Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Monia9229

wszystko, co trzeba wiedzieć o rybkach i akwariach

Polecane posty

Gość Monia9229

Cześć! Od dłuższego czasu zastanawiam się nad założeniem akwarium. Szukam nawet w necie różnych informacju na ten temat, lecz nic m=nie mogę znaleźć. Proszę więc, byście pisali tu wszystko, co wu=iecie o rybkach i akwarium. Najbardziej interesująmnie takie pytania: 1. Jakie rybki są do akwarium najlepsze. 2. Gdzie powinno stać akwarium. 3. Jakie rzeczy są niezbędne do założenia akwarium. 4. Czy prowadzenie akwarium nie doprowadzi do bankructwa;););););)(chodzi o koszty założenia i utrzymania akwarium). Czekam na odpowiedzi:). Pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wszystko znajdziesz w pierwszej lepszej ksiązce akwarystyvznej, polecam a ceny - koszty? w sklepie zapytaj na założenie sporo, zalezy, jakie chcesz mieć to akwarium, potem już niewiele się dokłada, nielicząc pracy własnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Ewa 33: A Ty masz akwarium?? Niestety, ale nie mam kieszonkowego- nie mogę kupić żadnej książki:((( Jeśli masz akwarium- Ty lub ktoś inny, proszę, niech napisze. Buziaki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przez wiele lat miałam - jesli nie masz na ksiązkę... no to zapomnij o akwarium, bo samo szkło kosztuje trochę, sprzęt do tego, no i kamyki, roslinki, ryby, chemikalia - to kosztuje niby można trzymac 3 gupiki w sloiku, tylko co to za radocha dla właściciela patrzeć, jak się zwierzęta męczą....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Moja mama jak ją przekonam to zgodzi się na akwarium, ale na jakieś książki raczej nie.... Tak więc sama wiesz, że 200 czy 300 zl. nie uzbieram hehe;) A mama powoli daje się przekonać na akwarium:). Tylko kazała mi najpierw wszystko dokładnie dowiedzieć sie o akwarium i o rybkach. Niestety, zaszalałam i zamiast kieszonkowe wydać na coś pożytecznego (np. na akwarium),a nie na kosztowny komplet biżuterii.... I teraz mówi, że muszę być rozsądna, bo ona kasy tak dużo nie ma, aby 2 razy w miesiuącu mi kieszonkowe dawać;(:(. Więc OBECNIE nie mam kasy, a jestem niecierpliwa i już teraz chciałabym o akwarium i rybkach wiedzieć wszystko:). Więc proszę, napisz!! Z góry dziękuję:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to tak w baaardzo telegraficznym skrócie: akwarium, im większe, tym mniej pracy kosztuje, więcej rybek zmieści, jest łatwiejsze w pielęgnacji czyli: akwarium - ok. 100 litrów - pod nie solidna szafka akwarium z klapą od razu najlepiej w klapie będzie od razu światło, w tych nowych akwariach jest tez często grzałka z termostatem i filtr dołaczony (jeśli nie, trzeba dokupić) do tego żwir i piach plus roślinyżadnych świecidełek, zameczków, koralików, muszelek itp - bo robi się choinka zamast akwarium - najładniejsze są naturalne jak wszystko urządzisz, zalejesz wodą, trzeba odczekac kilka dni i można wpuszczać rybki (jak kupujesz a jest zimno na dworze, musisz je nieść pod ubraniem, tzw. ciąża rybkowa :) na początek polecam gatunki łatwe w hodowli i dość efektowne (gupiki, mieczyki, molinezje, glonojad, danio jakieś dla ozywienia ewentualnie, neonki) stanowczo odradzam sumiki i "złote rybki" - bardzo niszczą rośliny i robią bałagan w akwarium kazdy gatunek rybek ma swoje wymagania co do temperatury, dlatego albo czytaj o poszczególnych gatunkach, albo ksiązka (myślę, że w cenie do 30 zł dostaniesz już coś odpowiedniego) większośc rybek najlepiej czuje się w stadach, gdzie jest przewaga samiczek (zwykle brzydsze od samców) akwarium urządzasz tak, żeby rybki miały kryjówki, zarośla jakieś itp. ale też, żeby była otwarta przestrzeń do pływania roślinki trzeba głeboko wsadzić, żeby ich ryby nie wykopały z osprzętu trzeba dokupić skrobaczkę do szyb (glony narastają) i odkurzać (do zbierania kupek) akwarium musi stać na mocnej szafce 100 litrowe będzie ważyć ok 130 kg, nie przy samym oknie (bo glony bardzo rosną, a światło i tak będzie sztuczne dla ryb), więc może stać w ciemnym kącie razem z rybkami kupujesz odpowiedni pokarm suchy dla nich no i robaczki (specjalne pudełko do nich, które trzeba najlepiej trzymać w lodówce) od czasu do czasu (trochę obrzydliwe) rybek w 100 litrach możesz mieć ok. 20-25 5 litrów wody na jedną rybke się liczy średnio) no to tak by w skrócie wielkim było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akwaria rafowe to akwaria słonowodne - musisz sporzadzać specjalna wodę - imitację wody słonej - morskiej czy oceanicznej, każdy gatunek potrzebuje odpowiedniej mieszkanki - to jest wyższa szkola jazdy wszystko jest droższe, w niektórzych miastach nie do dostania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salamandrrrra
