Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pasja

BIESIADA

Polecane posty

Witam Biesiadę! Drogie Drzewka,jesień przyszła już w naszych wierszach i piosenkach.Naprawdę cudowne utwory.Dziękuję! Miły, już jesień Czerwienią liści nas otula, babiego lata złotą smugą I noc się robi coraz dłuższa, miły jesień przyszła już Wiatry wróciły do nas znowu, ptaki z południa są już w domu I słychać pierwsze kroki chłodu, miły jesień przyszła już A w nas jeszcze tyle wciąż radości jest Tyle słońca z lata jeszcze w nas I jesienny smutek nam nie grozi, wiem Dobry los wciąż sprzyja nam Już chmury stoją w oknie, bezradny kasztan w deszczu tonie Jak dobrze z tobą być, przy tobie, miły jesień przyszła już Zmarznięci i skulemi ludzie do domu biegną byle szybciej W kieszeniach niosą mokry smutek, miły jesień przyszła już A w nas jeszcze tyle wciąż radości jest Tyle słońca z lata jeszcze w nas I jesienny smutek nam nie grozi, wiem Dobry los wciąż sprzyja nam Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wspomnienie Julian Tuwim Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła, To ty, to ty jesteś ta dziewczyna, która do mnie na ulicę wychodziła. Od twoich listów pachniało w sieni, gdym wracał zdyszany ze szkoły, a po ulicach w lekkiej jesieni fruwały za mną jasne anioły. Mimozami zwiędłość przypomina nieśmiertelnik żółty - październik. To ty, to ty, moja jedyna, przychodziłaś wieczorem do cukierni. Z przemodlenia, z przeomdlenia senny, w parku płakałem szeptanymi słowy. Księżyc z chmurek prześwitywał jesienny, od mimozy złotej majowy. Ach czułymi, przemiłymi snami zasypiałem z nim gasnącym o poranku, w snach dawnymi bawiąc się wiosnami, jak ta złota, jak ta wonna wiązanka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAM BIESIADO! 👄 Kochane Drzewka wpadlam sie z Wami przywitac, wieczorkem mnie nie bedzie , ide do moich kochanych Wnusiow. SREBRNA AKACJO dla Ciebie🌻 👄piekna ta piosenka Niemena. KALINKO BIESIADNA👄 dzieki serdeczne za przepisy , napewnno skorzystam.....bo jak wiemy...... przez zoladek do serca :D Kochana moja jak Ty mnie znasz ........ wysluchalam Eleni , piekne. Pozdrawiam WAS bardzo serdecznie👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla Ciebie jestem ja........ Znajdziesz mnie w różowym świecie, gdy powoli będzie gasła noc Będę tam, gdy tylko moje imię w tobie zjawi się Znajdziesz mnie, w samo południe wraz ze słońcem przez okrągły rok Będę tam, gdy tylko do mnie znów uśmiechniesz się Dla ciebie jestem ja, jak dla mnie jesteś ty Zamknięty cały świat w króciutkim słowie my W spojrzeniach, gestach, snach Pośród zwyczajnych dni Dla ciebie jestem ja, a dla mnie ty Znajdziesz mnie, razem ze zmierzchem w pierwszym świetle jarzeniowych lamp Będę tam, wystarczy tylko bardzo mocno tego chcieć Znajdziesz mnie, ukołysany ciszą nocy w swoich dobrych snach Będę tam, jak zawsze, gdy przyzywasz znów do siebie mnie Dla ciebie jestem ja, jak dla mnie jesteś ty Zamknięty świat cały w króciutkim słowie my W spojrzeniach, gestach, snach Pośród zwyczajnych dni Dla ciebie jestem ja, a dla mnie ty Dla ciebie jestem ja, jak dla mnie jesteś ty Zamknięty świat w króciutkim słowie my W spojrzeniach, gestach, snach Pośród zwyczajnych dni Dla ciebie jestem ja, a dla mnie ty. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesień............. Jesień sypnęła złotym liściem ścieląc jarzębin barwne kiście co kryją ogród swą czerwienią jak morze rude się rumienią. Klon też poszarzał z góry nieco pogubił liści cała kieszeń a chryzantemy w całej gali kwitną i smieją się w oddali. Słońce już lato pożegnało lecz czasem świeci choć nieśmiało mówi, że jeszcze pozostanie zanim tu zima, wnet nastanie. Lubię gdy jesień złotem pała i nie da odejść latu zaraz okrywa ciepłem te wspomnienia co zima chciałaby pozmieniać. