Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pasja

BIESIADA

Polecane posty

no nie,,,co to za popapraniec??? To ja nienawidze twardzieli,,,za zadne skarby!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a to co? napisalam inny post a wyskoczyl jakis z opoznieniem,,,co to sie wyprawia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja tez Jarzebinko dziekuje Bogu,ze takiego nie spotkalam,,, widzialabym USA? hihihi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przywrocono nam przywilej,,,nie pisze hasla,,ale jak mowilam,,raz to zrobilam kilka minutek temu,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spotkanie z Monika,,,, ❤️❤️❤️ Trzeba by było być ślepym, żeby nie widzieć. Blask od niej bił, aż oczy mrużyłem. - Takiej Kasi jeszcze nie widziałam - powiedziała Monika. - Ona zawsze sprawiała wrażenie opanowanej do granic niemożliwości. Takiej, która zawsze ma pod kontrolą sytuacją. - Coś mi się widzi, że dzisiaj to dopiero między nimi zaiskrzy - odezwał się Iwo. - Chyba Kasia po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak bardzo go kocha. Warto było dostać po mordzie - uśmiechnął się. - A Giovanni powinien być mi właściwie wdzięczny. Zatrzymał samochód. - Przejdziemy się nad Wisłą? - spytał. Wysiedli i wolno skierowali się w stronę bulwaru. - Monika - Iwo zatrzymał się w pół kroku - czy ty naprawdę chciałaś... Położyła mu palec na ustach. - Cicho, nic nie mów. - On mówił prawdę, tak? - Iwo, załamałam się. To było głupie, wstyd mi za to. - Tobie? To ja chyba powinienem spalić się ze wstydu. Boże, co ja narobiłem! Stali obok siebie wpatrzeni w Wisłę. - Pan da na bułkę - usłyszeli schrypnięty głos. Iwo obejrzał się, za nimi stał zziębnięty bezdomny. Wyjął portfel, a z niego plik banknotów. - Proszę - powiedział. Bezdomny wpatrywał się w niego oszołomiony. - Chcecie się zabić? - spytał niepewny, czy z niego nie żartują. - Zabić? Nie, my właśnie wracamy do życia. Niech pan to weźmie i przepraszam, że nie mam przy sobie więcej. Niech pan też wraca do życia, wszystkiego najlepszego - życzył mu Iwo. Bezdomny patrzył na banknoty z niedowierzaniem, a widząc, że nikt z niego nie żartuje szybko schował je za pazuchę i zaczął biec. - Monika, co myśmy najlepszego narobili? - zapytał Iwo. - Dlaczego człowiek musi być taki głupi całe życie? - Nie wiem - odparła. - Opowiem ci o ciotce Honoracie. Często o niej myślę. Ona też z głupoty zmarnowała sobie życie. - Nie mów, nie dzisiaj - poprosił. - Dość mam smutnych historii. Spacerowali objęci w milczeniu. cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIEĆ jest tylko o tyle istotne, o ile wzbogaca twoje BYĆ. Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Otwórz na oścież drzwi twego serca, a będziesz zawsze pełen światła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam biesiade!🖐️:D :D:D:D:D:D Wielu z nas zyje na co dzien w nieukojonym bolu. Moze on wiazac sie z niewielkim wycinkiem zycia lub dotyczyc rozleglej,istotnej jego sfery. Czym jednak jest bol? Wiekszosc z nas zgodzi sie,ze jest to cos,od czego chcialybysmy byc wolne.Zastanowmy sie,czego bol moze nas nauczyc? Skad pochodzi? Co stara sie nam powiedziec? :D:D:D:D:D Slownik okresla bol jako\"niemile doznanie,cierpienie,powodowane urazem lub nieprawidlowym funkcjonowaniem ciala,a takze jako \"cierpienie umyslowe lub emocjonalne\". Poniewaz bol wynika z umyslowej i cielesnej niemocy,jasne jest, ze odczuwa go zarowno umysl,jak i cialo. :D:D:D:D:D Bol przychodzi do nas w wielu postaciach:zadrapanie,uderzenie, stluczenie,niemoc,niespokojny