mam bardzo proste, wręcz podstawowe akwarium - 60 litrów. Koszt ( razem z klapą w której nist świetlówka) ok 150 zł. Do tego filtr i grzałka, razem dwieście złotych z kawałkiem. Z ryb - 10 neonów ( musi być ławica, poczytaj), 3 mieczyki ( rozmnożyły mi się :), 2 molinezje i 6 gupików ( zaczynają się mnożyć jak króliki) ,glonojad (musi być bo inaczej jest pełno glonów na szybach a on je wyżera i szybki są czyste) i taka rybka co je ślimaki - w paski czarno-pomarańczowe. Dwa rodzaje roślinek, na dno żwrek. Wode zmieniam raz w miesiacu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Ewa 33!!!!!!!!! Nie wiem, jak mam Ci dziękować!!! Wytłumaczyłaś mi to tak, że teraz wiem, że zaraz to wydrukuję(pozwolisz?) i polecę pokozać mamie!! Po prostu napisa,łaś to CUDNIE!! Na pewmo nie będę zakładała żadnego akwarium rafowego, bo według mnie to głupota. Jak jeszcze coś będziesz wiedziała, to pisz:). Buziaki:*.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie nie nie polecam
mam 2 i uf ile przy tym roboty co 20 dni zmieniec wode , czyscic szklo itp. nie polecam bo po 2. 3 miesiacach juz ci doszczetnie zbrzydnie ot co .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przy 60 litrach tak często zmieniasz wodę??? albo jesteś zbyt gorliwa ;) albo masz kiespki filtr, albo za gęsto ryb - powinno wystarczyć raz na pół roku przy dobrej równowadze biologicznej 100 litrowe akwarium wymaga zmieny wody raz na rok Monia, nie ma sprawy, jak coś będziesz chciala więcej wiedzieć, to pytaj Może przejdx sie do klepu zoologicznego, popatrz na ceny, czasem można taniej kupić juz całe zestawy używane (ogłoszenia w gazetach), bo się komuś dziecko "rozmyśliło" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Do Salamandrrrra: istnieje taka ryba glonojad?? Jak ona może takie coś jeść??? A w akwarium ślimaki same 'się rodzą' czy jak to jest?? I ostatnie pytanie: czy w akwarium nie musi być na dnie piasku???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salamandrrrra
ewa - żartujesz??? Ja co miesiąc wymieniam tak z 1/3 - pół akwarium wody, a co 5-6 miesięcy dokładnie czyszczę całe akwarium. Jak raz nie zmieniałam nic przez 4 miesiące to miałam inwazję glonów i ślimaków :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Niestety, w mojej okolicy nie ma sklepu zoologicznego... A moja mama zaraz idzie do sklepu, wiec biegnę jej powiedzieć, aby kupiła anonse to popatrzymy potem po ogłoszeniach;). A jak z tym piaskiem?? Trzeba mieć obowiązkowo czy nie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salamandrrrra
monia:' istnieje i koniecznie kup do swojego akwarium choć jednego :). Slimaki niestety rodzą się same :O. Ja na dnie nie mam piasku tylko żwirek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ślimaki to takie w zasadzie szkodniki akwariowe - żrą rośliny i rozmnażają się na potęgę, jak plaga jakaś często można je zawlec do akwarium razem z roślinami ze sklepu glonojad siedzi przyklejony do szyby gębą i zeskrobuje glony (wygląda śmiesznie) - glony, jak to roślinki, nadają się do jedzenia :) Piasek jest potrzebny rybkom do spania :) niektóre rybki w nocy "pokładają się" na dnie i wygodniej jest im na pieseczku, niż na kamieniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Tak sobie myślę, że zanim będę mieć akwarium, to minie conajmniej miesiąc:(. Wiecie, ile trzeba szukać, aby znaleźć??? Mi się wydaje, że co najmniej miesiąc... Jak dobrze, że piszecie, bo dużo już wiem o rybkach:). Dziękuję Wam:*:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z ilością glonojadów to bym nie przesadzała, to ryby samotnicze - są dość agresywne w dużym akwarium 2 mogą być, ale to w dużym a co do zaglonienia - przestaw akwarium ze światła słonecznego i skropb szyby specjalną drapaczką (wymienia sie w niej żyletki, takie tradycyjne) ślimaki - tepić trzeba przy zmianie wody co do jednego i tak systematycznie, aż do zera sie zejdzie (to jest możliwe :) ), acha, no i zeskrobywać te ich jaja zabździałe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Dziewczyny, słyszałam, że najgorzej jest, jeśli w akwarium są welony. Podobno fatalnie jest, jeśli są to samiczki. Nie mogą żyć razem i 'kłócą się' w taki sposób: nabierają w buzie kilka kamyczków i w siebie plują. Rozumiecie mnie?? Czy Wy macie w swi=oich akwariach welony?? Jeśli tak to zauważyłyście kiedyś, żeby rybki 'kłóciły się' w ten sposób??? Proszę, odpiszcie:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salamandrrrra