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO🖐️🖐️🖐️ KOCHANE DRZEWKA____________JARZEBINKO I SREBRNA AKACJO___witajcie🖐️ Pieeeeeeeeekne teksty i Wasze posty.Buziaczki👄 JARZEBINKO___________dziekuje za piosenke.Wzruszylam sie❤️ Przytulam cieplutko❤️ Za chwile wyjezdzam na zakupy,wiec zostawiam wiersz o jesiennej tematyce. P.S. Jesiennej miłości I oto nadeszła pora czerniawa traw zżętych pozostał za nami kosmos jesienny przyszło nam u drogowskazu z napisem \"donikąd\" stanąć a w nas słowa jak ptaki zmoknięte a w nas myśli strachliwe jak zając i oto czas nadchodzi wyjaśnień nie zbędnych stoimy obok chociaż na wyciągnięcie ręki Żeby choć chwila niewielka by spokój znowu znaleźć lecz w nas słowa jak ptaki zmoknięte lecz w nas myśli strachliwe jak zając i oto popatrzmy tylko stoimy na rozdrożu z którego każde odejść osobną drogą może I każde z nas obce pośród stron świata wybierając bo w nas słowa jak ptaki zmoknięta bo w nas myśli strachliwe jak zając a tyle drogi przed nami tyle światów przed nami a tyle pieśni jeszcze tyle pieśni przed nami Wolna Grupa Bukowina Pozdrawiam bardzo serdecznie🖐️👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poki jesien w pelni, korzystajmy z jej darow i pieczmy, pieczmy, pieczmy! 🌻🌻🌻 Wiewióreczka 6 dużych jabłek (antonówek lub szarej renety), 2 szklanki cukru, 3 jaja, 3 szklanki mąki, szklanka grubo posiekanych orzechów, łyżeczka proszku do pieczenia, łyżeczka sody, łyżka tłuszczu i 2 łyżki bułki tartej do formy Jabłka obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w grubą kostkę. Włożyć do miski, zasypać cukrem i odstawić. Gdy puszczą sok, wbić jaja, wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą, orzechy, wymieszać. Wyłożyć ciasto do natłuszczonej i wysypanej bułką tortownicy o średnicy 26-28 cm i piec ok. 40 min w piekarniku nagrzanym do 190°C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Puszysty placek ze śliwkami i żurawiną 3 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, po 1,5 szklanki cukru i śmietany UHT 18-proc., 3 jaja, 2-3 łyżki oleju słonecznikowego, aromat waniliowy lub rumowy, ok. 50 dag dojrzałych węgierek, 1-2 garście suszonej żurawiny Śliwki umyć, osuszyć, pokroić na cząstki (pestki usunąć). Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia. Jaja zmiksować z cukrem, śmietaną, olejem, esencją zapachową oraz mąką i proszkiem do pieczenia. Idealnie gładkie ciasto przelać do sporej natłuszczonej blachy do pieczenia (lub dwóch mniejszych form). Na wierzchu ułożyć pokrojone na cząstki śliwki, a między nimi rozsypać żurawinę. Piec ok. 35 min w piekarniku nagrzanym do 190°C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tarta z winogronami Ciasto: 1,5 szklanki mąki, 4 czubate łyżki cukru pudru, pół kubeczka masła roślinnego, jajo, szczypta soli. Nadzienie: 80 dag żółtych lub zielonych winogron, 2 jaja, żółtko, mały kieliszek wódki, półtorej szklanki gęstej śmietany, 5 dag mielonych migdałów, szklanka cukru pudru Na stolnicę przesiać mąkę, dodać sól, posiekane masło roślinne, cukier puder i jajko rozkłócone z odrobiną zimnej wody. Zagnieść szybko gładkie ciasto i włożyć je na 2 godz. do lodówki. Winogrona opłukać, pozrywać z kiści, ewentualnie oczyścić z pestek, zasypać 4 łyżkami cukru pudru, skropić wódką i pozostawić na godzinę. Formę do pieczenia tart lub tortownicę posmarować masłem, oprószyć bułką tartą i wylepić ciastem, tworząc wokół 2-centymetrowy rant. Ciasto gęsto ponakłuwać widelcem i podpiec 10-15 minut w 180°C. W tym czasie odsączyć winogrona. Uzyskany sok zmiksować z jajami, żółtkiem, resztą cukru pudru, śmietaną i