Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Jolanta37

Jak zbudowac mały SKALNIAK?

Polecane posty

Gość Jolanta37

Mamy mły ogródek,chcielibyśmy zbudowac mały skalniak (bez oczka wodnego). Znalazłam dużo stron o skalniakach,ale chodzi mi o mały skalniak-kwiatki ,kamienie,troche dekoracji. Ogród ma ok 250m2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podstawa to kamienie. Je musisz ułożyc najpierw jak chcesz mieć ogród skalny z prawdziwego zdarzenia a nie kupę ziemi upstrzoną kamieniami. Między kamienie sypiesz podłoże - skład w każdej książce, na pewno czytałaś. Potem jak juz konstrukcja wygląda dobrze z samymi kamieniami (ewentualnie korzeniami) dosadzasz rośliny - najlepiej tak pokombinuj żeby były i wiosenne i kwitnące jesienią. Zostaw sporo miejsca gdzie będziesz dosadzać następne a na jesień cebulki małych wiosennych roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta37
Kamieni mam już dosc sporo,myślę teraz o podłożu i kwiatkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytasz jak zbudować
czy jakie roślinki posadzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta37
Jak zbudowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do budowy skalniaka możesz użyć niepotrzebnego gruzu ( tylko gruzu nie odpadów z budowy typu papa, folia itp.) najpierw w z miejsca gdzie chciałabyś aby powstał Twój skalniak zbierz wierzchnią warstwę ziemi (przyda się do sadzenia roślinek na skalniaku, potem usyp tam górkę najlepiej z gruzu wymieszanego z ziemią , zasyp ziemią . Najpierw powciskaj największe kamienie następnie przysyp ziemią tak aby naturalnie one wyglądały, potem poukładaj mniejsze kamyczki w szczelinach posadź roślinki (najlepsze to potocznie zwane skalniaczki czyli czyli byliny nie wymagające za wiele składników odżywczych, małe iglaki (ogólnie małe a nie tymczasowo)możesz uzupełnić roślinami cebulowymi a po przekwitnięciu zastąpić je jakimiś jednorocznymi. Całą kompozycję na koniec uzupełnij małymi kamyczkami (gruby żwir) możesz dodać jakieś elementy drewniane (typu korzenie ). Tak naprawdę piszę tu wszystko bardzo ogólnie bo nie podałaś szczegółowi swoich oczekiwań, jeśli będziesz miała pytania, chętnie na nie odpowiem. A i pamiętaj, że roślinki a zwłaszcza byliny szybko się rozrastają tak więc nie sadź jednej przy drugiej bo szybko będziesz musiała je przesadzać, możesz rezerwując miejsce dla jakiejś roślinki zasłonić je kamieniem a w miarę jej przyrostu kamień zlikwidować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość skalniak to wylęgarnia
dla gryzoni, lubią tam robić gniazda i chować się skutecznie i na dłuo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze nie spotkałam się z tym, żeby skalniak był wylęgarnią gryzoni a już troszkę czasu zajmuję się tametem ogrodów i co za tym idzie również szkodników. Na moim skalniaku mieszkają jaszczurki, w lecie pięknie wygrzewają się na kamieniach, mój skalniak połączony jest z oczkiem, a w oczku zamieszkały kumkające żaby :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość skalniak to wylęgarnia
a u mnie zamieszkały i zlikwidowałam skalniak, na działkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to chyba jednak Twój skalniaczek to wyjątek od reguły, zależy jakie roślinki tam posadziłaś i jak był zbudowany. Tak na prawdę nie ma reguły gdzie gryzonie zbudują sobie gniazdo, u mnie akurat zrobiły sobie w ziemi pod płotem, odkryłam je przypadkiem i w związku z tym, że nie przeszkadzają mi one tam i ogólnie nie niszczą nic w ogrodzie tak więc szybciutko zostawiłam je w spokoju, tym bardziej, że rozbroiła mnie gospodarność i pomysłowość tych małych myszek, otóż do budowy gniazda pod ziemią użyły znalezionej w ogrodzie sierści z mojego psa (a konkretnie podszerstka czyli puchu z mojego huskiego), który gdzieś rozwiał przy czesaniu psa wiatr. To było słodkie ale wiem, że zaraz spotkam się na forum z krytyką, że hoduję myszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość skalniak to wylęgarnia
u mnie zamieszkały nornice, nie jest to wyjątkiem od reguły i jeśli u Ciebie nie ma to nie oznacza że inni nie potrafią zbudować skalniaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
absolutnie nie napisałam, że nie umiesz zbudować skalniaka, chodzi o to, że materiały które użyłaś spodobały się nornicą a na to co im się spodoba nie ma reguły, być może nawet budowałaś skalniak w miejscu gdzie nornice już pod ziemią miały swoje korytarze i nasyp w postaci skalniaka potraktowały jako kolejny nasyp do pokonania aby wydostać się na powierzchnie i aby móc tam założyć gniazdo z czasem (jak wiadomo gryzonie szybko się mnożą) coraz więcej. Na gryzonie nie ma reguły i ABSOLUTNIE nic Ci nie zarzucam, jeśli tak to odebrałaś to bardzo przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość skalniak to wylęgarnia
