Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość marina17

domowe mądrości

Polecane posty

Gość perfecthousewife
lakiery do paznokci trzymać w lodówce, będą dłużej zdatne do użytku :) do białego prania do proszku dodać łyżkę sody oczyszczonej, pranie nie zszarzeje i będzie odkażone :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rury
rury odplywowe (zlew, wanna, prysznic) raz na miesiac wsypuje garsc sody oczyszzonej i zalewam ok. szklanka octu - niezle przepycha i niweluje paskudny zapach - w razie poczeby mozna czesciej. Do czyszczenia metalowych, niklowanych czy z inoxu zlewow i baterii, rowniez kuchenek i innych, swietnie sie nadaje biala glinka - wystarczy lekko zwilzona gabka i odrobina glinki w kamieniu lub w proszku - czyscimy do skutku (raczej latwo i szybko), potem wilgotna sciereczka przecieramy do czysta a na koniec mozna nasaczyc papierowy recznik kilkoma kroplami oliwy/oleju i wypolerowac do polysku - wyglada po tym zabiegu jak nowka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rury
mialo byc: w razie potrzeby :D a nie: poczeby :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja dzis okna myłam :) a i chciałabym przypomniec pewien zapomniany produkt do czyszczenia... a mianowicie Dosia - proszek do czyszczenia.. rewelacja :) ja używam go do czyszczenia łazienki najczęściej, ale tez ram okiennych, fug..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z dosi nie skorzystam, bo jest franca okropnie żrąca, ale za przypomnienie o sodzie bardzo dziękuję :) Ja wszelkie krany i rdzę zmywam octem z wodą i jestem bardzo zadowolona ale jak tylko coś sobie jeszcze przypomnę z tego co piszecie to na pewno podam :) pozdrawiam 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
znów mi zjadło, jak sobie przypomnę coś innego - miało być .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jajka lepiej się obierają jak
nasypiemy trochę soli do wody w której się gotują a żeby białko z nich nie wypłynęło to dodać kilka kropli octu do wody. Jak nam się tłuszcz na patelni przypala (np podczas smażenia kotletów) to dobrze jest wrzucic do tej patelni z 3 kawalki surowych obranych ziemniakow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
* Kamień z armatury łatwo schodzi, jeżeli na godzinę owiniemy wokół niej ściereczkę nasączoną octem. * Liście kwiatów doniczkowych będą ładnie błyszczeć, gdy przetrzemy je ściereczką nasączona piwem * Kurz nie będzie tak mocno osiadał na ekranie telewizora, jeżeli przetrzemy go ścierką namoczoną w płynie do płukania tkanin. * Kryształy będą pięknie lśnić, gdy po umyciu wypłuczemy je w zimnej wodzie z octem * Jeżeli Twoja pralka brzydko pachnie lub jest pełna kamienia, możesz wlać do niej szklankę octu lub wsypać kwasek cytrynowy i nastawić pustą na wysoką temperaturę. Można robić to także profilaktycznie, raz w miesiącu. * Jeżeli nie lubisz prasować firan, wieszaj je zaraz po wypraniu - zagniecenia znikną * Do prania białych rzeczy dodawaj kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej - utrzymuje śnieżną biel * By nowe rzeczy nie farbowały w praniu, namocz je przed nim na ok. 2 godziny w wodzie z octem. * By odstraszyć mole, rozłóż liście laurowe w miejscu przez nie obleganym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja jak przesolę zupę
albo coś innego - to kładę na wierzch kromkę chleba - jeszcze jak potrawa się gotuje - do czasu, az namoknie (żeby się nie rozpaprała) - wchłania tę sól. Jak nie starczy - można drugą, ale przeważnie jedna starcza. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, tak, ja myję umywalkę i kabinę również i wannę roztworem trochę octu i trochę sody, myje szczotą i na prawdę wydaje mi się , że jest błysk i zdezynfekowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a i pamiętajcie dziewuszki, jeśli tylko zostaje wam gorąca woda w czajniku to polewajcie nią gąbkę do mycia naczyń, są w tym dwa plusy: ukrop zabija zarazki a w czajniku nie zbiera się kamień tak szybko. A do kamienia w czajniku używam szklanka octu tak na szklankę wody i podgotuję i zostawiam do całkowitego zniknięcia kamienia, później tylko 2 razy czystą przegotowuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czym umyć kafetierkę
