Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kwiatek3451

CZY KTOS WIE JAKIE TO BADANIE ALAT ???

Polecane posty

bo ja jestem w ciazy i nie wiem co ono moze oznaczac wydaje mi sie ze jest to zwiazane z swedzeniem skury ale nie wiem na pewno ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To badanie poziomu jednego z enzymów wątrobowych, oznaczenie to wchodzi w skład tzw. prób wątrobowych, obok AspAt, fosfatazy alkalicznej i bilirubiny. Jest to oznaczenie z krwi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Swędzenie skóry w ciąży może być objawem cholestazy. Cholestaza to zastój żółci, który powoduje uporczywy świąd skóry oraz towarzyszące mu podwyższenie stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi oraz nieprawidłowe laboratoryjne wykładniki funkcji wątroby. Badania Alat i Aspat wykluczą bądż potwierdzą cholestazę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Owszem, kwiatku. Ze swędzeniem skóry jest związany poziom bilirubiny we krwi, ale z reguły z diagnozowaniem chorób tego typu (wątrobowych) wiąże się wykonanie wszystkich prób, czyli AspAt, AlAt, bilirubiny i fosfatazy, a nie samej bilirubiny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a no to dobrze myslalam ze o to badanie chodzi , jednak mnie skora nie swedzi jedynie tam gdzie robia mi sie rozstepy to mysle ze wyjdzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kwiatku, nie martw się na zapas :) Będzie OK! Choć mnie nic nie swędziało, a miałam zdiagnozowaną cholestazę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja mam1
Chemical jak to cie nic nie swedzialo??? to po czym rozpoznano ta holestazę...?? ja sie przestraszylam bo mialam swedzenie ale tylko na rekach i lekarz stwierdzil ze to nie wyglada na holestaze..ale chyba zrobie niedlugo te badania asap alat itepe..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W mojej przychodni robią mnóstwo badań \"na wyrost\", miałam próby wątrobowe, wymaz na Streptococcus B (żadna inna znajoma mi ciężarna nie miała tych badań profilaktycznie) - no i wyszło. Poziom AspAt, AlAt i fosfatazy powalający na kolana. Przed wystąpieniem pierwszych objawów zewnętrznych (czyt. swędziawki) przeszłam na ścisłą dietę, piłam po 5-6 litrów wody dziennie, żeby wypłukiwać bilirubinę (wydala się z moczem), po drodze leżałam na patologii ciąży 2 tyg, miałam wywoływany poród (nieskutecznie) i w ogóle zamieszania co nie miara - przy zupełnym braku objawów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×