Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość b12

Życie bez macicy

Polecane posty

Gość gość
Witam. Mam na imię Małgosia i też stoję przed wyzwaniem jakim jest usunięcie trzonu macicy. Mam 43 lata i dorosłą córkę. Stwierdzono u mnie 2 mięśniaki 5cm i 4cm no i w ogóle cała macica jest mięśniakowata. 19 kwietnia mam termin laparoskopowej operacji. Nie wiem co zrobić. czytam różne fora i strach mnie obleciał,że się szybko zestarzeję,że sex będzie inny. Czy to ostateczność? Czy da się z tym żyć????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do: gośćpoli Jestem córką kobiety której chciano wyciąć macicę gdy miała 25 lat po bardzo trudnym porodzie ( na skutek olewactwa lekarzy) wczesnej ciąży ( 6miesięcznej) z powodu atonii i krwotoku. Na szczęście w trakcie konsylium młody lekarz wyłamał się i zgłosił veto. Zostawili go z nieprzytomną, wykrwawiającą się mamą. Dostała narkozę. Zastosował starą metodę. Nie wiem jaką ona ma nazwę w żargonie medycznym. Polega ona na ręcznym masażu/uciskaniu macicy. Mama miała również mięśniaki. Przed tym samym dylematem staję dziś ja sama. Mam mięśniakowatą macicę. Nie mogę iść na operację z innych przyczyn medycznych. Nie mam jeszcze dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziś można uratować macicę z mięśniakami dzięki lekowi Esmya.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
A może embolizacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kobiety... jest teraz taki lek na mięśniaki : Esmya. Nie dajcie się namówić na operację. Mnie też lekarz namawiał. Takiego wała. Pod narkozą usuną Wam macicę bez waszej zgody mimo że było omówione usunięcie mięśniaków. Mam 40 lat, miejscowy lekarz najpierw gdakał o dzieciach, moim "egoizmie" z powodu dystansu do tematu urodzenia dziecka, potem straszył rakiem trzonu macicy, potem namawiał na operację wyłuszczenia mięśniaka... zapomniał dodać że po wyłuszczeniu odrasta, nawet juz 6 miesięcy od operacji. Macica naruszona ( lub wycięta), powłoki brzuszne naruszone, ryzyko zakrzepicy pooperacyjnej, krwotoku w czasie operacji. Po co ryzykować ??? Obecnie moje mięśniaki po leczeniu tym lekiem stoją w miejscu. Pewnie, nie jest idealnie, bo miesiączki nadal mam bolesne i obfite ale umieram przez 2 doby a nie przez 6 jak to miało miejsce wcześniej i co najważniejsze.. tę macicę zachowałam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Część Super Kobieto! Czytam i nie wierzę, że są takie fajne babki ( oprócz mnie), które potrafią się przeciwstawić lekarzom. Przeszłam dokładnie to samo co ty i też powiedziałam: takiego wała! Ja jestem rok po embolizacji w Lublinie. Emboliza daje super efekty, zasusza mięśniaki, naprawdę świetna sprawa. Bez żadnego cięcia, 2 dni w szpitalu, człowiek zaraz wraca do normalnego życia. Polecam. Oby więcej takich mądrych i świadomych kobiet jak my. Nie rozumiem tych co idą na operację jak barany na rzeź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Embolizacja to świetna sprawa, pod pewnymi warunkami: 1. masz już dzieci/ nie chcesz ich mieć, 2. nie boisz się przyspieszonej menopauzy ( istnieje takie ryzyko). Jeśli nie masz takich obaw można śmiało poddać się temu zabiegowi. Na pewno ten zabieg jest zdecydowanie lepszy dla kobiety od wyłuszczania który często gęsto kończy się wycięciem macicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W tzw. grupie ryzyka wcześniejszej menopauzy po embolizacji są kobiety które ukończyły 45 rok życia. Do 45 lat ryzyko wystąpienia menopauzy jest jakieś 2%, powyżej 45 roku ryzyko wzrasta do 20 %. Sporo, ale i tak myślę że warto. Ja miałam embolizację w wieku 42 lat. Na razie wszystko gra, miesiączki jak u nastolatki, anemia minęła jestem mega zachwycona. Zobaczymy co będzie dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przed operacją usunięcia macicy lekarz powinien poinformować pacjentkę, że: usunięty zostanie narząd wewnętrzny płciowy odpowiedzialny za gospodarkę hormonalną, menstruacje (macica produkuje ważny hormon prostacyklinę) anatomicznie dający wsparcie dla pęcherza i jelit. Pozostawione jajniki nie będą już tak samo wydolne, lecz bardziej narażone na tworzenie się cyst /torbieli/ zwapnienie. Macica jest narządem seksualnym, po operacji nie będzie możliwy orgazm wywołany skurczami macicy (bo przecież jej nie ma), może pojawić się jedynie jego namiastka, obniży się poziom libido, wilgotność pochwy. Zmniejszy się odczuwalność bodźców seksualnych w łechtaczce, wargach sromowych, pochwie, piersi ponieważ przy wycięciu macicy przecina się splot licznych sieci nerwowych (hypogastryczny / hypogastric plexus) unerwiający także pozostałe narządy. HTZ nie zastąpi funkcji utraconego narządu i ma wiele skutków ubocznych. Uszkodzenie nerwów może być dalej idące, jak neuropatia udowa, utrata czucia w stopach, drętwienie, mrowienie, nerwobóle nóg. Ponieważ macica znajduje się obok pęcherza (układ moczowo-płciowy) typowym skutkiem po usunięciu trzonu /macicy jest nie prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, obniżenie