleka (ok. 2 łyżki) i nakładamy ją na całą twarz omijając okolice oczu. Po jej wyschnięciu (15-20 min.) zmywamy maseczkę. Wklepujemy krem. Maseczka dla cery tłustej z drożdży II Łyżkę drożdży zmieszać z przegotowaną zimną wodą, dodać kilkanaście kropli soku cytrynowego. Papkę nałożyć na twarz i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Zwilżonymi opuszkami palców rozmasowywać maseczkę na skórze przez kilka minut. Opłukać twarz zimną wodą. Maseczka z płatków owsianych I Mieszamy 2 łyżki płatków owsianych z taką samą ilością ciepłego mleka. Masę odstawiamy na 10 minut, po czym nakładamy na twarz i pozostawiamy 20 minut. Zmywamy letnią, potem zimną wodą. Maseczka z płatków owsianych II Dwie łyżki zmielonych płatków owsianych łączymy ze świeżym surowym białkiem, które najpierw się ubija trzepaczką lub widelcem na pianę stopniowo dodając pod koniec ubijania mąkę owsianą. Ta puszysta masa powinna zostać na skórze aż do wyschnięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gudrun
Maseczka ściągająca dla cery tłustej Łyżkę zmielonych płatków owsianych i łyżką zmielonego skrzypu polnego rozetrzeć na papkę z gorącą z gorącą wodą, dodać kilkanaście kropli soku z cytryny. Masę nałożyć na twarz na około 15 minut. Maseczka z kiwi Przetłuszczającej cerze przyda się raz lub dwa razy w tygodniu maseczka oczyszczająca, która również ściągnie pory i usunie złuszczający się naskórek. Przygotowujemy ją w następujący sposób: mieszamy 2 łyżeczki otrębów pszennych z 2 łyżeczkami twarogu oraz ćwiartką startego kiwi. Nakładamy na umytą twarz na 15 minut. Maseczka wygładzająca dla każdego typu cery Łyżkę zmielonych płatków owsianych, 2 łyżeczki rozgrzanego miodu i jedno żółtko dokładnie wymieszać. Nałożyć na twarz, szyję, dekolt. Zmyć po 20 minutach. Maseczka z pomidorów Miksujemy 2 pomidory z 1 kubeczkiem jogurtu. Dodajemy 4 łyżki płatków owsianych wcześniej gotowanych przez 20 minut. Po ostudzeniu nakładamy na oczyszczoną twarz. Po 30 minutach zmywamy maseczkę. Maseczka z jabłek Ubitą pianę z jednego jajka mieszamy z utartym na tarce jednym średnim jabłkiem. Powinno być soczyste i kwaśne. Nakładamy maseczkę na 15-20 minut. Maseczka z żurawin Jedną łyżkę soku z żurawin mieszamy z jedną łyżką mąki ziemniaczanej i pianą z jednego jajka. Nakładamy na twarz na 15-20 minut. Maseczka z malin Rozgniatamy jedną łyżkę malin na papkę, wyciskamy sok, maczamy w nim gazę i kładziemy na twarz. Do soku można dodać łyżeczkę ryżowej mąki (ryż mielimy w młynku do kawy). Nakładamy na twarz na 15-20 minut. Maseczka kartoflano-białkowa Ubijamy pianę z jednego jajka, dodajemy łyżkę mąki kartoflanej. W 2 łyżkach przegotowanej wody rozpuszczamy po 1 pastylce witaminy C i B1, łączymy z mąką i pianą. Tę maseczkę trzymamy na twarzy 30 minut. Zmywamy wywarem z rumianku. Maseczka z kwaszonej kapusty Dwie łyżki lekko osączonej z soku kapusty, którą trzeba pociąć bardzo drobno, niczym nie przyprawioną kładzie się na twarz. Po 15-20 minutach zdejmuje się ją płatkami ligniny i opłukuje twarz chłodną wodą. Maseczka z marchwi Umytą, oskrobaną marchew uciera się na tarce, dodaje łyżeczkę surowego żółtka i odrobinę mąki ziemniaczanej dla zagęszczenia. Po dokładnym wymieszaniu na papkę nakłada się ją dobrze na twarz. Po 20 minutach usuwa się i zmywa skórę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gudrun