aluminiową , jak zachodzi z kawy albo żeby stary osad usunąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LEKKO PRZYBRUDZONE PRZEDMIOTY ZE SREBRA Czyszczenie srebra możemy wykonać samodzielnie na kilka sposobów: a) Myjemy za pomocą ciepłej wody z dodatkiem mydła i soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Po wyczyszczeniu płuczemy gorącą wodą i wycieramy do sucha. b) W garnku gotujemy nieobrane ze skórki ziemniaki. Po zagotowaniu przelewamy wodę z garnka do miseczki i myjemy nią nasze srebro. Na koniec suszymy i polerujemy. c) Mieszamy ze sobą szklankę octu ze szklanką amoniaku. W tak przygotowanym płynie moczymy miękką szczoteczkę do zębów i czyścimy nią srebro. Następnie suszymy i polerujemy miękką szmatką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CZYSZCZENIE NACZYŃ a) naczynia aluminiowe możemy myć gorącą wodą z dodatkiem płatków mydlanych. Trudniejsze do wyczyszczenia miejsca możemy umyć sproszkowaną kredą. Jeśli chcemy przywrócić połysk naszym naczyniom, wystarczy, że na 10 minut nałożymy mieszaninę gliny i octu. Następnie ścieramy papkę z naczyń, płuczemy i wycieramy. Jeśli chcemy pozbyć się ciemnego osadu po gotowaniu makarony lub ryżu, gotujemy w garnku rabarbar, pomidory, jabłka lub wodę z octem . Pamiętaj, że naczyń z aluminium nie można szorować metalowymi przedmiotami. Jeśli coś przywrze do naczynia, trzeba je zalać wodą z mydłem i odstawić na około 10 godzin, po czym umyć. b) naczynia teflonowe myjemy za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń lub mydła. Naczyń teflonowych, a także naczyń ze stali nierdzewnej, nie można szorować metalowymi zmywakami ani proszkami! Jeśli coś przywarło do naczynia, należy je zalać gorącą wodą z dodatkiem mydła na kilka godzin, po czym umyć. c) naczynia żaroodporne ze szkła myjemy solą wymieszaną z octem a na koniec spłukujemy gorącą wodą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a)ściany pomalowane farbą klejową czyścimy czystą, miękką ściereczką, którą moczymy przez 5 minut w 5 litrach wody wymieszanej z 1 łyżką stołową gliceryny. Ściereczkę wyżymamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Tak przygotowana ściereczka zbierze zanieczyszczenia ze ściany i nie spowoduje, że rozprzestrzenią się po kuchni. b) ściany pomalowane farbą olejną myjemy wodą z płynem do mycia naczyń oraz dodatkiem grubej soli kuchennej za pomocą gąbki. Aby następnym razem czyszczenie ścian przebiegło szybciej, po umyciu i wyschnięciu ściany należy przetrzeć ją gąbką nawilżoną krochmalem. c) płytki glazurowe myjemy wodą z dodatkiem płatków mydlanych oraz łyżki sody oczyszczonej. Mycie rozpoczynamy od dołu, a następnie spłukujemy od góry. Po umyciu ścianę wycieramy miękką szmatką. d) podłoga z terakoty Jeśli nasza podłoga nie jest bardzo zabrudzona, wystarczy, że umyjemy ją szmatką nasączoną płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak podłoga jest brudna musimy ją wyszorować szczotką ryżową i wodą z dodatkiem mydła. Na bardzo brudną podłogę dobrze podziała woda z dodatkiem płynu do podłóg oraz amoniaku (1 łyżeczka na 5l wody). Aby przywrócić kolor naszej podłodze, po umyciu i osuszeniu, wcieramy w nią ciepły olej lniany. Pozostawiamy na 24 godziny i powtarzamy cały zabieg. Po kolejnych 24 godzinach polerujemy podłogę wełnianą szmatką. e) linoleum Linoleum czyścimy dobrze wyżętą wilgotną szmatką z dodatkiem terpentyny (łyżeczka na 6 litrów wody). Jeśli linoleum utraciło swój pierwotny kolor, nakładamy na podłogę mieszaninę 2 szklanek wody oraz żółtka jaja kurzego. Nie