się pęcherza, przedniej /tylnej ściany pochwy. Przecięte zostają więzadła podtrzymujące narządy układu moczowo-płciowego, Pozostaje puste miejsce po macicy, gdzie lokują się jelita, mogące uciskać na pęcherz. Zmiany anatomiczne skutkują nienaturalnym poszerzaniem się kości miednicy (skutkiem zmian ciśnienia brzusznego)....dlatego kobiety po histerektomii z czasem tracą sylwetkę (szerokie talie, poszerzenie w biodrach, duży brzuch). Wiele kobiet po histerektomii reaguje depresją, co wynika ze zmian fizjologicznych, hormonalnych, braku menstruacji i utraty orgazmiczności , energii seksualnej, motywacji, Macica jest narządem szczególnie ważnym dla kobiety przez całe jej życie i spełnia wiele istotnych funkcji, poza rozrodczością. Dla wielu kobiet psychologicznie wiąże się z ich poczuciem tożsamości, kobiecości, atrakcyjności,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tez mnie to zapewne czeka . Miałam raka szyjki macicy . Moja ginekolog doradzała usuniecie całej macicy aby nie było nawrotów. Mam jednak w swoim otoczeniu trzy koleżanki , które już od dawna żyją bez macicy i może dlatego było mi łatwiej się z tym pogodzić. Gdy trafiłam do szpitala lekarz powiedział , ze absolutnie nikt mi tu zdrowych narządów nie będzie usuwał, ze tylko skrócą szyjkę macicy. No i skrócili. Nawet nie odczulam tego, przestałam o tym myśleć. Rok później wylądowałam w szpitalu z silnymi bólami w nadbrzuszu. Przeżywałam dramat. Byłam pewna ze rak wrócił bo niby co innego miałam myśleć ? Okazało się jednak ze bóle spowodowane były poronieniem i organizm przygotowywał się do samoistnego wydalenia zarodka. Byłam w ciąży, a nawet mi to przez myśl nie przeszło. Potem wiele miesięcy obwiniałam się za to, ze straciłam dziecko bo może gdybym wiedziała to bardziej bym o siebie dbała itp i donosiła te ciążę. O lekarzach nie mogę powiedzieć ze trafiłam na bezdusznych egoistów bo naprawdę trafiłam na wspaniałych ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
I dodam...mam mięśniaki przez co przez tydzień podczas okresu leje się ze mnie ciurkiem, skrzepy mam czasem wielkości dłoni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
krwotoki to nie zawsze skutek posiadania mięśniaków, ja męczyłam się bardzo z krwotokami, mam mięśniaki więc też myślałam, że to tylko to jest przyczyną, aż w końcu zupełnie z innego powodu brałam wapno w czasie okresu i cud, krwotoki się uspokoiły, miałam po prostu brak wapnia, także może i u was jest jakaś inna przyczyna, bo to nie zawsze muszą być mięśniaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam mam na imię Karolina jestem również po operacji usuniecia macicy na skutek jej pęknięcia pod czas porodu u mnie była to operacja ratujaca życie. Minęło już 10 lat od czasu gdy żyje bez tego ważnego organu ale z mojej perspektywy mogę tylko rzec że operacja nie ma i nie miała wpływu na moje życie seksualne i poczucie kobiecości a nawet nie wacham się napisać że jest lepiej nic mnie nie boli,nie mam suchości,I nic mi nie wychodzi, nie musimy z mężem się chamować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Właśnie lekarz mi zaproponował usunięcie trzonu macicy z powodu mięśniaków. Nie da się ich usunąć. Za dużo ich mam. Najgorszy w nieciekawym położeniu. Nie ma mojej zgody na ten zabieg, ratuję się Esmyą i mam zamiar urodzić dziecko. Będzie cholernie trudno ale chcę podjąć to ryzyko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam serdecznie . Ma 42 lata i jestem 14 dni po usunięciu macicy z powodu mięśniaka wielkości mandarynki, który dawał spore dolegliwości bólowe. Zostawili mi szyjkę i jajniki. Czuję się nawet nie źle, tylko szybko się męczę i kondycja moja poszła chyba wraz z macicą. Cięcie pionowe bo poszli tym samym tropem co po cesarce. Co jak narazie na minus to duży brzuch, brak kondycji. Co na plus to zniknął problem z nietrzymaniem moczu. No przed operacją był to uciążliwy problem bo samo kichnięcie powodowało lekki przeciek, to zniknęło i mam nadzieję że nie wtóci. Reszta w miarę i oby tak dalej. Martwię się ciutek tym brzuchem bo wyglądam jak w 5 m-cu ciąży. Powiedzcie mi dziewczyny jak to z tym brzuchem, jak długo tak się utrzymuje taki duży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jak wygląda życie bez macicy pod względem zawodowym? Jak bardzo trzeba się ograniczać, oszczędzać? Jestem po usunięciu macicy, szyjki i jajowodów. Jestemna codzien młodą, aktywną osobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
co za specjalistka wypisuje u gory ze orgazm to skurcze macicy??? ze jak usuną macice to po orgazmie :) orgazm to skurcze pochwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Yw
Usunięto mi macicę 8 miesięcy temu po porodzie, była to operacja ratująca życie. Na razie czuję dobrze. Czy mógłby ktoś bez jadu, którego tu pełno, napisać jak wygląda jego życie po zabiegu po kilku latach? Czy pojawiły sie jakieś nieprzyjemne objawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamila

Drogie Panie!
Dzień dobry 🙂
Jestem położną z Warszawy, kończącą magisterium i planuję przeprowadzić badania na temat życia seksualnego kobiet po operacjach ginekologicznych (operacje szyjki macicy, macicy — w tym częściowe lub całkowite usunięcie tych narządów).
Jeśli któraś z Pań należących do grupy takową operację przebyła i zechciałaby odpowiedzieć na pytania anonimowego kwestionariusza, bardzo prosiłabym o pozostawienie komentarza Na razie chcę sprawdzić ile z Pań będzie chętna mi pomóc.
Tak jak ja, pracując w oddziale ginekologii operacyjnej na codzień pomagam Wam, kobietom w trudnych chwilach nie oczekując wzamian żadnej rekompensaty i wkładając w to, co robię całe swoje serce, tak chciałabym teraz prosić Was o pomoc, czyli zgłoszenie chęci wzięcia udziału w takim anonimowym badaniu (nie wysyłam od razu kwestionariuszy, ponieważ jeśli nadal będę spotykała się z Pań niechęcią, to zarzucę temat, gdyż nie uzbieram odpowiedniej grupy badawczej 😞 ). 
Wydaje mi się, że w świecie medycznym, szczególnie w Polskim środowisku problemy onkologiczne kobiet są naprawdę mało rozpowszechnione i opisane, a moje badania mają służyć właśnie podniesieniu świadomości w tym temacie. 
Ewentualnie, jeśli mimo to nadal nie zechce mnie Pani dopuścić do swojego środowiska, to czy mogłabym Panią prosić o to, aby w moim imieniu zapytała kobiety o to, o co ja chciałam je zapytać? Tj. czy byłyby na tyle uprzejme aby wziąć udział w anonimowej ankiecie dotyczącej kobiet po histerektomii i oddziaływania tej operacji na codzienne funkcjonowanie w sferze seksualnej? Pytania nie będą absolutnie obsceniczne, ani nie mają na celu nikogo urazić -- przeciwnie -- aktywnie działam w kierunku podniesienia jakości życia pacjentek po takiej operacji, a prowadzone badania pomogą mi wyciągnąć wnioski i ukierunkować działania. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pacjentka
Dnia 6.10.2017 o 13:22, Gość gość napisał:

Przed operacją usunięcia macicy lekarz powinien poinformować pacjentkę, że: usunięty zostanie narząd wewnętrzny płciowy odpowiedzialny za gospodarkę hormonalną, menstruacje (macica produkuje ważny hormon prostacyklinę) anatomicznie dający wsparcie dla pęcherza i jelit. Pozostawione jajniki nie będą już tak samo wydolne, lecz bardziej narażone na tworzenie się cyst /torbieli/ zwapnienie. Macica jest narządem seksualnym, po operacji nie będzie możliwy orgazm wywołany skurczami macicy (bo przecież jej nie ma), może pojawić się jedynie jego namiastka, obniży się poziom libido, wilgotność pochwy. Zmniejszy się odczuwalność bodźców seksualnych w łechtaczce, wargach sromowych, pochwie, piersi ponieważ przy wycięciu macicy przecina się splot licznych sieci nerwowych (hypogastryczny / hypogastric plexus) unerwiający także pozostałe narządy. HTZ nie zastąpi funkcji utraconego narządu i ma wiele skutków ubocznych. Uszkodzenie nerwów może być dalej idące, jak neuropatia udowa, utrata czucia w stopach, drętwienie, mrowienie, nerwobóle nóg. Ponieważ macica znajduje się obok pęcherza (układ moczowo-płciowy) typowym skutkiem po usunięciu trzonu /macicy jest nie prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, obniżenie się pęcherza, przedniej /tylnej ściany pochwy. Przecięte zostają więzadła podtrzymujące narządy układu moczowo-płciowego, Pozostaje puste miejsce po macicy, gdzie lokują się jelita, mogące uciskać na pęcherz. Zmiany anatomiczne skutkują nienaturalnym poszerzaniem się kości miednicy (skutkiem zmian ciśnienia brzusznego)....dlatego kobiety po histerektomii z czasem tracą sylwetkę (szerokie talie, poszerzenie w biodrach, duży brzuch). Wiele kobiet po histerektomii reaguje depresją, co wynika ze zmian fizjologicznych, hormonalnych, braku menstruacji i utraty orgazmiczności , energii seksualnej, motywacji, Macica jest narządem szczególnie ważnym dla kobiety przez całe jej życie i spełnia wiele istotnych funkcji, poza rozrodczością. Dla wielu kobiet psychologicznie wiąże się z ich poczuciem tożsamości, kobiecości, atrakcyjności,

co za bzdury......

Prostacyklina to hormon tkankowy, który jest zaliczany do grupy prostaglandyn. Hormon ten produkuje wyściółka tętnic.....i to tylko jeden przykład....z powyższych bzdur.... 

mężczyzni nie maja macicy a mają sprawny pecherz i jelita ... jak to jest zatem możliwe??

prosze nie straszyć kobiet!

no uterus !! no opinion!!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kasia

11 miesięcy temu usunięto mi macice i jajnik. Czuję się dobrze. Trzeba uważać to fakt ale nic się nie dzieje złego. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
Dnia 16.02.2018 o 20:59, Gość gość napisał:

Witam serdecznie . Ma 42 lata i jestem 14 dni po usunięciu macicy z powodu mięśniaka wielkości mandarynki, który dawał spore dolegliwości bólowe. Zostawili mi szyjkę i jajniki. Czuję się nawet nie źle, tylko szybko się męczę i kondycja moja poszła chyba wraz z macicą. Cięcie pionowe bo poszli tym samym tropem co po cesarce. Co jak narazie na minus to duży brzuch, brak kondycji. Co na plus to zniknął problem z nietrzymaniem moczu. No przed operacją był to uciążliwy problem bo samo kichnięcie powodowało lekki przeciek, to zniknęło i mam nadzieję że nie wtóci. Reszta w miarę i oby tak dalej. Martwię się ciutek tym brzuchem bo wyglądam jak w 5 m-cu ciąży. Powiedzcie mi dziewczyny jak to z tym brzuchem, jak długo tak się utrzymuje taki duży.

Witam, miałam podobny przypadek jak u Pani. Jestem 2 miesiące po usunięciu trzonu macicy z jajowodami metodą laparoskopową. Trudno powiedzieć o odczuciach, fizycznie jest jeszcze słabo, brzuch pobolewa, plecy też pieką.  podczas wizyty kontrolnej okazało się że utworzyła się torbiel przy lewym jajniku, jakaś dwukomorowa, powod: stan zapalny, albo hormony lub ich niedostatek. Dostałam leki hormonalne na 2 miesiace, które mają spowodować zmniejszenie tej torbieli. Jestem załamana, bo raz że długo zastanawiałam się nad usunięciem macicy, konsultowalam z 3 lekarzami, to teraz dopiero chyba zaczną się problemy. Trzon macicy usunęłam z powodu mięśniaka, który nagle zaczął rosnąć, przez co rozpierał narządy wewnętrzne i dochodziło do wysuwania pochwy na zewnątrz, utrudnione chodzenie itp. Jeśli torbiel się nie wchłonie to czeka mnie kolejna operacja usunięcia torbieli i pewnie jajnika. Teraz już sama nie wiem co było lepsze, chodzić z wystajacą pochwą czy mieć takie problemy obecnie. Dodam też że psychicznie czuje się fatalnie, mam okropne zmiany nastrojów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Dodam jeszcze że mam 45 lat, do tej pory nie miałam żadnych problemów zdrowotnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×