sen,zagrozenie,skurcze zoladka, dretwienie reki lub nogi. :D:D:D:D:D Czasem bol jest silny,kiedy indziej slaby,jednak wiemy,ze jest. W wiekszosci przypadkow chce nam cos powiedziec. Czasami przeslanie jest oczywiste..... Pieczenie w zoladku wylacznie podczas dni roboczych moze oznaczac potrzebe zmiany pracy. Pijak wie,co oznacza bol po nocy ostrego picia. :D:D:D:D:D Pamietajmy,ze cialo ludzkie jest wspaniale skonstruowana maszyna. Pozdrawiam 🖐️🖐️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bol mowi nam o wystepujacych problemach,ale jedynie wowczas,kiedy chcemy sluchac. Niestety,wielu z nas nie ma lub nie chce poswiecic na to czasu. :D:D:D:D:D Bol jest jednym z ostatecznych srodkow,za pomoca ktorych cialo mowi nam,ze cos jest nie w porzadku w naszym zyciu, ze w ktoryms miejscu zboczylismy z drogi. Cialo zawsze pragnie byc zdrowe,bez wzgledu na to,co bysmy z nim wyczyniali. :D:D:D:D:D Co robimy,gdy poczujemy bol? Zazwyczaj bierzemy lekarstwo.Nasze cialo zamilknie na pewien czas, potem jego "szept" powroci,tym razem nieco glosniejszy. Moze wtedy wybierzemy sie do lekarza? Byc moze mamy powazne schorzenie i nalezy je leczyc. :D:D:D:D:D Jednak niektorzy wola grac role ofiary i niestety nie sluchaja swojego ciala. Inni postanawiaja cos zmienic.Kazdy podchodzi indywidualnie. Wsluchaj sie w swoje cialo,gdyz ono naprawde chce byc zdrowe. twoje cialo chce byc zdrowe,a ty mozesz mu w tym pomoc. 🖐️🖐️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestesmy czyms wiecej niz nasze cialo i osobowosc. Istniejacy w nas duch jest zawsze wspanialy i wypelniony miloscia, bez wzgledu na to,jak zmienia sie nasz wyglad zewnetrzny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:D:D:D:D:D Choroba lub zranienie się w wigilie zapowiada słabe zdrowie przez cały rok.Uwazajmy! :D:D:D:D:D • Jeżeli w wigilię pierwszy do domu przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna oznacza to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta - chorobę lub inne niepomyślne zdarzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
:D:D:D:D:D Podczas wieczerzy wigilijnej nie należy zbyt dużo mówić, czy przerywać innym, aby w przyszłym roku nie kłócić się i nie wyjawiać powierzonych sekretów. :D:D:D:D:D • Dzielenie się opłatkiem zapewnia dostatek chleba w przyszłym roku oraz symbolizuje zgodę, wybaczenie i puszczenie w niepamięć wszystkich urazów. :D:D:D:D:D • Nie należy wstawać zza stołu w trakcie posiłku. Zakaz ten nie dotyczy gospodyni lub innej osoby podającej do stołu. 🖐️🖐️🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️ Post mi w kosmos polecial,,,,powinno mnie rozrywac,,, Postanowilam przejsc obok tego obojetnie! Czy moje zdenerwowanie uleczy sytuacje? Oczywiscie ,ze nie! Zatem pisze ponownie,,,, Witaj WIERZBKO_____________super temat.Dziekuje! Prosze o wiecej,,,,o ile Ci czas pozwoli. Wierzenia wigilijne bardzo ciekawe,,,nie znalam wszystkich! WIAZKU kochany! Kolor piekny! Samopoczucie nie do opisania,,, Jak niewiele mi brakuje,by go polepszyc sobie,,, Wiem,ze powtarzam sie,,,,ale musze powiedziec,ze nigdy nie mamy dosc rozmow.Wczorajsze spotkanie bylo urocze,,,,niestety nie dokonczylysmy ciekawego tematu. Kochana,czy juz kupilas nowy komputer? Wyczekuje Cie z niecierpliwoscia na BIESIADZIE.Zaparaszam:D JARZEBINKO______________jestes zapewne w drodze w polskie gory,,,Macham do CIEBIE🖐️ GRABKU____________zjezdzasz juz do domku? pod CYPRYSEM___________komputer zyje? CYPRYSKU______________serce me szlocha,,,, LESZCZYNKO______________moje mysli sa z Toba❤️ ORZECH________________zrezygnowalas z naszego towarzystwa? DRZEWKO OLIWNE________________a co z Toba? Czekam na telefon albo na e-mail!!! Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie🖐️👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wieczor wigilijny na obczyznie zawsze byl i jest ogromnym przezyciem dla kazdego Polaka. Wigilia w polskim domu celebrowana jest od wiekow w tradycyjny,specjalny i bardzo polski sposob. Na poczatek modlitwa,nastepnie zyczenia pomyslnosci wszystkim zebranym przy stole i tradycyjne przelamanie oraz wzajemne podzielenie sie poswieconym bialym oplatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lamanie sie oplatkiem jest nieznane w niektorych krajach,z europejskimi wlacznie,i do dzis wzbudza zaciekawienie i zdumienie obcych. Na stole wigilijnym powinno pojawic sie 12 potraw. Glowna zasada____________nie moze znalezc sie tam zadna potrawa miesna___________wszystkie musza byc postne i przygotowane beztluszczowo. Ten rygor zostal zniesiony przez Jana Pawla II,ale malo kto stawia na polskim stole szynke i inne mieso,,,,np.indyka,jak to zwykle robia Amerykanie__________co zawsze wprawia Polakow w oslupienie i gleboki niesmak na te ,pozal sie Boze,amerykanska tradycje,,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po tradycyjnej kolacji np.z kutia,ktora kiedys spelniala wazna role oplatka,czerwonym barszczykiem z uszkami,przychodzi kolej na pierogi z grzybami i kapusta,kluski z makiem,karpia smazonego,w galarecie,kompot z suszonych owocow i inne smakolyki. W tle rozmow pobrzmiewa delikatnie"Cicha noc",swiatelka na choince migoca kaskada kolorow,a my stajemy sie coraz bardziej smutni i teskniacy za bliskimi,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wspominamy swoje Wigilie spedzone w rodzinnym kraju. A byly to wieczory rozesmiane,rozspiewane,pelne czulosci,patriotycznie pielegnujace puste miejsce przy stole________miejsce z uporem czekajacych na tych,co juz nigdy nie usiada z nami do wspolnej kolacji. Bliscy,ktorzy od nas odeszli,,,co na wojnie zapodziali sie,i ci,co daleko gdzies,na obczyznie,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ta swieta noc,jedyna w swoim rodzaju,kiedy wszyscy chrzescijanie celebruja narodziny Pana Naszego Zbawiciela,jest specjalnie wazna dla wszystkich Amerykanow poskiego pochodzenia. Swietuja oni tego wieczoru jeszcze inne wazne historyczne narodziny_____a mianowicie,narodziny malej osady,ktora dala poczatek poteznej dzis,spolecznosci polskiej na kontynencie amerykanskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mysle ,ze tymi ciekawostkami zainteresuje WAS,,, 24_go grudnia 1854 roku,143 lata temu,narodzila sie w Teksasie mala polska osada. inicjatorem tego przedsiewziecia byl franciszkanin rodem ze Slaska,ks.Leopold Moczygemba,ktory postanowil sprowadzic do Ameryki pierwszych 150 chlopow polskich z wlasnej wsi rodzinnej__Pluznica Wielka,w powiecie strzeleckim,i osiedlic ich w teksasie,gdzie sam przebywal od kilku lat jako duszpasterz emigrantow z Alzacji.Jego intencje byly jak najlepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spotkanie z Monika,,,, ❤️❤️❤️ Najbliższy termin w urzędzie stanu cywilnego był w grudniu. - Jeśli państwu odpowiada piątek trzynastego, nie widzę problemu - uśmiechnięta urzędniczka wpatrywała się w ekran komputera. - Pechowa data, niewielu ludzi się decyduje w ten dzień - dodała. - Ale do nowego roku więcej wolnych terminów nie mam. - Trzynastego, w piątek może być. Nam nawet czarny kot nie zawadzi - powiedział Iwo. - Wie pani, my już wyczerpaliśmy limit