spłukujemy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CZYSZCZENIE SUFITU Zanim przystąpimy do czyszczenia sufitu musimy przygotować ściereczkę, która zbierze kurz i nie spowoduje, że rozprzestrzeni się on po całym pokoju. Czystą, miękką ściereczkę moczymy przez 5 minut w 5 litrach wody wymieszanej z 1 łyżką stołową gliceryny. Tak przygotowaną ściereczkę wyżymamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Ścierką owijamy miotłę i delikatnie czyścimy sufit. Sufit zdobiony sztukaterią wyczyścimy za pomocą mąki ziemniaczanej i wody. Na brudne miejsca nakładamy papkę powstałą z 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej i 2 szklanek wody. Gdy papka wyschnie, delikatnie czyścimy sztukaterię miękką szczotką. CZYSZCZENIE ŚCIAN a) ściany pokryte farbą klejową Przed przystąpieniem do czyszczenia ścian pokrytych farbą klejową musimy przygotować ściereczkę, w takim sam sposób, jak w przypadku czyszczenia sufitu. Przygotowaną ściereczką czyścimy ściany z góry na dół. Mocniejsze zabrudzenia czyścimy miękką, białą gumką do zmazywania. b) ściany pokryte farbą emulsyjną W przypadku ścian pokrytych farbą emulsyjną musimy przygotować płyn składający się z otrąb pszennych, wody oraz amoniaku. 1 kg otrąb zalewamy 6 litrami wody i gotujemy przez około 25 minut. Następnie odstawiamy do ostygnięcia, po czym dodajemy 2 łyżeczki amoniaku. W tak przygotowanym płynie moczymy gąbkę, którą następnie wyciskamy i czyścimy nią ściany z góry na dół. Spłukujemy gąbką zamoczoną w zimnej wodzie, uważając by nie porobiły się zacieki. Po takim zabiegu wycieramy ścianę miękką flanelową szmatką. c) ściany pokryte farbą olejną W przypadku farby olejnej, ściany myje się gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Ruchy powinny być delikatne. Gąbkę przesuwamy z dołu do góry. Spłukujemy gąbką zamoczoną w zimnej wodzie, a następnie wycieramy do sucha miękką flanelową szmatką. d) tapeta zmywalna Ściany pokryte zmywalną tapetą czyścimy tak samo, jak w przypadku ściany pomalowanej farbą olejną. e) tapeta niezmywalna Taki rodzaj pokrycia ściany czyścimy za pomocą szmatki (takiej samej, jak w przypadku czyszczenia sufitu) lub za pomocą odkurzacza. Plamy czyścimy miękką, białą gumką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PLAMY NA DYWANIE a) tłuste plamy Plamę posypujemy talkiem, który pozostawiamy na 24 godziny. Następnie dywan odkurzamy. b) guma do żucia Aby pozbyć się gumy do żucia z dywanu, bez wyrwania z niego włosków, kładziemy na gumę kostkę lodu. Zimno spowoduje skurczenie gumy, co pozwoli nam usunąć ją bez trudu. c) błoto Jeśli na dywanie jest plama z błota, najpierw musimy się upewnić, że jest sucha a później dokładnie czyścimy ją odkurzaczem. Następnie plamę przecieramy szmatką zwilżoną octem. d) dywan ze skóry Plamy na dywanie ze skóry cielęcej czy baraniej czyścimy mieszaniną wody z dużą ilością płatków mydlanych. Mieszanka ta powinna mieć bardzo gęstą konsystencję. MAM NADZIEJE ZE KOMUS TE INFO SIE PRZYDADZA :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiem ,że soda na wiele rzeczy pomaga: -do usuwania brzydkich zapachów z lodówki, szaf (przetestowałam wystarczy nawet zostawić otwartą torebkę na dzień dwa i odzieży(w tym celu możemy dosypać do prania -do usuwania osadów i poza starych plam(takie jak zżółknięcia,zszarzałą biel) -wiem ,że pomaga domyć stare naczynia jak ze stali nierdzewnej , przypalone ale nie mam pojęcia jak działa na aluminium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość WS
Jezeli zuzyjemy cytrynę do jej środka wsypujemy sól i wstawiamy do lodówki Pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wszystko ładnie pięknie....
Tylko, że ja bym nie mogła octu używać, a widzę, że tu w wielu rzeczach jest wymieniany. Bo tak się składa, że jak czuje zapach octu, to od razu muszę lecieć do kibelka i haftuje ostro...:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×