Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość fruuu

zmiana nazwiska??

Polecane posty

Gość fruuu

ej jak to jest z tym nazwiskiem? przyjmując nazwisko męża muszę powiadomić różne tam urzędy, wymienić dowód, prawo jazdy itp, itd ale co z dyplomem wyższej uczelni? będę brać ślub zanim ukończę studia magisterskie, więc będę mieć dyplom licencjacki z jednym nazwiskiem a magistra z drugim? chciałabym zmienić nazwisko na męża, ale przeraża mnie ogrom formalności i informowanie dalszych znajomych, byłych współpracowników itp itd o tej subtelnej modyfikacji... (ps dwuczłonowe nie wchodzi w rachubę bo byłoby za długie i zupełnie nie pasujące...)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a mnie interesuje jak np zona nosi 2nazwiska, to dziecko nosi ojca? a jak zona zostaje przy swoim to dziecko nosi dwa? czy wtedy tez ojca? a jak dziecko nosi dwa to gdy bierze slub (Zakladmy ze jest dziewczyna) to jak wtedyz nazwiskami? bo przeciez 3 nie nosi :P wtedy np bierze tylko nazwisko meza,albo bierze dwuczlonwe i np nazwisko od matki zostaje zastapione meza czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no a magister czyli dyplom to cos jak metryka czy akt chrztu- tam przeciez nazwiska nie zmieniasz wiec wydaje mi sie ze tu nic nie zmienaisz w papierach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyje nazwisko nosi uznane dziecko? W razie uznania dziecka, nosi ono nazwisko ojca. Dziecko może nosić nazwisko matki, jeżeli ojciec złoży takie oświadczenie przy uznaniu dziecka, a osoby, których zgoda jest potrzebna do uznania dziecka (czyli przede wszystkim matka) wyrażą na to zgodę. Jeżeli w chwili uznania dziecko ma już 13 lat, potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście (art. 89 § 1 KRO).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Ukonstytuowanie się nazwisk rzymskich było wynikiem podziału szczepowego całości społeczeństwa. Podobny system mają polscy górale noszący dwuczłonowe nazwiska typu Bachleda-Curuś. Człon pierwszy to nazwa "szczepu" czy też rodu "Bachledów", człon drugi jest specyficznym nazwiskiem rodzinnym." gorali obowiazuje polskie prawa a jednak taka Alicja ma 2czlonowe naziwsko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jesli zdążysz odebrac akt małżenstwa to dyplom licencjata tez bedziesz mieć z nowym nazwiskiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 3 nazwiska
tez mozna miec, tylko u nas sie tak nie nosi. mam kolezanke brazylijke, ktora ma 3 imiona i 3 nazwiska. ostatnie nazwisko polskie bo ma meza polaka. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sasaadade
przecież idą do USC po papiery urzędnik się pyta jakie nazwisko kto będzie nosił tzn jakie będzie miała żona, mąż i jakie dzieci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agiie jest chora
wszystko załatwiasz w USC tam gdzie bierzesz ślub potem wyrabiasz sobie dowod i prawo jazdy masz na to chyba pol roku. jesli chodzi o dyplom to sie go nie zmienia. zostaje z takim nazwiskiem z jakim jest u mnie na uczelni wiele dziewczyn nie zmienialo wogole danych po wyjsciu za maż i nadal figurowala pod nazwiskiem paneinskim jesli chodzi o dzieci to decydujecie jakie chcecie ay mialo nazwisko ojca, matki albo dwuczlonowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziecko może nosić zarówno nazwisko ojca jak i matki, wszystko to zależy od rodziców. Przed ślubem wypełnia się specjalny formularz. Mężczyzna też moż zmienić swoje nazwisko na żony, nawet znam 2 takie przypadki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kompletne brednie
Mam dwuczłonowe nazwisko, natomiast podczas wypełniania dokumentów w USC zdeklarowaliśmy oboje z mężem ze dziecko bedzie nosic jego nazwisko. Nieprawda jest ze ojciec musi pisac jakiekolwiek oświadczenia, wystarczy to co zdeklaruje w USC. Mam dyplom licencjacki z jednym nazwiskiem a magisterski z dwoma - w niczym mi to nie przeszkadza. Poza tym dowód zmieniłam dopiero po roku czasu od ślubu ze wzgledu na durna ustawę. Do tego czasu posługiwałam się starym dowodem i aktem małżeństwa - z niczym nie miałam problemu. Prawo jazdy nadal mam ze starym nazwiskiem, szkoda tracic kase na wymiane dokumentów. Tak samo paszport mam stary - wydaje mi się że za bardzo panikujesz i robisz za wiele szumo wokół tego ze zmieniasz nazwisko. Numeru Pesel przecież nie zmieniasz, nie stajesz sie z dnia na dzień inna osobą. Wszystkie dane w banku, czy gdziekolwiek indziej znieniasz wtedy kiedy i pasuje, nie musisz przeciez brać tygodniowego urlopu aby wszedzie pójść i dokonać zmiany. A współópracownikom i znajomymwysyłać maile informacyjne dotyczące zmainy nazwiska. Przecież to kwesta czasi i wszyscy się dowiedzą. Zupełnie Cie nie rozumiem. Sama robisz sobie z tego problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość walizeczka
ja nie wiem, jak to jest w Polsce, ja brałam ślub w Danii i trzeba było podac, jakie będzie nazwisko rodzinne, czyli jakie nazwisko bedą nosiły dzieci (już nie pamietam, ale bardzo możliwe, ze była mozliwosć nazwiska rodowego Nowak-Kowalski, czyli dwuczłonowego dla dzeci) ORAZ czy każde z nas przyjmuje nazwisko rodzinne, czy zostaje przy swoim wiec mozliwe sa wszelkie kombinacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×