Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość czarnulkaania

jak się robi twaróg?

Polecane posty

Gość czarnulkaania

czy mleko musi być zsiadłe czy może być tlko kwaśne i jak się je odgrzewa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarnulkaania
czyli mam poczekać az mleko sie zasiadzie bo teraz jest tylko kwasne wiec nie zrobie dzisiaj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czekaj az sie zsiadzie . A jak dlugo juz stoi i czeka na zsiadniecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj CzarnulkoAniu, witaj Valezjo :) Bezwzględnie musi być zsiadłe. Ale też nie możesz zwlekać zbyt długo z przerobem - bakterie pracują nadal - kwasowość mleka będzie rosła i twaróg będzie przekwaszony. Valezjo - pięęękna stopka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarnulkaania
to mleko ma już tydzień Stało cały czas w lodówce a dzisiaj dostałam drugie (co sbote dostaję od cioci 5l mi przywozi a my tyle nie wypijamy)i nie chce zeby sie zmarnowało Wystawiłam je dziś z ldówki jest kwaśne ale nie zsiadłe Mam dziś cas i tak mnie naszło na ten twaróg to bym potem naleśniki upiekła a w tygdniu po pracy to mi sie nie chce ale widzę że nie przejdzie ten numer:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na zsiadłe najlepiej nastawiać mleko świeże. Jeśli ciocia chłodzi mleko po udoju, to dobrze jest je podgrzać do ok. 32 st.C , a następnie zakwasić dobrej jakości zsiadłym mlekiem ( ok. filiżanki na 5 l) i odstawić na ciepły parapet . To przetrzymane w lodówce przez tydzień niestety już nie rokuje dobrze :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarnulkaania
a mogę to mleko jeszcze jakoś wykorzystać tj zrobić coś innego jak nie twaróg ? czy tylko psu pozostaje wylać:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To może spróbuj tak - wyjmij je z lodówki. Lekko podgrzej , zakwaś i odstaw. Być może, w trakcie podgrzewania zacznie się ścinać - skoro piszesz, że jest podkwaśniałe, to wzrost temperatury przyspiesza ścięcie białka. Ale nie mieszaj z tym świeżym - szkoda ryzykować. Podkwaśniałego mleka nie polecam nikomu, zwierzakom także - może wywołać biegunkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerko - dziekuje :) . No widzisz czarnulko - farmerka zna sie na produkcji serow i zawsze pomoze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarnulkaania
dziękuje Tylko jeszcze żebym dobrze zrozumiała - po podgrzaniu mam je zakwasić, to znaczy po prostu odstawić zeby się zsiadło czy dolać do niego zsiadłego mleka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli po podgrzaniu to stare mleko się nie zetnie natychmiast, to zakwaś zsiadłym. A to świeże zakwaś obowiązkowo. Za fermentację mlekową odpowiedzialny jest zespół bakterii - one tam z pewnością są, ale zimą jest ich mniej i pracują opieszale. Dlatego, żeby fermentacje dobrze ukierunkować wskazany jest ten zakwas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarnulkaania
rozumiem , chodzi mi własciwie o wykorzystanie tego kwasnego mleka bo swieże sie przyda na cały tydzień Czyli mam je podgrzewać ale nie zagotować, i po prostu spróbować , albo sie zetnie albo nie? I czy to się długo tak podgrzewa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chwilę - do tych 32 st. C . Jak zacznie się ścinać na Twoich oczach ;) , to podgrzej bardziej - do 37 st. C . I wyłóż do cedzaka. Zerknij , proszę , na link podany przez Valezję - ilustrowany samouczek wiele Ci wyjaśni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×