Maseczka z białka Ubija się pianę, gdy jest bardzo sztywna, stopniowo – nadal ubijając – dodaje się do niej 10 kropli wody utlenionej, nie silniejszej niż 5 %. Nałożyć na twarz, gdy białko wyschnie całkowicie na skórze, zmywa się ciepłą wodą. Maseczka z białka i olejku migdałowego Należy ubić na sztywno białko i delikatnie wymieszać je z 1-2 łyżeczkami olejku migdałowego. Dodać mieszając 10 kropel soku z cytryny. Masę należy pozostawić na 20 minut na twarzy. Maseczka ziołowa Łyżkę zmielonych bratków polnych, łyżkę skrzypu polnego i łyżeczkę drożdży dobrze wymieszać z przegotowaną wodą, nałożyć na twarz i przykryć gazą zmoczoną w gorącej wodzie. Zdjąć maseczkę po 20 minutach Maseczka wybielająca i nawilżająca dla każdej cery Świeży ogórek pokroić w cienkie plastry i pokryć nimi całą twarz, szyję i dekolt. Po 20 minutach zdjąć maseczkę nie zmywając skóry wodą. Maseczka dla cery tłustej i mieszanej o działaniu wybielającym Łyżkę soku z ogórka wymieszać z małą ilością świeżych drożdży, nałożyć na skórę twarzy i zmyć po 15 minutach zimną wodą. Maseczka z siemienia lnianego Łyżkę lnu zalać szklanką wody i ugotować na gęstą papkę. Po ostudzeniu nałożyć ją na twarz oraz szyję, przykrywając płatkami ligniny lub gazy. Zdjąć maseczkę po około 20 minutach i opłukać twarz chłodną wodą. Jest to maseczka dla każdego rodzaju skóry. Oczyszcza pory, zmiękcza naskórek, wygładza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia skóry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gudrun
Maseczka ziołowa 1-2 łyżki ziela bratka trójbarwnego zalewamy letnim mlekiem lub dobrą śmietanką i mieszamy aż do uzyskania jednolitej papki, którą nanosimy na twarz na około 20 minut. Następnie przemywamy ciepłym naparem z rumianku lub krwawnika. Ta maseczka świetnie działa na cerę zaniedbaną, zanieczyszczoną wągrami, matową. Nadaje jaśniejszy odcień, świeżość, gładkość. Maseczka rumiankowa 2-3 łyżki zmielonych suszonych koszyczków rumianku zalewa się wrzątkiem i miesza do uzyskania papki. Papkę nakładamy na twarz na 20 minut. Następnie twarz przemywamy naparem z krwawnika lub nagietka. Maseczka działa przeciwzapalnie, oczyszczająco, odświeżająco i lekko rozjaśniająco. Maseczka nastolatków 1 łyżka kwiatów czarnego bzu, 1 łyżka lipy, 1 łyżka rumianku i 1-2 łyżki bratka trójbarwnego zalewamy wrzątkiem, a otrzymaną papkę trzymamy na twarzy około 25 minut. Potem twarz przemywamy naparem z szałwi i rozmarynu lub babki lancetowatej. Polecana jest szczególnie przy cerze wrażliwej, skłonnej do trądziku, podrażnień i wysypek. Maseczka z porzeczek Świeże czerwone porzeczki rozgniatamy na papkę i dodajemy odrobinę mąki ziemniaczanej. Nanosimy na twarz i trzymamy około 15 minut. Do przemywania stosujemy napar z szałwi, rozmarynu lub babki lancetowatej. Maseczka ta ściąga pory na twarzy i zapobiega uciążliwemu trądzikowi. Maseczka z jogurtu Wymieszać trochę jogurtu z twarogiem. Powstałą papkę nałożyć na twarz na 20 minut. Kwas mlekowy zawarty w jogurcie jest doskonały na tłustą cerę z rozszerzonymi porami. Twaróg działa nawilżająco. Peeling do cery tłustej Mieszamy mydło w płynie (najlepiej o neutralnej wartości pH) ze zwykłym cukrem. To „słodkie” mydło należy nałożyć na twarz i masować skórę okrężnymi ruchami od brody do czoła. Kryształki cukru oczyszczą pory i złuszczą zrogowaciały naskórek. Mydło natomiast zamknie pory, zlikwiduje zanieczyszczenia i warstewkę tłuszczu. Po kilku minutach płuczemy twarz letnią wodą. Peeling do cery tłustej Mieszamy łyżkę twarogu z jedną łyżką grysiku i jedną łyżką miodu. Maseczkę starannie nakładamy na twarz. Kiedy trochę obeschnie zdejmujemy ją razem ze zrogowaciałym naskórkiem. Resztę zmywamy wodą. UWAGA: Przepisy były testowane na skórze tłustej, nie wrażliwej, nie podrażnionej i nie uczulonej na żadne produkty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gudrun