mielonymi migdałami. Wyłożyć tę masę na ostudzone ciasto. Na wierzchu dekoracyjnie rozłożyć winogrona. Piec ok. 20 min. Podawać lekko przestudzoną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Złoty placek z mirabelkami Ciasto: półtorej szklanki mąki, 15 dag masła lub margaryny, 2 żółtka, 3/4 szklanki cukru pudru, pół łyżeczki skórki otartej z cytryny, łyżeczka cukru waniliowego, 1-2 łyżki śmietany. Wierzch: 50 dag mirabelek, 2 jaja, 4-5 łyżek cukru, 15 dag twarożku, 2 kopiaste łyżki mąki, łyżeczka proszku do pieczenia, łyżka rumu, wiśniaku lub winiaku, ewentualnie cukier puder do posypania Zagnieść kruche ciasto, owinąć je folią i na 30 min włożyć do lodówki. Schłodzonym szybko wylepić dno i boki dużej tortownicy, ponakłuwać je i wstawić do nagrzanego (200°C) piekarnika. Gdy lekko się zrumieni, wyjąć je i przestudzić. W czasie gdy surowe ciasto się schładza, wydrylować mirabelki. Żółtka utrzeć do białości z połową cukru. Nie przerywając ucierania, powoli dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, twarożek i alkohol. Z białek ubić sztywną pianę i, nadal ubijając, porcjami dodawać resztę cukru i ma- sę serowo-żółtkową. Powstały krem rozsmarować na podpieczonym i przestudzonym cieście, na wierzchu rozłożyć mirabelki. Piec placek, aż się zezłoci. Przestudzony można jeszcze posypać cukrem pudrem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I jeszcze jeden przepis na szarlotke. Mam nadzieje,ze kazda z nas znajdzie cos dla siebie :D Szarlotka na płatkach 1 kg jabłek, np. antonówek lub landzberskiej, 2 szklanki płatków kukurydzianych, 7 łyżek cukru, 2 łyżki stopionego masła, 3 białka Jabłka obrać, pokroić na cząstki, usuwając gniazda nasienne, wrzucić do rondla, podlać 2 łyżkami wody i przesmażyć. Na patelni zrumienić 3 łyżki cukru z masłem. Dodać płatki kukurydziane, wymieszać. Z białek ubić pianę, pod koniec ubijania powoli dosypać resztę cukru. Do średniej tortownicy wyścielonej folią aluminiową włożyć warstwami: płatki kukurydziane, przesmażone jabłka i pianę z białek. Wstawić szarlotkę do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C i piec 15-20 min. Podawać ciepłą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam i pozdrawiam! Z dietetycznego punktu widzenia najbardziej dla nas \"zabójcze\" są ciasta, zwłaszcza kruche ciasteczka. Jest w nich dużo tłuszczu i cukru, a to najbardziej kaloryczne składniki naszego menu Ostrożnie z kaloriami.Są tłuszcze dobre i złe!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tłuszcze sprzyjają miażdżycy i cukrzycy, tuczą. Ale też bez tłuszczów organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Zatem jakie produkty wybierać, by zyskało nasze zdrowie i uroda? Tłuszcz jest głównie źródłem energii. Gdy zjemy zaledwie 1 g tłuszczu, organizm szybko zamieni go na 9 kcal. Łatwo obliczyć, że po spożyciu 100 g tłuszczu dostajemy 900 kcal, a to stanowi średnio 30 proc. dzienne- go zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. A o owe 100 g tłuszczu w diecie jest niezwykle łatwo, bowiem 3 plastry szynki to już 13 g tłuszczu. Żywieniowcy wyliczyli, że w naszym codziennym menu powinno być nie więcej niż 70 g tłuszczu (u osób odchudzających się - 40 g), tymczasem Polak średnio zjada dziennie blisko 120 g, i to tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które sprzyjają rozwojowi nie tylko otyłości, ale również miażdżycy. Tłuszcz kojarzymy zwykle z olejem czy oliwą w butelce, smalcem, masłem i margaryną oraz jasną, widoczną częścią mięsa i wędliny. Tymczasem nadmiar tłuszczu, który zjadamy, jest niewidoczny gołym okiem. Znajduje się np. w czekoladzie (50 g batonik ma 28 g tłuszczu), frytkach (100 g frytek to 13 g tłuszczu), orzechach (100 g orzechów to 46 g tłuszczu), "chudym" mięsie (pieczone udko kurczaka to 15 g tłuszczu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podczas utwardzania olejów roślinnych (tak produkowana jest np. margaryna) powstają tłuszcze trans. Duże ilości tych związków znajdują się nie tylko w margarynie - zwłaszcza tej nazywanej twardą - ale też w niektórych zupkach w proszku, chrupkach, słodyczach, fast foodach. Tymczasem ten rodzaj tłuszczów widnieje na czarnej liście czynników zwiększających ryzyko rozwoju miażdżycy i otyłości brzusznej. Naukowcy są więc zdania, że musimy eliminować z diety tłuszcze trans. Od stycznia tego roku producenci żywności w USA muszą umieszczać na opakowaniach swoich produktów informację o ilości tłuszczów trans. Z kolei Duńczycy ustalili górną granicę dla tłuszczów trans w produktach spożywczych na 2 procent. W Polsce nie ma jeszcze takich zaleceń. Jednak coraz więcej dietetyków namawia, by pieczywo smarować cienko masłem, a nie margaryną. Ryby ponad wszystko ----Nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6 są ulubioną pożywką dla mózgu. Organizm sam ich nie produkuje, więc musi je dostawać z zewnątrz. W kwasy z grupy omega-3 obfitują olej lniany, rzepakowy, sojowy, orzechy, jaja oraz tłuste ryby morskie (np. sardynki, tuńczyk), a kwasy z grupy omega-6 obecne są w olejach (sojowy, słonecznikowy, rzepakowy bezerukowy, kukurydziany) i w orzechach włoskich. Gdy w organizmie za mało jest tłuszczów nienasyconych - szwankuje pamięć i koncentracja, ale też gorzej wygląda nasza skóra, szybciej pojawiają się zmarszczki, mamy skłonność do depresji. Dietetycy zachęcają do jedzenia tłustych ryb morskich, ale musimy pamiętać, by jeść świeże lub takie, które nie były za długo zamrożone (tracą wtedy sporo kwasów tłuszczowych z grupy omega-3). Smażenie - niekoniecznie -----Podczas procesu smażenia tłuszcz, na którym smażymy, jest wchłaniany przez przygotowywany produkt, a potem razem z nim przez nas zjadany. Ilość wchłoniętego tłuszczu zależy nie tylko od sposobu smażenia, ale też od tego, jaki przygotowujemy produkt. Jak się okazuje, najwięcej chłoną produkty smażone na tzw. głębokim tłuszczu - m.in. frytki, pączki oraz faworki - a także potrawy panierowane, zwłaszcza ryby. Nie trzeba dodawać, że to znacznie zwiększa kaloryczność posiłków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dietetycy podpowiadają, że jeśli już chcemy coś usmażyć - to powinniśmy do tego celu używać oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Nie jest natomiast wskazane smażenie na tzw. tłuszczach nasyconych (smalec, masło albo słonina), ponieważ w tym procesie powstają szkodliwe dla naszego zdrowia nadtlenki (oskarżane są one o sprzyjanie rozwojowi nowotworów układu pokarmowego, w tym również raka jelita grubego). Słowem ratunek jest w oleju roślinnym. Dla przypomnienia: codziennie potrzebujemy do 70g tłuszczu. -10% tłuszcze pochodzenia zwierz.i mleko, -90% pochodzenia roślinnego9oliwa z oliwek,oleje,awokado0 i z ryb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Biesiadę! Trzy jesienie Anna Achmatowa Przełożył Józef MaślińskiTrzy jesienie Nie jestem wrażliwa na lata umizgi, Zima też bez zagadek, na ogół, Lecz opętana innym zjawiskiem Wypatrzyłam - trzy jesienie co roku. Ta pierwsza - świąteczna, gdy koniec i kwita Z porządkami wczorajszego lata, I liście fruwają jak strzępy zeszytów, A dymek zanosi słodkawym błękitem. Jak mokro, jak pstro, ile światła. Już pierwsze do tańca zbiegają się brzózki W przejrzystym stroiku na barkach, Strząsają pośpiesznie ulotne swe łezki Na sąsiadkę, ot tak, przez parkan. Lecz bywa to ledwie zadatek splendoru, Liczone minuty - i oto Mknie druga - posępna, jak lekcja pokory, Z nieodwracalnością nalotu. I wszyscy od razu i bledsi, i starsi, Zdewastowany szyk letni, A trąb złocistych marsz coraz dalszy W zapachu odlata, w mgłach rzednie... W tych woniach stygnących, w kotarach tumanu Twarda jakaś czai się wieść. Wiatr szarpnął, odsłonił - i stało się samo, Że wszyscy pojęli: to kończy się dramat, To nie trzecia jesień, to śmierć. Pozdrawiam biesiadniczki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJ BIESIADO!!!