Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość olgaz

urlop wychowawczy po długiej przerwie w zatrudnieniu-pilne!

Polecane posty

Gość olgaz

Mam taką sytuację:pracowałam 8,5 roku ,potem 4 lata przerwy (odeszłam przed zajściem w ciążę)-obecnie wychowuję 3-letnie,niepełnosprawne od urodzenia dziecko.Z różnych względów(głównie chodzi o to,by mieć ubezpieczenie zdrowotne i te minimalne składki zusowskie)-muszę postarać się o urlop wychowawczy.Podejmę pracę na krótki czas-i tu pytanie jaki minimalny okres muszę przepracować,by nabyć prawo do urlopu(domyślam się,ze nie kilka tygodni,a raczej miesiące wchodzą w grę)?Czy umowa o pracę musi być na czas nieokreślony,określony itd,czy musi być to cały etat,czy wystarczy np.1/4 etetu(to byłoby dla mnie najkorzystniejsze)?Czy w przypadku 1/4 etatu i pensji ok.300zł brutto nabędę prawo do w/w urlopu?Kto podczas urlopu wychowawczego opłaca składki za mnie(pracodawca czy ZUS)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aby nabyć prawo do urlopu wychowawczego, pracownik musi być zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Pracownik mający sześciomiesięczny okres zatrudnienia, bez względu na to, czy korzystał już z urlopu wychowawczego, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. Z takiego urlopu mogą korzystać oboje rodzice lub opiekunowie dziecka, spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego. Prawo do wspólnego (jednoczesnego) korzystania z urlopu wychowawczego w tych warunkach przysługuje przez okres nie przekraczający 3 miesięcy. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy urlop wychowawczy może być podzielony – jednak najwyżej na 4 części. W okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Urlop wychowawczy nie ma jednak charakteru ochronnego, dlatego w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu przez pracodawcę czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności. Musi być umowa o pracę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olgaz
Dziękuję za odpowiedź, nadal jednak nie wiem czy:umowa moze być zawarta na czas określony?(wówczas jeżeli bedzie zawarta np.na 6 miesięcy,a ja chciałabym urlop na okres 3 lat-to czy po wygaśnięciu umowy o pracę ten urlop też wygasa,czy też trwa nadal i wówczas wszystkie formalnosci spadają na ZUS?).Gdzieś już doczytałam,że pracodawca wypełnia wszystkie formularze,oblicza wysokość składek,natomiast finansuje je budzet państwa. Czy umowa o pracę moze być w wymiarze 1/2 , 1/4 etatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokładnie tak jest a wymiar pracy nie ma większego znaczenia, chodzi o to by pracodawca zawarł z Tobą umowę o pracę. żeby nie było ani o dzieło ani zlecenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×