ja nie kupowałam welonów, bo mi pani w sklepie powiedziała, że robią bałagan w akwarium, ryją po dnie i wykopują roslinki, więc nie znam tych rybek. Poszukaj na portalach akwariowych, tam jest sporo informacji o każdym gatunku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
welony to właśnie odmiana złotych rybek, o których pisałam wcześniej raz, że syf robią w akwarium dwa, że inne ryby zżerają im płetwy i ogony trzy, że zwykle są niezgodne a żerują w ten sposób, że biora do pyska "garść" dna (kamienie, piach, kupy, wszystko) - mielą tam sobie w tych ryjkach i wypluwają to, czego nie zjedzą - istne pobojowisko - woda mętna, rośliny powyrywane, stanowczo pdradzam welony trzyma sie w akwariach bez dna, ze sztucznymi roślinami mocno obciązonymi, bez żadnych innych ryb (nie wytrzymują takiego zasyfienia wody) - nie wygląda to ładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monia9229
Mam jeszcze pytanie: co to jest dozownik?? a.... co roku jeżdże na wakacje nad Morze Bałtyckie... moje rybki zginęłyby z głodu... No to co zrobić, żeby rybki mi nie zdechły pod moją nieobecność??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I ja też przymierzam się do akwarium :D Już coraz bliżej do tematu - tylko stwierdziliśmy że musimy stolik pod nie jeszcze raz przemyśleć (czytaj - wzmocnić. Mamy upatrzone akwarium 112 litrów - a to będzie razem jak nic 200kg :o ) I też siedzę na necie, pochłaniam wszystkie informacje, dobieram i przeliczam ryby... bardzo to przyjemne :D A potem glony będą rosły, ryby chorowały, rachunek za prąd skoczy... :P Też zdaję sobie z tego sprawę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ja mam też
akwarium 112 l.Przyznam , że nie jest za wielkie. Teraz gdybym się decydowała to kupiłabym większe. A co do glonojada to bzdura, że zjada on glony z szyby. Ja mam dwa duże i glony jak byłu tak i są. Sama skrobię szybę. Ryby nie chorują często. Owszem , zdarza się. Ale po kilku m-cach obserwacji i wprawy od razu widać, że coś zaczyna się dziać, czyli jakaś plaga nachodzi. Wlewam wtedy preparat o nazwie MFC i jak na razie ratował moje rybki.Jednymi z ładniejszych rybek wg mnie są bocje lamparcie ( tygrysie) i kiryśniki. Kiryśniki wyglądwm przypominają tłuściutkie sumiki. Są rybkami bardzo spokojnymi. W odróżnieniu od skalarów. Im to większe tym bardziej zadziorne. Fajny jest też labeo. Tylko pod warunkiem ,że nie mamy dwóch sztuk w jednym akwarium. Są wobec siebie niemiłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam z rana :) Jeśli idzie o rybki, to po kilku latach zakochałam się w prętnikach - należą do ryb labiryntowych - czyli oddychają powietrzem atmosferycznym, który pobierają znad powierzchni wody i przechowują w specjalnych kanalikach-labiryntach. Należą do nich np. bojowniki (ich nie trzymałam) i prętniki - jest ich kilka odmian, różniących się między sobą kolorem, wielkością i nawet kształtem (prętnik karłowaty, morelowy, trójbarwny). Są dość terytorialne, budują gniazda na powierzchni wody z piany i kawałków roslin, pilnują złożonej tam ikry, pięknie się wtedy wybarwiają. Ale na początek przygody akwarystycznej nie polecam. Molinezje, mieczyki, neonki - są tez śliczne, w wielu odmianach kolorystycznych - są żyworodne i ładnie się trzymają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a jeszcze o stoliku - dobrze, żeby to była jakaś szafka, bo przy okazji akwarium ma się trochę szpargałów, a to suche żarcie, a to odkurzacz, skrobaczka, jakies tam wężyki itd - wygodnie, jak to wszystko jest razem i koło akwarium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SANDI 13
dozownik jest to urzadzenie ktore samo podaje pokarm rybka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SANDI 13
niewiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość SANDI 13
xxx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×