Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

1*2*3*

NAZWISKO MEZA.

Polecane posty

czy ktos wie dlaczego, jak i kiedy powstala zasada, ze kobieta po slubie przyjmuje nazwisko meza, a nie odwrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no i bardzo dobrzee
Zawsze to maz moze przyjac Twoje nazwisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość koleś od polasatu
ten koleś co polsat zakladał przejął nazwisko którejś tam swojej rzony bo nazywał się Krok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak tylko mąż się zgodzi, to nie ma przeszkody, żeby to on przyjął nazwisko żony... Ale dla niektórych facetów to podobno zniewaga. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no taki zwyczaj jest ale przeciez nie musisz przyjmowac nazwiska meza. ja znam bardzo duzo kobiet ktore maja nazwiska dwuczlonowe po slubie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Obrazek w Ramce
zaszczyt to za dużo powiedziane. tak się przyjeło poprost. gdyby moj przyszły mial nazwisko ktore mi sie nie podoba nie przyjełabym go ani moje dzieci rowniez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiem,ze jest taki zwyczaj,dlatego probuje sie dowiedziec dlaczego .nie chce nasladowac slepo tradycji bo inni tak robia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Obrazek w Ramce
Ale znam kilku facetów którzy nie zgodziliby się na takie coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Obrazek w Ramce
to szukaj, ale nie tu. tutaj sie tego nie dowiesz raczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Obrazek w Ramce
bo jakby facet nazywał się Fiutowski, to zostawiłabym swoje a dzieci równiez miałyby moje, a on zrobiłby jak uważa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaslaniacie sie tradycja.prosze o konkretne fakty a nie jakies ''bo wszyscy tak robia'',albo, ze on mial ladniejsze.to nie sa wystarczajace argumenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość żenisz sie
ktos cie chcial wogole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sądzę ze tradycja przyjmowanie nazwiska męża przez kobiete, wzieła się z tego, że dawnije kobiety nie pracowałaby były na utrzymaniu swoich mężów - stad przybieranie również nazwiska męża. co do przybierania nazwiska żony przy męża w moja sąsiadka zostawiła swoje nazwisko, mąż przyjął jej.. ale on miał chyba z tego co wiem jakieś niefajne nazwisko i sam chciał zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taralalalala
Żona nie musi wcale przyjmować nazwiska męża!!! Może zostać przy swoim, mieć nazwisko dwu członowe, przyjąć nazwisko męża - tak się najczęściej dzieje ale równie dobrze mąż może przyjąć nazwisko żony i znam taki przypadek!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja tak mammmm
moja córka ma moje nazwisko, ale taka sytuacja się zdaża w przypadku gdy dziecko jest uznane a nie są małżeństwem. Gdy są małżeństwem a matka i ojciec nazywają się inaczej to dziecko przyjmuje albo nazwisko ojca albo ma dwuczłonowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zgodę muszą wyrazić oboje.. nie wystarczy zgoda jednego. bez względu na jakąkolwiek z sytsuacji tzn dzieci mają nazwiską matki/ ojca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bo od dawnych czasow tak bylo, kazda np krolowa ktora wstepowala na trom przyjmowala nazwisko krola, bo wizac sie z nim\'awansowala\'; a jak nie wiesz czemu to spytaj sie swojej mamy czemu wziela sobie nazwisko ojca? pewnie dlatego ze po slubie nie \'nalezysz\' juz teoretycznie do rodzicow lecz jest \'nad toba\' maz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedynie DEko porusza uwarunkowania ekonomiczne, ktore mogly miec wplyw.ludzie okazuje sie, ze wiekszosc nasladuje cos, czego wogole nie rozumie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to bardzo dawne prawo \'\' wlasnosci\'\' przynaleznosci do wlasciciela.pamietajmy, ze kobiety dawniej nie mialy zadnych praw.nie mogly sie ksztalcic,glosowac itp.mialy tylko dwa wyjscia,malzenstwo lub klasztor.po slubie kobieta stawala sie wlasnoscia swojedo meza, dlatego musiala nosic jego nazwisko. czasy sie zmieniaja,wiekszosc dalej kontynuuje sredniowieczne prawa.namawiam panie do pozostawaniu przy swoich nazwiskach a nie nazwiskach\'\'wlascicieli\'\'.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przyjmuje się je gdyż wczęśniej kobieta była bardziej zależna od mężczyzny. On ją utzymywał, on był głową rodziny itd. Cała historyczna szopka, która zakorzeniła się w świadomości i kulturze. We Włoszech kobieta zostaje przy swoim nazwisku, dzieci mają nazwisko ojca. Nie wydaje mi się to głupie, chociaż wolałabym dwuczłonowe nazwisko jak już. Odpowiedź napjprostsza: bo wszyscy tak robią. No prawie wszyscy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fdhdhjdfh
U mnie np mój mąż chciał przejąć moje nazwisko :D ale ja nie chciałam wolałam jakos jego :) Ale były spory o to :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bsjsbasiucuiwhiuwe
znam faceta, ktory przyjal nazwisko zony chociaz Swoje mial ladne. Dla mnie to jest cwok a nie facet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wg. mnie to obecnie jest swego rodzaju kompromis wybiera się nazwisko męża/żony, ponieważ tworzy się nową rodzinę i dla oznaczenia jedności tej rodziny każdy z jej cżłonków ma to samo nazwisko. Oczywiscie różnie bywa. Dla mnie osobiscie nie ma to wiekszego znaczenia i gdyby podobało mi się nazwisko męża mogłabym je mieć. Inna kwestia co do dzieci, oczywiście nie należy brac pod uwage rozwodu przy ślubie, ale po rozwodzie dzieci zostaja zazwyczaj z matka.. matka może wrócić do panieńskiego, wiec może lepiej niech dzieci mają nazwisko matki-dla jedności, a mężczyzna niech przyjmuje nazwisko żony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×