Do cery tłustej i skłonnej do wyprysków polecam także: - maseczki z zielonej glinki np. Argiletz, najlepiej te sypkie czyli naturalne - maseczki rozgrzewające np Garnier Czysta Skóra z wyciągiem z ogórka oraz St. Ives maseczka oczyszczająco - rozgrzewająca Mi bardzo pomogły. Co polecicie na inne rodzaje cery? Na suchą? itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maseczki do cery tłustej i
trądzikowej: Przepis 1 - Maska stosowana przy wypryskach i podraznieniach: Siemię lniane -------- 100 /gramów - części/ Mąka ziemniaczana -------- 10 Rumianek -------- 30 Nostrzyk -------- 10 Kwiat bzu czarnego -------- 30 Szałwia -------- 30 Przepis 2 - Maska stosowana przy wypryskach Korzeń łopianu -------- 40 /gramów - części/ Nagietek -------- 20 Krwawnik -------- 30 Kozieradka -------- 10 Siemię lniane -------- 10 Ziele tymianku -------- 10 Skrzyp -------- 30 Pokrzywa -------- 10 Przepis 3 - Maska do pielęgnacji cery tłustej, bladej i zwiotczałej: Rozmaryn -------- 10 /gramów - części/ Siemię lniane -------- 50 Kozieradka -------- 20 Nagietek -------- 10 Skrzyp -------- 20 Mięta -------- 10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maseczki do cery suchej
Maseczka brzoskwiniowo-nagietkowa l brzoskwinię obrać ze skórki, usunąć pestkę, rozgnieść owoc, dodać 2 łyżki jogurtu oraz l łyżkę skoncentrowanego naparu z kwiatów i liści nagietka (2 łyżki rozdrobnionych kwiatów i liści nagietka na l filiżankę wrzątku). Składniki dokładnie wymieszać mikserem. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 min. Maseczka z siemienia lnianego Dwie łyżki siemienia lnianego zalać czterema łyżkami gorącej wody wody. Przykryć naczynie i odstawić w chłodne miejsce do ostygnięcia. Gdy woda stanie się oleista, wymieszać ją z nasionami i nałożyć na twarz. Maseczka dla cery suchej i wrażliwej: Trzy torebeczki rumianku i łyżkę zmielonej szałwii wymieszać z wrząca wodą, dodać kilka kropli witaminy A+E, ostudzić do temp. pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę , na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach , resztki zmyć tonikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maseczki do cery tłustej
Maseczka rumiankowo-krwawnikowa z marchwią Średniej wielkości marchew zetrzeć na drobnej tarce, dodać do ubitej piany z l białka i 1-2 łyżki skoncentrowanego naparu z kwiatów rumianku i kwiatów oraz liści krwawnika (3 łyżeczki tych surowców na l filiżankę wrzątku). Składniki dokładnie wymieszać mikserem. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 min. Maseczka pietruszkowa Pęczek pietruszki drobno posiekać i dodać tyle wrzątku, aby za pomocą miksera wymieszać na gęsty sok. Przy braku miksera można użyć skoncentrowanego naparu z 3 łyżek pietruszki i l filiżanki wrzątku. Sok lub napar z ziela pietruszki wymieszać z taką samą objętością białka kurzego lub jogurtu. Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 15-20 min. Maseczkę tą można zmywać wyłącznie zimną wodą lub tonikiem. Maseczka z pokrzywy Wymieszać 2 łyżki płatków owsianych z taką objętością mleka, aby utrzymać gęstą papkę, do której należy dodać tyle świeżego soku z pokrzywy, żeby pasta dała się łatwo rozsmarować na twaŹrzy. Sok z pokrzywy najlepiej zrobić w mikserze lub sokowirówce. Zamiast soku można użyć skoncentrowanego naparu z liści i pędów pokrzywy (2 łyżki pokrzywy na l filiżankę wrzątku). Maseczkę nałożyć na twarz i pozostawić na 15 min. Maseczka ze skrzypem Łyżkę stołową zmielonych w młynku płatków owsianych i łyżkę sproszkowanego skrzypu polnego, rozetrzeć na papkę z przegotowaną wodą , dodać kilka kropli soku cytrynowego, nałożyć na twarz i zmyć po 15 min.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Porada