pechowych zdarzeń. Nam teraz żadna data nie straszna, bo w naszym przypadku może już tylko być lepiej. - Pani też tak uważa? - urzędniczka spytała Monikę. - Tak, data nie ma znaczenia - potwierdziła. - To trzynastego, w piątek o godzinie trzynastej. - Świetnie - powiedzieli zgodnym chórem. - Masz już listę gości, których chciałabyś zaprosić? - zapytał Iwo po wyjściu. - Mam. Niewielu jest na tej liście, a ty? -Parę osób. Zamoyski? - spytał Iwo. Przytaknęła skinieniem głowy. Poszli do restauracji zrobić rezerwację. Zamoyski na ich widok rozpromienił się cały. - Wiedziałem, że w końcu państwo przyjdą - wołał. - Ogromnie się cieszę. - My też. Chcemy zarezerwować salę na trzynastego, w piątek. A pana z żoną zaprosić jako gości na nasze przyjęcie weselne. - To, jak widzę, wymaga poważnej rozmowy -roześmiał się Zamoyski. - Proszę - wskazał stolik - tu sobie zjemy i spokojnie omówimy szczegóły. - Czekamy jeszcze na dwie osoby - powiedział Iwo. Dołączyli do nich Ania z Maćkiem. - Zastanawiamy się, co wam kupić w prezencie ślubnym - powiedziała Ania. - Może macie jakieś specjalne życzenia? Iwo spojrzał na Monikę, a ona skinęła porozumiewawczo głową. - Mamy - powiedział Iwo. - Też się nad tym zastanawialiśmy. Zamiast prezentów prosimy gości o wsparcie dla schroniska dla bezdomnych. Tu jest numer telefonu do pana Wacka, który nim zarządza. Można wpłacać pieniądze, można składać dary. Według uznania. Najlepiej uzgodnić to z nim. - Skąd ten pomysł? - spytała Ania. - Chcemy podzielić się naszym szczęściem - odparła Monika. - Jeden taki nas tym natchnął. cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niezwykle sa dzieje Slazakow spod Opola,ktorzy zabrawszy wielki krzyz przydrozny z rozwidlenia drog i dzwon koscielny,udali sie na drugi koniec swiata.Zaglowiec o nazwie "Antoinette" wyplywal z Bremy,a podroz trwala 9 tygodni i byla prawdziwa meka___szczegolnie dla kobiet i dzieci. Towrzyszyly jej tak gwaltowne sztormy,ze nienawykli do morza podrozni opadali calkiem z sil i nadziei na szczesliwy final swego przedsiewziecia. Kilkoro z nich zmarlo juz na statku.,,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gdy mogli wreszcie zejsc na staly lad w porcie Galveston nad Zatoka Meksykanksa,do konca wedrowki bylo jeszcze bardzo daleko. Nalezalo przebyc pieszo dodatkowe 800mil/ok.1200 km/ droga ladowa w poblizu San Antonio,gdzie w odleglosci 50 mil na pld wschod od miasta znajdowalo sie zaplanowane przez ks.Moczygembe miejsce osiedlenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na ziemi obiecanej czyhala zolta febra,brak wody,nieznane drapiezniki,napady Indian i bandytow. Szok klimatyczny mnozyl liczbe chorych.zakupione u lichwiarzy w porcie 3 wozy pionierskie nie mogly juz pomiescic oslablych z goraczki i dzieci. Reszta szla piechota po niekonczacej sie rowninie.tak roznej od stron rodzinnych___lanow zlocistych i lasow zielonych,ktorych juz nigdy nie dane bedzie im ujrzec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gdy polscy osiedlency przybyli do Galvenston,byl akurat poczatek grudnia.W Teksasie jest to czas pory deszczowej___pora roztopow,nocnych przymrozkow,a w dzien___upalow dochodzacych do +30 "C. Jest to czas zoltej febry,ktore staja sie szczegolnie natretne w tym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podroz ladem trwala ok.miesiaca i pozostawila po sobie kolejne groby.Totez spotkanie z ks.Moczygemba,ktore nastapilo w Almo City,nie nalezalo do wylewnych ani optymistycznych. Lecz nie byli juz sami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×