gdyby gryzonie nie zagrażały skalniakom to nie zalecano by rozpięcie siatki albo foli przeciw gryzoniom przed ukształtowaniem skalniaka, trzeba też pomyśleć o drenażu skalniaka poszukaj informacji, gdyby to nie był problem, nie pojawiałby się taki temat na forach ogrodniczych - nie generalizuj, tylko zwróć na to uwagę i pomyśl jak się zabezpieczyć przed niechcianymi gośćmi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość skalniak to wylęgarnia
problem to ja miałam z innymi zwierzaczkami które zawsze gościły nocą w warzywniaku :D i nawet żywopłot nie był dla nich przeszkodą, bo teren pochyły więc z łatwością przeskakiwały tę wysoką zaporę :) ale to opowiadanie nie na ten topik :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość skalniak to wylęgarnia
i jeszcze jedno - mój ogród urządzam i pielęgnuję od ponad 35 lat więc nie jeden gość w ogrodzie zawitał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
35 lat doświadczenia to naprawdę coś, ja w takim razie odsuwam się na bok, a i chętnie skorzystam z Twoich rad, może piszesz gdzieś szerzej o ogrodach, np. na innym topiku lub forum ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
właśnie jeśli chodzi o drenaż to pisałam, żeby zastosować "dobry gruz z budowy" to utrudnia życie gryzoniom (ciężko im tam kopać) no i daje odpowiednie warunki do życia skalnym roślinką, odprowadzając nadmiar wody. Ciekawe czy założycielka topiku zaglądnie tu jeszcze i skorzysta z naszych rad ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość skalniak to wylęgarnia
Twoje rady są dobre, tyle że wskazane jest położyć plastikową siatkę (wg mnie folia nie jest dobrym rozwiązaniem) przeciw przenoszenu się gryzoni. Zauważ, że skalniak jest ciepłym miejscem w ogrodzie i zwierzaczkom też to się podoba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta37
To teraz musiałabym trochę gruzu znalezc. Tylko skąd? 2 msce temu miałam sporo po remoncie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie wykluczone, że kret zaatakuje skalniak, ale nie koniecznie. Jeśli jesteś pewna, że to kret a nie nornica to możesz liczyć, że nawt jeśli znajdzie się w skalniaku to nie zabawi tam za długo. Krety żywią się małymi myszami i owadami, nie są ( co często ludzie twierdzą) roślinożerne. Jeśli natomiast są to nornice to musisz pamiętać o zabezpieczeniu cebul (roślin cebulkowatych), sadząc je w specjalnych do tego celu koszach luba zawijając je metalową siatką (z odpowiednimi oczkami). Mój sposów skuteczny (choć mało estetyczny) na wyganianie kreta i nornic to wsadzanie w jego dziury, butelek plastikowych nabitych na pręt, no i jeszcze jeden skuteczny sposób to biegający po ogrodzie pies ( po tym jak moja huszczka przebiegnie się kilka razy po ogrodzie gryzonie myślą pewnie wtedy, że to trzęsienie ziemi :)) przynajmniej godzinke dziennie niech sobie pobiega intensywniej. Sąsiedzi tuż za siatką mają kopiec na kopcu a u mnie ani jednego ! Jeśli chodzi o cebulowe to musisz pamiętać, że one do czerwca zaschną i trzeba je będzie zastąpić inna roślinką tak aby nie zostało puste brzydkie miejsce. A co do gniazda bocianiego to nie wypowiadam się bo nie jestem zwolenniczką tego typu ozdób w ogrodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Z tymi bocianami
To zart?mam nadzieje. bociany nie zakladaja gniazd na skalniakach. Juz lepiej postaw krasnala jesli lubisz kicz. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roślinki wybrałaś bardzo trafnie, jedynie musisz pamiętać o tym, że sasanka szybko przekwitnie i nie będzie atrakcyjna. pod skalniak nie jest potrzebna włóknina (włóknina jes rozkładalna, jeśli chcesz się zabezpieczyć ( co nie daje 100% pewności) możesz rozłożyć metalową siatkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta37
Nie wydaje mi się by krasnale itd to był kicz,jeżeli komuś się nie podoba niech robi po swojemu i nie wypowiada się. susy- BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKIE PORADY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Sorry ale sprawdz w slowniku
Slowo kicz :) autorko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A czy bedziesz go na zime
Wyjmowac z gniazda? hihihi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie ma za co, jeśli będziesz miała jeszcze jakieś ogrodowe pytania, to chętnie pomogę. A teraz wracam do swojego ogródka trochę popracować bo już WIOSNA !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość na zimę czapka
Widziałam bociana sztucznego w sztucznym gnieździe, na zimę miał założoną czerwoną czapkę z pomponem i czerwony szalik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta37
Słuchaj jestem dojrzałą kobietą,nie jakąs 20 latką i nie życze sobie tutaj takich tekstów. I nie interesuje mnie co się Tobie podoba a co nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jolanta37
Nie będe nawet dyskutowac z osobą Twojego pokroju,ponizej poziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×