Nakładając maseczkę omijaj delikatne okolice oczu. Ponieważ maseczki lepiej się wchłaniają w wilgotnym i ciepłym otoczeniu, papkę z ziół dobrze jest przykryć wilgotną cienką gazą lub płatkami ligniny. Przed wykonaniem maseczki wykonaj dokładny demakijaż oczu i twarzy a następnie przetrzyj twarz tonikiem. Maseczkę należy trzymać na twarzy 10 – 20 minut. Pamiętaj też, że taki zabieg powinien być dla Ciebie relaksem. Zadbaj o dobry podkład muzyczny, wygodną pozycję i przede wszystkim o „święty spokój". Maseczki powinno się zawsze nakładać na oczyszczoną skórę. Wskazane jest stosować je systematycznie, najlepiej raz w tygodniu. Do zrobienia maseczki należy wykorzystywać wyłącznie świeże produkty, ich wartość odżywcza jest największa. Składniki powinno się wymieszać w odpowiednich proporcjach tuż przed przystąpieniem do nakładania. Nie wolno zostawiać papki do wykorzystania na następny dzień. Ich wartość odżywcza jest wtedy zerowa, a można nawet zaszkodzić skórze. Uwaga na uczulenia - maseczki zwłaszcza te ze świeżych owoców mogą wywołać podrażnienia. Najlepiej najpierw zrobić próbę uczuleniową ( np. za uchem ) zanim nałoży się maseczkę na całą twarz. Maseczkę zazwyczaj trzymamy na twarzy 15-20 minut. Zmywamy wodą przegotowaną lub mineralną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maseczki z płatkami owsianymi
Maseczka oczyszczająco-odżywcza: 3 łyżki płatków owsianych zalać 3 łyżkami wrzącej wody, przykryć, odstawić w chłodne miejsce do ostygnięcia. Kiedy płatki napęcznieją i papka stanie się letnia, wymieszać ją z łyżką płynnego miodu. Maseczkę nałożyć na twarz, szyję oraz dekolt. Po 20 minutach zmyć ją letnią wodą, a następnie spłukać skórę strumieniem zimnej wody. Płatki po raz drugi: Płatki owsiane łączy się z odrobiną białka i obrobiną mleka. Z połączeniu wszytskich składników powinna wyjść papka, tą papkę nakładamy na twarz, zmywamy po 15-20 minut ciepłą wodą. Płatki po raz trzeci: Zmielone płatki owsiane zalać ciepłą wodą (lub mlekiem jeżeli chcemy dodatkowo nawilżyć). Pozostawić na 5-10 min. tak aby płatki napęczniały. Zmyć po 15-20 minutach. Doskonała dla cery tłustej. Z płatków można robić również peeling (sposób przygotowania taki sam). Jest on bardzo łagodny. Nie podrażnia skóry. Płatki po raz czwarty: Płatki owsiane, rozgniecione kiwi, troche soku z cytryny, troche soli i wszystko mieszamy z jakims kremem. Można dodać tez oliwy z oliwek. Płatki owsiane po raz piąty: Płatki owsiane należy zalać gorącym mlekiem i mieszać, aż powstanie gęsta papka, gdy przestygnie, nałożyć na twarz na 10 minut. Płatki oczyszczają skórę a mleko działa jak eliksir młodości, gdyż zawiera sporo witamin, enzymów i minerałów. Dzięki temu nawilża i regeneruje cerę. Płatki owsiane po raz szósty: Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak dobroczynne znaczenie dla skóry posiadają płatki owsiane, które mamy "wciskały" nam przy każdej możliwej sposobności. Otóż doskonałą maseczką, która ujędrnia naszą skórę jest maseczka przygotowana właśnie z płatków owsianych. Recepta jest bardzo prosta. Potrzebujemy 2-3 łyżek płatków owsianych, które zalewamy gorącym mlekiem, pozostawiamy je pod przykryciem ok.10 min. Uzyskane w ten sposób napęczniałe płatki (sprawdź, czy ich temperatura nie jest za wysoka) nakładamy na skórę twarzy i szyi, trzymamy ok. 15-20 min, następnie dokładnie spłukujemy. Płatki po raz siódmy: Maseczka z płatków owsianych i miodu Zmieszaj płatki owsiane z taką ilością miodu, żeby papka miała lepką konsystencję. Nałóż na twarz i zostaw na 20 minut, następnie spłucz dużą ilością wody. Maseczka ta wpływa kojąco, wygładza pory i polepsza ogólną kondycję skóry, zwłaszcza