🖐️🖐️🖐️ KOCHANE DRZEWKA__________---witajcie🖐️[czesc🖐️ DRZEWO OLIWNE👄,,,,SREBRNA AKACJO👄 Nic na to nie poradze,ze uwielbiam slodkosci.Nie tylko lubie jesc,ale je piec. Nigdy tez nie mysle o kaloriach,a o liczeniu nie wspomne.To nie dla mnie. Hihihi,,lubie sie rozpieszczac,,,i sprawiac przyjemnosc mojemu podniebieniu. Czy mam 2 czy 5 kg wiecej_________nie dbam o to. Jesli mam za ciasne ulubione ciuszki,kupuje drugi :D Humorki nie tylko poprawiamy jedzeniem,ale i usmiechem!!! Posylam WAM koszyk tycch usmiechow :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D wraz z dedykacja 👄 DOBRY AMORTYZATOR WSTRZASOW By moc pracowac na lepszy swiat, musisz mimo calej biedy wierzyc w lepszy swiat. Mimo wszystkich nieszczesc,jakie seruja Ci media, nie trac optymizmu i humoru. Humor jest dobrym amortyzatorem wstrzasow, gdy w zyciu dojdzie do zderzenia. Humor relaktywizuje wiele rzeczy. To,co wydawalo sie niezmiernie ciezkie, przestaje byc przygniatajacym ciezarem. Aby zyc,musisz pozostac zdrowym duchowo. W tym celu potrzebna Ci jest pogoda ducha. Kiedy na Twoim sercu pojawiaja sie zmarszczki zmartwien, byc moze z troski o dobro innych, wtedy postaraj sie szybko o zmarszczki smiechu na twarzy. Smiech to najlepszy kosmetyk dla Twojego wygladu zewnetrznego i najlepsze lekarstwo dla Twojego wnetrza. gdy miesnie smiechu regularnie pracuja, wychodzi to na dobre trawieniu. Pobudza apetyt,stabilizuje cisnienie krwi, a czesc Twoich trosk znika. Smiech ma wplyw nie tylko na przemiane materii, lecz takze na Twoje bezposrednie otoczenie. Zmniejsza napiecia i lzy. Pomysl o tym: kazdy dzien, w ktorym sie nie smiales, jest dniem straconym. Phil Bosmans Pozdrawiam bardzo serdecznie 🖐️👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A teraz sobie pospiewam,,,:D Przylaczcie sie do mnie_____zapraszam ❤️ Anna Jantar » Cygańska jesień Weź gitary śpiew Weź jałowca dym Weź tej nocy czerń Niech konie ostrzej krzeszą skry Cygańska jesień Ruszy z tobą w świat Cygańska jesień Rozkołysze wóz Wygasłe ognie Znów roznieci wiatr I koła wzbiją kurz Znajoma śpiewka ścichnie w dali gdziś Cygańska wróżba Spełni się lub nie I tylko drogi Tylko drogi kres Nie zbliży nigdy się Cygańska jesień Ruszy z tobą w świat Cygańska jesień Rozkołysze wóz Wygasłe ognie Znów roznieci wiatr I koła wzbiją kurz Weź okruchy snu Weź naręcze gwiazd Weź przedświtu chłód Pożegnaj miejsca które znasz Cygańska jesień Ruszy z tobą w świat Cygańska jesień Rozkołysze wóz Wygasłe ognie Znów roznieci wiatr I koła wzbiją kurz Gdzieś są łąki łąk Gdzieś są rzeki rzek Gdzieś daleko stąd Szczęśliwy kto zobaczy je Cygańska jesień Ruszy z tobą w świat Cygańska jesień Rozkołysze wóz Wygasłe ognie Znów roznieci wiatr I koła wzbiją kurz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czerwone Gitary » Barwy jesieni Jesienne chmury znów pędzi wiatr W dalekie strony, w daleki świat. Zielone drzewa, które chroniły nas, W żółte kolory zamienił czas. Dalekie ścieżki, po których ja Błądziłem kiedyś w pogoni dnia I kwiaty, które witały nas, W żółte kolory zamienił czas. Szeroką plażę i morza brzeg Zakryje wkrótce głęboki śnieg. Dziś tylko liście zdobią pusty las, Na żółto drzewa maluje czas. /bis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×