po chorobie lub depresji. Nadaje się do każdego typu cery, a szczególnie polecana jest do tłustej. Płatki po raz ósmy: Otręby i płatki owsiane łagodzą uczulenia i podrażnienia, tonizują i odżywiają suchą, zmęczoną cerę, nadają się zarówno do pielęgnacji cer wrażliwych, wysuszonych, zwiotczałych, jak i starzejących się. Maseczkę przygotowujemy ze zmielonych lub zmiksowanych płatków owsianych i świeżej słodkiej śmietanki (5 łyżek płatków, 1/2 szklanki śmietanki). Gęstą papkę nakładamy na twarz i szyję. Po 20 minutach zmywamy wodą mineralną. Maseczka stosowana 2-3 razy w tygodniu już po 3 tygodniach wygładzi skórę i przywróci jej naturalne napięcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maseczki z płatkami owsianymi
PEELING DO TWARZY Skład: 1 łyżeczka zmielonych migdałów + 1 łyżeczka płatków owsianych + 1 szczypta soli + 1/2 łyżeczki octu owocowego + 1 kropla olejku z bazylii. Stosowanie: zmieszać ocet, sól i olejek z bazylii, a następnie dodać migdały i płatki owsiane. Wetrzeć mieszankę w skórę twarzy, a następnie dokładnie spłukać. Stosować raz na tydzień. Nadaje się do każdego rodzaju cery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gudrun
Czy znaczie jeszcze jakieś dobre przepisy na maseczki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Z CLAUDII
Domowe sposoby na piękne oczy: * Jeżeli chcesz szybko pozbyć się opuchlizny, połóż na zamknięte oczy schło dzo ną w lo dów ce plastikową, żelową maseczkę. Wytrzymaj tak 10 minut. ) * Spojrzenie odzyska świeżość, a oczy staną się wypoczęte, jeśli zafundujesz im zim ny kom pres ze świe tli ka le kar skie go. Ekspresową torebkę ziół (2 łyżki suszonych kwiatów) zalej wrzątkiem (1/2 szklanki ) i przykryj spodeczkiem. Kiedy napar przestygnie, wstaw go do lodówki. W już zimnym zanurz dwa waciki kosmetyczne, lekko je odciśnij i taki kompres połóż na powieki na 15 mi nut. ) * Na zmęczone, zaczerwienione powieki wspaniale działają okłady ze świeżych płatków róży. Chłodzą skórę oraz koją podrażnienia. Wystarczy poleżeć z nimi na oczach przez 10–15 minut. Jeśli nie masz płatków róży, możesz wykorzystać plasterki surowego ogórka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mój sposób na domową maseczkę na twarz i ciało jest znacznie prostszy- kupuję algi w sklepie internetowym z mikroorganizmami - proszek mieszam z wodą i nakładam na twarz, dekolt i ciało- bardzo dobrze oczyszczają skórę i redukują przebarwienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość polskie kosmetyki naturalne
Ja nieraz stosuję najprostszą maseczkę domową - po prostu mieszam sodę oczyszczoną z wodą. Raz na jakiś czas takie oczyszczenie się przydaje :) Ale muszę też polecić gotowe produkty, które ostatnio testuję - maski w płachcie z calluna medica. Doskonałe działanie, niestety te domowe im nie dorównują :) http://www.callunamedica.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miszela98
Wypróbujcie sobie intensywnie rewitalizująca koreańską maskę w tkaninie od eveline, znalazłam ją w drogerii, nie miałam wielkich nadziei, że będzie skuteczna, ale bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Naprawdę dobra maska, która odżywia skórę, wygładza, makijaż lepiej wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maluma2
osobiście nie lubię maseczek domowej roboty, nigdy mi nie wychodzą, a w domu mam tylko po tych eksperymentach bałagan. Zdecydowanie wolałabym kupić maseczki w tradycyjnej drogerii lub przez internet jak tutaj https://triny.pl/162-maseczki-do-twarzy , często też zdarzają się maseczki z naturalnych składników, więc nić tylko próbować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×